LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

8 minutes ago, Stuparul said:

Am vazut ca initial erai ingrijorat ca ar putea intra apa in el. Te-a prins vre-o ploaie mai sanatoasa cu farul pus la treaba?

Nu cred ca am avut ocazia sa-i testez rezistenta la apa. E posibil sa ma fi prins vreo 2 ploi cu el pe ghidon, dar erau pe timp de zi si e posibil sa-l fi pus in buzunar in mod preventiv.

Altfel trebuie sa recunosc ca are totusi o bubă: montat pe cursiera, daca soseaua e de proasta calitate, bateriile zornaie in el in draci. E un bazait la o frecventa inalta, care cred ca nu era deloc problematic pe bicicleta de oras (cu cauciucuri ceva mai groase). Dar am rezolvat problema asta cu niste bucati dintr-o fosta camera lipite in cateva puncte cheie pe interiorul carcasei :P Acum na, nu toata lumea e deranjata de asta, dar pe mine ma zgarie pe creier si cand nu-si ung altii lantul, ce sa mai zic de zgomote scoase de bicicleta mea... plus ca am impresia ca depinde si de marca si modelul de baterii folosite, nu toate au exact aceeasi grosime (difera cu cateva zecimi de mm, suficiente cat sa produca genul asta de zgomote).

Rezista fara probleme la apa, credeti-ma! B-) Si la mine zornaie pe asfalt mai putin neted dar nu ma deranjeaza, eu merg cu castile in urechi (stiu ca nu e bine). 

Părerea e sa va uitați și la chinezi. Cu 50 euro am echipat doua bicle fata spate, cu charger și acumulatori, plus suport baterii AAA. Bateriile le poți lua din orice shop, însă luminile pe USB sunt mai comode, cel puțin cele pe spate fata de cele cu CR 3V.
Am urcat astfel de la 200 lm reali, la peste 600. Diferența e majora.
Zilele trecute m-am întâlnit cu un coleg de pe forum și mi-a arătat ce înseamnă +1000 lm pe bicicleta in timpul zilei. Mi-e mila de șoferi pentru prima data :)

Altfel, dacă as face commutervsi nu as vrea sa iau din China, as lua Anker. Au 3 modele, in funcție de nevoi. Am produse de la ei de mult timp, recomand.

• Like 1

On 21.11.2017 at 4:01 PM, Traveller said:

Eu nu prea inteleg logica de a avea acumulatorul integrat, decat pentru cei care fac naveta urbana, cel mult.

Pentru cine face ture mai lungi, care includ plecare devreme si sosit tarziu noaptea, asa ceva te poate lasa in pom.

Merge 3-4 ore si gata. Daca nu ai acumulatori inlocuibili, ai o problema.

Am vazut ca li se face o reclama teribila pe net luminilor cu incarcare USB si acumulator fix. Sunt practice... si nu prea.

la cei cu usb o problema buna, este ca le poti mari autonomia, conectand un power bank suplimentar la mufa usb a farului!

Dar am citit in specificatiile unora ca e interzisa manevra asta.

În ultima vreme am cam devenit fan Busch&Müller, fiindcă fac niște lumini foarte bine construite, rezonabile la preț chiar și în modelele low-end, și cu bună autonomie energetică.

Mi-am cumpărat modelul Ixon Pure (atenție, nu Pure B, de putere mai mică). Am preferat varianta fără acumulatori și încărcător, că am io destui acumulatori (buni) acasă. Merge și cu baterii dacă te lasă acumulatorii în drum; acumulatorii pot fi încărcați printr-o mufă USB fără să fie scoși. Are un singur LED, însă forma oglinzii și lupa din față folosesc la maximum fluxul luminos, producând un fel de trapez de lumină, cu un spot mai concentrat în față (20-30 metri în față) și o zonă iluminată între bicicletă și acel spot, iar spill-ul lateral este foarte bine controlat ca să nu orbească. Un led, o oglindă și o lupă cu 4 părți. Foarte tare!

Led-ul are două setări de putere, high însemnând 30 lux și autonomie de vreo 5 ore de funcționare, și low însemnând 10 lux și autonomie 15 ore. 10 lux este minimul legal pentru a fi vizibil, iar în regim urban este suficient și pentru a vedea ok noaptea; cu 30 lux e vizibilitate chiar bună. Mai puternic de atât fie costă cam mult, fie nu sunt destinate utilizării urbane, asta însemnând că unghiul de lumină e mai larg, bateriile sunt mai mari și mai grele, etc. Mai are în interior două LED-uri minuscule, roșu și verde, care se văd dintr-o laterală și prin care indică nivelul de baterie rămas. Prinderea de ghidon e cu quick release și permite rotirea ușoară stânga-dreapta după cum e nevoie; aș fi preferat și o prindere cu șurub care să necesite șurubelniță, nu o piuliță acționată cu degetele, că e foarte ușor de demontat așa, dar mno. La 26€ mi se pare un far foarte decent.

Verei i-am luat pentru bicicleta de oraș un far Busch&Müller model Lumotec Eyro, cu montare fixă pe furcă, deasupra roții. E foarte similar în funcționalități și concept cu celălalt (1 led cu oglindă și lupă șmechere, 2 puteri, împrăștiere luminoasă controlată, indicator de nivel), diferența fiind că are un acumulator încorporat, nedemontabil. Mă rog, așa cred ei - mie mi se pare că e un Li-Ion 18650 clasic, om vedea când ajung cu șurubelnița la el. :D De fapt, doar carcasa este montată fix pe furcă; la apăsarea unui levier în spate, farul poate fi scos din ea ca să fie pus la încărcat. La utilizare zilnică pentru mersul la birou (cam 35-40 minute de pedalat, folosire uneori dimineața și cu siguranță seara), o încărcare ține lejer o săptămână.

E foarte mic și foarte ușor - probabil primul lucru dintr-o serie de componente pe care le voi înlocui pentru a face bicla mai ușoară. Iar ăia 30 lucși nu-s chiar de ignorat din cauza ansamblului optic; în prima seară, Vera credea că farul bate prea jos, așa că a tras un pic de el în sus - prea sus totuși, și și-a luat flashuri de la șoferii de pe contrasens. Vă dați seama cât de deranjant a fost dacă niște nemți au dat flash-uri! 30€ pentru un model rarisim - montare fixă pe furcă și totuși cu acumulator; pe-aici se practică faruri cu dinam, bleah.

• Upvote 1
  • Like 1

Smecheria cu farurile de la Busch&Müller e optica extrem de bine gandita, mult mai eficienta decat a oricarei chinezarii de pe piata. Fac ce fac si pun lumina doar pe zona de drum care realmente trebuie iluminata, ceea ce inseamna ca acelasi numar de lumeni generati de LED dau o iluminare in LUX mai puternica datorita suprafetei mai reduse pe care sunt distribuiti, iar ca bonus soferii care vin din fata nu sunt orbiti.

Si eu am fost foarte reticent inainte sa mi-l cumpar, avand multa vreme faruri home-made cu leduri Cree si destul de multi lumeni, dar nu se compara eficienta lor energetica cu nimic de pe Aliexpress. Da, la jumatate din pret se gasesc faruri cu 1000 de lumeni pe Aliexpress, dar cu o optica deloc gandita pentru utilizarea pe o sosea (circulata), cu autonomii dezastruoase si/sau battery packuri enorme. N-am studiat prea mult concurenta reala a celor de la B&M (ma refer la alte faruri cu optica excelenta), e posibil sa existe si altii care scot produse de aceeasi calitate. Stiu ca intr-o vreme erau foarte laudate niste faruri de la Trelock cu acumulator Li-Ion incorporat si eficiente comparabile cu cele ale modelelor de la B&M, dar eu am vrut neaparat ceva cu baterii/acumulatori R6.

Altfel, ca discutam de acumulatori/baterii R6, acumulatori 18650 Li-Ion, acumulatori incorporati sau dinam... astea sunt discutii care tin foarte mult de modul in care va fi utilizat farul. Am rezumat intr-un post anterior cam care ar fi logica de selectie a unui tip de far (si in special a sursei lui de energie) in functie de cerintele "clientului". Inteleg perfect si logica unui far mai mic si cu acumulator Li-Ion incorporat in anumite scenarii de utilizare. Eu am preferat ceva care sa imi ofere o "solutie de avarie", respectiv cu baterii/acumulatori R6.

• Upvote 1

Nasparleala e ca in Germania trebuie sa nu depaseasca o anumita putere (am uitat valoarea) si d-aia se axeaza mult pe optica. Cu toata optica lor, daca iesi din oras, unde ai lumina de pe stalpi, sunt cam vax albina...

Dacă îți iei far de oraș ca să mergi off-road e cam ca și cum ți-ai lua Smart Fortwo ca să cari o remorcă de tir. Fiecare sculă are propriul scop de utilizare.

Pai nemtii au reglementat un maxim pentru ca la acel maxim, chiar si focusat in ochii soferilor, nu e foarte deranjant. E pacat de optica aia ca s-o folosesti doar cu bec de lanterna cu baterie patrata.

27 minutes ago, vis-a-vis said:

Pai nemtii au reglementat un maxim pentru ca la acel maxim, chiar si focusat in ochii soferilor, nu e foarte deranjant. E pacat de optica aia ca s-o folosesti doar cu bec de lanterna cu baterie patrata.

Sa stii ca iluminarea data pe asfalt de Ixon IQ Premium (80 lux) e binisor peste farul de 400 de lumeni pe care il aveam inainte. Pe minim (40 lux) sa zicem ca ar fi comparabile. Deci zic eu nu-s tocmai de lepadat ledurile din ele. Iar pe sosea cu zero iluminare publica mi se par mai mult decat suficiente suprafata si intensitatea iluminarii. Pot merge fara probleme cu 25-30 km/h simtindu-ma in deplina siguranta. Facand o comparatie cu farul anterior, raportandu-ma la autonomia cu un acelasi set de baterii/acumulatori si presupunand o aceeasi eficienta energetica a ledurilor, as zice ca ledul din Ixon IQ Premium produce undeva la 300 de lumeni pe modul de putere maxima, dar datorita opticii inteligente produce cam aceeasi iluminare pe zona de sosea utila precum unul de 600-700 cu o optica primitiva (oglinda sferica / lentila sferica).

Pentru offroad e alta poveste, acolo mie nici lumina zilei nu mi se pare suficienta =))

• Upvote 1

în urmă cu 12 minute, majikstone said:

Pentru offroad e alta poveste, acolo mie nici lumina zilei nu mi se pare suficienta =))

s2utt5.jpg

1604wma.jpg

v77gp0.jpg

• Haha 1

Confirm, dupa ce am testat ambele variante:

- cei care vreti un far pt offroad, luati ceva care proiecteaza un cerc mare si foarte puternic, chiar si pe o distanta mai scurta

- IQ Premium sau orice far cu "cutoff line"  + offroad = suicide mode

Amandoua pe offroad... destul de discutabil, tot cred ca nu se merita.

Acum dacă tot discutăm de B+M, m-am uitat la ei pe site și am văzut modelul Speed, pentru care e declarată o iluminare de 50 lux pentru 10 ore, ceea ce mi se pare foarte interesant.

Bine, costa pe masura, dar pentru ca poate fi folosit inclusiv montat pe casca, probabil ca ar face fata si pe un offroad nu foarte accidentat.

PS: 50 lux conform B+D, dar 90 conform bike-discount.

Retailerii s-ar putea să aibă descrieri eronate, m-aș lua mai degrabă după ce scrie producătorul.

B&M are o mică obsesie cu consumul minim de energie, lucru pentru care îmbunătățește partea optică pasivă pentru a putea folosi un singur LED. La fel sunt și stopurile lor - au niște dispersoare din plastic absolut impresionant gândite, pentru a distribui lumina de la un LED mititel într-o bandă orizontală foarte bine controlată, ca să nu fie irosiți fotonii în alte direcții.

Însă consecința acestei obsesii este că pun tot câte un singur LED de putere mică și în faruri care se vor a da lumină mai multă. Sunt modelele astea mai high-end și prețuri ridicate, unde probabil se găsesc faruri cu luminozitate mai bună cam în aceeași categorie de preț. Adică în loc să iau un B&M IXON IQ Premium de 80 lux și 63€, sau vreun Trelock (care a investit ceva mai mult în ecran LCD și controlul luminozității, adică bani plătiți în butoane șmechere, nu în lumină mai multă), parcă mai degrabă m-aș uita la Knog Blinder Beam 170 de 170 lux și 60€, sau variantele de 220 sau 300 lucși care se duc până în 100€ și cam fac de rușine orice chinezărie, atât la unghiul de împrăștiere cât și la intensitatea luminoasă, și la care B&M nu are vreun produs comparabil.

B&M au si modelele astea doua de 150 lux: IQ-X Speed si Ixon Space, dar par sa aiba niste preturi chiar piperate.

Oricum, daca discutam de faruri pentru offroad, acolo sunt cu totul alte cerinte, iar chinezariile alea de 1000 de lumeni, eventual cu montare pe casca, sunt mult mai potrivite decat pentru mersul pe sosea.

Mda. Din păcate, dintre atât de multe produse chinezești e greu să găsești unul care să nu sufere de cel puțin una din problemele următoare:

• construcție fizică proastă și contact termic imperfect în interior, încât căldura LED-ului nu este disipată pe carcasă;
  • LED driver de proastă calitate;
  • controller cu moduri de funcționare imbecile - intensitate luminoasă 100%-15%-5%, fără nimic între, dar neapărat modul ăla strobe de 100% cu care bagi în criză epileptică și pe cine n-o are.

Cu mare greutate am găsit un far chinezesc care să aibă trepte de intensitate luminoasă mai decente, da' m-aș fi bucurat să aibă și memorie, așa încât apăsarea scurtă a butonului să facă doar on-off în ultimul mod selectat, iar apăsarea lungă să schimbe nivelul de intensitate luminoasă. Apoi, pentru montarea pe cască ar fi utilă și o „telecomandă” clicker pe fir, cum au unele lanterne, iar partea care clickăie (nu e buton, sunt niște lamele într-o folie de plastic) o poți băga pe mânecă sau în mănușă pe dosul mâinii, pentru a o acționa foarte ușor fără să îndepărtezi prea mult mâinile de ghidon. Ca să nu zic de prinderile alea absolut penale, mi-am bricolat singur o montură pentru GoPro dar e stupid că nu-i duce capul. Sau să facă niște cabluri suficient de lungi ca să ajungă din buzunarul de la spate până pe cască; cum vin din fabrică nu-s nici destul de lungi, da' nici scurte cât să zici că măcar nu încurcă dacă iei suplimentar un cablu prelungitor de 1m.

Îți cam scoți peri albi cu lucrătura chinezească, încât la un moment dat fie te apuci să-ți construiești tu ceva, cumpărând LED și driver și programând tu PIC-ul ăla, fie îți bagi picioarele și zici că mai bine dai 250€ pe un Lupine și măcar ai și bragging rights în gașcă.

On 11/21/2017 at 8:50 PM, Mookyama said:

Altfel, dacă as face commuter si nu as vrea sa iau din China, as lua Anker. Au 3 modele, in funcție de nevoi. Am produse de la ei de mult timp, recomand.

Anker flashlight LC90, o lanterna versatila, incarcare pe USB, care cu un suport de 4euro Bike24 pentru care se grabesc sau 1euro pentru cei cu multa rabdare, poate sa isi faca treaba cu brio pentru un commuter si nu doar. Si spun nu doar pentru ca pentru un commuter 900lm e nitel cam mult, probabil 200lm ar fi suficient, iar pentru cei mai pretentiosi 400lm, Anker LC40 doar cu AAA. Pentru LC90, ca sa rezolvam problema cu AAA just in case, probabil merge un suport de asta 3xAAA in lanterna, insa trebuie bibilit.

Avand in vedere ca avem sectiune de test si dedicata pentru lanterne, unde se taie si se frige, am luat tot 2 lanterne cu zoom, insa de la chinezi la sugestia unui prieten. Nu am vrut sa investesc tare mult pentru 10 intrebuintari/iesiri pe x zile pe an. Cativa colegi de aici folosesc cu brio lanterne de pe Aliexpress, vari modele, unii chiar mi-au aratat ce au pe biclele lor, inclusiv pe MTB modele de genul lui @PVN10 (sa o folositi sanatosi!) folosite la concursuri de genul Moontimebike. Calitatea lor nu o contest, nu cred ca isi bate multa lume capul in privinta asta fiind destul de ieftine, majoritatea sunt lanterne cu CREE si accumulatori 18650 si suporti 3xAAA. Uneori cat dai atat primesti. Uneori primesti mai mult. Oferte, variatiuni si bugete. 

De firma, dar de buget, printre altele cele mai bune lanterne pe care le-am avut sau imprumutat au fost la Cateye. Nu mai stiu modelele, dar erau decente, iar ca firma in grupul vechi si vesel erau tare raspandite, probabil si din cauza numelui :) Erau pana in 100-150lei, unele fiind la set cu o lumina spate.

Ultima data cand am avut nevoie de o lumina mai puternica am facut Turul Muntenei sau am mers pana in Veliko pe ploaie aka potop (si foarte rece in timpul verii) cu lanterna asta. Zonele erau necunoscute, habar nu aveam pe unde eram uneori, oboseala si-a supus cuvantul. Nu e stralucita, dar isi face treaba prin oras. Insa prin locuri fara lumina e nitel cam nasol, mai ales cand esti in capul trenei, caci lumina nu e stralucita. Ochiometric ~200lm. A rezistat la ploaie, o recomand ca varianta ieftina pentru oras, unde mai sunt o lumina doua pe strada. Pe langa, am mai avut o lumina fata una de semnalizare mai degraba.

Prima data cand am mers singur pe TDS, aveam luminita de mai sus, GPS-ul a luat-o razna din cauza unei harti proaste si luate pe fuga de pe Bikemap (scria ca e din 1989, probabil ca nu exista siteul pe atunci sau era eronata data pe gadget/pc), insa a fost crancen...A fost prima data cand m-am bucurat ca vad masini pe strada sau o lumina pe undeva. Bezna total si tot felul de chestii care alearga prin tufisuri cu zgomote nu e cea mai invantatoare priveliste de imaginat, caci de vazut...probabil 50lm. Totusi, ma bucur ca a existat. Am pedalat 2 ore si ceva in total ~60km. Din cazul concentrarii pe un sigur fascicol de lumina, in plina bezna, cand am ajuns in oras am tras pe dreapta, cred ca mi-a mai crescut dioptriile cu un numar :) Asfaltul a fost tare bun si nu am luat nici o groapa serioasa, pot zice ca am fost norocos.

Cred ca o lanterna buna ar trebui sa isi mentina puterea pana spre capatul puterilor si sa nu scada treptat puterea in functie de sursa de energie pe care o are. Conteaza si viteza cu care te deplasezi, locatia cat de bine o cunosti, pentru cei pretentiosi si greutatea ei. Personal nu as investi mai mult de 200lei pentru o lumina in varianta commuter, minim 200lm, preferabil 400lm. Pe spate un stop care sa imprastie lumina, caci soferii au tendinta sa observe mai repede o lumina rosie care palpaie intermitent decat una alba care se confunda in peisaj, chiar daca palpie. Nu am experienta mare cu luminile pe timp de noapte, datorita faptului ca evit mersul pe bicicleta dupa lasatul intunericului, nu neaparat din cauza masinilor, cat a gropilor de la noi. De cand am fost lovit de motociclistul respectiv eu fiind la stop pe loc, asteptand verde, cu atat mai mult.

Revin cu impresii, teste, intrebari, cand apar luminile de la chinezi. Le-am luat pentru ture lungi si rare. Altfel folosesc frontale 200lm (Black Diamond/Petzl) cu alcaline pentru orice chestie, desi acasa am peste 80 de accumulatori AA, AAA.