LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

subscriu la solutia cu dinam incorporat in butuc, pe care o folosesc si eu la una din biciclete, la care folosesc o lampa clasica cu bec halogen de 3 w, care face lumina nu gluma, dar trebuie sa recunosc ca lumina de la led-urile de putere moderne e mai alba si e obtinuta cu un consum mai mic de curent.

Recent vizionam o emisiune a celor de la Orange County Choppers si am vazut ca la un chopper au folosit leduri, adica o fasie ce continea leduri si puteau sa o taie unde vroiau.Faceau cablarea la un capat si dupa ce le incalzeau putin(aveau un adeziv pe spate) le lipeau pe cadru unde vroiau.

Imagine postată

Asta e un exemplu.Am inconjurat ledurile cu linie galbena.

Intrebarea mea e daca stiti de unde pot lua o fasie de leduri ca acestea?Sau care e denumirea, pe engleza de preferat, sa caut si eu.Ma tenteaza sa imi pun si eu pe cadru asa ceva.

Cred ca le-au legat la o baterie de motor, dar trebuie sa mearga si la niste acumulatori nu?

Chestiile alea sunt comercializate, la noi, sub denumirea de baghete luminoase sau baghete cu leduri. Marea lor majoritate merg conectate direct la sursa de 12V a masinii, motocicletei sau bicicletei, de ce nu, daca are bateria de acumulatori de 12V.

Dar... ala e iluminat decorativ. Nu prea are alt rost decat de a impresiona multimea de spectatori.

Iar cum pe bicicleta spatiul, si energia elecrtica nu's resurse atat de usor de obtinut ca pe masini, nu prea vad rostul decoratiilor gen "pom de craciun" decat cu ocazia sarbatoriilor :D

Daca lumina generata de acele baghete luminoase, este alba sau galbena, ilumineaza drumul, in fata si te fac vizibil de la distate mari, atunci sunt chiar ok. :)

pai eu ma gandeam sa le pun doar pentru simplu motiv de a fi vazut noaptea de catre soferi, de vazut in fata am far:p.Prima oara cand m-am gandit la ideea acesta aveam in minte pomul de craciun, despre care s-a discutat si anu trecut, dar eu o gandeam mai mult ca o "razbunare" a amenzilor luate.Ma gandesc ca daca bicicleta va fi plina de lumini soferii vor da atentie si de ce nu si prioritate.Multumesc pentru denumire, voi incerca sa caut prin Sibiu poate am sanse sa gasesc.Despre sursa de 12V crezi ca pot lega niste acumulatori/baterii in serie(sau paralel nu mai stiu exact fizica:p) sa fac 12V sau sa iau o baterie de motocicleta, desi cred ca e cam mare/grea pentru a fi pusa intr-un suport de bidon...?

cumparati o baterie/acumulator de mototcicleta. are 12V si 7,5 sau 5 A, cam cat iti trebuie tie. are cam 2-2,5 kg, da' te orientezi tu.

plecand de la acest thread si cu largul concurs tehnic al lui yo6ial, am cumparat doua lanterne cu led-uri de 1 w luxeon, pe care le-am experimentat in conditii de noapte in oras, pe drumuri mai circulate si mai putin circulate. Sunt super incantat de lumina pe care o am, fara sa exagerez comparabila cu faza de intalnire de la un autoturism, totul cu trei baterii AAA (care se pot inlocui cu acumulatori). Lumina foarte alba, bine focalizata si un cerc/pata de lumina imens, practic lumineaza tot drumul. Solutie super eleganta.

Vrem poze Doruk.

Am vazut si eu niste instalatii interesante prin bazar.

- un furtun putin mai subtire decat un creion, cu baterie, care se aprinde pe toata suprafata ca un neon cu lumina albastra.

- pedale cu leduri care se aprind cand pedalezi datorita unui dinam incorporat.

- capace lungi pentru valva auto, cu leduri cu senzori de miscare si intuneric.

- stopuri pentru spite cu leduri si senzori de miscare si intuneric.

@luciane

eu merg strict pe criteriul utilitatii si eficientei, mi-am pus lumini pe bike ca sa vad si sa fiu vazut noaptea, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata bita impopotonata ptr Craciun.

am sa fac cateva foto, sper sa nu oftic pe nimeni:D. Pe cele doua lanterne am dat 80 lei, fara baterii, am acasa acumulatori destui, folositi cu precadere pentru jucariile fiicei mele:D

Faruri, faruri, faruri... D-astea se găsesc pe toate drumurile, nu eşti obligat să ţi le faci dacă îţi permiţi să le cumperi. Dar ce te faci însă dacă, oricât ai fi dispus să dai, nu găseşti ce-ţi trebuie ? În cazul meu, un semnalizator decent. Se pare că în afară de chinezi nu produce nimeni aşa ceva. Iar cele chinezeşti, aşa cum le cumperi nu-s bune de nimic, decât poate să-ţi pună viaţa în pericol dacă te bazezi pe ele. Eu m-am chinuit de am cârpit o plasticărie d-aia ordinară de 20 RON (cablaj refăcut - 18 leduri superluminoase pe semnal faţă de 3 leşinate originale, plus încă 5 din aceeaşi categorie pt. poziţie), dar e o soluţie de compromis. Carcasele sunt jalnice, bateriile nu se pot schimba decât desfăcând cutia blocului de lumini, care şi aşa abia se ţine.

Deci, vă rooooog, dacă a avut cineva ocazia să vadă la vânzare aşa ceva făcut de o firmă decentă, să îmi spună şi mie.

Şi încă o chestie pe care am întors-o pe toate părţile şi nu i-am găsit soluţie: stopuri care se aprind atunci când acţionezi frâna. Problema este locul de plasare a întrerupătorului. Chinezăriile au unul care se montează pe cablu, între braţele frânei. Ideea e proastă, fiindcă piesa respectivă împiedică frâna să-şi facă cursa până la capăt.

pe fata folosesc un far kellys luat cu 50 lei din magazin :D scump stiu dar asta este , iar cat despre iluminarea din spate am vesta pusa si nimeni nu a comentat nimic in legatura ca nu am flash

Legal este sa ai lumina rosie in spate, lumina alba in fata si lumina galbena (portocalie) pe laterale.

Semnalizarile chinezesti din bazar sunt o gluma trista. Am avut si eu in tinerete pentru o scurta perioada. Sunt ineficiente si se strica repede, suportul de prindere de tija la sa se rupe foarte usor.

Cel mai bun lucru e cel facut cu mana ta, chiar daca costa bani si timp.

Legal este sa ai lumina rosie in spate, lumina alba in fata si lumina galbena (portocalie) pe laterale.

pt farul care lam luat din bike shop , il faceam acasa cu un pretz sub 10 ron doar ca nu era rezistent la apa si nu avea o forma "atragatoare"

Edited by creizi
Nu mai da quote la tot postul

N-am nici o treabă cu legea, mie îmi trebuie pt. confortul şi siguranţa personală. Am mai scris, mi-e greu ca în anumite cazuri să semnalizez cu o mână în timp ce cu cealaltă ţin ghidonul şi frâna (care e şi pe spate), în timp ce mă uit alternativ în faţă şi în spate. Sau, pur şi simplu, nu vreau să iau mâna de pe ghidon ca să semnalizez, din diverse motive.

Semnalizarile chinezesti din bazar sunt o gluma trista. Am avut si eu in tinerete pentru o scurta perioada. Sunt ineficiente si se strica repede, suportul de prindere de tija la sa se rupe foarte usor.

A mea are un an şi jumătate de folosire şi încă nu dă semne că ar vrea să iasă la pensie. Sunt o glumă tristă fiindcă ledurile pe care le pun în ele sunt jalnice, dar concepţia şi partea electronică sunt OK.

Iar atâta vreme cât altceva similar nu există nicăieri în lume (cel puţin online eu nu am găsit)...

In general, cu... sa folosesc un termen tehnic... cacarezele alea chinezesti de semnalizare:

Indiferent de cata lumina produc, si cat de vizibile sunt, au un dezavantaj mare. Nu-si pot indeplini functia de semnalizare a schimbarii directiei pentru ca sunt prea apropiate luminile intre ele. Distanta intre semnalizarea stanga-stop/pozitie-semnalizare dreapta e de cam 1cm si in total are cam 20cm. De la distanta, si am vazut cu ochii mei, nu se poate distinge daca semnalizeaza dreapta sau stanga. Practic e ca si cum ar fi pe mijloc.

La vehiculele motorizate care au semnalizarea obligatorie, lampile de staga-dreapta sunt la o distanta de cam 50cm una de alta, pentru a facilita observarea care-i lampi se aprinde, pentru ce directie.

Eu prefer sa ma asigur bine, sa astept pana nu mai vine nici o masina si apoi sa schimb directia.

Daca vrea sa dea din maini, sa dea balerinul, ca-i platit pt asta.

Semnalizatoarele alea chinezesti nu-si au rostul... prefer sa bag in mancare aia 20 de lei.

@axe.

Da, se poate. dar sunt doar doi acumulatori. Problema incepe cu ce fel de leduri vrei sa folosesti. Daca sunt rosii, totul e ok, nu ai nevoie decat de un rezistor de aprox 1 ohm inseriat cu alimentarea. Daca vrei led alb, mai tebuie macar un acumulator.

Ledurile albe, ca si cele albastre incep sa functioneze abea cand caderea de tensiune pe ele este de aprox 3V. 2 acumulatori totalizeaza aprox 2.4V.

Ca sa ridici tensiunea de la 2.4V la cat e necesar pentru ca prin leduri sa treaca curentul la care dau lumina maxima (da, stiu... ) ai nevoie de un convertor de tensiune. eventual cunvertor de tensiune cu curent constant.

Ceva de genul asta

Dar la asta ma gandesc cand e vorba de leduri din astea

nu inteleg, probabil ca tu ai inteles ca au 2.4v impreuna ?

unul are 2.4v si am doi !

Daca ai 2 acumulatori ii legi in serie si obtii 4.8 V. De obicei stopurile spate se alimenteaza la 3 V ( 2 baterii AA), iar farurile la 4.5 V ( 3 baterii AA). Ai mai jos schema cum ar trebui alimentate stopul si farul.

Multumesc, am sa incerc. Am uitat sa precizez ca acumulatorul are pe el si un potentiometru de la 0-6 care nu stiu ce face !

Daca ai 2 acumulatori ii legi in serie si obtii 4.8 V. De obicei stopurile spate se alimenteaza la 3 V ( 2 baterii AA), iar farurile la 4.5 V ( 3 baterii AA). Ai mai jos schema cum ar trebui alimentate stopul si farul.

are sai cam termine rapid bateriile dupa parerea mea

Alex am o intrebare pentru tine, sau mai mult o provocare.

Ai putea sa faci un montaj prin care sa poti incarca un telefon de le dinam in timp ce mergi? Sau un aparat foto, o camera video.

Am niste link-uri de la Frank, poate gasesti ceva util.

http://www.zzing.de/English_Zzing/

http://www.forumslader.de/Nutzungsbedingungen-und-Nutzungshinweise.138.0.html

e cu dus si intors chestia asta. fiecare telefon are incarcatorul lui. se poate face, dar ai nevoie de timp, bani si niste transformatoare/egalizatoare pe bicla. mai bine iti cumperi inca 1-2 baterii pentru telefon si o schimbi cand se consuma.:D

Eu ma gandesc la tura de o luna pe care am de gand sa o fac la vara.

S-ar putea sa imi trebuiasca vreo 5 baterii asa ca mai ieftin ies cu un montaj si un dinam.