LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

M-am lovit de problema asta cand cutreeram vaiile adanci ale fagarasilor, pe mai multe zile.

Telefonul mergea mai mult pentru radio (buletine meteo, stiri, etc.)

Bineinteles ca se termina curentul rapid, nu mergea nici doua-trei zile.

Nu recomand sa faci asta, pe telefonul si incarcatorul tau.

Avand acumulatori, pe bicicleta, pentru lumini si sonerie, acestia incarcandu-se si de la dinam, am montat o mufa, pe bidonul in care tin acumulatorii.

Am masurat si aflat tensiunea pe care o livreaza incarcatorul meu.

Am taiat cablul de la incarcator, si am montat mufe tata/mama pe cablu.

Folosind cea mai rapida, ieftina si la indemana metoda de a reduce tensiunea de la 14.4V la 5V cat ii trebuie telefonului, am folosit un banal lm7805.

Un intrerupator, un led cu un rezistor si o siguranta de 1A.

Intrerupatorul l-am pus inaintea stabilizatorului pentru a nu pierde curent inutil cat nu incarc telefonul. 7805 consuma cam 2-3mA in gol.

Mufele sunt de tip jack de 2.5mm, mono. O mufa tata pe cablul telefonului, cu mufa telefonului, o mufa mama pe cablul incarcatorului, ca sa-l folosesc si cand e priza disponibila, si o mufa de panou, montata pe bidon.

Imagine postată

Pentru dinam singur, fara baterie de acumulatori, se poate la fel de simplu. E doar de preferat sa faci rost de un cablu de incarcator, separat, de la un incarcator defect, de exemplu. Doar pentru mufa si pozitia pinilor de incarcare.

Punte redresoare, condensator de filtrare, siguranta,lm7805, intrerupator, eventual un led indicator, mufa telefon. Asta daca telefonul se incarca la 5V. Alte telefoane pot avea nevoie de alte tensiuni.

Siguranta e obligatorie, si de preferat sub un amper. 500mA ar proteja telefonul mai bine.

Schema, daca e necesara, la 7805 e http://www.sminntech.com/images/7805datasheet.gif

Pe incarcare, telefonul meu consuma cam 280mA, deci neglijabil.

Asta e o chestie foarte utila in plimbarile lungi, care se intind pe mai multe zile si nu ai chef sa te milogesti pe la cabane, pensiuni sau bastinasi :D pentru 2-3 ore la 220V.

Sal'tare.

@yo6ial

Alex tata, nu care cumva sa bei din bidonul acela, ca poate te incarci cu prea multa energie:rolleyes:.

felicitari pentru "enjinariile" gen minitehnicus

Am onoarea de a va prezenta o lanternuta cu un singur LED si o singura baterie (R6).

Si ca sa nu fiu chiar off-topic va explic si cum puteti construi asa ceva:

- se merge la bancomat de unde se scoate suma de 40 ron, apoi...

- se imprumuta 20 de ron de la vecini/ prieteni, apoi...

- se cauta prin casa 10 ron (sub carti, prin haine, etc), apoi se leaga in serie toate bacnotele si mergeti la un coleg (ciclist) care aduce "jucarii" puternice de afara. Momentan nu mai are lanternute... am luat-o eu pe ultima.

Cea mai ieftina si usoara rezolvare :rolleyes:

LAMPA FRONTALA LIPITA PE UN COLIER DE PLASTIC 21 leduri pe trei baterii AAA

toni, poza aia e masluita sau chiar ai facut asa cea noaptea? pare ceata...

da amanunte, se vede superb. oare daca bati flashuri noaptea iti respund extraterestri? :eek:

toni, poza aia e masluita sau chiar ai facut asa cea noaptea? pare ceata...

Draga bestie, poza este reala. Lanterna lumineaza 100 de metri in conditii meteo favorabile, acum chiar era ceata de o taiai cu cutitul (fasciculul luminos fiind de doar cateva zeci de metri).

Asa cum are toni, este cel mai fain.

Eu mi-am luat ceva de genul dar de la varta cu bec mic cu krypton, lumineaza extraordinar de mult (ca lungime) pentru o lanterna de 15cm, pacat ca fascicului de lumina nu este extins, ci mai restrans.

Nu vreau sa spun prostii dar in jur de 30-40lei am dat pe lanterna, presupun ca se mai gasesc prin magazine (eu am luat-o din DOMO)

cat ai dat pe ea?

Ssstt... bestie... iti spun incetisor numai tie, ca sa nu mai creada moderatorii/ modelatorii ca fac reclama (ultima oara cand am postat ceva despre produse ieftine si bune mi-au sters tot...).

Lanterna a costat 70 lei si suportul pt ghidon 20 lei.

hai sa nu fi chiar asa de secretosi, dati un search pe net si gasiti modele pentru toate buzunarele. Personal am testat lanterne de 1w, care sunt cu totul ok ptr bita, dar am ramas foarte impresionat de lanternele cu LED-uri Cree Q5, de 5w, sunt absolut bestiale, lumineaza noaptea extraordinar, montata pe ghidon iti da un sentiment de siguranta foarte placut.

Momentan posed o mica dracovenie de asta:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.14740

Edited by doruk
chestii d-le

lanternele sunt mai mult sa nu calci tu pe cineva... daț in zilele noatre poti sa ai si girofar ca tot ai sanse mari sa ajungi la eternitatea.:)

Ahem...

Q5 de 5W?

Ok, hai sa lamurim o treaba, pentru ca mai plimb si eu magazinele de ciurucuri "made in chin"

Mai deunazi, cineva se lauda cu vanzarea unei lanterne cu led luxeon de 10 (zece) watti.

Da, suna bine, dar Philips Lumileds nu a lansat nici un led din sreia luxeon de 10W.

Pretul unui led multicip, de 10W este intre 20 de dolari(Ssc p7, 12W 700 lumen ), si 48 de dolari un chinez cu zece chipuri de 1W (10x1W, cam 350 lumeni)

Iarasi, ledul Cree Q5 (led pentru care am un respect si o apreciere deosebita) este de 3W.

Aici este fisa tehnica a acestui led.

Da, sunt pe piata leduri de 100W. ok, dar asa ceva nu incape intr-o lanterna sau far de bicicleta. Sunt destul de mici pentru iluminat stradal, sus, pe stalpi.

Iar o mare porcarie este ca marca Luxeon este lipita repede la toate porcariile chinezesi care se produc la o zecime din costurile unui Luxeon si se vand la acelasi pret. Dar randamentul si performanta raman la o zecime.

Intrebati, pe cei de la care planuiti sa achizitionati un far, lanterna sau led ce tip este, si exact cine l-a produs. Daca va zice Luxeon, intrebati in continuare ce fel de Luxeon.

Lumileds a produs si pus in vanzare ledurile:

Luxeon I, Luxeon III si Luxeon IV (cifrele romane indicand puterea maxim consumata)

Acele leduri sunt deja de domeniul trecutului, fiind depasite de noile generatii precum:

Luxeon K2 si Luxeon Rebel.

Orientativ, Luxeon I debiteaza aprox 30 de lumeni la 1W. Lux III aprox 80lumeni la 3W.

Luxeon IV aprox 150 lumeni la 5W. Luxeon k2 livreaza cam 180-200 lumeni la 3W.

Un Cree Q5 poate debita si 220-250 lumeni la 3.5W iar la doar 1W trece de 100 de lumeni ca si un SSC p4 care debiteaza 100 lumeni la 1W si cam 240 la aprox 4W.

Deci atentie ca marfa falsa si contrafacuta ori vanduta sub nume mari e la acelasi pret daca nu mai mare cu originalele.

Tot orientativ, degeaba stii cum se numeste daca nu stii cum arata:

Lumiled Luxeon k2. vs noname (de fapt Lemiled) vandut ca luxeon.

Imagine postatăImagine postată

Seoul P4 si Seoul P7 (SSC p4 & p7)

Imagine postatăhttp://tbn1.google.com/images?q=tbn:J2BRBiEM7v24lM:http://www.greensask.com/photos/albums/userpics/10001/SSC-P7.jpg

Si ledul Cree q5.

http://tbn2.google.com/images?q=tbn:IRU2iCsfg0O-wM:http://people.freenet.de/DJNebel/BilderWeb/Cree1.jpg

Remarcati ca lentila este montata intr-un inel de aluminiu. iar baza ledului este ceramica.

Si o colectie de chinezarii. Nu zic, tot leduri de putere sunt dar nu au performanta disponibila la preturi similare din partea producatoriilor care au investit cate cava mai mult in cercetare versus copiere si imitare. :)

http://tbn2.google.com/images?q=tbn:FlpaOXGEImQegM:http://www.global-b2b-network.com/direct/dbimage/50241398/High_Power_LED.jpg[/IMG]

Ultmul nici macar nu are carcasa. Chipul e lipit direct pe radiator.

Iar o ultima remarca, e ca ma gasit intr-un hyprmarket, o lanternuta cu led "chin" de 0.5W

la 85 lei! Adica eu am dat 56 pe o lanterna cu led Luxeon III (3w 80lumen), acu' 1 an.

Sal'tare.

super documentat raspunsul tau yo6ial, felicitari, se vede ca ai preocupari in domeniu. Intradevar am mai stat si eu putin pe net si acel 5 din numele Cree Q5 nu are nici o legatura cu puterea LED-ului. Aceasta este de 3 w, putand ajunge pana la max. 4. Oricum o lanterna dotata cu un asemenea LED este mai mult decat suficient ptr bike.

Toate bune

OffTopic.

se vede ca ai preocupari in domeniu

Multam de aprecieri, dar "preocupari" nu e intocmai cel mai potrivit cuvant X(

Pasiune, obsesie, hobby, chiar part time job ar fi mai aproape de realitate.

Evident, se trage din familie, tata a prezis aparitia ledurilor albe, de putere, acu' vre-o 15-20 ani, cand ledurile insasi erau raritati :D

Desigur, ca a fost sarbatoare cand am achizitionat priml led alb si mai apoi primul led alb de mare putere.

Sal'tare :D

Nu fi atit de modest; din ce am citit pina acum am ramas cu impresia ca tu esti dintre forumistii nostrii cel mai calificat in domeniu.

Pana acum cateva zile aveam asa ceva dar pe intermitent

Imagine postată

apoi am luat din Europa o chinezarie fronatala cu 10 RON (17 leduri) si dupa ce am adaptat-o pentru bicla

Imagine postată

lumineaza asa

Imagine postată

Dar te pui cu nesatulul. Am cumparat 2 buc http://www.zexstar.com/product_info.php?info=p228_Lanterna-cu-un-LED-Philips-Luxeon-de-1-Watt--Model-Sydney--3-baterii-AAA.html

si aici e cu o lanterna

Imagine postată

aici cu amandoua

Imagine postată

Imagine postată

Cele 2 laterne urmeaza sa fie fixate pe ghidon, acum le-am fixat doar pentru poze.

"Sa vedem bine!"

Edited by claudel1974
Scuze pentru decor, dar eu tin bicicleta in bucatarie.

Fain!

Iar ca fapt divers, te rog fain de tot sa ma anunti si pe mine (pe noi :D) daca gasesti suporti de lanterne pt ghidon, poate din aia cu q/r.

Sal'tare.

te rog fain de tot sa ma anunti si pe mine (pe noi :P) daca gasesti suporti de lanterne pt ghidon,

am gasit ceva eu pe la o firma ce importa direct din ungaria, la 20 lei bucata, cam scump rau , dar tinand cont ca-mi trebuia doar o bucata, am facut un efort.

toate bune

Salutare.

Cu chiu-cu-vai, am prins o seara fara zapada si suficient de calda sa nu-mi inchete stixurile pe aparatul foto.

Asa ca am facut cateva beam-shot-uri ca la carte... sau aproape.

Imagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postată

Ar trebui să mai faci şi să le oferi spre vânzare. Fără glumă, cred că şi numai pe forumul ăsta ai găsi o grămadă de clienţi.

Stiu, JimmyDanger... mi sa mai propus asta, dar asa de bine stau cu timpul... uf.

Eventual fac si cer cate 10 zile de concediu legal pentru un far :rolleyes:

Sa vedem ce ne rezerva anul nou. Poate pun la punct si strungul, sa pot fabrica carcase la nivel mai profy...

O chestie cu care eu am luat ţeapă şi care cred că numai artizanal se poate face: sistem de iluminat cu care să poţi da flash-uri. Ţeapa mea a constat în faptul că am crezut că dacă farul are 2 nivele de intensitate pot să-l ţin pe cea joasă şi când vreau să dau flash să trec pe cea înaltă. În primul rând, e teribil de incomod să iei mâna de pe ghidon şi să nimereşti cu ea (pe întuneric) butonul de pe lanternă. În al doilea rând, nu-ţi foloseşte la nimic să măreşti intensitatea, dacă fascicolul tot în jos bate. Trebuie ceva echivalent cu faza lungă de la maşini. Când ţi-am vazut sistemul cu 2 faruri direct la asta m-am gândit: unul îndreptat în jos, să vezi drumul, şi unul mai ridicat, să bată până departe. Şi, evident, pentru cel din urmă, comutator montat lângă manşon.

In cazul meu, farurile sunt indreptate in jos, undeva la 20-30m in fata mea. Datorita lentilei gen Fresnel (similar doar) este destula lumina radiata drept inainte.

Eu m-am obisnuit in timp, cu intrerupatoarele, si mi-e destul de usor sa si semnalizez cu "faza lunga" sau sa claxonesc :rolleyes:

Intradevar, la un moment dat am schimbat locul "butoanelor" si destul de mult timp m-am utat atent unde pun mana sau mai apasam pe claxon in loc de faruri. Deci tine doar de acomodare.

Cu leduri, sunt doar doua metode de a face ceva similar faza lunga-faza scurta, pentru biciclete. un led, cu o lentila cu fascicol larg, orientat in jos la 20m in fata si un led cu reflector, orientat la orizont. Totul se poate incorpora intr-o singura carcasa.

A doua metoda e cea cu nivele de lumina diferite, dar tebuie ales un unghi optim de deflexie a luminii. Oaresce compromis.

Oricum, ideea cu doua spoturi intr-un far led, s-a notat. :D

Ar tebui sa pun la punct ceva tehnologie de turnat aluminiu, in atelierul meu... hmmm... merci! :D