LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

AM vazut pe net cum si-a facut unul un cuptor de topit aluminiul.

Am sa caut adresa sa ti-o dau daca vrei.

Dar mai bine ai incerca sa le faci din tabla subtire de aluminiu.

Pai, din tabla subtire de aluminiu, ies chestii similare cu asta:

http://hahntronix.com/bikelitekit/light2.jpg

Dar din aluminiu turnat, dupa matrite atent confectionate pot iesii astfel de lucrusoare:

http://www.gearreview.com/images/led2007/lights/NiteRider-MiNewt.jpg

Personal, pe prima nu as indrazni sa o scot prin padure, pentru ca sigur la cateva ore va fi plina de apa, noroi si nisip pana in cele mai ascunse locuri.

Stie cineva daca exista niste "lumini" pt bicicleta care sa aibe puterea unui blitz? Ma refer la o lumina intermitenta de mici dimensiuni care sa produca un efect mai mic gen masinile de politie dar care sa atraga atentia soferilor.

@zabriskie

exista lanterne din familia celor tactice, care au si functie de stroboscop, sunt teribil de deranjante pentru cel care le priveste din fata, dar preturile incep de la 100 de euroi in sus:eek:

la asa ceva ma refer, la o prima cautare pe net, dar sunt convins ca sunt si mai ieftine:

FoxFury - HammerHead Tac-Strobe CREE Flashlight

Amazon.com: 3W LED Tactical Strobe Flashlight with pressure switch and Tactical Ring: Sports & Outdoors

asta a doua e chiar faina, eu am un model ff apropiat dar fara functie de stroboscop, am la ia in schimb un suport din plastic, gata montat pe ghidonul bitei, in care pot pune lanterna fara a avea nevoie de scule. E cu acumulator dedicat (18650 de 3,7 V) si te tine o carca de timp, dupa care .....il reincarci:)

Toate bune

Aaa... daca tot ai de gand sa dai atatia bani, incearca de pe dealextreme.com si i-ati un model cu led de la Fenix sau UltraFire cu functie de stroboscop.

Serios vorbind, cele cu bec nu mai au sens, atat timp cat lumina debitata de dracoveniile alea si timpul de operare intrec de departe toate modelele incandescente.

DealExtreme: Ultrafire Lights (Page 1)

Ca sfat, sa aiba cat mai putine moduri (High-Low-Strobo e destul! modelele cu 30 de moduri sunt deosebit de enervante) si leduri din seria cree R2 sau SSC P4 U-bin.

Modelele cu un acumulator 18650 (sau 2xRCR123) au ca avantaj dimensiunea. Cele cu doua 18650 sunt prea lungi si incomode pt ghidon.

Personal detest stroboscopul. Ma dezorienteaza pe mine, cel care ar trebui 'protejat' :)

Si ca alta vorba... nu luati din Romania, de la speculanti.(inclusiv firme Imp-Ex mari) Intradevar la astia preturile sar de suta de dulai, si e penibil!!! Majoritatea produselor de genul asta sunt supraevaluate si ca pret si performante.

Vad ca sunt cativa pasionati de lumini pe aici:D putin m-a atins si pe mine microbu', actualmente folosesc 3 tipuri de lumini pe fata:

1. 2 faruri mici a cate 5 leduri albe "power beam" cu 4 baterii AAA;

2. un far cu halogen de 6v alimentat de la dinam;

3. un far cu halogen de 4v alimentat de la un acumulator de 4,8v, 2200mAh.

Ma gandeam sa adopt si eu varianta lui yo6ial cu ledul P4, dar mi se pare cam complicata schema, si cam scumpa; vad avantajul luminii cu consum redus de curent, intrebarea e: lumineaza mai bine ca si halogenul de 6v 2,4w? Stiu ca halogenul "papa" curent, dar si da lumina buna.

Ma gandeam sa adopt si eu varianta lui yo6ial cu ledul P4, dar mi se pare cam complicata schema, si cam scumpa; vad avantajul luminii cu consum redus de curent, intrebarea e: lumineaza mai bine ca si halogenul de 6v 2,4w? Stiu ca halogenul "papa" curent, dar si da lumina buna.

Intradevar, schemele de alimentatoare in comutatie numai simple nu sunt. Iar executara lor necesita si experienta practica.

Dar, ledul asta, ocolit in mod curios de marii producatori de 'jucarele' din domeniu, ofera o lumina echivalenta unui bec halogen de 10W.(echivalenta aproximativa, pentru ca am folosit in alte locuri, be halogen de 10w si lumina cu mult sub 50% fata de un led bun) Asta cu aproximatie, pentru ca, lafel ca toate dispozitivele semiconductoare, apar variatii mari ale caracteristicilor si performantelor.

Ledurile, produse de firme mai serioase, sunt sortate foarte strict, inainte de a iesi pe usa fabricii, dupa fluxul luminos, consum, caderea de tensiune, culoarea luminii, etc.

Bineinteles ca cele mai cautate sunt ledurile cu tensiunea cea mai mica, si lumenii cei mai multi, la acelasi curent. Astea sunt destul de putine si. evident, mai scumpe decat cele cu performante mai slabe.

Deci, ca... a rule of thumb... (regula generala)

Un SSC P4 (3-4W) echivaleaza unui halogen de 10W, dar ofera o culoare de lumina de aprox 5000k. Dar sunt selectii (bin labeling) care depasesc cu mult un halogen de 10W

Un SSC P7 (10-14W) ar putea depasi lumina unui bec halogen de 50W, la un consum de aporx 10W. Dar acea selectie de leduri este destul de greu de optinut.

Un led Osram Ostar (17W) este echivalentul unui bec de 55W halogen, h3 de exemplu. Poate un pic mai mult.

Un Cree R2 este ceva mai competent decat un seoul p4 dar este si aceasta selectie destul de greu de procurat.

Stiti cum e cu painea calda... se da repede.

Un Luxeon K2 poate echivala cu 8-9W halogen. Dar specia asta de leduri Philips e destul de energofaga. 220 lumeni la 1.5A, aproape 5W.

De luxeonane nu mai povestesc pentru ca Luxeon III este comparabil cu un bec halogen de max 5-6W.

Oricum, ca un punct de reper, un bec normal, de 100W sau un halogen de 50W livreaza aproximativ 1000 lumeni. Deci un 10 pana la 20Lumeni per watt, fate de leduri care pot atinge 100-120 lumeni per watt.

Intradevar, schemele de alimentatoare in comutatie numai simple nu sunt. Iar executara lor necesita si experienta practica.

Dar, ledul asta, ocolit in mod curios de marii producatori de 'jucarele' din domeniu, ofera o lumina echivalenta unui bec halogen de 10W.(echivalenta aproximativa, pentru ca am folosit in alte locuri, be halogen de 10w si lumina cu mult sub 50% fata de un led bun) Asta cu aproximatie, pentru ca, lafel ca toate dispozitivele semiconductoare, apar variatii mari ale caracteristicilor si performantelor.

Ledurile, produse de firme mai serioase, sunt sortate foarte strict, inainte de a iesi pe usa fabricii, dupa fluxul luminos, consum, caderea de tensiune, culoarea luminii, etc.

Bineinteles ca cele mai cautate sunt ledurile cu tensiunea cea mai mica, si lumenii cei mai multi, la acelasi curent. Astea sunt destul de putine si. evident, mai scumpe decat cele cu performante mai slabe.

Deci, ca... a rule of thumb... (regula generala)

Un SSC P4 (3-4W) echivaleaza unui halogen de 10W, dar ofera o culoare de lumina de aprox 5000k. Dar sunt selectii (bin labeling) care depasesc cu mult un halogen de 10W

Un SSC P7 (10-14W) ar putea depasi lumina unui bec halogen de 50W, la un consum de aporx 10W. Dar acea selectie de leduri este destul de greu de optinut.

Un led Osram Ostar (17W) este echivalentul unui bec de 55W halogen, h3 de exemplu. Poate un pic mai mult.

Un Cree R2 este ceva mai competent decat un seoul p4 dar este si aceasta selectie destul de greu de procurat.

Stiti cum e cu painea calda... se da repede.

Un Luxeon K2 poate echivala cu 8-9W halogen. Dar specia asta de leduri Philips e destul de energofaga. 220 lumeni la 1.5A, aproape 5W.

De luxeonane nu mai povestesc pentru ca Luxeon III este comparabil cu un bec halogen de max 5-6W.

Oricum, ca un punct de reper, un bec normal, de 100W sau un halogen de 50W livreaza aproximativ 1000 lumeni. Deci un 10 pana la 20Lumeni per watt, fate de leduri care pot atinge 100-120 lumeni per watt.

Multzam fain de informatii, deocamdata stau pe ganduri, lumini am destule, si parca totusi ma tenteaza tehnica cea noua:D

Ar mai fi ceva legat de marime, ocupa spatiul unui bec normal, sau trebuie modificat farul? Se incalzeste acceptabil? aici ma gandesc la plasticul care trebuie sa suporte caldura,

La un acumulator facut din 4 baterii tip R14 de 2500mAh bucata ar lumina cum trebuie?

Teoretic, dupa toate "chinurile" cu procuratul ledului, confectionarea alimentatoarelor, gasitul bateriilor potrivite, potrivirea ledului in far si reglarea fazei, ....ar trebui ca sa nu mai existe bataie de cap cu privire la lumina.

Incarci bateria si gata.

In ore poti spune aproximativ cat tine la tine pana se descarca bateria (autonomia)?

Multzam fain de informatii, deocamdata stau pe ganduri, lumini am destule, si parca totusi ma tenteaza tehnica cea noua:D

Ar mai fi ceva legat de marime, ocupa spatiul unui bec normal, sau trebuie modificat farul? Se incalzeste acceptabil? aici ma gandesc la plasticul care trebuie sa suporte caldura,

La un acumulator facut din 4 baterii tip R14 de 2500mAh bucata ar lumina cum trebuie?

Teoretic, dupa toate "chinurile" cu procuratul ledului, confectionarea alimentatoarelor, gasitul bateriilor potrivite, potrivirea ledului in far si reglarea fazei, ....ar trebui ca sa nu mai existe bataie de cap cu privire la lumina.

Incarci bateria si gata.

In ore poti spune aproximativ cat tine la tine pana se descarca bateria (autonomia)?

HL-EL530 are montura de ghidon foarte proasta. La cea mai mica groapa, farul "o ia la vale". Am mers pe un drum forestier, a fost chinul dracului, la 50m trebuia ajustat din nou pe ghidon. Ledul este unul de 1W, iar modul lui de alimentare este pe o rezistenta, deci luminozitatea va varia cu starea bateriilor. O porcarie.

Ai putea adauga la lista Sigma Powerled.

Review

Pret, varianta 4xAA

HL-EL530 are montura de ghidon foarte proasta. La cea mai mica groapa, farul "o ia la vale". Am mers pe un drum forestier, a fost chinul dracului, la 50m trebuia ajustat din nou pe ghidon. Ledul este unul de 1W, iar modul lui de alimentare este pe o rezistenta, deci luminozitatea va varia cu starea bateriilor. O porcarie.

Review

Pret, varianta 4xAA

Aaa... daca tot ai de gand sa dai atatia bani, incearca de pe dealextreme.com si i-ati un model cu led de la Fenix sau UltraFire cu functie de stroboscop.

Am reusit sa ma pierd in acea multitudine de lanterne si nu am reusit sa gasesc una cu stroboscop.

Ai putea sa-mi recomanzi te rog 2-3 modele cu link-ul exact care au strobo?

Eu as monta-o pe casca asa ca nu m-ar deranja lumina, ma intereseaza sa "clipeasca" puternic :D

Stii eventual cati "lumeni" au luminile folosite de politie de exemplu =)) si care e maximul pt ceva portabil pe o bicicleta eventual cu bateria in bidon ?

la asa ceva ma refer, la o prima cautare pe net, dar sunt convins ca sunt si mai ieftine:

Nu am inteles daca stroboscopul lanternei respective este permanent sau intermitent :confused:

Am reusit sa ma pierd in acea multitudine de lanterne si nu am reusit sa gasesc una cu stroboscop.

Eu as monta-o pe casca asa ca nu m-ar deranja lumina, ma intereseaza sa "clipeasca" puternic :D

Stii eventual cati "lumeni" au luminile folosite de politie de exemplu =)) si care e maximul pt ceva portabil pe o bicicleta eventual cu bateria in bidon ?

Nu am inteles daca stroboscopul lanternei respective este permanent sau intermitent :confused:

Si pe mine m-ar interesa asa ceva

[...]cu bateria in bidon ?

Asta cred ca tine de nutritie Florine =))

Si pe mine m-ar interesa asa ceva

[...]cu bateria in bidon ?

Asta cred ca tine de nutritie Florine =))

Review

Pret, varianta 4xAA

L-am gasit pe un site de-al nostru la 75 E. Pe cel german este 64E+10E transport, deci tot acolo iesi.

BikeFun

LE: din recenzia citita pe forumul indicat de tine, oamenii nu pareau chiar multumiti. Reiterez o intrebare: cu un buget de pana in 300RON, care ar fi cea mai buna solutie pentru lumina? =)) Multumesc.

Edited by baudolino

Review

Pret, varianta 4xAA

L-am gasit pe un site de-al nostru la 75 E. Pe cel german este 64E+10E transport, deci tot acolo iesi.

BikeFun

LE: din recenzia citita pe forumul indicat de tine, oamenii nu pareau chiar multumiti. Reiterez o intrebare: cu un buget de pana in 300RON, care ar fi cea mai buna solutie pentru lumina? =)) Multumesc.

Edited by baudolino

DealExtreme: $41.94 UltraFire C2 Cree MC-E (BIN K-WC) LED Flashlight with Assault Crown - Black (1*18650)

Montat pe ghidon cu un suport adecvat. Face banii, chiar de-s destul de multi. In 300 de lei incap doua bucati.

DealExtreme: $23.00 Ultrafire C1 R2-WC 5-Mode Memory 250-LM LED Flashlight with 2*Assault Crowns (2*CR123A/1*18650)

Cu stroboscop. :D

DealExtreme: $19.98 TrustFire TR-801 Cree Q5-WC 5-Mode Memory 230-Lumen LED Flashlight (1*18650)

Recomandata de cumparatori ca buna de biking.

Si sa nu le mai fac reclama la astia. Magazinul este imens, destinat maniacilor (ca mine) care saliveaza la fiecare tecere pe acolo. =))

Cel mai tare ma infurie preturile. Cum isi pot permite unele magazine sa ceara 70-100-200 de dolari pentru ceva ce se gaseste la $20-$30 ?

Sper ca luna asta sau viitoare sa incep sa fac comenzi de la dx.

p.s. nu va obositi sa cautati prin sectiunea faruri de bicicleta pe dx. sunt numai ciurucuri. Dar la capitorul diy si torches stau foarte bine,