LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

@@Cata M Poți posta te rog poze cu Raypal-ul în acțiune?

Inițial vroiam să-l iau pe ăsta dar când am văzut cât de mic e acumulatorul față de cel din Lidl, n-am mai stat pe gânduri și l-am cumpărat pe cel din Lidl. Sincer acum, când e vorba de iluminat pentru navetă, cel mai bine se potrivește vorba "Sunt prea sarac ca sa-mi permit lucruri ieftine!". De cât să dai bani de multe ori pe diverse faruri/clone/chinezării, mai bine pui bani grămadă și-ți iei ceva calumea (gen: Busch + Müller IXON IQ Premium LED Front Light)!

• Upvote 1

@@Cata M Poți posta te rog poze cu Raypal-ul în acțiune?

Inițial vroiam să-l iau pe ăsta dar când am văzut cât de mic e acumulatorul față de cel din Lidl, n-am mai stat pe gânduri și l-am cumpărat pe cel din Lidl. Sincer acum, când e vorba de iluminat pentru navetă, cel mai bine se potrivește vorba "Sunt prea sarac ca sa-mi permit lucruri ieftine!". De cât să dai bani de multe ori pe diverse faruri/clone/chinezării, mai bine pui bani grămadă și-ți iei ceva calumea (gen: Busch + Müller IXON IQ Premium LED Front Light)!

Bine ai facut. Am facut niste comparatii si Raypal 2255 imi pare acum o gluma pe langa lumina si capacitatea acumulatorului lanternei de la Lidl, pretul fiind similar. Raman in continuare la parerea ca lanterna Dosun AF500 bate la cur multe lanterne cu preturi aberante, insa pe aceea o pastrez doar pt cursiera/turing, nu stau sa frec suportul de colo-colo si nu mai dau inca 250 lei pe alta.

Am facut cateva poze insa din pacate camera foto isi ajusteaza automat diafragma in functie de lumina. Sper sa se inteleaga ceva diferente mai ales la backlight (cu cat lumina centrala e mai puternica cu atat se inchide imaginea in jurul luminii)

Lanternele au fost aprinse pe luminozitate maxima in toate pozele.

Vad ca nu pot sa bag imagini gazduite pe onedrive sau dropbox

Mai incerc pana nu dispare editarea postului

Raypal WFjEsFH.jpgLidl 9It85IN.jpgDosun AF 500Xl2tPVM.jpg

Toate trei lanternele: sus Dosun, la mijloc Lidl, jos (nu se vede) Raypal7lkSiV4.jpgLidl sus si jos Raypal (nu se vede)UqXqnGx.jpg

Lidl la 25 metriw58utQb.jpgLidl la 15 metriGu04HrF.jpg

Încearcă imgur.com. Nu e nevoie să-ti faci cont, merg și la liber

Bine ai facut. Am facut niste comparatii si Raypal 2255 imi pare acum o gluma pe langa lumina si capacitatea acumulatorului lanternei de la Lidl, pretul fiind similar. Raman in continuare la parerea ca lanterna Dosun AF500 bate la cur multe lanterne cu preturi aberante, insa pe aceea o pastrez doar pt cursiera/turing, nu stau sa frec suportul de colo-colo si nu mai dau inca 250 lei pe alta.

Am facut cateva poze insa din pacate camera foto isi ajusteaza automat diafragma in functie de lumina. Sper sa se inteleaga ceva diferente mai ales la backlight (cu cat lumina centrala e mai puternica cu atat se inchide imaginea in jurul luminii)

Lanternele au fost aprinse pe luminozitate maxima in toate pozele.

Vad ca nu pot sa bag imagini gazduite pe onedrive sau dropbox

pana la urma asta se merita, fata de de cele prezentate de voi? http://www.bikexpert.ro/lumini-si-reflectorizante_37/far-rfr-power-light-300-reincarcabil-usb_5788_99032.aspx

Am fost la magazin sa fac o comparatie cu cea de la Lidl, dar nu o mai au in stoc. Fata de clona Raypal ar fi o alternativa mai buna, insa fata de cea de la Lidl are autonomie mai mica (380mAh vs 1000mAh), iar lumina nu cred ca e mai puternica. 

Se pare ca lanterna "Cube RFR Power Licht 300 USB" este defapt tot o creatie a celor de la Dosun, dar branduita RFR. Originalul este Dosun AF300(tot cu 5 moduri luminoase asa cum e RFR):

Aici este pagina produsului, iar aici cateva linkuri cu prezentare pe youtube

Dosun AF300 (Cube RFR) = 300lm(measured 220lm - de pe site-ul oficial)

Lanterna Lidl = 40 lux = aprox. 240lm (am transformat eu 40beam angle/4metri/40lux)

• Upvote 1

Mai pun o comparatie intre Raypal 2255 (spot luminos cam difuz - stanga) si lanterna de la Lidl (spot luminos mult mai bun, definit si mai concentrat - dreapta)

hKYc8Zy.jpg

@@Cata M Raypal mi se pare net superioara la celelalte modele pentru simplul fapt ca ai o iluminare uniforma de la perceptia obstacolului la distanta, pana in fata rotii. Nu imi dau seama de intensitatea luminoasa in conditii de trafic. Consider ca un spot luminos intens nu este de dorit. Vezi foarte bine ce apare in spot dar nu vezi nimic inafara spotului.

400 lumeni la 111 ron ? ! ceva este dubios :)

@@Cata M Raypal mi se pare net superioara la celelalte modele pentru simplul fapt ca ai o iluminare uniforma de la perceptia obstacolului la distanta, pana in fata rotii. Nu imi dau seama de intensitatea luminoasa in conditii de trafic. Consider ca un spot luminos intens nu este de dorit. Vezi foarte bine ce apare in spot dar nu vezi nimic inafara spotului.

Mda, ai dreptate. Lanterna de la Lidl nu prea imprastie lumina in afara spotului (in fata rotii). Intrucat sunt multumit de lanterna Dosun AF500, merg pe mana lor si imi iau si modelul Dosun SF300 (aka RFR) de aici la pretul de 100 lei din Anglia si dau retur pe cea de la Lidl, dar nu inainte de a face un test de comparatie. Revin cu impresii dupa ce-mi vine jucaria. Imi cer scuze pt sfaturile si parerile mele variate, dar pana nu testezi/probezi temeinic un produs nu iti dai seama de calitatea lui initial.

@@Cata M Schimbul de opinii este foarte important chiar daca sunt opinii contradictorii. Contradictia face parte din analiza critica si este de dorit cat timp scopul ei este de a gasi o solutie.

• Upvote 2

400 lumeni la 111 ron ? ! ceva este dubios :)

nu este dubios deloc!daca Dosun SF300 are 300 de lumeni si este 19,89$,de ce este dubios nextorch b10?

Mie mi se pare altceva dubios:

Clona chinezeasca (Raypal 2255) la un produs taiwanez (Dosun SF300) B-(. Deobicei exista clone la produse din vest. Din pacate ele doar arata ca produsul original, insa calitatea si mai ales specificatiile lasa de dorit. Am cateva clone la activ  si am ramas doar cu doua, in curand sper sa raman doar cu una:

1. e putin off-topic, bluetooth Plantronics Voyager Legend. Exista o clona numita Voyager Legend care doar arata ca originalul insa calitatea microfonului si softul/electronica/senzorii difera sau nu au. Am cumparat si ramas in final cu originalul (foarte bun dealtfel, calitate excelenta a sunetului/microfonului cu toate ca mai are bug-uri la soft). Pe bicicleta si in masina imi este indispensabila casca.

2. lanterna bicicleta/far&stop Lezyne Zecto Drive (lumina alba fata & lumina rosie spate). Nu am cumparat originalul pt ca mi s-a parut exagerat de scump (ca dealtfel tot brandul Lezyne) pentru ce functii ofera si am luat clona pt fata si spate. Pe modul continuu, lanterna frontala este nefolositoare, nu vezi nimic in fata, spatele (cea rosie) e ok. Eu le folosesc doar pe modul flash, insa neajunsul major e ca nu au indicator/status al acumulatorului si te lasa in bezna fara sa te anunte. Diferentele electronice sunt notabile: originalul are 6 moduri cu status al acumulatorului, clona doar 4 moduri fara status.

3. Raypal 2255 vs Dosun SF300: s-a discutat destul anterior, insa acum ma uitam pe ambalajul clonei si parca ma bufneste rasu/plansu. Originalul are 5 moduri electronice cu status al acumulatorului, clona doar 3 fara status. Pana acum nimic de ras, dar urmeaza: 580mAh originalul si 800mAh clona???Dupa cat tine, nu cred. Nici macar prospectul nu l-au facut cum trebuie(l-au copiat partial) si zice asa:"  H Mode(depress button and hold)", insa aceasta functie o are Dosun si nu Raypal. Am tinut apasat 2 secunde la clona de m-am plictisit si nu se intampla nimic, intra pe modul high prima oara indiferent daca apesi scurt sau tii apasat 2,3, 4 sau 999 de secunde.

Iaca prospectulyV3V2Sv.jpg

• Upvote 1

Ok. A sosit si originalul: Dosun SF300. Am facut cateva comparatii fata de Raypal 2255 (pe cea de la Lidl am dat-o retur) . Pe langa cele scrise mai sus, Dosun are carcasa din aluminiu, 3 gauri la curelusa si bucla dubla la prinderea acesteia vs carcasa plastic, 2 gauri la curelusa si fara bucla dubla. Bucla dubla ajuta la prinderea surplusului curelusei. 

Poze:

RaypalyRT4hhG.jpg

DosunHx5PiSq.jpg

Restul pozelor: Raypal in stanga, Dosun in dreapta:

32O29fV.jpg

kbMUmdq.jpg

OFPIioh.jpg

9CoPjNl.jpg

Am facut si cateva teste de lumina cu o camera foto setata pe manual pentru a compara intesitatea fluxului luminos (parerea mea ar fi ca intensitatea luminii la Raypal pe modul maxim este similara celei minim e de la Dosun):

Raypal maximRq1idte.jpg

Dosun maximRKVlEXZ.jpg

Raypal minimcf5GJL7.jpg

Dosun mediuSEMGNRe.jpg

Dosun minimR35cc9l.jpg

• Upvote 2

Multi producatori mai pun si din burta lumenii cand vine vorba de specificațiile pe hartie.

De curand am achiziționat o Sigma Buster 200 cu charging la 149 lei.

Sunt foarte multumit de performantele acesteia.

• Upvote 1

Eu unul prefer pe cele cu acumulator incorporat....pot fi demontate imediat si in afara de asta folosite si ca lanterne de mana in activitati casnice.

• Upvote 3

Am primit farul B&M Ixon Premium si as zice la o prima privire ca merita cu varf si indesat banii. Celalalt far pe care il am, home-made, cu 2 leduri Cree XP-G si cam 300-400 lumeni imi pare mai slab decat Ixon Premium, care pe deasupra si ilumineaza uniform pe toata zona iluminata. Ramane sa fac un test real noaptea pe sosea ca sa ma lamuresc. Pe langa asta mi-am mai luat si un stop B&M Toplight Flat S Permanent care si el mi se pare grozav din punct de vedere optic, plus ca il pot alimenta si pe el cu acumulatori R6/AA in loc de R3/AAA ca majoritatea stopurilor.

Ce ma deranjeaza in schimb e ca stopul nu e absolut deloc protejat impotriva apei (sunt o gramada de spatii si gauri in carcasa prin care se poate infiltra apa) si ca in cazul in care vreau sa inlocuiesc bateriile, e destul de complicat sa desfac stopul (montat pe un portbagaj Racktime Addit). Farul pare totusi ceva mai bine izolat la apa (chiar daca nu are nici el garnituri de cauciuc la imbinari).

O sa revin cu un mic review dupa ce apuc sa folosesc noile achizitii in conditii "de lupta".

Sunt in cautarea unui far cel putin decent, ca sa nu zic puternic. Farul va fi folosit ocazional pentru naveta si ture in afara orasului, montat pe ghidonul cursierei. Bugetul este de pana in 200 de lei. Momentan am un Bontranger Ion 2 de care nu prea mai sunt multumit de puterea lui si faptul ca se deregleaza lumina la denivelari dar imi place sistemul de prindere. Ma tot uit si studiez de luni de zile dar nu gasesc nimic decent in banii astia pana am vazut postarea ta, cu acest Ixon Premium. Acum, dupa 3 luni, ce poti sa ne mai zici de el? Un review mai detaliat al lui, din punctul tau de vedere, poti sa ne faci? Se merita per total? 

Sunt in cautarea unui far cel putin decent, ca sa nu zic puternic. Farul va fi folosit ocazional pentru naveta si ture in afara orasului, montat pe ghidonul cursierei. Bugetul este de pana in 200 de lei. Momentan am un Bontranger Ion 2 de care nu prea mai sunt multumit de puterea lui si faptul ca se deregleaza lumina la denivelari dar imi place sistemul de prindere. Ma tot uit si studiez de luni de zile dar nu gasesc nimic decent in banii astia pana am vazut postarea ta, cu acest Ixon Premium. Acum, dupa 3 luni, ce poti sa ne mai zici de el? Un review mai detaliat al lui, din punctul tau de vedere, poti sa ne faci? Se merita per total? 

Per total sunt foarte multumit de el, din urmatoarele motive:

- pe maxim puterea e absolut suficienta pentru ciclism pe sosea in conditii de iluminare ambianta zero; as zice ca chiar si pe modul de putere scazuta e suficient pentru o deplasare in siguranta la 25-30 km/h, cu putina atentie, pe bezna completa

- optica e excelenta, reusind sa concentreze lumina exact pe zona de sosea utila unui ciclist - ceva mai mult de latimea unei benzi, pe o lungime de cel putin 10 metri, daca nu chiar vreo 15, cu mentiunea sa fie reglat corect unghiul farului fata de orizontal

- e un avantaj major (pentru mine cel putin) faptul ca poate fi folosit cu baterii / acumulatori R6/AA - in situatii de urgenta se pot cumpara baterii de schimb chiar si de la magazine satesti, in timp ce in cazul unui acumulator Li-Ion nu prea ai alternative

- inca nu am patit sa am probleme din cauza socurilor sau a sistemului de prindere, chit ca am doua sisteme de prindere relativ diferite pe cele doua biciclete pe care le am; traseul de naveta e destul de plin de denivelari, bicicleta mea de naveta e fara suspensii de orice fel si cu toate astea nu pot sa spun ca s-a miscat farul pe ghidon in vreun fel din cauza socurilor

- un mic minus, dar care nu are legatura neaparat cu farul in sine: in conditii de frig (sub 10 grade) farul are tendinta sa treaca mai devreme in modul de putere scazuta din cauza ca are impresia ca bateriile sunt descarcate - o data ajuns acasa, la caldura, farul a mai mers cam jumatate de ora in modul de putere ridicata, desi afara trecea automat in cel de putere scazuta

- ploaia nu m-a prins decat la vreo doua ture, deci inca nu pot spune ca l-am testat la limita din punctul asta de vedere

Despre o comparatie cu Bontrager Ion nu prea pot sa spun tare multe, dar personal prefer farurile care au baterii standard (preferabil R6/AA) pentru ca imi permit sa le folosesc cu acumulatori Ni-Mh si, la nevoie, sa le folosesc cu baterii standard din comert, ceea ce reprezinta o alternativa "extrema" la care nu sunt dispus sa renunt, mai ales in ipoteza unor ture de mai multe zile in care as fi nevoit sa incarc acumulatorii Li-Ion la o priza la care nu am neaparat acces. Ce pot sa spun e ca e mai puternic si cu o autonomie ceva mai mare decat farul home-made pe care il aveam inainte, folosind tot 4 acumulatori AA, iar ca farul pe care il aveam inainte m-a servit ireprosabil la cateva ture pe intuneric complet pe sosea, la viteze de 25-30 km/h.

• Upvote 2

Multumesc mult pt. amabilitate si rabdarea de a ne scrie atatea informatii! Pentru mine e mai mult decat util ce ne-ai spus despre farul asta. Inca ceva: cum ti se pare greutatea lui de 140 de grame + cele 4 baterii/acumulatori AA pe un ghidon de cursiera? Si sistemul de prindere e stabil si mai ales se prinde si desface usor? 

Multumesc sincer inca odata! Cam 95% sunt hotarat sa mi-l iau si eu. Mai ales dupa ce am vazut si review-ul asta:

As zice ca farul cu acumulatori cu tot nu e neaparat greu, depinde si de asteptarile tale, dar e stabil pe ghidon, am impresia ca au gandit farul astfel incat centrul de greutate al lui sa cada cat mai aproape de punctul de fixare pe ghidon. Probabil ca e mai greu decat farul pe care il ai acum, care vine cu un acumulator Li-Ion, considerabil mai usor decat cantitatea de acumulatori Ni-Mh care sa ofere o energie echivalenta.

Suportul care vine in pachet se prinde foarte bine pe ghidon, nu se roteste decat daca tragi de el destul de tare, in schimb daca cumperi suporturi de schimb (se gasesc la 3-4 euro pe bike24 sau bike-discount), alea au tendinta sa alunece mai usor. Cu toate astea, farul nu se roteste de la vibratii in timpul mersului (cel putin nu pe sosea, fie ea si cu gropi). Daca totusi aluneca din cauza ca ghidonul e foarte putin aderent, se pot gasi solutii (o bucata de camera de bicicleta pusa intre ghidon si suport). In plus, suportul poate fi adaptat la ghidoane de diametre diferite (se desface un surub interior care permite schimbarea pozitiei partii inferioare a clemei).

Farul se scoate si se baga usor din/in suport, iar asa la o prima vedere pare sa fie suficient de solid incat sa reziste la multe manipulari. O alta informatie potential utila - daca pui suportul imediat langa pipa, farul poate fi montat/demontat fara nici o problema (nu se loveste in pipa, raman macar vreo 5 mm pe verticala intre corpul farului si pipa).

Nu stiu daca Ixon Core si Ixon IQ au acelasi sistem de prindere, avand in vedere ca nu prea stiu cum as monta Ixon IQ pe suportul mentionat de tine.