LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

Mai are cineva acasă acumulatori mai vechi de 3-5 ani? De ce? :D Vechiturile trebuie reciclate, eventual mai merg folosite în telecomenzi.

Da, tehnologia low self-discharge de acum câțiva ani era în acumulatorii eneloop (cu asta au devenit faimoși). Între timp s-a răspândit, și a apărut și o variantă îmbunătățită dacă-mi amintesc bine. Ideea e că până și în ikea găsești acum acumulatori AA de aproape 2500 mAh pre-încărcați și care țin încărcarea chiar foarte bine; i-am testat și au capacitatea (inițială) foarte apropiată de ce scrie pe etichetă.

Dar revenind on-topic, ia să fac eu o poză la dispersia de lumină de la B&M Ixon Pure menționat mai sus. BRB.

[edit] Eh, așa arată împrăștierea de lumină perpendicular pe un perete la un metru jumate în față. Am pus și un detaliu cu ansamblul optic și indicatorul colorat vizibil din laterală.

VdpC2jJ.jpg

4cosWfO.jpg

în urmă cu 4 ore, puterfixer said:

Circuitul de control are un consum chiar și cu ledurile alea de stare oprite. Și ledurile alea nu consumă o gălăgie. Și acumulatorii pierd din încărcare pur și simplu fiindcă trece timpul - acum câțiva ani se vorbea despre o descărcare de 1% din capacitate pe zi, între timp au apărut acumulatori cu low self-discharge care nu țin 3 luni o încărcare ci vreun an, dar tot există o pierdere de energie. Deci lasă piticii cu descărcatul ;)

nu-s pitici, doar discoteca in holul de la intrare...

• Haha 1

salutare! am o lanterna skray king cu 4 leduri xml-u2, la care i s-a ars driverul! acum vreau sa  fac un far din ea si sa o alimentez dintr-un battery pack de 3,7v(ledurile sunt puse in paralel din constructie)! ce driver sa-i pun?

@puterfixer Da, este, este, la cei de 2500 mAh. Dar astea-s pentru ăia harnici și cuminți. Eu folosesc de 1950 mAh, Eneloop. Am și doua ediții limitate [emoji14] Sanyo au fost papați de Panasonic, credeam că o să îi strice.

Salut,

Doresc o recomandare pentru un far de cursiera. Farul il voi folosi 70-80% in oras

Bugetul este de 50-70 euro.

B+M ixon IQ premium este pe lista. Alte recomandari?

30 minutes ago, Vlad93 said:

Pai daca asta este pe lista, lista este completa :)

Ar mai fi Axa Greenline (cel de 50 lucsi), da lumina buna, insa Ixon IQ are o imprastiere a luminii mai eficienta. Axa Greenline este mai mic si mai usor, cu acumulator incorporat, reincarcabil de la USB. Un exemplu de pret aici

• Upvote 1

On 19.03.2018 at 1:07 PM, Vlad93 said:

Salut,

Doresc o recomandare pentru un far de cursiera. Farul il voi folosi 70-80% in oras

Bugetul este de 50-70 euro.

Pentru naveta sau uzul bicicletei dis de dimineata eu am ales Lezyne Lite Drive 700XL pt flash-ul de 700 de lumeni.

Altfel, mi se pare un far decent daca nu ai ture mai lungi de 2h.

1 minute ago, Stuparul said:

Pentru naveta sau uzul bicicletei dis de dimineata eu am ales Lezyne Lite Drive 700XL pt flash-ul de 700 de lumeni.

Altfel, mi se pare un far decent daca nu ai ture mai lungi de 2h.

3 ore autonomie la 400 de lumeni e chiar foarte rezonabil pentru un far de dimensiunile respective.

Review comparativ B'twin Vioo Clip 500 vs. Crivit Light

Surprize surprize!

• Upvote 1

Caut o frontală și nu știu dacă s-a produs încă. :)

Pe lângă caracterișticile de iluminat mă interesează:

- să poată fi montată și pe ghidonul bicicletei

- să fie reîncărcabilă pe USB

- să nu aibe cabluri și bateria în spate.

- să fie ușoară

Am găsit Fenix-ul ăsta care îmi place, dar nu poate fi montată pe ghidon. Știți vreun model asemănător care să aibe și suport de ghidon? Dacă e și mai ieftin nu-i nicio supărare.

uite asta! https://www.amazon.com/Dosens-Rechargeable-Headlight-Bikelight-Flashlight/dp/B00UZVJ1E0

8 hours ago, paulrad said:

Caut o frontală și nu știu dacă s-a produs încă. :)

Pe lângă caracterișticile de iluminat mă interesează:

- să poată fi montată și pe ghidonul bicicletei

- să fie reîncărcabilă pe USB

- să nu aibe cabluri și bateria în spate.

- să fie ușoară

Am găsit Fenix-ul ăsta care îmi place, dar nu poate fi montată pe ghidon. Știți vreun model asemănător care să aibe și suport de ghidon? Dacă e și mai ieftin nu-i nicio supărare.

uite asta https://www.amazon.com/Dosens-Rechargeable-Headlight-Bikelight-Flashlight/dp/B00UZVJ1E0

@feroviarul mulțumesc! Cred că o să o iau asta dacă nu mai apar alte recomandări/nu găsesc altceva. Ce mă reține e faptul că are doar 2 moduri: low și high și cred că pe modul low e prea puternică pentru activități înafara pedalatului.

• Upvote 1

Imi puteti recomanda un far pt spate care sa mearga cu baterii AA pt a fi folosit pentru ture pe sosea?

Momentan am gasit doar Knog Pop R, dar nu stiu daca 5 lumeni sunt de ajuns.

20 hours ago, Stuparul said:

Imi puteti recomanda un far pt spate care sa mearga cu baterii AA pt a fi folosit pentru ture pe sosea?

Momentan am gasit doar Knog Pop R, dar nu stiu daca 5 lumeni sunt de ajuns.

pentru un stop pe spate este ok! nu iti trebuie mai mult pentru a fi vazut in trafic!

Pentru cei care vor sa se dea si noaptea:

Conform specificatiilor producatorului, niciuna dintre variantele ledului XM-L nu scoate mai mult de 1000 de lumeni.

Farul acela ar putea avea maxim 3000 de lumeni. Daca ii cu T3 atunci are chiar sub 2000 de lumeni... undeva pe la 1500.

Plus, ii plin aliexpress-ul si ebay-ul de aceleasi faruri, dar la o treime din pret.

Plus (altul), se gasesc si in bikeshop-uri din RO pe la 250-300 lei (pentru cei care nu doresc sa se complice cu a comanda direct din china)

Iar cei ce doresc sa se dea si noaptea, cea mai buna varianta ii sa-si ia 2 faruri din astea, dar varianta cu 1 singur led.

Un far se monteaza pe ghidon pentru scoate in evidenta denivelarile si gropile, iar celalalt far se poarta pe cap.

• Upvote 3

Am prieteni cu lanterne de pe Aliexpress cu 5000lm dar nu se compara nici macar cu R 1200, nici la lumina, nici la autonomie si nici la constructie. Detin R 1200 de un an de zile si acumulatorul tine 4 ore inca in modul high. Ceea ce  amicii mei nu se pot lauda. Acumulatorii sunt de la Samsung.

La 200 de lei ai deja R 1200 care dupa cum am spus, este peste orice China.

Lanterna vine cu 3 leduri XM-L-T6.

https://www.bike-discount.de/en/buy/radon-high-power-led-light-r-3800-260392

https://www.bike-discount.de/en/buy/radon-high-power-led-helmet-light-3800-lumen-685498

Aici la specificatii ii trecut T3.

Atentie, linkurile de mai sus nu-s cu afiliere ;))

Am un far din aia cu 1 led luat din china acu destui ani (gasesti aici pe topic), bateria inca mai tine aprox 3 ore pe high.

Si alea de pe bike-discount tot in china is facute, probabil pe aceleasi linii de productii ca si cele de pe ebay. Sa nu crezi ca s-a construit o fabrica speciala doar pentru Radon.

Avantaj ebay/aliexpress ii ca poti cumpara doar farul, iar acumulatorul ti-l faci tu folosiind ce si cate celule vrei.

Un far cu 3 leduri fie ca-l iei din china, sau nu, va consuma mai mult curent decat unul cu 1 led.

Deci comparatia autonomiei farurilor amicilor tai cu farul tau ii aberanta.

• Upvote 1

Eu ti-am dat datele  din manual :P.

Da iti dau dreptate ca Radon nu face aceste faruri, cum nici Bosch nu face multe din produsele pe care zice ca le produce. 

Nu vad aberanta comparatia mea, mai aberant e argumentul tau, care nici nu exista defapt. Vad ca iti place doar sa contrezi, dar pe argumente ciuciu! Am impresia ca esti unul din cei care le stiu pe toate:P, totusi cand vrei facem un test practic. Spor la dat! 

Sa argumentez ce? Ca 3 leduri vor goli mai rapid o baterie decat un singur led? Hai ca-i logica elementara, o poti intelege si tu. Sper.

Nu eu te-am retinut sa scrii in postul de mai sus specificatiile din manual.

Asa ca mergem pe ce scrie pe site la r3800

Leduri: 3

Lumeni: 3800

Autonomie:

High: 3-4 Hours

Mid: 8-9 hours

Low: 30 hours

Acumulator: 5200mAh, 8.4V

Prima problema cu specificatiile astea: 3800:3=1266,6666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666(6)

Deci au rotunjit pe undeva. (ii rotunjire chineza, nu precizie germana ;)) )

Tinand cont ca XM-L U2 (adica bin-ul cel mai bun) scoate maxim 1020 lumeni, nu vad de unde au scos ei 1266,(6) lumeni per led. Poate ne explici tu (nu uita argumentele)

Doi. XM-L-urile ca sa scoata spre 1000 de lumeni trebuie bagat in ele 3A. In conditiile astea 1 led va goli acumulatorul in aprox 3.5 ore.

Iar daca avem 3 leduri la 3A fiecare, alimentate la comun de un singur acumulator de 5200mAh, 8.4V, il vor goli in putin peste 1 ora.

Deci, ori farul are mai putini lumeni, ori are acumulator mai mare.

Sa presupunem ca are acumulator mai mare decat specificatiile. Adica in loc de celule de 2600 sa foloseasca celule de 3400. Mici sanse deoarece astea de 3400 sunt mult mai scumpe decat cele de 2600, dar hai sa presupunem. Asta inseamna ca farul cu 3 leduri (la maxim) va avea autonomia de 1.5 ore. Tot ii departe de cele 3-4 ore declarate.

Asa ca oricum ai intoarce-o, specificatiile alea sunt gresite.

Ele au fost luate copy/paste direct de la producatorul chinez... la fel cum fac si vanzatorii de pe ebay/aliexpress.

Produsul in cauza ii unul generic, de catalog (adica daca iei cantitatea minima, il poti lua si tu direct de la producator). Ce au platit nemtii in plus (fata de aia de pe ebay/aliexpress) ii personalizarea cutiei (cativa centi), transportul (deobicei 5-10%, cred ca spre 10 din cauza ca-s si acumulatori, s-ar putea sa fie considerat ADR), vama (4-5%) si TVA (19%).

Astept cu nerabdare contra-argumentele.

• Upvote 2

On 11/30/2018 at 8:31 AM, MLADEN said:

Sa argumentez ce? Ca 3 leduri vor goli mai rapid o baterie decat un singur led? Hai ca-i logica elementara, o poti intelege si tu. Sper.

Nu eu te-am retinut sa scrii in postul de mai sus specificatiile din manual.

Asa ca mergem pe ce scrie pe site la r3800

Leduri: 3

Lumeni: 3800

Autonomie:

High: 3-4 Hours

Mid: 8-9 hours

Low: 30 hours

Acumulator: 5200mAh, 8.4V

Prima problema cu specificatiile astea: 3800:3=1266,6666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666(6)

Deci au rotunjit pe undeva. (ii rotunjire chineza, nu precizie germana ;)) )

Tinand cont ca XM-L U2 (adica bin-ul cel mai bun) scoate maxim 1020 lumeni, nu vad de unde au scos ei 1266,(6) lumeni per led. Poate ne explici tu (nu uita argumentele)

Doi. XM-L-urile ca sa scoata spre 1000 de lumeni trebuie bagat in ele 3A. In conditiile astea 1 led va goli acumulatorul in aprox 3.5 ore.

Iar daca avem 3 leduri la 3A fiecare, alimentate la comun de un singur acumulator de 5200mAh, 8.4V, il vor goli in putin peste 1 ora.

Deci, ori farul are mai putini lumeni, ori are acumulator mai mare.

Sa presupunem ca are acumulator mai mare decat specificatiile. Adica in loc de celule de 2600 sa foloseasca celule de 3400. Mici sanse deoarece astea de 3400 sunt mult mai scumpe decat cele de 2600, dar hai sa presupunem. Asta inseamna ca farul cu 3 leduri (la maxim) va avea autonomia de 1.5 ore. Tot ii departe de cele 3-4 ore declarate.

Asa ca oricum ai intoarce-o, specificatiile alea sunt gresite.

Ele au fost luate copy/paste direct de la producatorul chinez... la fel cum fac si vanzatorii de pe ebay/aliexpress.

Produsul in cauza ii unul generic, de catalog (adica daca iei cantitatea minima, il poti lua si tu direct de la producator). Ce au platit nemtii in plus (fata de aia de pe ebay/aliexpress) ii personalizarea cutiei (cativa centi), transportul (deobicei 5-10%, cred ca spre 10 din cauza ca-s si acumulatori, s-ar putea sa fie considerat ADR), vama (4-5%) si TVA (19%).

Astept cu nerabdare contra-argumentele.

Nu are contra-argumentele.

@MLADEN Rationamentul tau este impecabil pentru un curent continuu.

Intr-un astfel de scenariu, nu doar ca trebuie sa bage 3A prin fiece led dar mai trebuie sa il si raceasca activ prin ventilatie.

Cu totul altfel stau lucrurile daca alimentezi ledurile in pulsuri de curent, sa zicem la o frecventa de 2,4 MHz. Intr-un astfel de scenariu, imagineaza-ti ca vei alimenta timp de 1/2400 s si nu vei alimenta de 3-6 mai mult timp. Ar rezulta un fel de stroboscop atat de rapid, incat ochiul il percepe ca o iluminare continua, ca un film cu peste 24 cadre pe secunda.

Consumul este substantial mai mic iar incalzirea ledului este tinuta sub control.

As fi zis ca cele trei leduri sunt montate in serie, dar nu se poate dintr-o tensiune de alimentare de 8,4V.

Totusi, tind sa cred ca parametrii mentionati sunt o minciuna.

Din cauza chinezilor, azi nu mai vorbim de capacitatea unui acumulator Li Ion ci de capacitatea nominala, adica atat cat l-a lasat inima sa scrie pe el. Sunt celebre power bank-urile chinezesti de 50.000 mAh dar cand le desfaci au 5 celule de 2200 mAh si alea, legate in serie.

• Upvote 2

14 hours ago, iacobdoc said:

@MLADEN

Cu totul altfel stau lucrurile daca alimentezi ledurile in pulsuri de curent, sa zicem la o frecventa de 2,4 MHz. Intr-un astfel de scenariu, imagineaza-ti ca vei alimenta timp de 1/2400 s si nu vei alimenta de 3-6 mai mult timp. Ar rezulta un fel de stroboscop atat de rapid, incat ochiul il percepe ca o iluminare continua, ca un film cu peste 24 cadre pe secunda.

Timpul cat sta aprins este egal cu timpul cat sta stins?