LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

8 hours ago, Biciclistul_81 said:

De ce ziceti ca nu sunt. Eu am gasit de exemplu Solar Storm X2 cu tot cu acumulator si incarcator care este destul de laudat ca brand.  Toti spun ca merita din plin banii, si din ce am vazut in clipuri chiar lumineaza.

eu ma refeream de un far de firma afiliat ANSI! exemplu Fenix BC 25R 600 lumeni reali!  Solar Storm X2 nu este afiliat ANSI e un far bun dar nu are lumenii reali,are cam 800-900 de lumeni reali nu 2000 sau 5000 cum spun ei in specificatii

în urmă cu 12 ore, feroviarul said:

Solar Storm X2 nu este afiliat ANSI e un far bun dar nu are lumenii reali,are cam 800-900 de lumeni reali nu 2000 sau 5000 cum spun ei in specificatii

Pai nici eu nu cred in aberatiilea alea de mii de lumeni, nici nu am afirmat asa ceva. Oricum peste 300-400 daca are zic ca lumineaza suficient. La 800 chiar este arhisuficient. Am vazut si eu lanterne cu mii de lumeni, dar alea costa cateva sute de dolari bune.

Lanterna aceea cu 2 acumulatori 18650 isi merita banii. Lumineaza de rupe, eu am dat cu scoci pe interiorul tubului culisant sa nu mai joace ledul inauntru si gata. Am luat din targ acumulatorii sh, de leptop desfacut si nu mai am probleme. Cost 60 ron ea si 10 ron acumulatorii.

8 hours ago, Perfidus said:
On 11/7/2019 at 9:31 PM, IonutA said:

Da, exact ăsta este.

eu as recomanda asta! https://www.biciclop.eu/lanterna-fata-bicicleta-nextorch-b10-420-lm-negru.html lumenii sunt reali ANSI, o am si eu si vreau sa o vand! vreau sa-mi iau ceva mai puternic! o dau cu 130 lei! in primul rand functioneaza cu 4 acumulatori ni/mh sau 4 alkaline r6,care se pot gasi la orice magazin fie si satesc! pe maxim tine 1h52min!

On 13.11.2019 at 17:10, megabicicleta said:

Lanterna aceea cu 2 acumulatori 18650 isi merita banii. Lumineaza de rupe

Despre care vorbesti?

Hai sa reanimam putin topicul acesta de lumini. Sa zicem ca aveti un buget de 50 de euro, si vreti sa va cumparati un far  cat mai bun de bicicleta sau o lanterna pe masura. Voi ce recomandati, un far dedicat, sau o lanterna buna ? Sunt lanterne destul de bune am vazut, dar ma gandesc ca un far de bicicleta dedicat imprastie lumina altfel decat o lanterna. Voi ce  ati alege la un pret de 25o de lei in cazul in carevreti o lumina foarte buna pentru biciclet voastra?

16 hours ago, Biciclistul_81 said:

Hai sa reanimam putin topicul acesta de lumini. Sa zicem ca aveti un buget de 50 de euro, si vreti sa va cumparati un far  cat mai bun de bicicleta sau o lanterna pe masura. Voi ce recomandati, un far dedicat, sau o lanterna buna ? Sunt lanterne destul de bune am vazut, dar ma gandesc ca un far de bicicleta dedicat imprastie lumina altfel decat o lanterna. Voi ce  ati alege la un pret de 25o de lei in cazul in carevreti o lumina foarte buna pentru biciclet voastra?

eu am optat pentru doua faruri pe care le am, unul acesta  https://www.magazin-online-pentagon.ro/lanterne-biciclete/b20-lanterna-bicicletă-cu-alimentare-de-la-sursa-reincarcab--276102  si al doilea https://adventurelight.ro/FENIX-BC25R-Lanterna-Reincarcabila-Micro-USB-Bicicleta !ambele au proiectie pe asfalt(STVZO),nu orbeste pe cel din sens opus si ambele sunt afiliate ANSI!

Eu folosesc Gaciron V9D-1600 si este foarte buna, are si functie de flash pe fir, control lumina, on/off iar acumulatorii din ea tin suficiente ore. O poti folosi si ca power bank.

• Upvote 1

Daca comanzi din china gasesti  in 250-270 ron, daca comanzi din romania si platesti in plus pentru acelasi produs si nu conteaza banii e altceva.

Are cineva idee cum se demonteaza genul asta de catadioptru?

0797049-C-C048-4-BB7-AB29-C2-D0944-E17-B A5-FF2-A7-E-CF09-42-CA-90-E7-E0-F1336760

Cred că ar trebui să le rotești ca sa le scoți de sub tensiunea spițelor exterioare și apoi să incerci să le extragi din pinul central prin tragere.
Cred că ăla e un clips cam de unică folosință.

• Thanks 1

Se rotește pinul central cu o șurubelniță sau monedă de 50 de bani în sens invers acelor de ceasornic până se eliberează catadioptrul.

• Thanks 1

Nu a mers cu 50 de bani, ca nu tinea plasticul. A trebuit o surubelnita si putina insistenta. 

Nu cred ca mai pot fi refolositi, ca am flausat clipsu’ ala. Chiar ca e de unica folosinta! 

Multam frumos de ajutor.

salutare! detin acest far Nextorch B10 https://www.biciclop.eu/lanterna-fata-bicicleta-nextorch-b10-420-lm-negru.html ,ideea este ca vreau sa-l modific! vreau sa-l alimentez separat! el functioneaza cu 4 baterii alkaline1,5v sau 4 acumulatori ni-mh 1,2v! nu stiu ce tensiuni suporta driverul si care este tensiunea maxima pe care o pot injecta in el! ledul este,cree XP-G2 S2 LED! astept va rog ideile voastre! multumesc!

On 26.03.2020 at 10:17, feroviarul said:

salutare! detin acest far Nextorch B10 https://www.biciclop.eu/lanterna-fata-bicicleta-nextorch-b10-420-lm-negru.html ,ideea este ca vreau sa-l modific! vreau sa-l alimentez separat! el functioneaza cu 4 baterii alkaline1,5v sau 4 acumulatori ni-mh 1,2v! nu stiu ce tensiuni suporta driverul si care este tensiunea maxima pe care o pot injecta in el! ledul este,cree XP-G2 S2 LED! astept va rog ideile voastre! multumesc!

De ce sa il modifici ? Daca lumenii aia din descriere sunt reali, mi se pare arhisuficienti.

4 minutes ago, Biciclistul_81 said:

De ce sa il modifici ? Daca lumenii aia din descriere sunt reali, mi se pare arhisuficienti.

vreau sa-l alimentez la un acumulator extern! asta este ideea!