LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

On 6/18/2020 at 9:33 AM, Traveller said:

Pentru ture scurte am la mine farul ăsta, luat anul trecut de la e-mag (între timp nu-l mai au la ofertă, dar există pe site la firma de origine):

https://www.carsons.ro/produs/far-eos200-usb/

Încă nu știu cît ține acumulatorul de 800 mAh pe cele 2 intensități, dar la intensitate maximă, iluminarea oferită e mai mult decît mulțumitoare.

y4mcAXRTSjUpoZBDdnyq13evqIrc7ZxOoz3OCOcK 

@virusul, e același cu ăsta de care ziceam anul trecut. Îl am în continuare și e foarte bun, încă nu am testat cît îl duce bateria pe maxim. 

• Upvote 1

18 hours ago, virusul said:

Pare ciudat dar asta e chiar foarte ok http:// Far lampa frontala 400 lumen pentru bicicleta / trotineta, reincarcabil USB, 4 moduri luminare, negru - eMAG.ro

Am facut pe emag un review scurt si doua poze, acum montez in el un Panasonic 18650 pentru o viata mai lunga.

Taie foarte bine in partea de sus in asa fel incat nu dereanjeaza deloc pe cei din sens opus e foarte fain gandita oglinda.

salut! incape cum spui un 18650? are loc sau mai trebuie modificat farul? vine fest in el?

în urmă cu 52 minute, feroviarul said:

salut! incape cum spui un 18650? are loc sau mai trebuie modificat farul? vine fest in el?

Intra doar ca trebuie dezilipte firele celui actual si pus acumulator 18650 care vine direct cu lamele, se poate si cu 18650 normal dar trebuie cineva foarte priceput sa faca lipitura ca nu e voie incaziti tare acumulatorul, azi se face operatia si la mine si revin cu rezultate, cel acutual a tinut 2h 15 minute la intensitate maxima.

Am mai pus 2xPanasonic 18650 la un Magicshine MJ-900  care de la doua ore a urcat la 8 (opt) ore pe luminozitate maxima, am testat de doua ori sa fiu sigur :)

1 hour ago, virusul said:

Intra doar ca trebuie dezilipte firele celui actual si pus acumulator 18650 care vine direct cu lamele, se poate si cu 18650 normal dar trebuie cineva foarte priceput sa faca lipitura ca nu e voie incaziti tare acumulatorul, azi se face operatia si la mine si revin cu rezultate, cel acutual a tinut 2h 15 minute la intensitate maxima.

Am mai pus 2xPanasonic 18650 la un Magicshine MJ-900  care de la doua ore a urcat la 8 (opt) ore pe luminozitate maxima, am testat de doua ori sa fiu sigur :)

ok multumesc!

On 23.03.2021 at 10:53, virusul said:

Am inlocuit ieri acumulatorul si acum dupa 5 ore a inceput sa palpaie ledul rosu de avertizare low battery dar inca mai mergepe low, nu se stinge :)

• Upvote 1

Posted (edited)

În timpul pedalării mi s-a rupt capacul din dreapta de la butucul față cu dinam de la schimano dh3d37nt.

Pedalam destul de repede, am simțit joc în roata față, am văzut o flamă mică la butuc și după am auzit sunetul desprinderii. Am avut noroc, am frânat repede și am oprit bicicleta în siguranță.

Defect de fabrică sau alte probleme? A mai pățit cineva ceva similar? având în vedere că în sept 2019 era nou butucul.

Poze:

- https://photos.app.goo.gl/cRcZQpB4TcRyuzd4A

- https://photos.app.goo.gl/wNCSkAicidBn9wUeA

- https://photos.app.goo.gl/jxyo4Wd7PAErawqSA

Edited by IonutA
noroc

Bună ziua!

Sunt în căutarea acestui butuc  față cu dinam de la shimano dh3d37nt cu 32găuri, culoare negru și prindere cu șuruburi și centerlock.

Dacă auziți sau știți unde pot să îl cumpăr rapid, vă rog da-ți un semn!

Mulțumesc anticipat!

• Upvote 1

1 hour ago, Aurel Dumitru said:

Merci!  L-am văzut și eu pe acesta dar durează până vine.

Caut o variantă rapidă, adică nou sau sh în București. Poate nu îi trebuie cuiva. De aceea am postat aici.

Are cineva experienta cu modelul acesta de lumina pe spate de la Sigma? Reviewurile par bune. Ma incanta ideea ca este vizibila si in lateral, dar in special ca are iluminare la frana.

Sigma Sport Blaze USB Brake Light + Rear Light (20e)

https://www.bike24.com/p2346548.html

Lasă iluminarea la frână, că n-o vede nimeni!

• Upvote 3

18 hours ago, Mookyama said:

Are cineva experienta cu modelul acesta de lumina pe spate de la Sigma? Reviewurile par bune. Ma incanta ideea ca este vizibila si in lateral, dar in special ca are iluminare la frana.

Sigma Sport Blaze USB Brake Light + Rear Light (20e)

https://www.bike24.com/p2346548.html

pentru spate nu iti trebuie neaparat un stop de firma! totul este sa fii vazut in trafic! sunt destule stopuri normale(chinezarii) care sunt vizibile in trafic excelent! in fata acolo este problema,sa vezi si sa fii vazut!

1 hour ago, Traveller said:

Lasă iluminarea la frână, că n-o vede nimeni!

Plus ca un ciclist care se respecta nu franeaza niciodata! 

• Haha 3

Exact, ca hipsterii aia bizari care o ard prin oras cu Tohanurile alea fara frane (cica fixie s-ar numi abominatiile respective)

• Haha 1

1 hour ago, majikstone said:

Wooord!

Acuma posă zic că am reușit nu doar pe urcare, ci și pe coborâre!

Astfel, din biciclist am fost avansat, pentru o bună bucată de timp, la frumoasa funcție de consultant!

• Haha 1
  • Sad 1

@feroviarul, zi-le asta șoferilor 😉 Am vreo 10-12 lumini spate. In ultima perioadă o aprind și în timpul zilei. Asta mi-a dat de gândit după ce o tâmpită era să între in roata din spate pe urcare pe lângă Casa Poporului. Era in timpul zilei, cică îi intra lumina in ochi ... era cu ochelari de soare, go figure! Eram la vreo 30 cm de bordură. A deschis geamul și a urlat la mine...Și-a găsit omul. Am o boală pe ăștia în trafic 🤬

Anyway, am comandat lumina aseară, 20€ nu mă scot din casă dacă îmi oferă o siguranță-n plus 😉

3 hours ago, majikstone said:

Să vină fixerii de NY în București, vorbim după... se face coadă la municipal. 

• Upvote 1

Stie careva vreun adaptor universal pentru lumina fata (far) cu prindere pentru suport GoPro? Fie in CAD pentru a fi realizat la imprimanta 3D, fie de cumparat. As renunta la prinderea clasica de pe ghidon.

Gaciron sau Cateye, eventual, chestii mai comune.

In cel mai rau caz, ma gandeam la o talpa care sa fie prinsa cu adeziv de lumina, dar partea de sus sa fie cu prindere de GoPro, cum e si suportul asta. Sau asa, cum e asta de la Cateye, doar ca nu am lumina de la ei, dar pare prindere universala la lumina, insa nu as baga mana in foc.

Suportul de la Gaciron mi se pare enorm de scump, si prost facut, dar e parere personala. Insa le-am scris legat de suportul luminii, chiar si pe youtube, pe care poti sa o prinzi sub suportul de GPS fie un GoPro, fie lumina. Si tare mi-e ca sub 50lei nu o sa il gasesc oricum. Farul de 800lm este 160lei la noi. O alta varianta ar fi lumina asta de la Cateye GVolt 70.1 Front Light HL-EL552GRC de ~ 700 lumeni, 50euro. Din ce am observat, sistemul de prindere ar fi ca si cel de la Gaciron, drept urmare montura cautata de mine ar avea sanse sa fie compatibila, dar chiar si asa, e riscant.

Caut varianta asta de prindere pentru GoPro, fiind mult mai simpla, pentru ca am impresia ca la mai multe utilizari, exista riscul sa se rupa limbuta de prindere pe ghidon sau sa pierzi rotita de prindere, cum este la Gaciron de exemplu.