LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

2xAMC7135 @1400mA fiecare

LE :http://www.dealextreme.com/p/amc7135-1400ma-regulated-circuit-board-for-diy-flashlights-15-pack-1886

Ne faci o poza sa vedem cu ce far de masina te-ai ales? Imagine postată

Am nevoie si eu de un sfat. Ma intereseaza un far mic dar puternic. Vreau sa-l folosesc in oras,doar ca la noi stalpii de iluminat merg pe sarite (Mazare vrea sa faca economie). Autonomia nu e importanta. Am sa-l folosesc cca 30 min pe zi. Gabaritul si greutatea sunt mai importante. Sunt dispus sa cheltuiesc 100-150 lei pe el. Aveti vreo sugestie de pe dealextreme? Cam in cat timp ajunge marfa de la ei si cat se plateste pe transport si vama?

Multumesc

Verifica pagina trecuta ptr recomandari.

Salutare sunt posesorul unei lanterne Led lensor P7 si vrea sa stiu daca se poate schimba acel led de 200lm

Multumesc

Cu bine si vant din spate

NU si oricum nu ai avea cum sal răcești si ar tine mult mai putin si bateriile, nu vad de ce ai vrea sal schimbi ca e o lanterna super oricum.

ma gandesc ca poate au mai aparut ceva leduri de mare putere si daca se poate schimba de ce nu :)

Cu bine si vant din spate

Am tot citit aici dar nu m-am elucidat. Sunt gratis transportul si taxele la DX ? Vreau sa cumpar ceva in valoare de aproximativ 50 dolari.

Multumesc

Transportul îi gratuit.

La taxe, teoretic, dacă depăşeşti anumite sume va trebui să plăteşti TVA şi vamă. (parcă la peste 15 oiro plăteşti TVA şi la peste 50 oiro plăteşti vamă la tot ce primeşti din afara UE-ului)

Practic, când desfaci coletul la poştă în prezenţa vameşului îi recomandat să le descrii ca "prostii chinezeşti", "nişte jucătii", "căteva leduri", etc... ;)

Acum 3 zile am plasat comanda la DX. Plata direct prin card,fara PayPal. Dupa ce am terminat de comandat,am primit un mail de ei cum ca au nevoie sa-mi verifice identitatea. Au cerul copie dupa card,dupa buletin,dupa un formular completat de mine care il au ei,sau cel mai bine spun ei dupa toate 3 la un loc. Am trimis copie a formularului. M-au contactat iar prin email sa-mi spuna ca nu este destul si ca vor copie ori la buletin ori la card cu cateva numere acoperite( pt siguranta mea zic ei). A mai patit cineva chestia asta? Eu am anulat comanda.

Sunt magazine care cer asta la prima comandă (CRC, bike24), nu e nimic ieșit din comun. Nu trebuia să o anulezi, ar fi amuzant să raporteze ei cardul ca fiind furat :)).

E clar,sunt, tzepari. Ieri am anulat comanda,ei au zis ok,dar astazi mi-au luat banii din cont.

Acu' ma simt nevoit sa rectific ceea ce am spus in postul anterior. Mi-au restituit banii fara probleme. Ceea ce nu inteleg este de ce i-au luat initial din cont.

Dificultati interne de comunicare - nah, fiecare angajat de pe "fir" are treaba lui si pe aia se concentreaza.

Se mai intampla, mai ales cand protocolul este strict (precum in cazul operatiunilor bancare, de exemplu - probabil decizia ta a ajuns mai tarziu la cei ce se ocupa de asta, in ordinea solicitarilor) :)

Or vrea ei toate astea , dar cu ce i-ar impiedica cineva sa foloseasca toate datele de la tine si in alte scopuri ? Pe la noi cu mult mai putine date te lasa fara bani in cont . Cat timp tu plateai si le intra banii in contul lor si aveau confirmarea ca au intrat , care era problema lor ?

Ceva poze cu ce aveti nu bagati si voi ?

Mi-am facut cont pe acest site, exact pentru acest topic, care mi se pare extraordinar.

Inca de mic, ma pasionau farurile de bicicleta, CAT MAI PUTERNICE... Si vad ca avem pe aici cu cine ne mandrii la ce faruri au unii... :D

• Upvote 1

Stie cineva, schema unui led driver de 350-700mA, gen acela de pe Zexstar?

Ce e acolo, la capitolul drivere led, este extraordinar de exagerat....ma refer la pret.

eu am luat un led de putere , am reusit sa-l aprind si sa-l instalez pe un radiator de cipset , dar problema intervine la lupa si la oglinda . Voi cauta ceva pentru modificat , dar deocamdata ma multumesc cu farul cu 5 leduri schimbate .

La mine nu e problema neaparata de putere , pentru ca nu am unde sa merg cu un led de putere , ca orbesc oamenii , asa ca am amanat proiectul .

Si siguranta ta e importanta. Foloseste lumina cu discernamant, nu ca mine :D Poweeeeer!! :))

LE: Acum serios, eu am 2xSSC P7 si 2xCree XML dintre care merg mereu cu unul aprins chiar si ziua. Le inchid in preajma copiilor, pe trotuar, parc, etc. In rest, pe sosea le folosesc ptr vizibilitate, soferii chiar te iau in serios.

Eu seara merg mai mult pe alei si pe langa parcuri , de asta o prefer pe cea cu 5 leduri , pt ca o las mai jos putin pe strobo ca sa-i fac putin atenti si toata lumea e multumita . Daca o ridic deranjez si nu are rost ... si asa sunt destule discutii referitoate la benzile de bicle .

Tu le-ai facut singur sau asa le-ai cumparat ?

Le-am facut eu inspirat de la alti colegi de pe forum si cu ajutorul unui prieten.

Stie cineva, de unde pot cumpara un "diffuser", pentru o lanterna?

A mea, bate prea in punct, si as vrea sa fie mai difuza lumina...

Am vazut farul de pe DX, MJ-816...

Care are 2 leduri WIDE si un SSC P7 pentru faza lunga(far).

Il poseda cineva, sa ne puna niste poze cum se vede seara pe drum... Nu prea am aflat multe de pe net, si chiar stie super multe. :D

Ziceam de farurile astea:

http://www.dealextreme.com/p/ssc-p7-2-xp-e-16w-3-mode-1400-lumen-led-bike-light-set-4-18650-included-36018

Cum bat pe drum, la putere maxima?

As dori sa ne faca cineva care le are niste poze pe fiecare faza (short/far/all).

Din pozele si forumurile de pe net, am ineles ca ar avea 900-1000lm doar, si nu prea e buna faza lunga(bate prea concentrat).

Multumesc anticipat oricui care are ceva de adaugat la acel far.