LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

ms, dar m-am uitat pe toate site-urile din ro cu accesorii(cred) si asa gasesc modele, dar nu stiu pe care sa il cumpar, deci care credeti ca sar incadra cel mai bine in categoria 100-200 ron un versus ceva:). Va rog frumos sunt destul de disperat avand in vedere ca merg in fiecare seara fara far...

Vezi ca s-ar putea sa nu fie legala pe bicicleta. :D

Cine are bani se poate orienta dupa un Lupine Tesla.

Lupine Lighting Systems - Lightheads - Tesla 12W LED

Eu privesc spre un upgrade in stilul propriu diy, pentru performante similare dar la o fractiune din pretul lor. :(

Oricum, lampasele de la Lupine sunt foarte laudate de cunoscatori si posesori .

Dupa ce am vazut review-urile de acolo, imi cam pare rau ca am luat Blackburn X4. Cu ceva banuti in plus as fi putut lua un Maxx D, care mi se pare cea mai tare lampa de acolo: 960 lumeni din treisute de grame si la un pret "decent" fata de restul... Testele de iluminare sunt impresionante.

http://reviews.mtbr.com/blog/lights-shootout-light-meter-measurements/

Pagina asta mi se pare cea mai relevanta in comparatii:

http://reviews.mtbr.com/blog/bike-lights-shootout-beam-pattern-comparison/

Edited by VladG

Salut yo6ial,

Am vazut lanterna T03 de la Tactical si vroiam sa te intreb daca stii de un suport cu ajutorul caruia sa poata fi montata pe ghidon. Si as mai avea intrebari legate de deschiderea fascicolului si daca ar fi o diferenta notabila in cazul in care montez 2. Multumesc.

Nu am vazut la magazinele de la noi... astea reale... pe la cele virtuaqle parca am vazut dar nu mai am idee pe unde. poate la hypersport...

Lanternele de la tactical au o deschidere de cam 10 grade la spot si 45 grade la spill.

Nu am inteles:

si daca ar fi o diferenta notabila in cazul in care montez 2.

Lumina vei avea de fix doua ori mai multa... :rolleyes:

Nu sunt diferente inte lanternele de acelasi tip, care vor avea acelasi unghi de deschidere si aceeasi luminozitate. :D

Edited by yo6ial
Spelling si parca am fost un pic rautacios... neintentionat. ;)

Tocmai am primit coletul cu sistemul de iluminat comandat (MaXx D).

E absolut incredibil cat de puternic este. Ca sursa de lumina are 4 leduri Seoul - 960 lumeni la intensitate maxima.

+ 10 transportul in Romania, doar in UK era gratis.

Adica 324E.

Dar numai ptr ca de mic am eu niste pitici pe creier cu lanternele :rolleyes:

Iar asta chiar e spectaculoasa. O sa fac niste poze cum lumineaza in intuneric, dupa ce-i formatez acumulatorul, care are 9400 mAh. Mi se pare f mult la cat de mica e toata lanterna, cam cat un RedBull, un pic mai scurt, dar si un pic mai gros in zona ledurilor.

Am revenit cu pozele promise.

Din pacate au doua mici neajunsuri:

- n-am iesit inca din oras, asa ca n-am gasit o zona de intuneric complet, mai apar ceva lumini in cadru, chiar daca in fundal. Insa zona iluminata de far era anterior in bezna;

- n-am avut decat un trepied de vreo 45 cm, asa ca poza "de sus" am fost nevoit sa o fac din mana si de aia arata asa.

Conditiile de testare au fost cele standard, folosite si pe MTBR:

- F 4.0

- timp expunere 6 S

- ISO 100

- WB Day Light

Vedeti mai jos ce a rezultat. Amuzant e efectul asupra cainilor, care nu mai au tupeu sa se apropie decat dupa ce treci de ei :)

Aici e o poza la dimensiunea originala, nu-mi place cum se vad in site atat de micsorate... zSHARE - P1020046.JPG

Oh my goodness, pai in cazul asta merita toti banisorii dati pe jucarie! Esti "pasare de noapte"? :) Foarte tare, anyway!

Sper ca ai si faza scurta.. daca nu, macar o "ciocolata" la politai :)

Are 3 niveluri de intensitate + stroboscop, asta pozat e cel mai mare.

Se poate folosi si ca lanterna nu doar ca far de bicicleta. In tunel la Balea am plans dupa asa ceva, ca aveam o "lumanare". Bine si daca l-as fi avut, probabil ca cei din fata ar fi crezut ca a intrat trenu' in tunel :)

Si ca stop nu ai pus decat un Trelock LS 605/610 ?

Cum naiba l-ai vazut? :)

Asa e, un Trelock 610, dar e ok.

@octav:

Cam de la nivelul asta de lumina consider si eu ca este destul pentru a merge, in siguranta, pe timp de noapte, cu bicicleta.

Eu am "doar" 400 de lumeni, jucaria lui VladG debiteaza cam 800 de lumeni. (poate un pic mai mult.)

Un far normal de masina, de 55w halogen, elibereaza aproximativ 1200 lumeni (un singur far) iar un far xenon de 35w dezlantuie cam 3000 lumeni.

Noaptea pe o sosea inte orase, cu 400 de lumeni ma cam chinui, crede-ma. mai ales ca am foarte multa lumina (care sa ma orbeasca, nu sa lumineze drumul) de la farurile masinilor de pe celalalt sens.

Pentru plimbat in parc, prin oras, o luminita cu un led sau doua din cele mai marunte este destul, lumina ambientala fiind suficienta.

Pentru padure sau sosea neiluminata pe timp de noapte, e nevoie de multa lumina, si se pare ca termenul "prea mult" nu este posibil. :)

Si nu uitati: Nu exista (inca) nici o lege care sa reglementeze nivelul luminii sau intensitatea la biciclete! Este stipulata doar obligativitatea de a avea lumini pe bicicleta, si reflectorizante, in cazul circularii pe timp de noapte. Nici macar nu se stipuleaza ca luminile ar trebui aprinse...:confused:

Daca-s stinse, se cheama intuneric, daca-s aprinse, se cheama lumina... parerea mea.

Daca mergi in padure pe timp de noapte sau ne sosele neluminate e foarte ok sa ai asa ceva. Eu incerc sa evit situatiile astea iar daca este sa ma prinda nopatea am un far Trelock si o frontala Petzl la mine . Mai mult decat suficient ca sa ma descurc si sa ajung in siguranta acasa.

Cam cat cantareste jucaria lui Vlad?

Am recunoscut stopul dupa forma distinctiva (de OZN). Am si eu un Trelock LS 605 si un Cateye TL-LD 1000. Cateye-ul 1000 este mult mai vizibil. Trelock-ul nu mi se pare suficient. Mai bine decat nimic, dar nu destul de vizibil.

Cantareste doar 360 grame, cu tot cu inelul de fixare pe ghidon.

Sunt 960 de lumeni.

Cea mai puternica scula e una de la Lupina, are 1500 lumeni, dar si costa 1000Euro si e mult mai voluminoasa, deci neinteresanta.