LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

@ feroviarul: multumesc pentru link. Nu stiam. Ma uitasem pe celalalt si mi-a placut ca era cu led U2  - consuma mai putin. Si in plus aveam un utilizator care comandase si folosise produsul ala.

Desi inteleg ca la unele din chinezariile astea poti sa ai surprize oricum.

Anyway, inteleg si punctul de vedere al lui @@krazyeone. De la ideea asta plecasem si eu. Oricum, de la vreo 90 euro cu transport, cat era Trelock 950, deja 60 cat e B+M Premium imi parea mizilic! Si in termeni absoluti cam e, comparand cu preturile de la maganzinele de la noi.

Insa eu merg noaptea foarte putin (am redevenit MTB-ist de putina vreme) si mai mult am fost la iesiri organizate si concursuri, care oricum sunt ziua. Am zis totusi sa am si un far mai acatarii, ca Blackburnu' voyager actual e doar sa fiu vazut....

Nu stiu unde sa mai vaz ceva poze si cu o lanterna d'asta si cu un B+M Ixon Premium - stiti cum e, gandul vrea, cu greu ma stapanesc sa nu scot cardul :))

• Upvote 1

Cumperi in functie de nevoi, sunt ok si chinezariile , chiar fac lumina, dar rotunda, cu flood sau far

la B+M mai trebuie sa ai /cumperi acumulatori , nu stiu cand e frig cum si cat mai tin daca sunt NiMh

@@vlady_zch

Am cumparat si eu un B9 (900 lm) de la Ferei in ideea ca daca e gandit sa sustina 900 lm atunci va fi foarte eficient cu jumatate din putere. Imi mentin opinia ca 500 lm sunt mai mult decat suficienti pentru sosea. Pretul de piata cand a fost lansat B9 era de cateva sute de dolari (fara misto) dar absolut exagerat. Eu l-am cumparat cu 150 RON (sub 40 USD = de 10x mai ieftin decat pretul de piata la lansare).

Modelul care se vinde la noi nu se mai produce si este un dead end. Conectorii sunt cu mufe de 3,5 mm.

Productia actuala a celor de la Ferei e pe conectori de 5,5 mm ca majoritatea produselor acuale de pe piata si au scos o sumedenie de noi produse. Nici nu e greu.

Eu am schimbat conectorii cu conectori pe 5,5 mm si astept un pachet rezistent la apa pentru baterii (B01) pe care sa il folosesc ca back-up sau poate nu numai. Smecheria e ca pachetul de acumulatori de 8800 mAh (P4) alimenteaza la 3,7 V (tine 4 ore pe putere maxima conform specificatiilor) drept urmare poate fi inlocuit cu o sursa de 4,5 V iar indiferent cat de crancen e frigul, o baterie va avea suc tot timpul.

Desigur ca am bagat in interiorul proiectorului, o lentila eliptica pentru leduri de putere.

• Upvote 1

Va salut!

Stie cineva de unde pot face rost in Romania sau macar in Europa de produsele ROXIM?

Ma refer la acele faruri super smechere cu cut-off pronuntat si iluminare auxiliara in fara bicicletei.

Gasesti dar nu sunt ceea ce par, citeste mai in detaliu pe net, nu tine bateria cat spun in reclama, cauta mai bine B+M Premium

Va salut!

Stie cineva de unde pot face rost in Romania sau macar in Europa de produsele ROXIM?

Ma refer la acele faruri super smechere cu cut-off pronuntat si iluminare auxiliara in fara bicicletei.

uite ceva asemanator aici  http://www.biciclop.eu/far-union-un-170-am-1led-usb-negru.html  sau asta  http://www.निषिद्ध/biciclete/accesorii/set-cube-rfr-tour-40-far-si-stop-a164573079

O experianta interesanta. Mai demult am luat din piata o frontala foarte ieftina dar cu un led destul de tare la banii astia 160 lm la pret de 15 lei. Constructia carcasei e de toata jena, s-a si rupt si m-am gandit sa folosesc capul si ledul pe post de far la bicicleta. Toate bune, l-am alimentat de la 3 baterii de1,5v si 1200mAh si a functionat cateva luni pana cand a luminat tot mai slab, apoi s-ia dat duhul.

Bun, ma duc in piata, cumpar alta frontala cu 15 lei, scot ledul de acolo cu totul si il montez in vechea carcasa. Ca sa fiu mai tare am luat si un acumulator 18650 ultrafire de 5000mAh cu care a functionat bine pana dupa ce am incarcat din nou bateria. A murit si asta. Sa fie curentul prea mare de vina?

Lumina adevarata o am totusi de la un far de 2000lm de la Solar Storm dar a venit la pachet si cu un pret...Sa vedeti atunci respect in trafic :))

Totusi pe post de lumina de pozitie era interesant un led de 160lm cu consum redus dar nu stiu ce led merge cu 18650 de 5Ah.

@@vlady_zch

Am cumparat si eu un B9 (900 lm) de la Ferei in ideea ca daca e gandit sa sustina 900 lm atunci va fi foarte eficient cu jumatate din putere. Imi mentin opinia ca 500 lm sunt mai mult decat suficienti pentru sosea. Pretul de piata cand a fost lansat B9 era de cateva sute de dolari (fara misto) dar absolut exagerat. Eu l-am cumparat cu 150 RON (sub 40 USD = de 10x mai ieftin decat pretul de piata la lansare).

Modelul care se vinde la noi nu se mai produce si este un dead end. Conectorii sunt cu mufe de 3,5 mm.

Productia actuala a celor de la Ferei e pe conectori de 5,5 mm ca majoritatea produselor acuale de pe piata si au scos o sumedenie de noi produse. Nici nu e greu.

Eu am schimbat conectorii cu conectori pe 5,5 mm si astept un pachet rezistent la apa pentru baterii (B01) pe care sa il folosesc ca back-up sau poate nu numai. Smecheria e ca pachetul de acumulatori de 8800 mAh (P4) alimenteaza la 3,7 V (tine 4 ore pe putere maxima conform specificatiilor) drept urmare poate fi inlocuit cu o sursa de 4,5 V iar indiferent cat de crancen e frigul, o baterie va avea suc tot timpul.

Desigur ca am bagat in interiorul proiectorului, o lentila eliptica pentru leduri de putere.

Care ar fi dezavantajul mufei de 3,5mm sau care e evantajul mufei de 5,5mm?

Aparent niciunul dar daca iti trebuie un pachet de acc nou mai probabil ca va fi pe 5,5 mm.

• Upvote 1

Am redus dilema la 2 optiuni, total incompatibile, normal: ori iau b+m premium ori un solar storm sau ceva de genul (am mai reconsiderat pozitia personala fata de faruri cu avumulator separat) plus ca poate am noroc sa ajunga firul in borseta de sub sa. Si sa iau inca un lipo ca incarcator inteligent am.

Adica merg pe principiul : ori decenta, lumina ok (cel putin asa am inteles, fata de trelock 950) ori lumina bruta, sa fie.

Mai astept putin, pana in Craciun sper sa am deja produsul.

@ feroviarul: multumesc pentru link. Nu stiam. Ma uitasem pe celalalt si mi-a placut ca era cu led U2  - consuma mai putin. Si in plus aveam un utilizator care comandase si folosise produsul ala.

Desi inteleg ca la unele din chinezariile astea poti sa ai surprize oricum.

Anyway, inteleg si punctul de vedere al lui @@krazyeone. De la ideea asta plecasem si eu. Oricum, de la vreo 90 euro cu transport, cat era Trelock 950, deja 60 cat e B+M Premium imi parea mizilic! Si in termeni absoluti cam e, comparand cu preturile de la maganzinele de la noi.

Insa eu merg noaptea foarte putin (am redevenit MTB-ist de putina vreme) si mai mult am fost la iesiri organizate si concursuri, care oricum sunt ziua. Am zis totusi sa am si un far mai acatarii, ca Blackburnu' voyager actual e doar sa fiu vazut....

Nu stiu unde sa mai vaz ceva poze si cu o lanterna d'asta si cu un B+M Ixon Premium - stiti cum e, gandul vrea, cu greu ma stapanesc sa nu scot cardul :))

Eu am B+M, la care am cumparat si piciorul de fixare pe furca. Farul este foarte ok, Ofera lumina suficienta, distribuita corect. Distributia fascicolului luminos este mult mai buna de cand l-am montat pe furca, fata de montarea anterioara pe ghidon. Oricum fata de chinezisme nu se compara prinderea.

Eu il folosesc cu 4 acumulatori Sanyo Eneloop XXX de 2400 mah si ma tine aprox 3 ore la putere maxima. In rest farul sta la frig, aprox 0 grade, asta afecteaza de asemenea durata de viata.

Fata de Trelock 950 are mai putine setari de putere, dar pentru mine oricum nu e o problema, il tin la maxim cand este intuneric, la amurg il tin la jumatate. Ca minus ar mai fi faptul ca nu are strobo (nu este permis in Germania)

Ca putere nu stiu cum se compara cu Trelock 950, dar am mai avut Trelock 750 si este clar peste acesta.

am o intrebare! aceasta sursa step up xl6009 http://निषिद्ध/oferta/sursa-step-up-cu-xl6009-ID1pEMJ.html merge la un dinam 6v(cu o punte redresoare) sa-l ridic la 12v? dupa cum spune tipul in anunt la specificatiile tehnice,cred ca functioneaza!

In prinicpiu functioneaza, dar de ce ai avea nevoie de sursa respectiva pentru un far? Banuiesc ca realizezi ca chiar daca tensiunea va fi de 12V, puterea furnizata va fi aceeasi, deci curentul va fi de doua ori mai mic.

Singurele probleme le poti avea din cauza ca tensiunea generata de dinam, chiar si dupa redresare, va fi in impulsuri, deci regulatorul va functiona si el cu intreruperi. Asta daca nu pui un condensator suficient de mare in paralel cu puntea de redresare.

In prinicpiu functioneaza, dar de ce ai avea nevoie de sursa respectiva pentru un far? Banuiesc ca realizezi ca chiar daca tensiunea va fi de 12V, puterea furnizata va fi aceeasi, deci curentul va fi de doua ori mai mic.

Singurele probleme le poti avea din cauza ca tensiunea generata de dinam, chiar si dupa redresare, va fi in impulsuri, deci regulatorul va functiona si el cu intreruperi. Asta daca nu pui un condensator suficient de mare in paralel cu puntea de redresare.

cred ca  un condnsator electrolitic de 2200uf la 25v,iar din anunt spune ca la Input 7.4V Output 12V 1.5A 18W deci curentul ar creste!asa reiese!sau am inteles eu gresit/

Ai inteles gresit. Curentul nu are de unde sa creasca, acolo e vorba de curentul maxim admis (respectiv puterea maxima admisa). Nu ai cum sa ai la iesire o putere mai mare decat la intrare. Daca ai putea, ai revolutiona stiinta moderna si ai rezolva problema energiei pe planeta dintr-un foc.

Daca vrei un calcul simplu, considerand un randament al regulatorului de 100% (in general e in jur de 90-95% la sursele in comutatie), inseamna ca puterea de iesire va fi egala cu puterea de intrare, deci:

Uin * Iin = Uout * Iout

Cu 6V si 1A la intrare o sa obtii deci 12V si 0.5A la iesire.

Ca sfat personal, iti recomand sa te documentezi cu privire la cateva concepte de baza de electronica (legea lui Ohm, transferul de putere, curent alternativ vs. continuu, materie de gimnaziu - liceu in general) daca te pasioneaza atat de mult subiectul asta al farurilor si al diferitelor sisteme de alimentare. Gasesti pe Internet destule pe tema asta.

Ai inteles gresit. Curentul nu are de unde sa creasca, acolo e vorba de curentul maxim admis (respectiv puterea maxima admisa). Nu ai cum sa ai la iesire o putere mai mare decat la intrare. Daca ai putea, ai revolutiona stiinta moderna si ai rezolva problema energiei pe planeta dintr-un foc.

Daca vrei un calcul simplu, considerand un randament al regulatorului de 100% (in general e in jur de 90-95% la sursele in comutatie), inseamna ca puterea de iesire va fi egala cu puterea de intrare, deci:

Uin * Iin = Uout * Iout

Cu 6V si 1A la intrare o sa obtii deci 12V si 0.5A la iesire.

Ca sfat personal, iti recomand sa te documentezi cu privire la cateva concepte de baza de electronica (legea lui Ohm, transferul de putere, curent alternativ vs. continuu, materie de gimnaziu - liceu in general) daca te pasioneaza atat de mult subiectul asta al farurilor si al diferitelor sisteme de alimentare. Gasesti pe Internet destule pe tema asta.

ok! multumesc!

Salutare,

Urmaresc acest topic de ceva vreme si m-am decis sa imi iau si eu o lumina serioasa. Cele mai frecvente utilizari ar fi pentru inceput ture de seara prin Herastrau insa as vrea sa isi faca cu brio datoria si pe forestiere/singletracks la munte si eventual as lua-o si ca lumina in turele de treking (la picior).

Cer ca sa aiba un run time de minim 2h (useless altfel, cele de 1-2h sunt penibile, te prinde noaptea pe munte si ramai in bezna - NO FUN), iar ca bani sub 1000lei desi aceasta suma mi se pare enorma, as sice 300-400lei ca fiind mai decent. Tinand cont de preturi lumenii ar fi pe la 1200-1500. 

Acum cam 2 ani dadusem de MagicShine din linkul de mai jos si mi se parea un best choice, oarecum cam piperat la pret insa f potent:

http://www.dx.com/p/magicshine-mj-816-z7-2-cree-xp-e-r5-1400lm-3-mode-3-led-white-bike-light-headlamp-4-x-18650-171984#.VH4fId73tU3

Pe MTBR a aparut si Lights shootout 2015:

http://reviews.mtbr.com/category/lights-shootout

Analizand, cred ca cea mai buna varianta ar fi:

http://reviews.mtbr.com/review-dinotte-xml-3

Voi ce ati alege? sa merg pe Deal Extreme sau sa analizez alte oferte (Di Notte sau ce ar mai fi)?

Din cele reviewed pe MTBR ar mai fi optiuni meritorii Cat Eye Volt 1200 (desi cam depasita, cu 1 an in urma fata de competie), Nite Rider Pro 1200 Race sau mai alex Gloworm XL 1500.

Dacă vrei autonomie mărită și sigură, caută mai în urmă recomandări referitoare la acumulatori pt modelism.

• Upvote 2

Eu as lua ceva gen B&M Premium 

Salutare,

Urmaresc acest topic de ceva vreme si m-am decis sa imi iau si eu o lumina serioasa. Cele mai frecvente utilizari ar fi pentru inceput ture de seara prin Herastrau insa as vrea sa isi faca cu brio datoria si pe forestiere/singletracks la munte si eventual as lua-o si ca lumina in turele de treking (la picior).

Cer ca sa aiba un run time de minim 2h (useless altfel, cele de 1-2h sunt penibile, te prinde noaptea pe munte si ramai in bezna - NO FUN), iar ca bani sub 1000lei desi aceasta suma mi se pare enorma, as sice 300-400lei ca fiind mai decent. Tinand cont de preturi lumenii ar fi pe la 1200-1500. 

Acum cam 2 ani dadusem de MagicShine din linkul de mai jos si mi se parea un best choice, oarecum cam piperat la pret insa f potent:

http://www.dx.com/p/magicshine-mj-816-z7-2-cree-xp-e-r5-1400lm-3-mode-3-led-white-bike-light-headlamp-4-x-18650-171984#.VH4fId73tU3

Pe MTBR a aparut si Lights shootout 2015:

http://reviews.mtbr.com/category/lights-shootout

Analizand, cred ca cea mai buna varianta ar fi:

http://reviews.mtbr.com/review-dinotte-xml-3

Voi ce ati alege? sa merg pe Deal Extreme sau sa analizez alte oferte (Di Notte sau ce ar mai fi)?

Din cele reviewed pe MTBR ar mai fi optiuni meritorii Cat Eye Volt 1200 (desi cam depasita, cu 1 an in urma fata de competie), Nite Rider Pro 1200 Race sau mai alex Gloworm XL 1500.

Pentru Herastrau nu merita investitie de 1000 lei intr-o lumina , cat despre single trail la fel, ideea este sa pleci pe lumina, daca te prinde bezna pe drum nu este bine :)

Mai departe in functie de nevoie vezi daca se preteaza o lanterna cu acumulator inclus sau baterie externa, daca ai baterie externa este mai greu sa o cari pe turele de tracking

Pentru turele de Trekking cel mai bine e cu frontala. Daca faci trekking pe forestier merge si cu lanterna, dar la ceva mai greu e altfel cu frontala :)

Acolo nu ai nevoie de putere mare ci mai mult durata mare. O combinatie perfecta ar fi Petzl RXP(raport calitate/pret). Si are maxim 120-130 grame.

Pentru Herastrau iti trebuie o lanterna de 60 de lei de la Decathlon ce o incarci la USB; cat sa te vada masinile ca ajungi acolo. Parcul este luminat. Plus ca ai putea folosi frontala ca extra daca simti nevoia de mai mult lumina.

Pentru trail se complica, nu pot sa iti dau un sfat pentru ca nu as merge pe munte/prin padure noaptea intentionat. Doar daca ma prinde si atunci te descurci si cu o lanterna mica ce o incarci de la USB.

• Upvote 1