LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

Multumesc pentru feedback. In Herastrau sunt si portiuni fara nicio lumina, la ele ma refeream. Am deja o frontala insa cred ca a cam obosit si nu mai da atata lumina ca inainte. Cat despre munte, plec cu ideea ca ma intorc pe lumina insa acum 1 an de ex am pedalat 30min pe DN1a inspre Cheia in bezna si m-am descurcat cu frontala (Black Diamond Icon) insa era nevoie de ceva mai puternic. Pe forestier/track ar fi fost mai greu pt ca nu aveam destula lumina laterala ca sa marchez bine marginile drumului. Aici ar fi punctul nevralgic pentru ca pe asfalt poti merge mai incet insa pe offroad te poti rataci daca nu ai destula lumina ca sa evaluezi intersectiile.

Deci frontala am/nu as lua alta, cat dspre autonomie, e bune sa fie insa nici sa car jumatate de kilogram pentru aceasta, asa ca as cam vrea sa ma limitez la solutiile complete.

• Upvote 1

Salut.

Aveti idee cum as putea prinde o lanterna pe o furca fixa?

lanterna-profesionala-ultrafire-u80-2631

Salut.

Aveti idee cum as putea prinde o lanterna pe o furca fixa?

lanterna-profesionala-ultrafire-u80-2631

cred ca, tot cu un suport de lanternna sau cu un colier metalic!

dutii băăă.. așea ceva nu se egzistă.

;)

LE: ba se egzistă. La apruape șasă mii dă cuorooane șuedeze. (ai dreaq șuedezi..) Cam vreo 650 de europterix.

Am așa un deja vu de parcare de tiriști care-și compară „luminițele”  ;))

• Upvote 8

Dacă la capitolul «cine o are mai luminoasă» avem multe exemple, aș vrea să văd și niște laude din categoria «cine o are mai mare... (autonomia)» :)

• Upvote 4

Dacă la capitolul «cine o are mai luminoasă» avem multe exemple, aș vrea să văd și niște laude din categoria «cine o are mai mare... (autonomia)» :)

in afara de solar storm si 3 xml-t6 care le am, daca pun si ferei b3(il am si pe asta) ca autonomie,ferei b3 320 de lumeni, tine pe maxim 9 ore si 40 minute dupa care luminozitatea scade treptat si in 20 minute se stinge de tot!

De ArmyTek ce ziceti?

Am vazut una in actiune acum 1 saptamana seara pe intuneric, in Ciucas, pe zapada. Parea ca vine ziua, f puternic, by any standards.

Fiind detasabila de head mount ma gandeam ca as putea face un suport si de ghidon. Oricum are unul de curea.

http://www.armytek.com/products/flashlights/headlamps/armytek-wizard-pro-xm-l2.html

Alte avantaje: multe moduri de iluminare (putere), submersibila 10m, pret decent.

La noi se gaseste la 400lei, transport gratis. O varianta ar fi http://www.lanterne-profesionale.ro/articol/ARMYTEK/Headlamps/Lanterna_Profesionala_Armytek_Wizard_PRO-338.html

Misto dar nu pentru bicicleta, nu inteleg de ce cautati solutii alternative cand exista lanterne speciale pentru 

La ce ajuta daca lumina este imprastiata aiurea si tine 1 ora, in plus cum o fixezi de ghidon? 

1200 lm (1h), 500 lm (3h), 250 lm (7h), 50 lm (30h), 7 lm (9d), 0.5 lm (100d), 2 Strobes

corect! cel mai bun e un far de bicicleta cu fixare pe ghidon! iar cine vrea poate sa-si puna si o frontala pe cap sau pe casca dar,principalul e sa ai un far pe ghidon!

Va urez tuturor sarbatori fericite , multa sanatate si multi km de sosea sau poteci de munte fara evenimente neplacute! 
LA MULTI ANI !

• Upvote 1

In cazul meu ar fi un upgrade misto de la frontala veche si obosita pe care o am. Se pot detasa curelele si folosi ca o lanterna clasica de mana.

Are baterie universala, se mai poate cumpara una (din recomandarile de pe acest topic) si dubla run-time-ul, ajungand din urma lumini duble ca pret (si tot 1200lumeni).

Se poate fixa pe cap sau avand placa aceea de plastic ma gandesc ca se poate fiza de cadru, mai exact de gatul cadrului unde intra furca (sub stem).

Vad ca s-a comandat stocul, eu o sa iau si revin cu impresii.

Sarbatori fericite si La Multi Ani!

In cazul meu ar fi un upgrade misto de la frontala veche si obosita pe care o am. Se pot detasa curelele si folosi ca o lanterna clasica de mana.

Are baterie universala, se mai poate cumpara una (din recomandarile de pe acest topic) si dubla run-time-ul, ajungand din urma lumini duble ca pret (si tot 1200lumeni).

Se poate fixa pe cap sau avand placa aceea de plastic ma gandesc ca se poate fiza de cadru, mai exact de gatul cadrului unde intra furca (sub stem).

Vad ca s-a comandat stocul, eu o sa iau si revin cu impresii.

Sarbatori fericite si La Multi Ani!

se poate fixa si pe casca!asa am facut eu!

Mosu mi-a mai adus un Ferei B9, m-a auzit plangandu-ma ca imi risc viata prin padure noaptea fara frontala si cand m-a intrebat ce vreau am spus ca B9, eu avand B5-ul pe care l-am montat pe casca si voi folosi B9 pe bicicleta. Stiam ca e mare dar nu-mi inchipuiam ca e atat de mare B9-le...cam prea mare dar asta e...ne descurcam cu el asa cum e. Lumina e super ok, sper ca si autonomia sa fie.

• Upvote 1

se poate fixa si pe casca!asa am facut eu!

Casca, frunte, tot aia, aproximativ. Ma gandeam sa incerc sa montez si pe bike pentru ca am citit ca la MTB (offroad, in oras nu cred ca e mare diferenta) nu e bine doar cu frontala, este prea mic unghiul luminii fata de cel al ochilor si se percep mai greu obstacolele.

Chiar sunt curios cum e lanterna pe bike, am iesit si azi seara prin Herastrau si desi au mai pus lumini, de la Ilcalcio spre stavilar e blackout. Iar frontala mea mai are si baterii folosite deci chioreala. Bine macar ca de abia mai era cate un om-doi prin parc.

Casca, frunte, tot aia, aproximativ. Ma gandeam sa incerc sa montez si pe bike pentru ca am citit ca la MTB (offroad, in oras nu cred ca e mare diferenta) nu e bine doar cu frontala, este prea mic unghiul luminii fata de cel al ochilor si se percep mai greu obstacolele.

Chiar sunt curios cum e lanterna pe bike, am iesit si azi seara prin Herastrau si desi au mai pus lumini, de la Ilcalcio spre stavilar e blackout. Iar frontala mea mai are si baterii folosite deci chioreala. Bine macar ca de abia mai era cate un om-doi prin parc.

ia-ti un far(cu led cree) conceput pentru bicicleta sau o lanterna cu suport pentru ghidon, tot cu led cree! ambele se gasesc si pe la noi si nu te mai complica atat! acum depinde in ce buget te incadrezi!

@@vlady_zch

Dupa masuratorile mele, autonomia la B9 e 4 ore pe maxim si foarte probabil 7-8 ore pe mediu. Mediu este suficient pentru sosea.

Eu am mai adaugat o lentila Clarclo in interiorul reflectorului cu un ghi 40 / 15 grade si am lumina difuza pe 2-3 m / 5 m.

• Upvote 1