LucianTheOne

Faruri, leduri si lumini

Recommended Posts

@@vlady_zch

Dupa masuratorile mele, autonomia la B9 e 4 ore pe maxim si foarte probabil 7-8 ore pe mediu. Mediu este suficient pentru sosea.

Eu am mai adaugat o lentila Clarclo in interiorul reflectorului cu un ghi 40 / 15 grade si am lumina difuza pe 2-3 m / 5 m.

super! vorba ta! e suficient pe mediu!

@@vlady_zch

Dupa masuratorile mele, autonomia la B9 e 4 ore pe maxim si foarte probabil 7-8 ore pe mediu. Mediu este suficient pentru sosea.

Eu am mai adaugat o lentila Clarclo in interiorul reflectorului cu un ghi 40 / 15 grade si am lumina difuza pe 2-3 m / 5 m.

Eu nu il folosesc pe sosea...motivul pentru care am avut nevoie de aceste faruri(B5 initial si apoi B9), este o tura saptamanala sub forma de concurs intre prieteni pentru aceasta perioada de iarna...de fiecare data se intampla seara iar traseul este pe niste poteci din padure cu multe curbe. Sincer ca si lumina mi-a fost suficient si B5-ul, dar mai aveam nevoie de inca unul pentru casca, deoarece in curbe, nu vedeam ce e dupa curba si am zis de ce sa nu pun B5-ul pe casca si sa mai iau B9 pentru ghidon...ma gandeam ca o lumina mai puternica nu strica.

Legat de autonomie mi se pare ciudat ca dupa datele tehnice si dupa spusele voastre tine 4 ore...adica producatorul da aceeasi autonomie ca la B5 ca la B9 pe maxim iar acumulatorul este aceeasi.

Nici eu nu ma refeream la temperatura, ce spun eu este ca Ferei B5(680lm)-autonomie 4 ore pe maxim, Ferei B9(900lm)-autonomie 4 ore pe maxim, ambele folosesc acelasi acumulator.

Cum este posibil?

Chestie de intensitate a curentului prin LED. Automia = capacitate acumulatori (Ah) / intensitate curent prin LED (A).

Pentru a stoarce ~600 lm trebuie un curent de xxx A, in timp ce pentru 900 lm trebuie alt curent.

Practic, daca pui pachetul de acc de la B9 la B5 ar trebui sa ai autonomie dubla.

Din cate am citit eu, acumulatorul este identic...de acolo nedumerirea mea. Acum sunt plecat din localitate dar cand ajung acasa am sa studiez acumulatorii si cartile tehnice de la ambele...desi sunt aproape sigur ca sunt identice.

Si pe net tot asa am gasit informatia...adica la ambele este modelul BP4836 cu aceleasi specificatii.

Si tot pe net am gasit ca ambele ar avea 10W, de aici m-am gandit ca este posibil sa fie exact acelasi led iar lumenii in plus sa fie dati de marimea farului, lupei sau mai stiu eu ce.

• Upvote 1

ia-ti un far(cu led cree) conceput pentru bicicleta sau o lanterna cu suport pentru ghidon, tot cu led cree! ambele se gasesc si pe la noi si nu te mai complica atat! acum depinde in ce buget te incadrezi!

Bugetul nu permite in nicio forma sa iau si frontala si lanterna de bike, ideea de la care am plecat este ca 1000lei este nejustificat pentru lumini.

Mi-ar prinde bine o frontala noua, una care sa aibe aceste caracteristici m-ar satisface in 90% din cazurile utilizarii in ciclism.

Pentru cei 10% ramasi consider ca nu ar fi rentabila o lumina specialiazata pe ciclism si m-as descurca cu o frontala. Ideea e sa fie lumina multa si puternica.

Si chiar are led Cree, mai exact Cree XM-L2 U2.

Bugetul nu permite in nicio forma sa iau si frontala si lanterna de bike, ideea de la care am plecat este ca 1000lei este nejustificat pentru lumini.

Mi-ar prinde bine o frontala noua, una care sa aibe aceste caracteristici m-ar satisface in 90% din cazurile utilizarii in ciclism.

Pentru cei 10% ramasi consider ca nu ar fi rentabila o lumina specialiazata pe ciclism si m-as descurca cu o frontala. Ideea e sa fie lumina multa si puternica.

Si chiar are led Cree, mai exact Cree XM-L2 U2.[/size]

nu spune nimeni sa dai 1000 de lei pe lumini cand poti gasi si la noi faruri super bune de la 100 de lei in sus! aici spre exemplu aici   si  aici

@@vlady_zch Da asa e. Nu stiu de ce am retinut 4400 mAh. Cred ca am confundat cu B3. Eu cand am cumparat am avut de ales intre B3, B5 si B9.

Am ales B9 pentru ca daca tinea 900 lm timp de patru ore, atunci aveam 4-500 lm berechet plus ca desi 4-500 lm ajung, pot scoate si 900 la nevoie.

B3 avea acumulatorul prea mic.

Pai nici eu nu stiu de unde diferenta.

@@vlady_zch Da asa e. Nu stiu de ce am retinut 4400 mAh. Cred ca am confundat cu B3. Eu cand am cumparat am avut de ales intre B3, B5 si B9.

Am ales B9 pentru ca daca tinea 900 lm timp de patru ore, atunci aveam 4-500 lm berechet plus ca desi 4-500 lm ajung, pot scoate si 900 la nevoie.

B3 avea acumulatorul prea mic.

Pai nici eu nu stiu de unde diferenta.

pai eu la B3 am 8800mA

@@feroviarul La ce am vazut eu dar si pe situl lor, B3 e cu acc de 4400 dar se poate schimba cu 8800 atat timp cat e de 3,7 V.

Probabil depinde de unde cumperi B3-ul...este si de 4400 si de 8800...la Timisoara B3-ul avea acelasi tip de acumulator dar pe site-ul din Australia este cel de 4400 la B3.

Au preturi foarte bune pentru ca sunt sfarsit de linie. Au conectori de 3,5 mm (m-am conversat cu o chinezoaica).

Modelele noi au conectori pe 5,5 mm.

Eu am cumparat cabluri prelungitoare cu conectori mama-tata pe 5,5 mm de la dx.com si am schimbat conectorii dupa care am cumparat un suport pentru baterii B01AA.

• Upvote 1

nu spune nimeni sa dai 1000 de lei pe lumini cand poti gasi si la noi faruri super bune de la 100 de lei in sus! aici spre exemplu aici   si  aici

Interesante optiuni. Totusi, sunt 1800lumeni reali, cam cum ar arata in practica? Nu vreau ceva spot, nu ajuta la MTB offroad.

Totusi, cum cei mai ieftini din State pleaca de la 200$ (1200lumeni) si acestia de la 100lei 1800?!

Interesante optiuni. Totusi, sunt 1800lumeni reali, cam cum ar arata in practica? Nu vreau ceva spot, nu ajuta la MTB offroad.

Totusi, cum cei mai ieftini din State pleaca de la 200$ (1200lumeni) si acestia de la 100lei 1800?!

pana la urma alegerea iti apartine!

Salut, exista de vanzare in Ro semnalizari pt bicicleta, deoarece circulatia in oras printre masini si pe strazi inguste este periculoasa cand semnalizeezi cu mana...

A mai fost discutia asta cateva pagini mai inapoi.Da si tu un search. Concluzia a fost ca nu sunt utile pt ca soferi nu sunt obisnuiti cu ele (si ei trebuie sa le interpreteze) si latimea bicicletei e prea mica ca sa fie clar in ce directie semnalizezi.

• Upvote 4

Si nu nu rezolva problema legalitatii. Semnalizezi prin ridicarea bratului in directia corespunzatoare.

• Upvote 3

An Overview of the LED and Laser Classification System in EN 60825-1 and IEC 60825-1

The 60825-1 standards apply equally to lasers and LEDs. In most places we have used the word "laser", but it can be replaced by "LED". Generally speaking LEDs would be in the lower Classes (1, 1M, 2, 2M, 3R), but very exceptionally may be Class 3B. At the time of writing we are not aware of any Class 4 LEDs*.

The phrase "eye-safe" is used below. Please note that "eye-safe" is applicable to the whole optical spectrum from 180nm to 1mm wavelength, not just in the retinal hazard range of 400nm to 1400nm. Outside the retinal hazard range there is potentially a hazard to the cornea. A wavelength outside the retinal hazard range is therefore not automatically eye-safe!

Class 1

This class is eye-safe under all operating conditions.