Sign in to follow this  
Saab2k

Proiect cursiera - Newbie

Recommended Posts

Salutare. Recent m-am hotarat sa achizitionez o cursiera si am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa o fac pe piese. Exista sanse sa intamplin probleme majore? Mi-am propus sa o termin in maxim o luna. 

Initial am zis sa iau o curisera pana in 1000 Ron iar cand fac upgrade sa apreciez diferenta (indiferent de sport, mi-a placut sa o iau treptat si nu sa sar direct la gamele "high end".) dar am stat, m-am gandit si am zis ca nu am chef de nervi si nici de riscul de a ramane pe undeva pe drumuri asa ca o sa ma ambitionez si o sa imi fac o bicicleta mai de doamne ajuta la un pret cat mai "decent" iar cand e gata, mi-am propus sa fac o tura de Timisoara- Satu Mare cu ea. Ce inseamna asta? Dracu` stie! Nu cred ca am facut intr-o zi mai mult de 20 de km... 

Urmeaza sa achizitionez un groupset nou, Shimano 105, complet (1000 Ron)
Mai ramane sa vad cum rezolv cu cadrul si cu rotile despre care nu prea stiu nimic (marci, materiale, modele, gemometrie)Dar despre care nici o sa va intreb pentru ca google-ul e mare si timp este... iar daca nu, facem. 

Am totusi o nelamurire: Am 1.81 si 78 kg. Din cate am citit aici am nevoie de un cadru de 57. Corect? Am incercat sa imi fac temele cat de bine am putut. 

O sa va tin la curent cu tot proiectu lu` peste (cat m-au costat piesele, ce am stricat, cat m-a costat reparatul, asamblare, probleme intampinate and so on...).. Tinand cont ca atunci cand vine vorba de asamblarea/dezasamblarea bicicletelor, cea mai complexa procedura pe care am facut-o, a fost sa dau rotile jos... deci o sa fie destul de interesant. Wish me good luck!

Eu sper sa ai succes in aceasta intreprindere, dar faptul ca iti faci cursiera nu inseamna ca o sa poti brusc sa sari de la ture pe asfalt de 20 km la unele de 200 km :).

Tot treptat trebuie s-o iei si aici, macar pana iti faci o pozitie confortabila pe noua bicicleta.

Eu zic sa iti iei una second, macar cu ergo de 8 sau 9, ca sa inveti cu ce se mananca. Pentru asta trebuie un prieten care sa stie cate ceva.

Sau iti iei un model entry level de la decathlon, ca sunt rezonabile pentru incepatori, si inveti cu si pe ea.

Care este bugetul disponibil?

Ai calculat cat urmeaza sa dai pe piese?

Parerea mea este ca vei cheltui mai mult decat pe o bicicleta noua dar vei avea satisfactia de a rula pe ceva asamblat de mana ta.

Cursierele de la Decathlon sunt de luat in considerare.

Absolut de acord cu moderatul moderator Calator. In 2015 am luat aceeasi decizie dar tintind catre un SH care sa aiba: cadru de otel, ergopowere/STI, minim 9 viteze in spate, dar maxim 2 in fata (snoblesse oblige...) si sa se incadreze in nu mai stiu ce buget (cred ca sub 900 lei).

Pentru dimensiuni, detalii la care sa fiu atent m-a ajutat foarte mult si ii raman dator lui @@pac ;) Prima provocare pe care mi-am pus-o a fost sa apuc sa ma asez comfortabil pe bicicleta, ceea ce nu prea am reusit, dar am mers destul cu ea (cca 800 km, penibil stiu) incat sa inteleg ce imi place si ce nu, daca vreau roti mai late sau nu, ce trasee imi plac, ce trasee am in jurul orasului, cate ore/tura imi permit s.a.m.d. Pentru toate astea nu iti trebuie nici custom build, nici 3500 lei, ci o investitie minima ca sa bifezi cativa parametri de baza, iar apoi timp s-o folosesti cum se cuvine. Pesemne, peste doar un an am considerat necesar sa iau o bicicleta mult mai recenta din toate punctele de vedere si cu o marime mai mica (!!!), care intr-adevar m-a costat de trei ori mai mult decat prima. Dar imi vine ca o manusa si ma pot juca cu ea pentru ca toate componentele sunt pe standarde noi, mult mai facil de inlocuit sau upgradat. 

Cel mai important lucru in prima faza este sa nu iei un cadru prea mare. La 1.81 pe hartie iti trebuie 56 cm. Cel mai bine probezi timp de cca. 1 ora si pentru asta cauta in Timisoara. Netul e plin de anunturi de la voi. 

Cum ai ajuns la concluzia ca e mai bine sa o achizitionezi pe piese? Ai facut vreo calculatie?

Groupsetul Shimano 105 nou-nout costa 450 - 500 de euro. Ce vei cumpara tu mai exact cu 1000 de lei? Poti sa detaliezi?

@@Traveller - Sunt 350 de km care am de gand sa ii fac in 2 zile. Am mai uitat sa mentionez ca de aproximativ 4 luni merg la cycling cam de 4 ori pe saptamana iar de 3 saptamani,i fac programul celor de la GCN....de ce? Crede-ma ca nu stiu, nici macar bicicleta nu am:)) Pe langa asta am un beckround de 3 ani de enduro ( cu motorul). Chair sunt curios ce e mai greu.. 8 ore de dat la pedala sau 8 ore de mers in picioare pe motor, pe parauri, copaci, gropi, santuri. Oricum challenge accepted :D  M-am uitat si la triban 500 dar nu stiu, probabil o sa merg in WE sa vad cum e dar din cate am citit e destul de apreciata si mai mult ca sigur nu o sa am nimic de comentat...

@@maximcatalin - Sper sa nu depasesc 3000 Ron dar o sa iau in considerare B`twin-ul

@@tsisak - Intradevar, asta este mersul normal... In orice trebuie inceput de jos ca sa vezi ce iti place si cum iti place iar ca sa apreciezi ceva, you have to know worse.Ma gandeam totusi sa fac o exceptie de data asta dar nah...

Ca tot ai mentionat de Shimano 105 si 3000 de lei, cred ca asta ar putea fi raspunsul:

http://www.decathlon.ro/bicicleta-btwin-sosea-triban-500-portocaliu-negru-gri-id_8331275.html

Conditie fizica se pare ca ai si o mentii. Ce o sa mai apara nou in mersul pe sosea o sa fie vantul, proximitatea masinilor, acomodarea cu pozitia de mers, gasirea unei viteze de croaziera potrivita dpdv energetic la drum lung, alimentarea si hidratarea aferente.

Parerea mea e sa eviti europenele si sa alegi un traseu integral asfaltat si pitoresc in acelasi timp, cu trafic mai redus, cum ar fi urmatorul:

https://ridewithgps.com/routes/12977955 

Cum ai ajuns la concluzia ca e mai bine sa o achizitionezi pe piese? Ai facut vreo calculatie?

Groupsetul Shimano 105 nou-nout costa 450 - 500 de euro. Ce vei cumpara tu mai exact cu 1000 de lei? Poti sa detaliezi?

Da, am calculat si ies mai ieftin daca o fac pe piese. Asta in conditiile in care cumpar piesele de pe ebay, nu din magazine. Nu sunt fixat pe 105... momentan ma uit dupa ultegra, 105, force, rival, chorus si centaur. Stiu ca unele ies din bugetul alocat pentru groupset dar you knever know... si ca sa iti sapund la intrebarea ta, cu 1000 Ron cumperi urmatoarele piese NOI:

105 Shifters 

105 Brake set 

105 Rear derailleur 

105 Front derailleur 

105 Cassette- 11-28

105 Chain 

Praxis works BB30 52/36 crank

Pretul nu este batut in cuie.. poti sa gasesti sub 1000 ron sau putin peste...

@@Traveller

Da, am vazut cursiera dar daca o sa iau ceva de acomodare cred ca o sa merg pe ceva ieftin iar timp de un an o sa vanez piesele pe ebay (inclusiv cadrul) asa ca sunt sanse sa ies mai ieftin. :)) ce mi-ai aratat tu este exact traseul care am de gand sa il fac.. m-am uitat si pe street view acum cateva zile si drumurile sunt ok, pesiaje faine...chiar nu am de gand sa merg pe drumurile europene:)) am oroare de masini

Despre groupset sram nu stiu ce sa zic, dar Campagnolo as evita. Am avut Veloce/Mirage/Avanti pe prima, aia de care scriam si toate bune si frumoase pana a trebuit mers prima data la service. Totul e mai scump, totul e mai exclusivist, nimic nu este pe stoc, pentru mine clar trebuie Shimano ca sa fie facil de întreținut/upgradat. Diferenta e cam ca la Apple/Windows sau Ferrari, vorba celor de la service. Sigur, poti face o pasiune tocmai din acest motiv, si eu eram super mândru de manetele mele Campa, dar repet, gândind rațional si pe termen lung, e clar ca nu merită.

Pe de altă parte, e drept ca nu erau nicidecum noi, ci din 2000.

Si încă un lucru, eu zic sa ai grija la pedalier sa ai 50/34 (compact chainset). Stiu ca la voi in județ e tăt o câmpie, dar este alături un Semenic, un județ Hunedoara sau Bihor si pe cursiera km se fac repede, 60 km pe plat de-abia observi. Si asta a fost ce-a pus capac la prima mea cursiera, ca aveam foi 53/39 (standard chainset) si parca 25 cel mai mare pinion, cu care făceam harakiri in orice parte incercam sa ies din Cluj. Acum am 50/34 cu 12/28 si nu se compară, pur si simplu e alta viata.

• Upvote 2

Da, voi ramane pe Shimano... Ce parere aveti de http://निषिद्ध/oferta/cursiera-ktm-strada-lc-5000-carbon-ID61NGq.html#60e82b0e9d ?

Cadru mărimea 57 full carbon
Frane schimanp ultegra
Manete schimbătoare schimano ultegra
Schimbător fata/spate schimano ultegra 2x10
Ghidon/tija sa Ritchey Pro
Roti Mavic Ksyrium Equipe 
Cauciucuri Continental
Sea Selle Italia
Aspect 9/10
Functionare 10/10

Asta in ideea nu mai fac nici o bicicleta pe piese. Atat bicicleta cat si pretul par ok. Nu prea mai am rabdare. Pana acum mi-am cumparat doar incaltamintea  (Shimano SH-R320W).. i-am gasit noi la 480 ron si i-am luat fara sa mai satu pe ganduri. Urmeaza bicicleta sau piesele.. Inca nu stiu :))

Mnoah.. Am cumpart o cursiera dar nu m-a tinut prea mult timp. La doua ore dupa ce am cumparat-o a venit un prieten care avea de gand sa isi ia si el cursiera si i-a placut atat de mult incat i-am vandut-o lui :)) Eu eram la limita cu marimea iar lui, fiind mai inalt, i-a fost perfecta. Cursiera a costat 2300 Ron. Totusi, nu inteleg de ce nu are specificat modelul pieselor. Pe componente scrie doar Shimano. Din cate am citit e nu este ceva anormal pentru componentele entry level. Ce parere aveti ?

Descrierea bicicletei :

Bicicleta Cursiera Alu-Carbon***Bianchi Via Nirone 7 Race***New Model*Furca CARBON Bianchi C2c K-Vid Engineered*Cadru Foarte Usor Bianchi Active Corse C2c Aluminium Technology*Schimbatoare Viteze Full Shimano-New Sora Model(Schimbare Viteze Din Manete Frina)*Pedalier Fsa Tempo Hollowtech-Pedale Bbb Dual(Spd-N)*Frine Bianchi-Tec Cu Reglaj*Cabluri Jagwire L3*Roti Duble Tec Spectra Cu Spite Dt Swiss Black 2-2-2(4 White Design Line)-All Quick Lock System*Anvelope Vittoria Rubino Pro Speed*Pipa-Ghidon-Tija Sa Alu Double Butted-Tec Obvius*Aheadset Vp Pro*Pinioane-Lant Shimano*Sa Tec Exeo Race

post-18970-0-18553800-1460742546_thumb.jpg

post-18970-0-99365800-1460742547_thumb.jpg

post-18970-0-13094500-1460742550_thumb.jpg

Schimbătorul spate e RD-2300; din moment ce ai vândut-o, nu văd ce importanță mai are cu ce era echipată. La banii ăștia găseai cursieră cu Sora 3x9 la Decathlon, dar na, nu scria pe ea Bianchi.

• Upvote 1

Eu am înțeles că ai vândut-o unui prieten deoarece era mare. Size 58 îți este bună? Mi se pare tot cam așa la 1,81 m ai tăi.

Costă totuși 550 de iepuroi, iar dacă are mici probleme precum cele relatate, cu toată echiparea 105, tot deducem că are foarte multă uzură. Probabil că în viitorul apropiat mai necesită bani destui.

Și dacă tot îți place echiparea 105, într-un final ajungi la vorba lui @@otsdr și cumperi un Triban nou, chiar modelul 540. 

Ai plecat de la un proiect și ai ajuns la altceva.

Your choice, your money!

Bicicleta am vandut-o pentru a vrut-o el... That`s it. Am facut azi o tura de 50km si a fost ok. Tzoagla de 58 inca nu am incercat-o dar probabil o sa merg sa o vad maine. Da pretul este destul de mare.. Nu ma cramponez cu 105-ul dar cam asta a fost cea mai ok raport calitate pret (pe o raza de 100km) Da,  nu este de neglijat nici tribanul.. o sa vad:) Din pacate am renuntat la proiect deoarece nu mai vreau sa astept dupa piese.

Cred ca locul acestui topic nu mai e la Proiecte ci la Sfaturi Achizitii. De acord?

Cred ca locul acestui topic nu mai e la Proiecte ci la Sfaturi Achizitii. De acord?

Nu stiu unde-i locul, dar pe mine, unul, m-a luat ameteala citind aici.

D-zeu mi-a dramuit mintea cu zgarcenie, iar secolul vitezei, desi apus, mi-a inundat retina cu pixeli morti, ca n-am rata de refresh atat de mare, la tartacuta, dar: @saab...dupa ce ajungi la satu mare (nu intreb unde dormi, ce bagaje iti pui si ce contine bidonul de apa): ce anume mai faci dupa?

Sa-mi scuzi tonalitatea, sunt destul de nervos, postasul a ratacit pe undeva a mea binemeritata pensie. 

:)) Da intradevar, am deviat de la titul topicului dar nu am vrut sa mai fac un topic nou. Daca poate un moderator sa schimbe titlul topicului, I don't mind.

@@AMON: Parintii mei sunt din Satu Mare:) Eu plec joi pe bicicleta, si prietena mea pleaca vineri cu masina astfel incat daca o sa avem probleme, o sa poata sa ne culeaga de pe drum. Bagajul contine pompa, ceva papa , o camera (sau doua), un chit de pana, leviere si presa de lant. De intors, ma intorc cu masina. Intre timp si-a mai luat inca un prieten cursiera... dar eu tot nu am Daca apuc sa imi iau pana saptamana viitoare o sa fim 3 incepatori care o sa parcurgem traseul: 

Eu,

Prietenu1, la 120 kg care s-a dat ocazional cu MTB si care ieri s-a dat prima data cu un road bike si dupa 14 km si-a luat o cursiera un Bulls Sora care  este un model mai vechi dar bicileta a fost intretinuta bine

Prieten2 (actualul proprietar al cursierei bianchi)  care nu s-a mai dat pe bicicleta de 15 ani dar are un background de 13 ani de sala :) Sunt curios ce se intampla when power meets endurance... O sa reving cu update-uri. Pana atunci accept pariuri :))

Aici o iesire de proba care a fost si prima mea iesire:

https://www.strava.com/activities/546806080

Mi-a placut super mult, a fost ok dar daca aveam niste pantaloni dedicati era mai ok.A... si crema cu factor de protectie ca m-am ars ca naiba. Pana la urma ne-am comandat echipament cu maneca lunga si cu UPF 50+  la 39GBP, free shipping.. 

Pentru cap am ales:am ales un batic cu protectie 50+  (de purtat sub casca) 

post-18970-0-02187900-1461052193_thumb.jpg

post-18970-0-53216900-1461052193_thumb.jpg

Am fost astazi sa vad bicicleta: Full Campa, Roata fata R500, anvelope specialized intretinuta super bine, pret 500 Ron

Vanzator: Bronzat posesor de dubita inmatriculata in franta dar cu blicicleta "cumparata" din UK. M-am dat putin cu ea, mi-a placut mult dar pentru ca era ciordita am ales sa nu o cumpar. Omul o vindea la 500 ron. 

Maine merg sa vad un Radon R1 

Edited by Traveller
fara linkuri spre bazaruri online

Te rog nu mai pune linkuri spre bazaruri. Ca doar nu ne apucam sa evaluam ce mai vand "baietii".

Vad ca topicul a cam deviat de la scopul initial de a face o cursiera pe piese sau de a cumpara una de incepator.

Daca ai parale si stii ce vrei, nu e atat de greu. Daca vrei chilipiruri e mai greu, ca "ofertele" sunt fara numar...

Prietenii tai de tura nu par niste parteneri ideali din punctul de vedere al experientei pe bicla la drum lung. Eu zic sa ii lasi sa faca niste kilometri pe ele, altfel se urca in primul tren inapoi spre casa la Ineu :D.

Vroiam sa trag atentia asupra bicicletei care este furata. Colac peste pupaza, am cumparat un RADON R1 2014 marimea 58, full 105, roti Mavi Aksium la 1400 Ron. Probleme: Ghidonul este usor strambat (nu ma deranjeaza), chaseta pe spate era uzata (am comandat o caseta 105 noua de pe wiggle pe care am montat-o acum 5 minute), foaia mare de angrenaj trebuie schimbata in viitor, Roata de pe fata are un joc ff mic care INCA nu deranjeaza. Multzam de sfaturi