Sign in to follow this  
AndreiGhe

Ce bicicleta sa aleg? (MTB)

Recommended Posts

Salut. Doresc sa imi achizitionez o bicicleta MTB si nu stiu ce sa aleg. Nu am experienta in domeniul ciclismului. Sunt cam la a 3-a bicicleta, dar nu am mers prea mult cu ele. Bugetul ar fi cam de maxim 800 lei, deoarece nu stiu cam cat o sa ma tina aceasta pasiune. Bicicleta o voi folosi mai mult pentru mersul in oras sau in parc, poate putin pe nisip sau pamant, dar in general, o sa merg pe asfalt. M-am gandit pana acum la vreo 2 modele : 

De la hervis: http://www.hervis-sports.ro/store/Marci/X-Fact/Motion/p/COLOR-1834379(inclusiv reducere de 50%)

De la Decathlon: http://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-rockrider-340-id_8351517

Mentionez ca lungimea picioarelor este cam de 85 cm, deci cred ca un cadru de 19" este ok.

Va multumesc anticipat!

Salut!

Decat sa dai 800 de lei pe biclele alea mai bine intri pe www.dirtbike.ro si la sectiunea de mtb cauti ceva in ce buget ai tu... am aruncat un ochi si la prima vedere erau niste Trek-uri sau Marin-uri (biciclete fabricate in 90`-00` in USA, intre timp fabricile s-au mutat in Asia) chiar foarte bune ca echipare in banii tai. Dezavantajul: niste usoare urme de folosire, dar foarte sigur ca sunt mult mai fiabile decat ce gasesti prin magazine.

Cel putin asta as face eu daca as fi in locul tau. Gasesti vanzatorul, vezi bicicleta, poate negociezi un pic (te iei de zgarieturi, poate cauciucurile sunt imbatranite, masoane, saua).

O bicla care nu iti da batai de cap te face sa te tii de sportul asta.

Spor la biciclit!

PS: evita furcile cu suspensie in bugetul asta, o sa cari Fe degeaba si tot te dor mainile. Keep it simple, stupid.

La ce vrei tu sa folosesti bicicleta, nu ai nevoie de MTB...

Va multumesc pentru sfaturi, dar am eu piticii mei pe creier si chiar as vrea un MTB. Nu as vrea sa cumpar biciclete SH din simplul fapt pentru ca nu ma pricep sa le aleg. Asa ca, as fii recunoscator daca mi-ati recomanda una dintre cele 2 biciclete sau sa-mi recomandati altele.