bogdan_petrica

Sfat bike fit

Recommended Posts

Da, se pare ca geometriile difera. A mea, tot "S", are headtube de 120, inseamna ca a ta e mai inalta cu cca 2cm. E ceva, mai ales ca asta nu se poate compensa cu nimic.

Admit ca nici mie nu mi-ar placea un "catir" asa de inalt. Dar nici cadru mai scurt cu 40mm nu m-ar aranja. Pur si simplu nu inteleg geometria asta, s-or fi gindit ca stai ca in fotoliu..

inseamna ca a ta e mai inalta cu cca 2cm. E ceva, mai ales ca asta nu se poate compensa cu nimic.

Discutand asa, de amorul artei, s-ar putea aranja cu o roata fata avand diametrul mai muc cu 2 cm. :)

Dar mai apare si bataia de cap cu frana, care trebuie "rearanjata".

REvenind la subiect, si mie mi se pare marimea buna in pozele de mai sus. 

Adevarat, dar totusi Bogdan a pedalat 7000km pe alta bicicleta,  deci se pare ca fosta geometrie era ok asa ca geometria de la Canyon ar putea sa fie ciudata pt fizicul sau (unghiuri vs ST vs TT). Ar trebui sa caute cu atentie o geometrie cat mai apropiata de bicicleta precedenta, chiar daca este de la alt producator.

Cf. principiului "Nu e frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie", as putea spune: "Nu e bun ce-i bun, e bun ce-mi place mie". Asa ca daca omul nu de simte OK pe ea, cel mai bine e s-o schimbe. Greseala e ca nu s-a uita bine la ea inainte sa o comande.

Am avut si eu odata un cadru care imi era mare (cred ca era "M") si n-am avut liniste pina nu l-am schimbat, chiar daca intre timp apucasem sa fac ceva km si ma cam acomodasem cu el. Totusi, cind am trecut la un "S" (GIANT, geometrie "compact", "slope") m-am simtit alt om. O mai folosesc si acum, desi a trecut de 60.000km.

Traveller: ideea cu roata fata mai mica mi se pare fantezista. Implica mari dificultati tehnice (inclusiv furca ar trebui schimbata) si costuri pe masura. Asa ca tot schimbatul ramine solutia mai la indemina.

Ma mir totusi ca sunt diferente atit de mari intre bicicletele de aceeasi masura, dar se la producatori diferiti.

Ma mir totusi ca sunt diferente atit de mari intre bicicletele de aceeasi masura, dar se la producatori diferiti.

Cum adica aceeasi marime? S? XS? Nu sunt ele egale cand se dau in centimetri, ce sa mai vorbim cand le dau in marimi de tricouri....

Nu, nu ma refeream la S versus XS. Nici vorba. Ma refeream la "S" de la CANYON versus "S" de la Scott.

Dap. Si eu la fel. Nu vor fi niciodata la fel. Nu sunt ele la fel, de ex, 50-ul de la o firma cu 50-ul de la alta. Nicivorba cand sunt denumite cu litere.

@@Traveller,

XS-ul e in teorie cu 2.2cm mai scurt( incluzand si diferenta data de pipa ) si cu 2cm mai jos. In cazul in care sa zicem mi-ar fi scurt XS-ul pot pune pipa de 100mm, am mers cu pipa de 100mm si n-am simtit probleme.

La HT-ul de la S nu am ce-i face, mai jos de atata nu pot da ghidonul, si mi se pare ca m-ar limita.

Le-am aratat si celor de la Canyon pozele si au confirmat ca e prea mare, dupa cum ziceam imi asum "gresala", n-am crezut ca diferenta de HT are un asa mare efect, teoretic ST-ul e doar 505mm dar avand un sloping asa de pronuntat din cauza HT-ul, bara de sus vine prea sus, problema mea e cu inaltimea bicicletei, nu cu lungimea.

Te întreb pt ca vreau sa ma asigur ca a fost a ta. Eu fac si o lista cu ce parcurs a avut bicicleta. Fiecare bicicleta a mea are un mic jurnal :)

Merci