Sign in to follow this  
pocutz

Sfat achizitie, incepator

Recommended Posts

Salutare pasionati de biciclete !
In dorinta de a face ceva miscare fizica si a vedea ceva peisaje frumoase as dori un sfaturi la achizitia unei biciclete (am mai avut cateva de-a lungul timpului dar nimic sa merite mentionat aici). Nu este vorba de incadrare intr-un buget, vreau sa achizitionez una din doua modele gasite de mine,in ideea de a nu cheltui acum multi bani pentru ca nu stiu ce timp/chef o sa am pentru ea.As dori sa iau ceva entry level si daca reusesc sa imi fac timpul necesar, imi pot achizitiona alta bicicleta mai "profesionista".

Eu m-am orientat asa - Bergamont Vitox 7.4 2014 (asa scrie pe site) am cam 1,76cm deci      
                                banui ca imi trebuie cadrul de 47cm adica marimea L.
                              - RockRider 540 B'Twin, cadrul tot marimea L.

As vrea o parere despre aceste doua variante si nu pentru altele second hand sau mai scumpe,mai scumpe ma vor interesa daca se "lipeste" de mine aceasta "activitate".

Va multumesc anticipat.

Bine ai venit, eu as zice Rockrider dar nu L, mai degraba M

Multumesc pentru raspuns, mai astept pareri. Am cam 1,76 cm si cam 85kg, esti sigur ca ar fi mai okey M?

Eu am 1,77 m și inseam 82 parcă. M-am jurat că nu mai cumpăr nicio bicicletă fără probă. Ultima dată tipul de la magazin, un tip extraordinar de amabil dealtfel și ”alergător” la aproape orice competiție de MTB, a zis că având ambii exact aceleași dimensiuni să cumpăr M. Acea biclă nu a făcut nici 400 de km și am cumpărat una L cu care m-amsimțit nu mult mai bine ci chiar confortabil.

Avem înălțime cam între M și L, probabil variantele constructive de cadre diferă la diferiți producători. La fel și încadrările dimensiunilor TT etc.

Eu am 1,77 m și inseam 82 parcă. M-am jurat că nu mai cumpăr nicio bicicletă fără probă. Ultima dată tipul de la magazin, un tip extraordinar de amabil dealtfel și ”alergător” la aproape orice competiție de MTB, a zis că având ambii exact aceleași dimensiuni să cumpăr M. Acea biclă nu a făcut nici 400 de km și am cumpărat una L cu care m-amsimțit nu mult mai bine ci chiar confortabil.

Avem înălțime cam între M și L, probabil variantele constructive de cadre diferă la diferiți producători. La fel și încadrările dimensiunilor TT etc.

Nici un sfat referitor la cele doua modele? Cred ca o sa iau L in principiu

Nici un sfat referitor la cele doua modele? Cred ca o sa iau L in principiu

Rockrider, mărime M! L e prea mare pt tine.

”alergător” la aproape orice competiție de MTB, a zis că având ambii exact aceleași dimensiuni să cumpăr M. .........am cumpărat una L cu care m-amsimțit nu mult mai bine ci chiar confortabil.

Probabil ca el o folosea in scopul pentru care fusese construita

• Upvote 1

Rockrider, mărime M! L e prea mare pt tine.

Multumesc mult,acum verific la care magain gasesc in stoc.

Multumesc colegilor de forum.

Am achizitionat astazi bicicleta rockrider 540 marime M (mi s-a parut mai confortabila putin decat L-ul).Sper sa reusesc sa imi fac timp sa ma bucur cat mai mult de ea.