Sign in to follow this  
niky01

Achizitie MTB

Recommended Posts

Salutare

as vrea sa imi cumpar si  eu prima bicicleta ex-supermarket ...ca biciclete am tot avut , incepand cu vechile Pegas :)

Prima optiune ar fi RR520.  Nu are nevoie de prezentari .Am plimbat-o prin magazin, placut dar parca ...nehotarat

poate totusi se gaseste ceva ma bun

Apoi ar mai fi ca optiuni 

Asta

http://www.piese-de-bicicleta.ro/biciclete/pentru/adulti/bicicleta-dhs-terrana-2727-model-2015-biciclete

Stiu e Dhs dar echiparea imi pare buna + frane hidraulice +roti 27

si asta

http://www.piese-de-bicicleta.ro/biciclete/pentru/adulti/bicicleta-devron-pike-s2.6-2015-biciclete

echipare Altus

bicicleta va fi folosita la plimbari Bucuresti, parc , scurte trasee prin padure, poate si putin pe la munte

Pareri , va rog ?

PS buget  : as vrea sa ma incadrez pana in 1300-1400. e vorba doar de plimbari recreationale

Daca vrei plimbari recreationale prin oras nu ai nevoie de MTB. Poti sa-ti iei un cross rigid sau chiar si o pliabila. 

Sau vrei sa te duci cu ea sa faci plimbari in natura (padure, drumuri de tara)?

RR520 e mai mult decat suficienta. 

cu siguranta o sa vreau sa merg si prin padure ,poate si cateva drumuri offroad usoare

De vreo 2 saptamani am luat 520 si parca imi pare rau ca nu am luat 560. Merita diferenta de pret oricum.Sa nu ma intelegeti gresit, 520 e mai mult decat capabil insa o sa va enumar mai jos punctele negative pe care le are dupa parerea mea:

-Furca Suntour cu 80 mm, e lesinat rau. Chiar slabut as putea spune, atat la sarituri slabe asa pe borduri, cat si la coborare, desi la coborare cam face fata daca nu e ceva agresiv

-Schimbatorul fata da rateuri mai tot timpul si nu e de la reglaj, asa e el, banuiesc, bine poate daca as sta s-o bibilesc juma de zi,poate, dar nu cred ca are rost,

-deasemenea angrenajul fata e slab de tot, rotile dintate fiind stantate, nu se pot desface, asa ca,no asta e in banii acestia

-pedalele sunt din plastic ieftin, la prima coborare s-au julit rau, le-am si schimbat cu ceva mai de calitate din aluminiu.

Atat, pentru orice nelamurire va stau la dispozitie.

Oricum cam OFF dar mentionez ca la vreo saptamana dupa ce am luat 520-ul m-am dus la magazin s-o schimb cu 560. Bineinteles ca am fost refuzat...