Sign in to follow this  
gibonu

Ingrijire caini nou nascuti

Recommended Posts

Scuze pentru deranj sau eventualul off-topic, insa caini pana acum n-am mai avut.

Asadar, stie cineva cum se ingrijesc cainii nou nascuti?

Ieri am gasit pe strada 4 catei, abandonati intr-o cutie de carton. N-am putut sa ii las acolo, asa ca i-am luat acasa.

Cateii sunt foarte mici, inca n-au ochi, cred ca au maxim o saptamana.
De la un cabinet veterinar le-am luat niste lapte praf special, cu tot cu biberon si suzeta.
Dupa masa le masez zona genitata cu un disc demachiat umed, astfel incat sa isi faca nevoile.

Altceva nu mai stiu ce trebuie sa fac, asa ca orice informatie ar fi utila.

In plus, am inteles ca de la varsta de 3 saptamani ar trebui sa incep sa le fac deparazitare (in mai multe etape) si apoi vaccinurile.

Daca stie cineva vreun medic veterinar mai de treaba, incat sa nu ma indoaie la bani (fiind vorba de 4 catei), raman dator.

Multumesc.

Ia legătura cu Asociatia Robi (am un prieten care este voluntar de foarte multi ani acolo) http://www.4animals.ro
Te indruma ei la cabinetul cu care colaboreaza (sau eventual la un alt cabinet). Mai apoi te vor ajuta in ceea ce priveste adoptia lor. Eventual poate îi preiau ei în adăpost...

Să ne zici și nouă ce ai rezolvat. :)

Incearca si la asociaria milioane de prieteni, eu de la ei am luat un cutu mic acum cateva luni. :-)

359f62c6c2012e058b1348641a74df47.jpg

• Upvote 1

...medic veterinar mai de treaba, incat sa nu ma indoaie la bani (fiind vorba de 4 catei), raman dator.

și tu zici de vier-pfoten :p

Pai cand iti asumi raspunderea de a lua in grija animal(e), asta vine la pachet cu oarece timp si bani cheltuiti. Fiecare si-o asuma... sau nu. :)

La tarifele "corecte" pentru Romania nu ma pricep, dar stiu ca animalele mele ma costa ceva bani (vaccinare periodica, interventii de urgenta, mancare, igiena). 

El este stapan temporar, cred... Oricum foarte frumos gestul.

Gestul este foarte frumos, eu scoteam in evidenta ceea ce vine "la pachet" cu gestul.

@@gibonu, medicul veterinar "de familie" al animalelor mele are cabinet aici:

http://www.cabineteveterinarebucuresti.ro/Cabinete-veterinare/Sector-4/detalii-SOS-Vet

Gabi Neagoe il cheama si e un tip cu stiinta si cu inima mare. In opinia mea are si tarife rezonabile.

@MaC®

Mi-au raspuns cei de la Asociatia Robi si mi-au recomandat cabinetul CityVet: http://www.cityvet.ro/

N-am inteles din mesajul lor daca trebuie sa le spun ca vin din partea lor si am cerut detalii.

Daca stie cineva mai multe despre acest cabinet, il rog sa nu ezite.

In rest, despre plasarea cateilor mi-au spus ca atunci cand vor mai creste (vor manca singuri) va trebui sa le fac un album, sa le spun povestea, etc.

Insa pana atunci mai sunt vreo 2 luni

@mumus

Multumesc pentru sugestie, am trimis un e-mail catre asociatia respectiva, astept raspunsul.

In alta ordine de idei, nu mai vrei un caine?

Am eu 4 disponibili. 

Cam asa arata in poza de grup.

FrhWBZ5AdWB-KoZjmr8_cE48IBMV3qnpeJtcP4x3

La bucata.

LiNV5qBUuBS5oEmvQ0PaZEsU2csT-M9vzOYvLb_x

La masa.

SW4-mprHwaEjPeZlEj35c987D-tgc37UBa7D1zS2

@Traveller

Poate nu m-am exprimat eu suficient de clar si imi cer scuze pentru asta.

Sunt constinet ca nimic nu este gratis si nici nu pretind ceva gratis.

Doar m-am referit ca poate gasesc un veterinar mai pasionat de meserie si nu neaparat de bani, care sa ma taxeze cu o oarecare reducere.

Asta avand in vedere ca este vorba de niste catei abandonati si nu de vreun caine de nu stiu care rasa care costa mii de euro.

In plus, asa cum bine a remarcat mumus, sunt doar stapan temporar al acestor catei.

Cand vor creste putin sper sa le gasesc niste stapani, pentru ca, oricat de iubitor de animale as fi imi este imposibil sa tin 4 caini intr-un apartament de 2 camere, alaturi de o pisica, doua biciclete si un caiac.

Nu in ultimul rand, multumesc frumos pentru recomandare.

L.E. Pentru ca tot s-a vorbit de vier-pfoten (le-am trimis si lor un e-mail) nu pot sa nu imi aduc aminte de cugetarea lui Basescu de pe vremea cand era primar general al Bucurestiului, cand a spus ceva de genul "Cum poti sa negociezi cu cineva care se numeste Patru Labe?"

• Upvote 3

Mersi ptr oferta, am avut un caine mare, tot metis, a trait mai mult decat media, sanatos si fericit, acum doresc sa am grija de cel prezentat mai sus, chiar daca ar fi mai ok sa fie 2, momentan nu pot tine 2 caini, nu e vorba de bani. (sunt altele la mijloc)

Am avut aceasta experienta cu 7 puiuti aruncati in strada. E foarte greu dar merita. 

In principiu trebuie sa-i hranesti cam din 3 in 3 ore cu biberonul cu o formula speciala de lapte praf de la petshop sau lapte slab din comert, iar la 1 litru de lapte se pun 2 galbenusuri si 1 lingura de miere si se face un mix.

Noapte se respecta programul, te vor anunta ei :)

@mumus

Stai linistit, era mai mult o gluma. 

Insa, daca te razgandesti, stii unde ma gasesti.

Sau, daca stii pe cineva care vrea un caine (peste vreo luna jumate - doua, cand vor incepe sa manance singuri).

Acum sigur nu vrea nimeni sa isi bata capu' cu hranirea la biberon.

@bogdanm

Deocamdata, raman la laptele praf luat de la cabinetul veterinar (sa ma ma interesez si la pet shop).

Nu as incerca cu lapte pentru oameni. Nu ma pricep, insa mi-e frica sa nu aibe efecte adverse. Iar mierea si galbenusul de ou nu stiu cat de bine ar fi toletate la varsta asta (inca n-au ochi).

Deocamdata ii hranim cu bineronul dimineata (inainte de a pleca la munca), de doua ori seara si odata in timpul noptii (de asta s-a ocupat doar prietena mea, eu n-am avut bunul simt sa ma trezesc).

In timpul zilei nu avem cum sa plecam de la munca ca sa mergem acasa sa hranim cateii.

Cel putin pana acum sunt OK, au pofta de mancare, mai fac putin scandal si in restul timpui dorm.

In alta ordine de idei: ce ai facut cu cei 7 catei?

Am avut niste legaturi cu o asociatie care ii trimitea spre adoptie in Germania. In mod surprinzator au fost toti adoptati, am mai pastrat legatura ulterior cu stapanii cat s-a putut. Stiu ca dupa 2 luni, cand deja faceau prostii nu-i mai puteam tine, erau 7, si i-am dus la cineva la o casa. Plateam destul de mult dar cand te inhami la asa ceva o duci pana la capat. Pana nu le faci primul set de vaccinuri nu sunt acceptati la adoptie.

In principiu tu ai grija de ei, fa-le poze si incearca sa iei legatura cu asociatiile. 

Scuze pentru deranj sau eventualul off-topic, insa caini pana acum n-am mai avut.

Asadar, stie cineva cum se ingrijesc cainii nou nascuti?

Ieri am gasit pe strada 4 catei, abandonati intr-o cutie de carton. N-am putut sa ii las acolo, asa ca i-am luat acasa.

Cateii sunt foarte mici, inca n-au ochi, cred ca au maxim o saptamana.

De la un cabinet veterinar le-am luat niste lapte praf special, cu tot cu biberon si suzeta.

Dupa masa le masez zona genitata cu un disc demachiat umed, astfel incat sa isi faca nevoile.

Altceva nu mai stiu ce trebuie sa fac, asa ca orice informatie ar fi utila.

In plus, am inteles ca de la varsta de 3 saptamani ar trebui sa incep sa le fac deparazitare (in mai multe etape) si apoi vaccinurile.

Daca stie cineva vreun medic veterinar mai de treaba, incat sa nu ma indoaie la bani (fiind vorba de 4 catei), raman dator.

Multumesc.

Sunt medic veterinar si detin un cabinet in zona Dristor. Am mai facut fapte de binefacere atat pentru pisici cat si pentru caini, drept urmare, daca inca nu ati rezolvat va pot ajuta in felul urmator:

1.Consultatie gratuita pentru toti piticii

2.Reducere de 50% pentru restul manoperelor care includ si consumabile: de ex, pentru schema de 3 vaccinari(20ron/primul vaccin/catel, 25ron/al doilea vaccin/catel, 30ron/ultimul vaccin, cu tot cu antirabic/catel)

3.Reducere de 10% pentru orice produs de farmacie sau pet-shop.

Pentru alte intrebari, ma puteti gasi la nr: 0773973906 la cabinetul veterinar GroomVet.

www.groomvet.ro

• Upvote 3

Si inca ceva, pentru cand vor avea dintisori (cam dupa 2 luni de zile), daca inca nu reusesti sa ii dai, in parteneriat cu Purina ProPlan pot sa iti ofer niste pachete de mancare pentru pitici, impreuna cu un voucher de 50 ron pe servicii medicale, discount mai mare la mancarea de puppy si mai sunt cateva cadouri :)

• Upvote 3

@bogdanm

Mai exista asociata care te-a ajuta cu adoptia cateilor?

In alta ordine de idei, mi-au raspus cei de la Vier-Pfoten, raspuns cam lacunar dupa mintea mea:

"Buna ziua,

Va putem ajuta cu achizitionarea laptelui, asta daca ne puneti la dispozitie bonul fiscal.

Daca puteti sa ne trimiteti niste poze dragute, vom incerca sa-i promovom.

Va mai putem ajuta  cu vaccinarea si deparazitarea lor."

Am cerut detalii referitor la decontarea laptelui praf (am bonul fiscal) si la vaccinare / deparazitare.

Nu in ultimul rand, azi merg cu dulaii la cabinetul lui @phoenix nemo caruia ii mai multumesc odata pentru ajutor si disponibilitate.

Nu. A fost acum vreo 5-6 ani. Sa stii ca te ajuta cei de la Vier, pastreaza legatura cu ei. Si fa poze, marketeaza povestea, cauta grupuri de adoptii pe facebook. E multa munca dar trebuie sa o faci. 

Uite-i pe ai mei:

@bogdanm

Foarte tare filmul cu cateii.

Am fost cu cateii la cabinetul lui @phoenix nemo.

El si colegul sau sunt doi oameni foarte de treaba si pasionati de ceea ce fac.

Ne-au dat foarte multe sfaturi si sugestii utile pentru ingrijirea cateilor.

In afara de faptul ca le multumesc ambilor medici pentru ajutor, ma bucur sa vad ca exista astfel de oameni.

Căţeii sunt bine, cresc în greutate şi luceşte blana pe ei.
Le-a făcut 
@phoenix nemo analiza de coprocultură (mostra de caca) şi a rezultat că n-au paraziţi.

Am descoperit covoarele absorbante şi este mult mai bine.
Căţeii nu mai stau în umezeală iar în casă nu mai pute a cocină de porci.

Cei de la Vier Pfoten mi-au decontat primele două cutii laptele praf (total 190 Lei).
În prealabil am vorbit pe e-mail cu o doamna de acolo, apoi m-am dus la ei, le-am dat bonurile fiscale şi mi-au dat banii cash.
Simplu si direct, fără niciun fel de complicaţii.
Frumos din partea lor.

A rămas să mai discutăm, să vedem dacă îmi mai decontează şi restul de lapte.
Deşi o doamnă de acolo (nu cea cu care am vorbit pe e-mail) a încercat să îmi explice că acum căţeii sunt mari (au maxim 3 saptămâni) şi pot mânca singuri.
Când i-am spus că deocamdată n-au dinţi doamna respectivă n-a mai spus nimic.

În rest, cei de la Vier Pfoten mi-au spus că n-au cu ce să mă ajute în ceea ce priveşte adopţia, că nu se ocupă cu aşa ceva.
Mi-au dat doar un numar de telefon al unei doamne care m-ar putea ajuta.
Am sunat-o pe respectiva doamna si mi-a aceasta mi-a spus ca "am si eu un catel pentru adoptie".
A ramas sa ii trimit niste poze cu cateii mei.

Am scris un e-mail la Asociatia Chinologică, n-am primit niciun răspuns.
Ideam cu Asociaţia Milioane de Prieteni.
Nu îmi făceam iluzii, însă ar fi fost frumos măcar să îmi spună că n-au cu ce sa mă ajute.

Din pacate, sunt foarte multe asociatii de toate tipurile ("prieteni", fie adevarati, fie milioane..) in toate domeniile care exista doar cu numele. Cand vine vorba de animale, este si mai trist.

Oricum, toata stima pentru faptul ca ai grija de cei mici si sper sa le gasesti stapani :D. Ti-as sugera sa te folosesti si de site-urile gratuite de adoptii pentru animale. Exista si oameni ok pe acolo care chiar isi cauta un animalut.

Acum 2 ani am gasit 4 pui de pisica abandonati intr-o cutie de carton in Politehnica, inca nu deschisesera ochisorii. Primele zile a fost mai greu, pana am invatat cum trebuiesc hraniti, masati pe burta, curatati, dupa aceea a inceput sa-mi placa sa am grija de ei. Cand au invatat sa faca si la litiera, a fost lux.

Cand i-am oferit spre adoptie, m-a mancat in fund sa dau anunt si pe olx.  2 dintre ei fiind cu siguranta corciti cu ceva de rasa( aveau blana alba si ochi albastri, ceilalti 2 tomberonezi), am primit numeroase telefoane de la tot felul de dubiosi, chiar si din tara, care vroiau sa-i pun la curierat. O doamna din Bucuresti mi-a spus ca tocmai ii murise in acea dimineata pisica si ma intreba daca eram atunci acasa, ca venea sa ia un pisoi.

Sfatul meu e sa nu postezi pe olx si sa le spui doritorilor la telefon ca-i oferi doar cu contract de adoptie(e un formular standard, n-are nicio valoare juridica,deci daca este incalcat cel care adopta nu poate fi tras la raspundere), dar ii selecteaza pe cei care isi doresc cu adevarat un animal si au chef sa aiba grija de el si sa fie responsabili de cei care-l vor doar pt poze de feisbuc.

Da, in niciun caz nu m-am referit la olx :)