Sign in to follow this  
gibonu

Ingrijire caini nou nascuti

Recommended Posts

Din pacate, sunt foarte multe asociatii de toate tipurile ("prieteni", fie adevarati, fie milioane..) in toate domeniile care exista doar cu numele.

In completarea la ceea ce ai spus mai sus, un mesaj de la un coleg de pe alt forum:

"Daca vrei sa te bage in seama samsarii de la asociatia chinologica platesti taxa de membru in avans pe vreo 10 ani si prezinti pedigree si pentru varul de a saptea spita. Atunci poate ai vreo sansa."

Ca sa fiu clar inteles, n-am pretentia ca vreo asociatie de protectie a animalelor trebuie sa cada in cur cand primeste un e-mail de la mine.

Vreau doar sa subliniez faptul ca un raspuns la un e-mail, cu un text standard "ne pare rau, nu se poate" este un gest de minima decenta. 

@tetelu

Fiind nou in domeniu (n-am mai incercat pana acum sa gasesc stapani pentru catei), poate intrebarile de mai jos sunt tampite si imi cer scuze anticipat pentru asta.

Asadar.

1. Sa inteleg ca exista oamenii care adopta un animal, il tin 2 zile ca sa ii faca poze pentru facebook si apoi abandoneaza in strada acel animal?

2. "Dubiosii" de pe olx nu pot adopta animale de pe facebook, de la adaposturi, site-uri de asociatii, afise din pet-shop, etc.?

Oferta de adoptie depaseste cu foarte mult cererea si nu prea inteleg ce i-ar impiedica pe cei de pe olx sa adopte din alta parte.

Oricum, olx nu era nici pentru mine o varianta.

Sa stii ca eu am cautat si pe olx, desi tot de la adapost am luat in final.

Ar fi un expo de caini parca intre 6-8 mai. poate gasesti ceva conexiuni acolo sa te ajute cu adoptiile.

Mai am pe cineva  care poate intreba pe ... cineva despre care isi aminteste ca zicea odata ca vroia un caine. Insa problema se pune: cat de mari cresc acesti 4 caini? Sunt de soi mare, mediu, mic?

@Trevizes

Stiu despre expozitie, o sa incerc sambata (07.05) sa trec pe acolo si sa vad ce pot rezolva.

Cainii, din ceea ce mi-au spus mai multi veterinari vor ajunge pe la 10-12 kg, adica (din cate am inteles de pe Internet) vor fi de talie medie.

Nu in ultimul rand, multumesc pentru diponibilitate. Daca gasesti pe cineva, raman dator mult timp.

In alta ordine de idei cateii au crescut, acum le dau dintii. Au inceput sa se plimbe prin casa si sa se joace intre ei.

Sambata trebuie sa le fac un tarc mai mare, de dimensiunile 60 cm x 90 cm, tarc in care sa stea atunci cand sunt singuri acasa.

Dimenisinea am inteles ca este OK pentru 4 catei si este aleasa astfel incat sa corespunda cu dimensiunea unui covor absorbat (oarecum similar cu pampers-ul pentru copii).

Voi reveni cu niste poze mai recente.

Cateii au crescut, saptamana trecuta au fost la prima deparazitate,maine merg la primul vaccin (la cabinetul lui @phoenix nemo).

Cam asa arata acum:

WnYtKs-WsaReeJvExI2eTEuYO9D673Uyqgq0-6DG

Zy_cqF3d5sU1S4WrpQZoTIx-syBEQTYT0d-War9V

mvQSGjp1Jx-CDqDM50okJ95MCrtbEK8J-2PZ8x70

AMCa8keBzLZFkj0BdBerpOmOqcF9Di8mL_kMIfSO

Cei de la Vier Pfoten mi-au dat banii in total pe 5 cutii de lapte praf, ceea ce a fost de mare ajutor.

Acum au trecut deja la boabe pentru pui, muiate in lapte praf.

La ora de masa.

pPzZ5HMAiZJVw14iWQ5os_cELDI4OCYunZ4wuV-_

Apoi la somn (acum mai stau doar 2 catei in cutia de carton, ceilalti doi stau intr-o cutie mai mare de OSB).

Uq-ng4xVOU2M0DHznzy-T4DqmQsDEp57asNgZMYD

In cutii stau doar atunci cand nu suntem acasa.

Seara le dam drumul prin sufragerie sa faca miscare, sa exploreze, sa se joace, etc.

• Upvote 3

Cam asa arata cateii acum (maine vor merge la al doilea vaccin la cabinetul lui @@phoenix nemo).

u6yF1a_4DQToGulSVyNvK4M9aVplBKfTEvTyt2zj

pGIKjfSW7VBAzwPRvnQj-zOjh7EoLmjIEPUNCxy9

5Nrih_bTiRebZCqXrMtc90nIHX5rOwEEVaJoelBt

fcrSiMlSMBW9Hj98T54w5xDR-jB57ZESIN-_jbmh

Dg4DndwfOgpVO28rcph4Grmwmuu1QHIufWQX4WSo

ayD8eWOtymP0gPqIbVw1HUO-Tvo666M5rP9MLX3d

Incerc maine sa le mai fac niste poze, la lumina naturala (fara blitz).

• Upvote 1

Din pacate, doamna de care stiam, tocmai ce a primit un fox terrier :(

@Trevizes

Nicio problema.

Oricum, multumesc frumos pentru ajutor.

In alta ordine de idei, am trimis niste poze cu cateii la Asociata Robi. In aceiasi zi m-a sunat o doamna de acolo care mi-a spus ca "sigur le gasim stapani la cat sunt de simpatici".

Acum ramane de vazut ce se va intampla.

Doamna de la Asociatia Robi m-a rugat sa ii trimit niste poze individuale, cu fiecare catel in parte, pentru ca asa se promoveaza mai usor.

Aseara am facut pozele si azi i le voi trimite.

Mi-a mai spus ca (in cazul in care le gaseste stapani) cateii vor fi adopotati doar cu contract de adoptie, cu identificarea noului stapan si cu asumarea de catre acesta a unor obligatii cum ar fi ca nu va tine cainele in lant.

Acum teoria suna bine, vedem ce se intampla si in practica.

Hehe. Are deja fiecare albumul lui pe FB.
Să sperăm că "vizibilitatea" rețelei de socializare va ajuta la găsirea unui stăpân pentru fiecare.

Unul dintre catei a fost adoptat, aseara, dupa a 3-lea vaccin, l-au prealuat noii lui stapani.
Sper ca si fratii lui sa fie la fel de norocosi.

Cei 3 catei care au ramas au toti carnete de sanatate si au fost vaccinati si deparazitati de 3 ori pana acum la cabinetul lui @@phoenix nemo.
Cam asa arata acum.

jfxuVxuMhG9Ep8GJmiVKc5zk4Bf5m6PEJSRG1AWI

kS9elz8vvTzOSThH8TwvoRcyf31MJ2GAZ_uUqTQ1

-----------------

9YF0Bu4qAYvM_WbgMj2P-YpjjwRZyRJozTFeAvFn

T91JECZ8Bsbx5S98o_aRkCcEyWaCfBDPxe5zpWe3

----------------------------

WdbFb6DyQHwCyMXSYTgLzK6uDRAeCbMuJo17L4Wr

g8gy3ryyMpIF604lC69JZeN_g5NByUAdojNvjgFI

Asadar, daca ma poate ajuta cineva cu gasirea unor stapani pentru cei 3 catei, raman profund indatorat.

Finalul (partial) al povestii celor 4 catei.

Cretu (acum il chema Yoshi).

hTQ2sRQ3gVX7w-Duuu5TPmwO11TZTr4fAA4ZTWP4

A fost adoptat (prin intermediul Facebook) de o doamna care sta la curte in Dobroiesti.

Este foarte atasat de noua lui stapana, tot timpul se tine dupa ea. Cand stapana lui este la baie, Yoshi sta cuminte la usa si o asteapta.

Gopo (acum il chema Toto).

k4p8St24PtyqU934uL99mefnAs_snvf-F_S8ZX1f

A fost adoptat (prin intermediul asociatie Robi) de o familile iubitoare de animale care sta la bloc, nu departe de unde stam noi. Asadar suntem vecini.

S-a adaptat foarte bine la noua lui familie, mai ales ca are si vreo 3 copii care ii tin companie.

Grasu (el si-a pastrat numele).

jxqg5BoKwEO0YunOMRl935J2TCe8YfWl1cWctsPu

A fost adoptat (prin intermediul asociatie Robi) de o familie care sta la curte, in Bucurestii Noi.

Deja Grasu s-a imprietenit foarte bine cu Cora (o catelesa de 4 luni, adoptat cu doua zile inainte lui). Practic sunt nedespartiti: dorm, mananca si se joaca impreuna.

Jerry. Nu a fost cazul sa isi schimbe numele, pentru ca pe el il vom pastra.

_LumZHAUcNX8SenwtFIh3R-S0EDWdAJMLu05HMZw

Nu am mai avut caine pana acum, asa ca va fi si pentru mine o experienta noua.

Ieri Yoshi, Toto si Jerry au fost vaccinati antirabic si li s-a pus cip, la cabinetul lui @phoenix nemo. Grasu va merge mai tarziu la alt cabinet medical.

Nu in ultimul rand.

Ii multumesc lui @MaC® pentru ca de la el am aflat de Asociatia Robi. Cu exceptia lui Vier Pfoten, au fost singurii care m-au ajutat.

Asociatii precum Milioane de prieteni si altele, nici macar nu mi-a raspuns la e-mail.

Ii mai multumesc inca odata lui @phoenix nemo pentru tot ajutorul pe care mi l-a acordat cu privire la ingrijirea si vaccinarea cateilor.

Multumesc tuturor celor care au postat cate o vorba pe acest topic.

P.S. Vorba revizorului de sina de pe calea ferata Oravia - Anina: "ie si feisbucu' asta bun la ceva".

• Upvote 5

Sigur ca e, e Radio Shantz number 1. :))

Revenind la subiect, nu pot decat sa te felicit pentru perseverenta, o mica epopee simpatica! :)

• Upvote 1

@@gibonu

Felicitari si sa va bucurati de compania noului toravaras ;).

@Traveller

Multumesc. A fost o experienta interesanta cu cresterea celor 4 catei, acum continuam doar cu unul dinte ei.

Oricum, meritul principal este al prietenei, pentru ca ea s-a implicat cel mai mult, i-a hranit noaptea, odata cand erau mici chiar i-a luat cu ea la munca.

In plus, ne bucuram foarte mult ca cei 3 catei au ajuns la niste oameni de treaba cu care vom pastra legatura.

@@diorgulescu

Multumim.

Pentru mine cel putin va fi o experienta total noua, pentru ca pana acum n-am mai avut caine.

• Upvote 1