Sign in to follow this  
cemi40

Va rog ajutati-ma cu un sfat

Recommended Posts

Buna ziua,

Ma numesc Mihai am 48 de ani din Bucuresti. As dori achizitionarea unei biciclete pentru a face ceva miscare(am 1.92 cm si 120 kg).Am rugamintea daca puteti sa imi dati niste sfaturi cu privire la achizitionarea unei biciclete noi(in jur de 2000 ron).Eu din ce am cautat pe net am gasit niste modele de la WINORA si de la RALEIGH.(am zis si eu ca sunt niste firme mai bunicele...)Am optat catre bicicletele de trekking /cross care am inteles ca sunt mai aproape de ce imi trebuie mie(ceva mai rezistente pentru greutatea mea , pentru plimbari prin parc in principal.Am ales urmatoarele optiuni.

http://www.biclata.com/ro/1191-bicicleta-oras-raleigh-pioneer-2-man.html

http://www.biclata.com/ro/1410-bicicleta-oras-raleigh-pioneer-3-man.html

http://www.biclata.com/ro/1196-bicicleta-oras-raleigh-pioneer-4-man-.html

http://www.perfectbike.ro/biciclete-adulti/biciclete-de-cross/bicicleta-de-cross-winora-vatoa.html

http://www.perfectbike.ro/biciclete-adulti/biciclete-de-trekking/bicicleta-de-trekking-winora-laguna-2015.html

In mare din ce am mai citit pe forumuri despre biciclete supraponderali,am inteles ca bicicleta  trebuie sa aiba roti de 28",furca fixa,jante duble,roti mai late,sa cu arcuri.Mentionez ca doresc sa aiba si sistem de iluminare,si aparatori fata /spate.

Este vreuna din modelele de mai sus vreo alegere buna? Va rog ajutati-masi dati-mi niste sfaturi (chiar si cu alte variante).Cu multe multumiri! O zi buna.

Si roti cu jenti duble. Eu nu mi-as pune probleme achizitie bicicletei decat dupa scaderea sub greutatea de 110 kg.

Care scadere se face cu regim alimentar cumpatat (nu diete agresive!) si activitate fizica, in primul rand mers pe jos si alergare usoara dar constanta.

Va multumesc pentru sfaturi.Doream totusi o opinie despre modelele enumerate mai sus si despre alte sfaturi tehnice (alte variante de biciclete).Cu multumiri O zi buna!

Firmele alese de tine sunt ok dar trebuie totusi sa afli daca bicicletele au o limita de greutate recomandata. E o informatie care nu o prea gasesti pe site ci in certificatul de garantie.

Firme precum Trek sau Specialized se lauda ca asigura si pentru cursiere o limita de 130 kg. In general cam toti ofera cifra de 110 kg iar cele mai "cu staif" 120 kg.

Bicicletele din lista ta sunt cam ieftine pentru a avea piese de calitate de care ai nevoie la greutatea ta. In plus ai nevoie de marimea maxima, XL, XXL, 60cm, depinde cum se numeste la producator. Din lista ta numai una am vazut ca ofera optiunea pentru un cadru mare.

La greutate mai mare, componentele cele mai afectate sunt rotile, deci sfatul cu roti cu jante duble de mai sus e in regula, de preferat cu 32-36 spite.

Pentru alextudor.Mersi ptr.sfat,dar am inteles ca B'TWIN-urile sunt mai de slaba calitate.

Pentru Velosof.Mersi ptr.sfaturi.Sa inteleg ca imi trebuie neaparat marimea 60, 56 nu ar fi buna?

La un bubet de aprox.2000 ron totusi ce imi recomandati(oricum pana nu ajung la greutatea de 110-115 kg.nu cumpar bicicleta)

Îți trebuie xxl, care la o bicicletă cu roți de 28 inch înseamnă 60, iar la o bicicletă cu roți de 26 inch înseamnă 52.

Btwin nu sunt de calitate mai slabă. Până in 2000 de lei calitatea e cam aceeași, toate au echiparea de începători.

Aș merge, ca și @@alextudor, pe orășeanca de la decatlon.

Nu poti cobori sub 60 cm.Si eu sunt de parere ca decathlon e optiunea cea mai buna, pret mic, multe accesorii, suficienta pentru oras si are si marimea XL disponibila 185-195 cm.

E facuta sa mai pui inca 25 de kg pe portbagaj (zic ei) deci o sa o poti folosi si fara sa-ti propui o anumita greutate "de start".

Multumesc moderatorilor Trevizes( nu Velosof ,scuze ) si Traveller pentru sfaturi.Deci imi trebuie neaparat marimea XXL?Nu mai inteleg. Cea de la Decathlon recomandata si de dv.este marimea XL (ptr.inaltime recomandata 1.85-1.95 m zic cei de la Decathlon).

Zicea si @@Trevizes mai sus, depinde cum declara fiecare producator marimea si ce geometrie da el bicicletei.

Da, pare bun si XL de la decathlon, tu oricum mergi si probezi. Cand incaleci bicicleta, stand in picioare, trebuie sa ai cam 5 cm intre corp si bara superioara orizontala.

M-am uitat si prin linkurile tale, asta e singura care are marimea ta:

http://www.perfectbike.ro/biciclete-adulti/biciclete-de-cross/bicicleta-de-cross-winora-vatoa.html

Mersi Traveller , deci care merita luata, cea de la Decathlon sau Witora vatoa? Witora vatoa are furca reglabila cursa 63 mm(care am inteles din ce am citit pe forumuri ca nu este indicata in cazul meu ).In plus are si frane mecanice pe disc(care am inteles ca nu sunt neaparat necesare si sunt mai costisitoare in cazul inlocuirii lor).

La greutatea ta, ma gandeam ca niste frane pe disc n-ar strica. Furca aia e solida, nu cred ca o sa ai probleme cu ea.

Zic ca ar merita macar sa te duci s-o probezi. 

Voiam sa scriu mai mult, insa pe scurt arata asa: e greseala de editare, atat. Bicicleta are roti de 28inch.

21 nici nu exista, sunt de 20 sau 24, de copii sau pliabile.

Are tot 28.

Pai cam astea au fost, probabil ca altii nu au mai comentat pentru ca si-au regasit parerea printre cele expuse anterior.

Ramane sa iei o decizie bazata pe bicicleta de marime potrivita gasita in stoc, buget si aspect. Oricare dintre cele doua ar merge.