Sign in to follow this  
AndreiGhe

Sfat achizitie bicicleta

Recommended Posts

M-am decis sa imi cumpar o bicicleta dar nu stiu dintre care sa aleg.Mentionez ca voi folosi bicicleta 80% pe asfalt si 20% pe teren accidentat. M-am gandit la:

BTWIN ROCKRIDER 300: http://www.decathlon.ro/btwin-mtb-rockrider300-barbati-id_8284495.html

BTWIN ROCKRIDER 340: http://www.decathlon.ro/btwin-mtb-rockrider-340-gri-albastru-id_8321326.html

Vreau sa mai stiu care dintre ele este mai rapida si daca chiar merita difeneta de 200 lei. Va multumesc anticipat!

Singura diferență este dată de furcă, una fiind fixă.

M-am „detașat”un an la Constanța oraș, (anul trecut) și cred că raportul dintre MTB și alte biciclete este de 9 la 1. De ce? Nu știu.

Drept pentru care te întreb și pe tine. ești sigur că ai nevoie de MTB?

Vreau sa mai stiu care dintre ele este mai rapida 

Răspunsul este: ambele sunt la fel de încete. dar o să simți că tragi mai tare de Rockrider 340 din cauza furcii, mai ales că nu se blochează. 

@@netcity Si ce bicicleta imi recomanzi in 600-800 lei care sa fie mai rapida? 

P.S. : As dori sa nu fie SH, pentru ca as dori sa o testez mai intai. (preferabil de la Decathlon, Hervis sau InterSport)

Pentru oraș și plimbare, ergonomic și civilizat ai fi cu o bicicletă de oraș. În cazul tău eu aș cumpăra o bicicleta polivalentă.

Pentru viteză pe șosea și mers foarte rapid în oraș (imposibil în Constanța până se termină pistele la anul, dar nici atunci nu prea este sigur) ai nevoie de o cursieră cu flat bar de genul acesta, dar sincer nu am cunoștință să existe ceva fiabil la mai puțin de cel puțin dublul bugetului tău.

Erau parcă ceva reduceri și pe la Hervis, dar site-ul lor este praf.