Sign in to follow this  
aiulianctin

Sfat achizitie bicicletă buget 800 - 1000 lei maxim

Recommended Posts

Salutări,

Sunt interesat de achiziția unei biciclete pentru o domnișoară, care o să fie folosită 80% oraș, restul pădure, deal, munte.

Doresc să fie ușoară, rezistentă, din aluminiu. Suspensia față e necesară, cadrul să fie mediu (câteodată o să o mai folosească și un adult de 1.75 și 80kg), roți i-ar plăcea chiar de 29 țoli, deși ea e mică de înălțime (cam 1.60m și 50kg, nu mai crește). A mers pe un 29er cu cadru de 51, nu i s-a părut mare (?!).

Eu am găsit:

http://www.hervis-sports.ro/store/Marci/X-Fact/Mission-27-5%27%27/p/COLOR-2002417

și

http://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-rockrider-340-id_8351519.html#/457-m_1_65_1_75_m

Aș merge pe X-Fact (ca un nepriceput ce sunt) pentru faptul că are roți mai mari cum își dorește domnișoara și pentru că schimbătoarele nu sunt rotative.

Biciclete SH ies din discuție, nu mă pricep și pot face o alegere greșită.

X-Fact este foarte foarte grea - 18.5 kg este enorm!

Rotile sunt mari dar grele, schimbatoarele, chiar daca nu-s rotative, sunt proaste.

Ia linistit B-twin, e o bicla mult mai decenta la banii astia.

Salutări,

Mulțumesc pentru sfaturi.

Mai aștept recomandări. Până acum voi merge pe Rockrider 340.

Greu de crezut că s-a inventat bicicleta pe care să se simtă bine și fata de 1,60 m și bărbatul de 1,75. Nici bicla polivalentă de 80% oraș și restul pădure, nu s-a inventat. Am chiar dubii că ar rezista o bicicletă de 1 000 de lei la mersul prin pădure și pe munte.

Vrei o bicicletă de oraș cu care să te dai și pe poteci? Atunci aia recomandată de @@Drysna este o opțiune bună. Vrei cu furcă blocabilă? Găsești tot la Decathlon, tot la biciclete polivalente. Nu ți se pare că seamănă cu ”Passatul” tău? Adică are toată lumea VW Passat (MTB) în oraș și trebe să aibă și ea/el? Dă-i apărătorile de noroi jos și gata.

Greu de crezut că s-a inventat bicicleta pe care să se simtă bine și fata de 1,60 m și bărbatul de 1,75.

Desi un pic offtopic, aici trebuie sa spun ca un MTB cu cadru clasic in romb ("barbatesc)" si ST de 44-46 cm, cu geometrie relaxata, poate fi facut sa se potriveasca amandurora, cu anumite ajustari. :)

O furcă de asta se comportă ca una fixă la 50 de kg, doar că e de 2 ori și ceva mai grea. Dar dacă e necesară...

Rockrider 520 este o biclă  bună. Din păcate. de toată jena este furca. Am avut  SUNTOUR XCT 80 versiunea 4 era din ce îmi amintesc, din 2012. Nu cred că s-a schimbat mare lucru, tehnologia rămânând aceeași. Reglajul durității era o glumă proastă, iar după 400 de km de mers pe drumuri de țară la câmpie, a început să aibă joc (am 76 de kg). Dacă intenționezi să o schimbi în timp cu una mai bună, musai cu blocare (ajută al naibii de tare în oraș), atunci Rockrider 520 are un raport bun calitate/preț.

Câți km va parcurge bicicleta?

Mulțumesc pentru răspuns.

Bicicleta va parcurge poate 50-60 km săptămânal în medie, funcție de timp, cea mai mare parte în oraș, parcuri. 1-2 ori pe an drumuri lungi, gen 100-150-200 km după puteri.

La munte, pe asfalt, urcări și coborâri (1-2 ori pe an maxim).

Prin pădure ocazional.

Atunci Rockrider 520 este o opțiune bună dar doar ca MTB. Nu înseamnă totuși că o bicicletă MTB reprezintă o opțiune bună pentru scopul tău.