Sign in to follow this  
ciomby

Despre sfințirea bicicletelor

Recommended Posts

Salut !

Vapoare, tancuri, tractoare, autoturisme, motociclete, majoritatea vehiculelor sunt tămâiate și stropite cu aghiasmă.

La mănăstirea Cernica se formează cozi interminabile la sfințirea pe bandă rulantă a diverselor vehicule. Foarte posibil acest ritual să aibă un efect protector pe termen lung asupra proprietarilor.

Trebuie să recunosc că acest subiect "mă frământă" de câțiva ani buni să-l postez pe forum dar mi-a fost teamă să nu cad în ridicol. Deși sunt un boșorog de 58 de ani și 11 luni și merg pe biclă de 45 de ani nu am recurs până în prezent la o astfel de procedură ortodoxă.

Poate că în vremurile trecute, când un individ ținea o bicicletă zeci de ani mai merita să-și sfințească bicicleta dar în prezent când o bicicletă a devenit un simplu obiect consumabil pentru cel mult doi-trei ani întreb dacă se mai merită efortul de a pierde timp cu o plimbare până la un preot pentru sfințirea bicicletei .

Mulțumesc pentru timpul acordat citirii acestui text !

• Upvote 4

Totul tine de crezul proprietarului. Poti sa pui si o cruciulitala bicicleta daca vrei. Nimic nu e absurd din acest punct de vedere si recomand sa faci ceea ce simti.

Nu cred ca e prea mult de discutat si sper sa nu se ajunga la vreo polemica. Religia si politica nu prea isi au locul pe acest forum.

• Upvote 2

Cruciulite la amble schimbatoare si sidi in fata ca sa fie proprietarul protejat atat de sfantul duh cat si de necuratu' cu cascheta. Parerea mea.

P.S. trebuie sa imi iau seminte  si sa inceapa distractia.

• Upvote 3

Neaparat tricou cu cruce, casca cu cruce, si oprit si facut cruce langa fiecare biserica, vei fi pazit de accidente, pene si vant din fata. :-)

• Upvote 4

Cred ca ar trebui sa se sfinteasca la pastele cailor(si bicla e un fel de cal) cand isi duc stapanii caii la sfintit,bulgarii parca fac asta.

La masini se face o slujba pentru corabii si corabieri,parerea mea e ca nu te scapa de accidente,verificat ;)

• Upvote 1

Dar de ce trebuie sfințită intrând în categoria vehiculelor?

Dacă este călărită, trebuie sfințită fix pe 17 ianuarie, de Sfântul Anton, protectorul animalelor domestice.

Iar acolo unde o depozitezi trebuie în aceeași zi să atârni usturoi.

• Upvote 1

Lasa ma, sa vedem si noi scris pe bicicleta: Protejat anti furt de Dumnezeu :-)

• Upvote 3

Băieți, poate ajutați inițiatorul topicului și lăsați jos pietrele...

Trebuie să recunosc că acest subiect "mă frământă" de câțiva ani buni să-l postez pe forum dar mi-a fost teamă să nu cad în ridicol.

• Upvote 1

... vei fi pazit de accidente, pene si vant din fata. :-)

Ca biciclist, daca nu ai vânt din față, înseamnă că nu mergi pe drumul bun.[emoji12]

Sent from my ONE E1001 using Tapatalk

14. Activitatea politică sau religioasă

Orice activitate politică sau religioasă (propagandă pro sau contra, fotografii, discuţii, etc) nu este permisă. Orice postare pe teme politice sau religioase va fi ştearsă.

Numa' zic...

• Upvote 7

Băieți, poate ajutați inițiatorul topicului și lăsați jos pietrele...

Bineînțeles că  se poate sfinți cu o ierurgie, ca orice alt bun aparținând creștinului ortodox.

Pentru mașină însă există o rugăciune specială de binecuvântare a mașinii.

Orice obiect poate fi sfintit, nu exista unele "mai putin ridicule" si altele "mai mult ridicole" de sfintit decat altele.  

Ridicol e doar sa crezi ca obiectul respectiv capata prin asta o putere magica sau va avea un destin protejat. Daca ar fi asa atunci toti cei care poarta verighete dupa casatorie nu ar mai divorta, atei si credinciosi deopotriva.

De fapt, toate obiectele care nu sunt cu scop liturgic, nu sunt stricto sensu sfintite, ci doar binecuvantate, "destinatia" obiectului nu se transforma.

In urma cu cativa ani mi-am sfintit si eu una din biciclete, dar nu mai tin minte pe care, acum am 5, e posibil sa fie una pe care am vandut-o pe bucati.

mi-am sfintit si eu una din biciclete, [...] e posibil sa fie una pe care am vandut-o pe bucati.

Interesant de stiut daca tu ai sfintit-o si prin ce procedeu, sau preotul si la fel prin ce procedeu.

Sfintirea intr-un ansamblu are efect in subsidiar(ca si la case), adica orice piesa care ai vandut-o separat poarta sfintirea cu ea.

De curiozitate, la anuntul vanzarii ai mentionat ca are sfintire inclusa in pret, si doi, s-a reflectat sfintirea si in pretul incasat al vanzarii?

Multumesc anticipat.

• Upvote 9

Bicicleta e calu dracului. Un bun crestin ruleaza cu Mercedes E-Class

Ntz !...Asa arata o bicicleta dupa ce a fost sfintita

• Upvote 4

Sfintirea intr-un ansamblu are efect in subsidiar(ca si la case), adica orice piesa care ai vandut-o separat poarta sfintirea cu ea.

Inseamna ca sfintirea asta e cam ca si cimpul magnetic: un fragment oricit de mic al unui corp magnetizat poseda cimp magnetic, e de asemenea un mic magnet.

Bine de stiut!

Bine de stiut!

Trebuie sa mai stii si ca anvelopele sfintite, odata ce au uzura maxima devin moaste si trebuiesc pupate ocazional. 

• Upvote 9

Inseamna ca sfintirea asta e cam ca si cimpul magnetic: un fragment oricit de mic al unui corp magnetizat poseda cimp magnetic, e de asemenea un mic magnet.

Mie in general nu prea imi place literatura SF, dar pentru iubitorii de SF moderat, apropo de celede mai sus, recomand cu caldura cartea "Fabrica de absolut" de Karel Capek. Mie personal mi-a placut foarte mult ideea calauzitoare a acestei carti, cum ca "Absolutul" (sa ii zicem "divinitatea" sau orice alta forma suprema de energie) s-ar afla in fiecare particula de materie, iar prin distilarea materiei (autorul vorbeste de un "carburator" - ca idee un fel de reactor nuclear in miniatura) si disparitia materiei, se elibereaza "absolutul" care ajunge sa influenteze de diferite maniere pe cei din preajma carburatoarelor de absolut.

O scurta descriere a romanului: Fabrica de absolut, romanul unuia dintre cei mai importanti scriitori cehi din secolul XX, nominalizat la Premiul Nobel pentru Literatura, Karel Capek, este considerat pe nedrept ca apartinand literaturii science-fiction. Iubitorii acestui gen nu vor gasi insa aici un scenariu tipic: singura inventie tehnica este Carburatorul producator de Absolut, in spatele caruia curiozitatea cititorului ajunge sa descopere parabola anomaliei politice a secolului XX, pe care autorul a trait-o direct.

Scuzati pentru offtopic.

Aa, dupa ce am terminat aceasta carte, mi-a placut atata de mult stilul literar al autorului, incat am citit imediat si celalalt roman al lui tradus in romana, "Krakatit". Fain si ala.

• Upvote 1

Din cele ce cu aplomb le-ati prezentat mai sus, rezulta ca sfintirea e un fel de asigurare, doar ca asigurarea tine de domeniul laic :).

Cam care ar fi alte diferente intre cele 2 concepte? Ca jegul tot se depune pe lant, doar perceptia personala sufera o modificare in legatura cu "soarta" pretiosului bun pe 2 roti.

Nu pot sa cred ca exista un astfel de topic =)) =)) =))

Trevizes, nu cumva e cadrul ala care a ajuns la mine? Ca l-a cam luat dracu' :D

• Upvote 1

Se știe că sfințirea creează o legătură spirituală puternică între bicla si biciclist. Orice tentativă de a vinde întreaga sau pe bucăți o bicla sfințită duce la ruperea lanțului de iubire cu grave consecinte de ordin spiritual și material. Bucățile de bicla sfințită nu pot fi decât oferite gratis precum moaștele sau bucățile din crucea lui Iisus. Altfel, se atrage anatema si afurisenia.

• Upvote 1

Depinde, daca a fost o bicicleta buna sau nu. De exemplu, daca saua ti-a ranit sezutul, nu are cum sa mai ajunga in rai.

Uite, in Olanda (raiul biciclistilor buni si iadul biciclistilor rai), multe biciclete ajung sa putrezeasca pe fundul canalelor, care pare sa fie iadul lor.