Sign in to follow this  
ciomby

Despre sfințirea bicicletelor

Recommended Posts

Nu pot sa cred ca exista un astfel de topic

Stii ce a zis tiganu cand a vazut girafa?

"Asa ceva nu exista" 

• Upvote 3

O bicicletă sfinţită, după ce crapă, ajunge în rai?

Da. Unde va avea parte de 72 de zale de lanț virgine. Dacă nu e sfințită poate ajunge pe mâinile necurat(ilor) aia..negri, fără coarne..da' cu gluga pe cap când intră în scara blocului

Urmeaza sa vedem biciclete care au atarnate cruciulite pe tot ghidonul... Aliluia!

• Upvote 1

Bășcălie de 2 lei! L-ați ridiculizat indirect pe @ciomby fără a avea dreptul. Cu excepția a două, trei mesaje, restul sunt cel puțin ”triste” . Un pic de respect pentru cele 6 decenii de viață ale lui, ar fi trebuit să vă oprească de la glumele de prost gust. Recunosc, am căzut și eu în plasa asta și am parodiat prin replica la un alt mesaj. Îmi cer scuze!

Ideea este că bicicleta se consideră sfințită pentru că este un bun al tău și s-a sfințit odată cu sfințirea casei (voit sau cu diverse ocazii, Boboteaza de exemplu).

Mașina însă se binecuvântează și asta este o altă ierurgie. La sfințirea unei nave nimeni nu zice nimeni nimic. La a unui yaht, deasemenea. Probabil că prin analogie se face și la autovehicule.

Ca să continuăm cu bascalia. Teoria de mai sus se aplică doar dacă țin bicla în casă. Unde intră popa cu botezu. Dar dacă o țin în garaj sau în pivniță? Si, în plus, la sfințirea casei nu se aplica principiul specializării sfințirii? Adică dacă popa vine să sfințească casa, maxim se pot sfinti imobilele prin destinație (adică AC-ul, caloriferele si eventual mobila pe comanda). Dar bunurile mobile, nu! Ca pe logica asta, când sfințește popa casa sfințește si gunoiul din galeta de la bucătărie, ceea ce ar conduce la ideea că e păcat să duci gunoiul (ceea ce...acu ca ma gândesc mai bine..nu e o idee atât de rea, doar ca s-ar putea să vin în conflict cu "talpa iadului" feminina).

• Upvote 2

@@netcity: Nu cred. Ciomby insusi a propus acest subiect pentru ... sa-i zic amuzament (?). Nici o replica nu a fost adresata in bascalie pentru autor, pur si simplu oamenii au preluat doza de umor furnizata voluntar (sau nu) de catre autor. Daca are cineva de gand sa transforme aceasta discutie in cine stie ce conflict, topicul se inchide urgent. Daca suntem in stare sa facem diferenta intre umor si seriozitate, atunci bine.

• Upvote 3

Pai exact la asta ma gandeam @@vis-a-vis, ca sunt sanse de 33%-50% ca acel cadru (Kona Jake the Snake) sa fie acum la tine.

[Cu regret te anunt, dar "efectul scontat" nu se transmite altui proprietar, vorba aia, "omul sfiinteste locul"]

Cat despre ciomby eu cred ca a pus o intrebare concreta. Motociclistii au evenimente in care isi sfintesc motoarele si comemoreaza prietenii disparuti. Si pe afara se practica asta, evident in lumea catolica, sfintirea motocicletelor si a bicicletelor deopotriva.

"Procedura" de binecuvantare a unor bunuri nu incumba proprietati magice obiectelor respective, asa ca atat cei care cred cat si cei ridiculizeaza asta, sunt deopotriva total dezinformati.

Dovada cea mai vie este ca desi ii primiti pe preoti in casa cu Boboteaza an de an, niciodata nu ati avut curiozitatea sa vedeti despre ce e vorba in rugaciunea care se spune. :) :)

L.E. Acest topic chiar mi-a sugerat ideea de a comanda lui Han un "paint" pe cadru pe teme religioase si sfinte. Asta chiar ar fi original. Si nimeni nu l-ar fura, ar fi imposibil de vandut  :) :) :)

Pai multi au ramas inca la "crede si nu cerceta". Ca te bate doamne-doamne daca te iei de sfanta cruce... Sa le zic slab de inger celor ce-si sfintesc toate rahaturile din batatura? Ar fi prea putin... Si apoi mai vine unul si zice ca ridiculizam astfel de actiuni. Totusi, in anul 2016 nu ar mai trebui sa mai aducem jertfe cand soarele se ascunde dupa luna. Cred ca islamismul va avea success si in Europa.

• Upvote 1

Unde va avea parte de 72 de zale de lanț virgine. 

:-? cam putine zale , fie ele si virgine O:-)  :)

Cred ca islamismul va avea success si in Europa.

Io nu cred..am văzut mașini capcana, da' biciclete capcana nu. Bine, cu excepția alora de 150 Ron vândute la diverse hypermarcheturi..

• Upvote 1

Mi-aduc aminte de o faza din Germania.

Ma indreptam cu rufele spre una dintre cele doua masini de spalat.

- Ce faaaaci, speli?

- Da!

- Pai e sarbatoare!

- Si? Ce sarbatoare?

- Sf. Andrei!

- Cine a fost sf. Andrei?

"dat din umeri"

Daca tot esti spalat pe creier, macar de sf. Andrei sa stii c-a fost pastorul Romaniei...

• Upvote 2

Oare popa poate sfinti si un prezervativ? Sa tina mult :-) sa nu se rupa:-)

• Upvote 4

http://liga2.prosport.ro/seria-2/gugulanii-si-au-sfintit-stadionul-pentru-a-scapa-de-ghinion-de-acum-dumnezeu-e-alaturi-de-fc-caransebes-13407073

Sa nu-l uitam pe prea marele purtator de matanii Nea Puiu Iordanescu, ca sa nu mai vb de Jiji intemeietorul..

Auzi, da' biserica de ce se sfinteste? Nu e sfanta by default?

Si revenind la oile noastre: Daca imi sfintesc bicla, ce termen de valabilitate (garantie) are sfintenia? Concret, daca o sfintesc azi si maine fac pana, pot cere banii inapoi? Da' daca fac pana peste 6 luni? Sau e ca la masini si sfintenia nu acopera piesele supuse uzurii normale (anvelope, baterii)? Am limita de km?

Da' nou server de pe ciclism il sfintirati?

dadaddaaaaaaa aruncati cu apa sfintita pe el...direct pe sursa...

Neah, să-l scufunde cu totul în apă ca să-i facă botezu'

(de fapt asta-i facem noi acuma ;)) )

Da' nou server de pe ciclism il sfintirati?

Bicicleta e calu dracului. Un bun crestin ruleaza cu Mercedes E-Class

Deci nu.

Purtatorul Hramului Sfantului Intel Xeonitorul nu trebe sfintit.

Da. Unde va avea parte de 72 de zale de lanț virgine

Cum sa mai fie virgine cu pinul in ele? Ai parte doar de zale bulk?

De pe mobil. Scuzati eventuale tastari gresite. Mulmutesc.

• Upvote 1

Nu ne mai "mulmuți", că suntem înțelegători. :P

• Upvote 2

Aveti grija sa nu intre apa sfintita la rulmenti, ca apa asta are putere mare de penetrare. O sa dati vina pe Dumnezeu si el este fara de pacat.

Free Gigi!

• Upvote 2

Da cat mai costa un sfintit? Pt grupuri se face discount sau popa nici nu vrea sa auda de asa ceva :)

Ontopic:cred ca poti sfinti orice daca prin asta esti tu mai impacat sufleteste... cu ideea ca este un lucru benefic pt tine si nu doar ca asa se face sau asa zice popa :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Da, sistemul e putred, sau poate popa e putred, nu sfintirea in sine. 

Si doctorii primesc bani pentru diverse servicii medicale, nu inseamna ca serviciile sunt putrede, ci sistemul medical sau medicul respectiv.

Total de acord. Mama lor de pochi... strica toata treaba. Mai rau e ca nu isi dau seama.

Bun, hai sa nu dam din una-n alta.

Daca de botezat le botezam(unii), unele chiar au si inviat, atunci le putem si sfinti, si ingropa cu popa.

E o tara libera.

Dar nu suficient de liber pe aici sa dezbatem mai mult de atat chestiuni religioase.

• Upvote 2