vlad29

Cadru lovit... se mai poate folosi?

Recommended Posts

Presupun (si ma bucur) ca esti sanatos, atata vreme ai scris aici si nu la sectiunea accidentatilor.

Dupa parerea mea fotografiile nu sunt suficient de explicite.

Aluminiu, a zis.

Pare o compresie laterala pe chainstay, partea stanga. 

Nu stiu daca se mai poate face ceva.

Desigur, pentru o veioza cu picior.

Am vazut pe la rusi ceva de genul.

Glumesc.

Daca nu are nici o fisura, si este doar ce se vede in imagini se poate folosi. Dar fara bunny hop si alte traznai.

Vezi sa calce roata pe roata. Daca nu il tragi la linie cu un levier.

Cum adica sa calce roata pe roata? Nu cred ca s-a schimbat geometria rotilor(sa numai fie pe acelasi ax) Cadrul este de cursiera. 

Sa nu se fi schimbat la impact alinierea axelor fata/spate.

Daca treci printro-o balta si mergi drept, trebuie sa ramana doar urma la o anvelopa, nu mai lata.

Eu zic ca nu e cazul asta. Doar e indoit acolo.

Deci..se poate folosi in conditii normale ?

Poate în conditii mai lejere. Plat, viteze modeste, asfalt f bun.

Sa nu se fi schimbat la impact alinierea axelor fata/spate. Daca treci printro-o balta si mergi drept, trebuie sa ramana doar urma la o anvelopa, nu mai lata.

Si sa sa mearga drept ,sa nu "traga" ghidonul stanga sau dreapta(daca lovitura ti-a deformat si vreo roata in mod sigur)....daca trage nu prea mai ai ce-i face de indreptat greu sau deloc pt ca se poate rupe.

Dacă-i doar o înfundătură (cum pare a fi din poze) poţi folosi bicicleta fără nici o reţinere, n-are absolut nimic.

Dacă în schimb îi strâmb cadrul, efectul at trebui fie că roata să nu mai fie pe centru (presupunând că înainte era pe centru), atunci ar fi recomandat să schimbi cadrul.

Trebuie luate in considerare doua aspecte: geometria si fisurile.

Fisurile tin de siguranta deplasarii. Daca nu ai fisuri evidente, trebuie sa iti acorzi o perioada de rodaj in care sa probezi daca nu apar fisuri ascunse, adica fa putin "bunny hop si alte traznai" prin "prejurul casei".

Geometria la cadrele de aluminiu fata de cele vechi de otel este mai simplu de verificat: roata trebuie sa fie perfect centrata in cadru in cele doua zone: catre blocul pedalier si catre seat tube. Masori cu ceva distantele de la cadru fata de janta. Asta iti poate afecta eficienta deplasarii, uzura anvelopei si probabil siguranta franarii. Altfel poti sa spui ca e personalizata.

maiu intai trebuie sa astept sa se finalizeze cazul..... mai apoi am sa verific tot ce mi-ati spus..

multumesc de sfaturi.

Nu am stiut unde sa pun problema mea asa ca o astern aici:

Acum cateva zile am facut o plimbare lejera cu bicicletele.La un semafor cam aproape de pe loc o masina a intrat in roata din spate a bicicletele prietenei mele.Rezultat roata spate distrusa ,schimbator spate distrus ,portbagaj distrus.Cadru pare okay ,am fost la Decathlon si le-am zis problema.

Au verificat cu o roata de a lor(e model cu roata de 26" actualul RR340) totul este okay,dar unu din mecanici a spus ca na daca e un accident ar fi bine sa schimbam cadru.

Intrebarea mea este :Acest cadru mai poate fi folosit sau nu?

Bicicleta e un Rockrider 5.1 din care a ramas doar cadru si restul este modificat pe ea.Nu se vede nimic pe el ca ar fi stricat.Totul s-a intamplat la o viteza mica.Bicicleta a fost folosita mai mult in excursii(cu coburi pe ea) +servici si putina padure dar nu foarte agresiv.Ca sa citez ce scria pe furca cu care venise bicicleta(leisure cross country).

Dacă nu sunt fisuri vizibile, îndoituri serioase etc. nu văd niciun motiv să schimbi cadrul. Am impresia că băieții vor și ei să facă un ban.

Aha si se mai pot pune coburi pe ea?Ma refer ar exista vreo restrictie de greutate?Momentan am analizat din nou triunghiu spate si nu are nimic doar 2 zgarieturi superficiale pe o suprafata mica de vreo 1-2 cm.

Dacă urmele impactului sunt superficiale, eu zic că poți folosi bicicleta ca și până acum.

Inteleg ca la un impact spate janta si spitele sa se faca praf, dar si schimbatorul spate sa fie afectat e putin ciudat. Ce anume a provocat ruperea schimbatorului?

In rest cum a zis PVN10, cu RCA sofer si schimbi cadrul pe banii asiguratorului. Discutam discutii in loc sa urmam calea legala.

15 hours ago, fizikant said:

Dacă nu sunt fisuri vizibile, îndoituri serioase etc. nu văd niciun motiv să schimbi cadrul. Am impresia că băieții vor și ei să facă un ban.

Nu cred, cred ca mai degraba se acopera. In cazul in care alegi sa mergi cu vechiul cadru si crapa, nu vei putea sa le reprosezi ca ai facut-o la recomandarea lor. Sa zicem ca obiectiv vorbind, le inteleg punctul de vedere.

Am fost cu smurd, cu politie. Pot sa îl dau în penal dacă e de ceva. Nu asta e problema. Omul a spus ca plătește tot ce e stricat. Am fost doar sa vad dacă și cadrul e afectat.

Daca vrei sa ii ceri daune o faci in proces civil. La proces penal se ajunge doar daca exista o infractiune. In cazul unei tamponari in trafic, nu exista infractiune, este doar o contraventie. Asta era offtopic :)

In rest dupa cum am zis, nu iti bate capul absolut deloc. Cumperi alt cadru de banii asiguratorului si gata.

Lovitura a fost din spate pe sosea,(100% vina șofer) polițistul asta ne-a spus ca se poate da și penal, prietena a fost și la spital. În fine totul e okay și cam atât.

E infarctiune daca e cu raniri si nu doar cu pagube materiale.

Aia de la asigurari vor face o constatare si nu sunt chiar asa prosti dupa cum ii stim cu toti si sa plateasca si ce nu e stricat.

parerea mea cadrul nu trebuie schimbat,daca nu e indoit,nici nu e fisurat si nici rupt. 

Mai trebuie verificat daca atunci cand are rotile puse calca una pe urma celeilalte iar bicicleta verificata daca trage cumva dreapta sau stanga.E si asta o forma de indoire a cadrului

Si eu cred ca poti merge cu el(cadrul) fara probleme(roata a incasat-o si spitele au amortizat lovitura rupandu-se si indoindu-se)

Pentru penal sunt necesare MINIM 90 de zile de ingrijiri medicale de la IML , care este ceva absolut enorm. Sau certificat care sa demosntreze ca viata a fost pusa in pericol. Daca o sa vezi ce criterii sunt necesare pt ca "viata sa fi fost pusa in pericol " din pct de vedere medico-legal o lasi balta si multumesti celui de sus ca nu a fost cazul.

Daca soferul plateste direct pagubele, ca la intelegerea amiabila, esti f norocos. Daca se ajunge la proces civil cu asiguratorul, trebuie sa te pregatesti cu rabdare de niste luni/ani de tracasari, timp, sanatate si nervi aruncati pe apa sambetei. Cu multa sansa se poate solutiona in 6 luni, dar sunt numeroase cazuri in care s-a ajuns si la 3 ani. Si erau cazut f grave. 1-2 ani e media unui proces de genul asta.