cr1s71_13

Bicicleta pe piese

Recommended Posts

Salut ... vreau si eu sa imi fac o bicicleta pe piese ... spuneti-mi si mie daca exista vreun ghid ceva cum sa aleg piesele ... cum se monteaza (bine asta nu cred ca e asa dificil din moment ce ai toate piesele) ... pana una-alta mai exersez pe first-bike-ul meu vechi

Stiti niste magazine de preferat din Bucuresti unde gasesc piese mai ieftine si cat de cat bune ??

este pe forum un topic cu majoritatea magazinelor on-line.

eu is fan www.hypersport.ro

mi-am luat un cateye de la ei si le-am zis ce bicla am, mi l-au trimis deja setat. :D

nu este cel mai ieftin, dar e de incredere. sunt site-uri cu produse mai ieftine dar nu stiu cat de usor iti vine. succes!

Toate bitclele ce le am sunt facute pe piese! Ce sfaturi ai nevoie...punctual? Daca ai nevoie de TOATE sfaturile...las-o moarta. Cumpara-ti o bicla gata facuta. Schimband din cand in cand pe ea cate o piesa vei invata cum sa montezi/demontezi orice pe o bicicleta, si urmatoarea o sa poti sa ti-o faci din piese.

Pai de montat cred ca o sa ma descurc (dupa ce fac cateva experimente cu first bike-ul) ... problema e cu achizitionarea pieselor ... m-am uitat pe http://www.hypersport.ro si am facut ca sunt mai multe tipuri de cadre ... de 19" de 20" parca ... mai multe tipuri de furci la care se specifica cursa:100mm. diametru brate 30mm ... aici sunt mai multe tipuri si sunt constient ca nu o sa stea nimeni sa imi zica care cu care sunt compatibile ... de aceea v-am intrebat daca exista vreun site ceva care sa ma ajute

Nu vreau sa imi cumpar o bicicleta gata facuta ... nu are farmec ... mi-am luat una si am vandut-o la fel de repede cum am luat-o ...

Daca o fac pe piese ... mai gasesc un cadru la mana a doua ... un angrenaj ... un schimbator ceva mai ieftin ...

Imi pare rau dar nu stiu nici un site care sa te ajute. Erau niste clipuri sugerate la "cat de complicat e sa-ti construiesti o roata" - foloseste functia "search". Poate gasesti ceva clipuri "related" cu alea. Daca ai intrebari la obiect, nu ezita. Da nu 100 de intrebari la obiect :mrgreen:

bine am facut-o asa repede fara sa ma uit foarte bine ... duce cam la 1200 ron

e facuta piesa cu piesa ... in pret intra si camasile ... cablurile de frana si ceva pentru schimbator

sesizati o oarecare incompatibilitate ?? e prima mea bicicleta configurata

cr1s71_13, foloseste mai putine puncte de suspensie, rogu-te :D.

In al doilea rand te rog sa editezi postul cu link-urile si sa il aduci intr-o forma "citibila" altfel voi fi nevoit sa il sterg. Multumesc mult.

Exemplu de link rezonabil: Acesta este un link.

Edited by creizi

si scuzati orice greseala

aa si am uitat ... referitor la furca nu prea am gasit nimic mai ieftin ... probabil ca voi alege una sh ... in jur de 100-300 ron

lol, furca pe filet? :confused:

daca vrei sa iei piese mai ieftine, incearca la chainreaction, bike24, bike-components.de

iesi mult mai bine decat la assport&co in ciuda pretului transportului.

recomandarea mea e sa iti faci un buget clar, si sa precizezi la ce vrei sa folosesti bicicleta, ca sa te putem ajuta.

plus ca vine iarna, ia-o usor, nu te grabi, asteapta oferte, vaneaza componente sh pe toate forumurile de ciclisti etc.

Am zis ca vreau sa fac o bicicleta pe componente ... dar mi-am cam dat seama ca ... daca nu ai deja un cadru ceva ... totul de duce foarte scump.

O sa ma indrept spre o bicicleta sh la 600-700 ron

am gasit:

WICHITA - UNIT 2

cadru: alu 6061 48 cm

furca: sr suntour xcm cu blocaj

jante: duble rigida zac 19

butuci: shimano

frane: magura hs11 hidraulice pe saboti

der pate: shimano deore XT

der fata: shimano acera

angrenaj; FSA Dyna Drive

shiftere: shimano alivio