Duminică, 17.04.2016 Adamclisi – Deleni – Viişoara – Cobadin – Ciocârlia de Sus – Valea Dacilor – Medgidia 66 km     Pensiunea în care am stat la Adamclisi se numeşte Trophaeum Traiani şi este foarte tare. Atât de tare, încât, fără a intra în teoria conspiraţiei, nu prea pot să fac legătura între pensiunea asta şi potenţialii turişti care ar veni aici. Este amplasata la câteva sute de metri de DN3, chiar pe drumul care merge la monumentul de la Adamclisi.   Exteriorul.     Piscina din curte, unde în luna aprilie se bălăceau doar nişte broaşte.     Camera în care am dormit,       Plus baia care avea dimensiuni mai mult decât generoase.     Cazare a costat 180 Lei / camera dublă, cu mic dejun inclus. Cam scump pentru gustul meu, însă condiţiile chiar sunt de 180 Lei: totul este nou, curat, luceşte micul dejun este generos iar personalul (inclusiv proprietarul) faorte amabil şi serviabil. Dacă la asta se adaugă şi faptul că este singura pensiune din zonă (sau eu cel puţin nu mai ştiu alta) parcă cei 180 Lei nu mai reprezintă o sumă chiar atât de mare.   Am ajuns aici pentru că unul dintre participanţii la tură, printr-un lant de prieteni şi cunoştinte a făcut rost de nr. de telefon. În rest, n-am găsit pe Internet ceva despre pensiunea asta (e drept că nici nu m-am ostenit prea mult să caut).   Monumentul Tropaeum Traiani arată chiar foarte bine (am înţelesc că a şi fost închis o perioadă pentru renovare).             La final, o dedicaţie pentru vorbitorii de latină.     Ghidul de la monument este acelaşi domn care era şi în 2011 când am trecut ultima dată pe aici. L-am întrebat de campare însă omu’ mi-a dat un răspuns evaziv, că ar fi nişte probleme însă nu mi-a spus şi din partea cui.   L-am mai întrebat ce ştie de pensiunea Trophaeum Traiani iar aici omu’ a fost foarte ferm “e o investiţie privată, pe noi nu ne priveşte”.   Înapoi spre DN 3 am trecut pe lângă un urecheat care se odihnea la umbră.  
    • Upvote
    3