freetools

Prima Evadare 2016

Recommended Posts

Ne povesteste vreun evadat cum a fost acolo ?

Nu au iesit incă de sub duș!

Pe facebook (prima evadare) ai comentarii.

Și ce comentarii! Și chiar reportaje! :P

Din cate am auzit ar exista un concurs prin Scotia in care esti nevoit ca 90% din traseu sa alergi cu bicicleta in spinare. Nu e obligatoriu ca la un concurs de ciclism tot traseul sa fie ciclabil, in ciclocros esti conditionat sa ai 10% de traseu de alergare "per pedes" ca sa se justifice asocierea ciclo + cros.

Organizatorii ar trebui sa anunte corect la ce sa se astepte participantii novici care nu stiu despre ce e vorba.

Banuiesc ca totusi cei care au repetat pina acum de 3 ori experienta nu revin si apoi fac pe iarasi pe nemultumitii. In mod normal, cei din aceasta categorie, ar trebui sa livreze o multime covarsitoare de comentarii de tip: "Uauu, este nemaipomenit, dincolo de asteptari, in sfarsit noroi cum rar gasesti!".

Pentru mine e oricum de neinteles de ce unii insista totusi sa participe desi stiu ce vor intalni dupa o saptamana de ploi. Sa conteze asa de mult cei 60-100 lei platiti anticipat? Daca nu esti mud wrestling fun, mai bine zici ca ai pierdut banii, ti-au cazut din portofel, accepti pierderea, faci traseul alta data cand e uscat ... de ce te-ai mai duce sa-ti distrugi o zi de weekend si partial pe urmatoarele sa te defulezi in comentarii? Iti cam bati joc de propriul tau timp.

In zilele cu ploaie, totusi vezi putini biciclisti navetisti in Bucuresti, pe sosea, dar dupa o perioada ploioasa sunt 2000 de amatori de mers prin balti intr-un weekend. Ciudat.

• Upvote 7

Pierderea nu e pierdere până nu rupi o ureche de schimbător, un schimbător, ceva...

Banuiesc ca nemultumirile respective sunt din partea unora incepatori care au participat pentru prima data sau a unora care au mai fost, dar doar pe uscat.

A mai fost o nemultumire, fara legatura cu vremea - se pare ca unii au fost scosi de pe traseu catre final, chiar daca indeplinisera baremul de a sosi la ora 13 la palatul Ghica.

Decizia de a se pastra traseul clasic a fost luata in jurul orei 1 noaptea, inainte de start, publicata pe fb si trimisa prin SMS catre concurenti.

Aa, si habar n-aveam ca PE a capatat clasificare UCI intre timp (!).

Daca vreti sa vedeti cum e sa fii MTB-ist bun (Daitoiu cam e, din ce stiu eu) dar sa pleci ultimul "datorita" unei pene, merita sa cititi acilea: 

http://via-aventura.blogspot.co.uk/2016/05/am-fost-ultimul-la-prima-evadare-8-mai.html

:D

Edited by Traveller
era Mihai, nu Gabriel
  • Upvote 2

Problema principala a fost ca au prezentat totul ca "ciclabil", ca au facut poteci ocolitoare, au pietruit, au aspirat apa cu pompa din balti, etc dar in realitate dupa ce au trecut primii cateva sute pe km intregi era imposibil sa se invarta rotile din cauza noroiului si/sau vegetatiei care faceau rotile imposibil de invartit.

Desi sunt departe de nivelul avansat cu siguranta nu sunt nici incepator, si nici la primul concurs sau drum in conditii noroioase, pot zice pe foarte scurt ca fost o mizerie prost organizata, si reclama (foarte) mincinoasa pentru a-si obtine un numar cat mai mare de fraieri prezenti (doar nu se carasera aia de la renault cu masini colantate cu prima evadare ca sa fie 50 de participanti). Pana si unii de la elite se vaitau si isi cam bagau diverse dupa zona de finish.

Imi pare rau ca pe langa mine am mai adus inca 4 oameni care s-au inscris la tristetea asta de "concurs". Asta e, pe viitor promit sa evit si sa fac anti reclama oricui ma intreaba de orice eveniment origanizat de nomad team si/sau de individul ala cu parul in coada (imi scapa numele).

Pentru cine prefara pozele am atasat o poza cu ce mi-a inregistrat gps-ul, ultimii 4-5km au fost pe asfalt. Mie imi place sa merg PE bicicleta, daca imi placea asa mult mersul la pas mergeam la alergare. De buna voie n-am facut pauza decat maxim 2 minute cat sa-mi umple bidonul, restul de pauze reprezinta opriri pentru scos noroiul din roti (ca sa se poata invarti) si/sau tarait foarte incet pe langa bicicleta.

link poza: http://imgur.com/Um5EjDw

• Upvote 3

Avand la activ 3 participari in 2009, 2011 si 2012, cred in continuare ca problema cea mai spinoasa a PE, care nu a fost adresata odata cu trecerea anilor, este cresterea numarului de participanti peste ceea ce poate acomoda traseul (si pe uscat, nu doar pe noroi).

Limitarea numarului de participanti ar fi o varianta. Daca aceasta se exclude, pentru ca se doreste mentinerea etichetei de "concurs prietenos", atunci am sa le propun organizatorilor, in sectiunea de feedback, sa renunte la "traditia" traseului initial si sa opteze pentru un parcurs initial mai lung pe asfalt, care sa rarefieze plutonul suficient de mult incat sa nu se mai mearga "bara la bara" (ceea ce devine enervant in padurea Baneasa, mai ales pe noroi). 

Alte maratoane MTB serioase au facut-o fara jena si primul exemplu care-mi vine in minte e Geiger, la care am si participat.

S-ar putea alege traseul urmator, care ar rezolva si inghesuiala, dar si incropeala de la traversarea centurii (alt dezavantaj pe care s-au incapatanat sa-l pastreze de-a lungul timpului):

https://ridewithgps.com/routes/13654450

• Upvote 1

La traversarea centurii ar merge un tunel. Stiu ca e greu de realizat dar nu imposibil :D

Am inteles ca ar exista un tunel in dreptul unuia din vechile forturi ale Bucurestiului, pe care se gandeau sa-l utilizeze inca din 2012, dar ideea nu s-a mai concretizat.

Daca ar fi sa construiasca "de novo", probabil ca o pasarela ar fi fost mai usor decat un tunel.

Insa fluidizarea mersului in plutonul ala imens (in afara de primii 300, de la Elite) se impune.

De asta mi se pare mult mai usor sa treaca de centura pe un pod deja existent, in aia 10 km de asfalt pana in Tunari se rasfira suficient inainte de intrarea pe offroad.

S-a vrut în anii trecuți să se plece de la Arcul de Triumf da' n-a vrut dom' primar.

Stiu, de aia zic ca sa inchizi un judetean (Academia de Politie - Centura Tunari) pentru o ora, maxim doua, ar fi mai usoar de aprobat decat DN1 sau manevra de pe centura.

Asta e, pe viitor promit sa evit si sa fac anti reclama oricui ma intreaba de orice eveniment origanizat de nomad team si/sau de individul ala cu parul in coada (imi scapa numele)

Tot NoMad Merida organizeaza si MoonTime Bike din Parcul Tineretului si o face fara repros. Shit happens. Daca ai mai participat si anii trecuti la PE, trebuia sa stii la ce sa te astepti, in conditiile in care 2 saptamani inainte de eveniment a plouat continuu. E drept, faptul ca organizatorii nu au spus cu subiect si predicat care este starea traseului, este o problema care din pacate se intampla la orice concurs din tara asta ( tind sa cred ca asa suntem noi ca natie ). Se putea face si o recunoastere a traseului, ca nu era interzis acest lucru, ba mai mult, daca urmaresti cateva elite de la noi pe facebook, au pus poze dupa ce s-au dat pe traseu. Aratau ca porcii. Eu consider ca fiecare si-a asumat participarea si banii/timpul pierdut.

Repet, organizatorii au si ei partea lor de vina, dar nu v-au bagat mana in buzunar. Dupa experienta de anul trecut de la PE ( cand a fost ceva mai putin namol e drept ) am renunat de a mai participa la adunatura aia de mase.

• Upvote 1

...  faptul ca organizatorii nu au spus cu subiect si predicat care este starea traseului, este o problema care din pacate se intampla la orice concurs din tara asta ( tind sa cred ca asa suntem noi ca natie ). Se putea face si o recunoastere a traseului, ca nu era interzis acest lucru, ba mai mult, daca urmaresti cateva elite de la noi pe facebook, au pus poze dupa ce s-au dat pe traseu. Aratau ca porcii. Eu consider ca fiecare si-a asumat participarea si banii/timpul pierdut.

Repet, organizatorii au si ei partea lor de vina, dar nu v-au bagat mana in buzunar.

Faptul ca organizatorii nu spun raspicat cu subiect si predicat anumite aspecte, ca nu recunosc (pentru ei, cand se privesc in oglinda) ca le scapa din mana desfasurarea unei mase atat de mari de oameni este o mare problema.

Interesante sunt aroganta si cinismul cu care sunt tratati POSTFACTUM cei multi care cotizeaza pentru ca evenimentul sa aiba loc. Anterior evenimentului... doar glumite, zambete si realitatea prezentata intr-un mod foarte coafat. Nimeni din cei mai versati care au facut recunoasteri (mai ales din partea organizatorilor) nu au avertizat la modul cel mai serios si responsabil ca evenimentul - in conetxtul zilelor trecute - nu va mai fi deloc prietenos. Ci toti veneau amuzati si fericiti de la o balaceala in noroi, in loc sa avertizeze (repet, in mod responsabil) pe novici.

Novici pe care unii, DUPA, DOAR DUPA, isi permit sa ii faca "boi plangaciosi", sa le rada in nas ca "nu le-a bagat nimeni mana in buzunar", sa le sugereze ca mai bine ramaneau acasa.

• Upvote 1

Ploaia, aparitia noroiului sunt fenomene care se pot anticipa, nu e cine stie ce risc care te loveste din senin si spui ca "nu aveam de unde sa stim". Organizatorii nu vor sa renunte la evenimentul "de masa", la participare masiva, asta e clar, vor banii celor inscrisi, si chiar au o solutie simpla la indemana, sa nu-l mai planifice in mai, ci iulie-august.

Tot NoMad Merida organizeaza si MoonTime Bike din Parcul Tineretului si o face fara repros.

MT Bike este un cu totul alt fel de eveniment. E un concurs tip XCO pentru Elite si Amatori bine pusi la punct cu tehnica si antrenamentul, cu locuri limitate. Ceea ce explica si managementul mai facil.

La PE 80% sunt incepatori care vin sa se plimbe. As zice ca nu-i chiar ok sa le spui, "pai n-ati stiut ca veniti la concurs?", mai ales ca stim ca asta nu-i chiar un concurs (decat pentru o minoritate).

Concursuri MTB sunt altele. PE e un pic altceva, sau cel putin e vandut inca de la inventarea sa drept altceva.

Trebuie tinut cont ca exista o masa de amatori sadea in expansiune, dar nu exista o cultura biciclistica bine formata.

Oamenii nu au reflexul si asteptarile astea - sa se pregateasca de un mars fortat prin noroaie, sa traga de ei ca niste veritabili pasionati MTB.

Un sfat care e bine de dat si la ture prietenesti e valabil si aici - vrei sa castigi un amator? Nu-l rupe in 2 din prima, ia-l cu binisorul treptat.

De exemplu, vezi ca a plouat 2 luni pana in preziua concursului si stii ca noroiul de pe campurile dintre Bucuresti si Snagov e de calitate extra?  

Perfect, lasa-i pe avansati pe traseul clasic, ca aia se bucura si n-au probleme de adaptare, iar pe incepatori, care-s marea masa a celor inscrisi, baga-i pe un traseu de rezerva mai scurt (eventual traseul clasic redus).

A fost o editie a Maratonului Vinului in care cu o seara inainte a venit o furtuna care a facut prapad traseul de tip XCM, iar noaptea au "inventat" un traseu nou, de la 0, tip XCO, care e valabil si azi. Posibilitati exista.

• Upvote 7

Tot NoMad Merida organizeaza si MoonTime Bike din Parcul Tineretului si o face fara repros. Shit happens. Daca ai mai participat si anii trecuti la PE, trebuia sa stii la ce sa te astepti, in conditiile in care 2 saptamani inainte de eveniment a plouat continuu. E drept, faptul ca organizatorii nu au spus cu subiect si predicat care este starea traseului, este o problema care din pacate se intampla la orice concurs din tara asta ( tind sa cred ca asa suntem noi ca natie ). Se putea face si o recunoastere a traseului, ca nu era interzis acest lucru, ba mai mult, daca urmaresti cateva elite de la noi pe facebook, au pus poze dupa ce s-au dat pe traseu. Aratau ca porcii. Eu consider ca fiecare si-a asumat participarea si banii/timpul pierdut.

Repet, organizatorii au si ei partea lor de vina, dar nu v-au bagat mana in buzunar. Dupa experienta de anul trecut de la PE ( cand a fost ceva mai putin namol e drept ) am renunat de a mai participa la adunatura aia de mase.

Nu am mai participat la alte editie prima evadare, si nu am facut nici recunoastere (am tot fost plecat din oras).

Tot ce am vazut au fost multiplele mesaje postate de ei pe facebook cu carari plane, aproape fara noroi, poze "uite am secat balta", mesaje "am sapat santuri sa se scurga apa" "traseul a fost reverificat si e ciclabil" etc. S-a comunicat si explicit si implicit "e putin noroi dar e practicabil". In nici un caz nu reiesea din nici o comunicare facuta de ei ca noroiul va face imposibila invartirea rotii si se va merge impins taras pe km intregi.

Nu stiu la ce te referi cu "noi ca natie", uite eu de exemplu prin prisma muncii organizez periodic evenimente (ne-sportive) si nici nu as concepe sa ma c*c/p*s pe clienti asa cum au facut-o ei. Chiar am avut cazuri cand s-a modificat conjunctura si am preferat sa ies pe minus dar sa fac tot posibilul sa primeasca clientul ce i-am promis si eu sa ies cu imaginea curata, decat sa-mi scot banii si sa ma blesteme minim 75% din participanti. "Asa face toti" nu e o scuza nici pentru minciuna, nici pentru organizarea execrabila.

In cazul concursului de fata se putea cel putin:

1- informa publicul corect (cu costul degradarii relatiei cu sponsorii)

2- muta pe sosea prin sate o mare parte din concurs (cu costul unor spagi consistente pentru aprobari)

3-amenaja un traseu tip XCO (cu costul unor cheltuieli nebugetate)

4-reprograma (cu costuri mari)

5->>> varianta castigatoare >>>>>>> sa nu mai cheltuie nimic ca sa pastreze profitul, si sa-si minta clientii ca e totul ok ca sa aiba figuratie pentru sponsori. Li s-a urcat la cap succesul editiilor trecute si au devenit maxim de aroganti, daca citesti un pic pana si raspunsurile post-concurs date oamenilor pe facebook sunt zeflemitoare.

Marele lor noroc a fost ca n-a crapat nimeni, ca erau complet incapabili sa ofere o interventie medicala. Daca murea cineva azi erau ca patronii de la colectiv.

• Upvote 3

Ca sa incheiem, vina eu consider a fi de ambele parti iar adevarul este undeva la mijloc, ca de fiecare data. 

Puteau sa moara de..... ? Crocodili poate :)

Ca sa-i pandeasca pe concurenti crocodili/ aligatori din smarcuri (adusi din import) ar fi costat de 10 ori mai mult inscrierea pentru concurenti ... dar am fii avut o acoperire globala....buna de vandut reclame TV.

Dar va exista o noua incercare la anul viitor, cred eu.

Puteau sa moara din cauze cardiace de exemplu, consumul de efedrina sau clenbuterol e destul de raspandit chiar si la sportivi de duminica, ca sa nu mai zic de o serie de cauze congenitale. Eu n-am vazut nici o salvare langa traseul de concurs... Tu poti glumi, dar daca s-ar fi intamplat ceva nasol organizatorii erau la audieri si azi la ora asta.