Helyett

Cursiera vs. Fixie

Recommended Posts

Salutare,

am o mare nedumerire din care tot incerc sa ies :).Sa renunt sau nu la cursiera pentru o fixa???

Am mai avut fixa si mi-a placut tare senzatia, m-am dat pe ea si cu frana fata si fara frana fata.Ulterior mi-am construit o cursiera, dar parca tot as reveni la o fixa.

Din motive financiare ar trebui sa renunt la cursiera si asta este marea me dilema.Daca are rost sau nu.

Nu stiu ce sa fac.Poate ma ajutati si voi.

Nu stiu pe unde te dai tu mai mult dar ca parere personala ,din ce scrii tu aici nu prea mergi in afara orasului,deci poti merge fara probleme pe o fixa.Dezavantajul unei fixe este ca ori ai un demaraj greoi si o viteza mai mare cu un efort mai mare sau ai un demaraj mai bun si apoi o viteza ceva mai mica dar cu efort mai mic.In Bucuresti te descurci pe "dealurile"existente e si trendy,mai ales cu o roata verde electric pe spate si una roz electric pe fata bagi gagicele in boale ;)

Cursiera e pentru distante medii-lungi pe sosea,la oras te ajuta la pante dar in rest e cam tot ca o fixie in fara daca nu e un de carbon, performanta iar atunci nu recomand asa ceva in oras.

Despre chestia cu frana la fixie,hm,eu totusi zic sa ai macar o frana pe ea si nu sa te bazezi doar pe contrapedalaj.Crede-ma :)

• Upvote 2

Revino la fixa si du-te pe velodrom......

• Upvote 1

Eu nu am inteles contextul pe care il descrii:

- Ai avut fixa si ai facut din ea cursiera actuala? se intelege ca acum nu mai ai nici o fixa.

- ce inseamna "din motive financiare" sa renunti la cursiera? esti nevoit sa o vinzi pentru ca nu ai buget sa-ti construiesti o noua fixa separat, sau sunt alte necesitati financiare de rezolvat la mijloc?

Daca nevoia te impinge sa renunti temporar la citeva lucruri, asta este, cu toti facem asta din cand in cand.

Altfel, daca nu este aceasta situatie si tu te simti bine pe ambele, e pacat sa le pui in competitie: ori una ori celalata, mai ales ca au destinatii total diferite.

In fine, daca totusi este absolut oligatoriu ca acum sa te decizi numai la una singura, atunci fa o analiza care dintre ele iti este mai utila.

In cazul meu, daca ar fi cineva care are vrea sa-mi impuna o dilema similara, atunci ar fi: cursiera sau ciclocrosul. Pai as alege ciclocrosul, pentru ca pe el il folosesc zi de zi, e accesorizat pentru cerinte utlitare, iar cursiera e numai pentru weekend. Dar cu prima ocazie, cand datele care au generat dilema se schimba, revin SI la cursiera.

• Upvote 1

Eu nu am inteles contextul pe care il descrii:

- Ai avut fixa si ai facut din ea cursiera actuala? se intelege ca acum nu mai ai nici o fixa.

- ce inseamna "din motive financiare" sa renunti la cursiera? esti nevoit sa o vinzi pentru ca nu ai buget sa-ti construiesti o noua fixa separat, sau sunt alte necesitati financiare de rezolvat la mijloc?

Daca nevoia te impinge sa renunti temporar la citeva lucruri, asta este, cu toti facem asta din cand in cand.

Altfel, daca nu este aceasta situatie si tu te simti bine pe ambele, e pacat sa le pui in competitie: ori una ori celalata, mai ales ca au destinatii total diferite.

In fine, daca totusi este absolut oligatoriu ca acum sa te decizi numai la una singura, atunci fa o analiza care dintre ele iti este mai utila.

In cazul meu, daca ar fi cineva care are vrea sa-mi impuna o dilema similara, atunci ar fi: cursiera sau ciclocrosul. Pai as alege ciclocrosul, pentru ca pe el il folosesc zi de zi, e accesorizat pentru cerinte utlitare, iar cursiera e numai pentru weekend. Dar cu prima ocazie, cand datele care au generat dilema se schimba, revin SI la cursiera.

Am avut o fixa, am vandut-o, mi-am facut o cursiera, numai ca ma gandesc ca daca ies din oras o data pe saptamana nu cred ca ar avea rost sa am mai multe viteze, cabluri, schimbatoare.

Da motivele financiare ar fi ca ar trebui sa vand cursiera, pe care nu as vinde-o totusi :), dar trebuie si sa-mi construiesc o alta fixa.Cam asta ar fi dilema.

O sa mai caut avantaje si dezavantaje.

Multumesc oricum de sfaturi si pareri.

Fa-ti o single-speed, nu fixie. Oricum, parca nu mai e chiar asa la moda hipstereala.

Transforma cursiera in ssp/fixa si vinzi piesele ce-ti raman.

Din tot acest topic eu am înțeles că @@Helyett, nu numai că a reușit să circule cu fixa prin București fără frână, dar chiar i-a și plăcut! Din partea mea, felicitări!

Subiectul este clar ”cursieră vs fixie”, iar asta nu implică opțiunea de single speed.

Personal, nu aș avea curajul să merg cu o fixă fără frâne prin orice oraș dealtfel. Legal ești obigat să circuli cu dispozitiv de frânare. Valoarea unei amenzi  este mai mare decât a unui echipament de frânare.

Eu sper că vei alege și în funcție de siguranța ta și nu numai în funcție de partea financiară. 

Fixă fără frână, nu este un non sens sau nu e fixă?!

Dacă oprești pedalarea la fixă se blochează roata, eu așa știu.

Numai bine!

Adrian

Inerția e valabilă și la fixe. Cetește mai atent cum devine treaba cu o biclă fixă, sau cu legile fizicii. :)

• Upvote 1

Da, nu vreau single speed si nu este vorba de hipstareala, vreau doar asa ca imi plac :).

Cursiera actuala este un carbon, pe care nu vreau sa-l transform in fixa, single sau alte nebunii.

Dar m-am decis, o sa pastrez cursiera, pentru ca nu imi voi lua pe ea macar banii pe care i-am bagat, asa ca imi voi construi o fixa, probabil ca pana la toamna va fi gata.