Sign in to follow this  
OvidiuDanut

Scott Aspect 660 2014 vs Focus Highland Peak 2013!

Recommended Posts

Care e bugetul maxim de care dispui si ce intentionezi sa faci cu ea?

Maxim 1700 lei. Ture recreationale in general, in orice caz fara chestii care sa testeze la maxim bicicleta. Ar mai fi si varianta unei Univega HT 300 2012 de pe marosbike, cu 3x7 viteze, tourney foi/acera pinioane, la care as schimba furca cu un roxs shoks XC 28.

Pe mine m ar interesa mai mult din punct de vedere al cadrului, care are geometrie mai buna, pentru ca in rest cunosc micile diferente dintre componente teoretic.

La banii ăștia geometria e cam aceeași, adică mai relaxată, de plimbare. Ideal ar fi să iei măcar 3x8.

Multumesc, m-am decis sa merg pe Scott Aspect 660, deoarece am gasit un dealer in localitate.

Mersi pentru sfaturi.O sa raman totusi pe Scott despre care am inteles ca este o marca premium, chiar daca ar avea echiparea un pic mai slaba decat cele sugerate de voi. Inca mi-e greu sa ma decid intre cele doua Scotturi. Ar fi ideea ca V-brakerule scutesc bicilcleta de vreo 800 grame. Pe de alta parte hidraulicele sunt mai eficiente in anumite conditii, este evident si tehnologia viitorului. Foi/schimbatoare pinioane si shiftere usor superioare.Daca avea si un XCR in loc de XCM nu mai stateam pe ganduri....asa mai ma gandesc un pic.

Dai diferența de bani pe faptul ca scrie Scott pe bicicleta și te enervezi ca nu schimba ca lumea sau ca mergi la vale cu viteza și nu poți opri. Este o diferență mare intre v brake și shimano disc, chiar și la un copil de 37kg, dacă tu ai 80+ kg uita de v brake dacă mergi pe trasee mai tehnice.

Sent from my H815 using Tapatalk

• Upvote 3

Scott Aspect e in zona confort/recreational, nu se justifica decât daca nu te impaci cu geometria de la Rockrider. ( Daca voiai Scale era oarecum alta  poveste dar nu cred ca e cazul )

Decathlon are cea mai buna oferta pe segmentul asta.

• Upvote 1

"Marca premium" sub 2000 de lei e o afacere proastă din punctul de vedere al echipării. Am mai spus asta mulți de pe aici, de n ori. Până la urmă decizia aparține viitorilor utilizatori, eu nu intenționez să mai insist.

• Upvote 3

Pana la urma am primit o oferta prea buna pt a refuza la un Scott aspect 960. Dotarile sunt minimale, dar pentru mine sunt suficiente. Ce ma incanta cel mai mult este ca la marimea M imi vine ca o manusa.