gloss

Zgomot deranjant

Recommended Posts

Salutare!

Acum ceva timp mi-a aparut un zgomot la pedale (sau cel putin asa credeam eu) asa ca m-am apucat sa le gresez dar sunetul tot persista si in cele din urma mi-am spus ca ar fi momentul sa le schimb. Am achizitionat alte pedale dar surpriza continua, tot se auzeau zgomote atunci cand pedalam. Am ajuns repede la concluzia ca este de vina monoblocul (hollowtech 2) si l-am schimbat si pe acela. Sunetul disparuse dar cand pedalam in forta, in picioare se auzeau cam aceleasi zgomote ca-nainte. Dupa ultima revezie am desfacur iar monoblocul, pedalele si toate cele si sunetul a reaparut chiar si atunci cand pedale usor. Am incercat toate solutiile chiar nu am idee de la ce-ar putea fi. Un lucru este sigur, zgomotul nu este din alta parte decat de la transmisie. Are cineva vreo idee mai buna ? ca eu am ramas fara variante... Multumesc!

Ai verificat nuca seii si colierul de prindere a tijei de sa?

Si astea pot sa fie cauze de zgomote sincrone cu pedalarea.

Daca spui ca apare numai cand pedalezi, ai cercetat si lantul? Poate se freaca in sarcina de schimbatorul de foi in anumite combinatii foaie/pinion.

altceva, ar mai fi grav, sa fie zgomot in cadru, am avut si asta.

Vezi nu sa atingi cadrul cu calcaiul. La mine era protectia de la cadru - cea de sub lant - putin desfacuta si o atingeam cu calcaiul.

altceva, ar mai fi grav, sa fie zgomot in cadru, am avut si asta.

Cum adica? Nu se lasa cu cadrul rupt in cele din urma?

De la sa sigur nu este fiindca se aude si atunci cand pedalez in picioare, deci nu vad cum ar putea scoate zgomote.

Lantul este nou, nu are mai mult de 1 luna, deci nu cred ca ar putea fi lantul. SI nu atinge pentru ca in toate pozitiile se aude la fel

La ce te referi ca poate fi un zgomot in cadru ? detaliaza te rog

Verifica si roata din spate (schimb-o de proba), sau da pinioanele jos si vezi daca are zgomot si joc in freehub, cand angrenezi.

Nu ma refeream la uzura lantului ci la pozitionarea lui in timpul mersului, in sarcina poate ansamblul flexeaza putin si se produce acea atingere. Banuiesc ca in rest angreanjul e montat corect, curatat, lubrifiat, cu suruburile stranse corect ...

Da, eu am avut un zgomot in cadru, si am schimbat cadrul in garantie. Nu stiu cand s-ar fi rupt, era un "ticait" nu un "carait", mai mult deranjant decat de speriat. Am ajuns la concluzia ca e de vina cadrul impreuna cu niste mecanici cu multa rabdare de la bikexcs, am schimbat tot asa, aproape tot, pedale, apoi angrenaj, lant, schimbator

Partea interesanta este ca dupa ce-am schimbat monoblocul, cel putin in mersul in sa zgomotul disparuse, era prezent doar cand fortam in picoare... Acum a revenit zgomotul este aproape constant in intensitate si se aude inclusiv cand merg in sa. Am desfacut tot si am curatat lubrifiat si sunetul tot persista. Acum am curatat si la sa, o sa verific sa vad daca am rezolvat ceva, desi ma indoiesc

Salutare!

Acum ceva timp mi-a aparut un zgomot la pedale (sau cel putin asa credeam eu) asa ca m-am apucat sa le gresez dar sunetul tot persista si in cele din urma mi-am spus ca ar fi momentul sa le schimb. Am achizitionat alte pedale dar surpriza continua, tot se auzeau zgomote atunci cand pedalam. Am ajuns repede la concluzia ca este de vina monoblocul (hollowtech 2) si l-am schimbat si pe acela. Sunetul disparuse dar cand pedalam in forta, in picioare se auzeau cam aceleasi zgomote ca-nainte. Dupa ultima revezie am desfacur iar monoblocul, pedalele si toate cele si sunetul a reaparut chiar si atunci cand pedale usor. Am incercat toate solutiile chiar nu am idee de la ce-ar putea fi. Un lucru este sigur, zgomotul nu este din alta parte decat de la transmisie. Are cineva vreo idee mai buna ? ca eu am ramas fara variante... Multumesc!

Salut,

din ce material este cadrul?Otel, aluminiu, carbon?Ce fel de zgomot, daca il poti descrie.Sau din ce material este angrenajul (daca crezi ca este de la transmisie sunetul)?

La carbon de exemplu, cand este rupt sau fisurat se aude ca un scartatit, ca si cum ai freca intre ele doua bucati de polistiren.

Si eu am zgomote asemanatoare si nu le-am dat de cap multa vreme, desi am facut si eu toate schimbarile posibile (intai pedale, apoi angrenaj, apoi monobloc), am gresat tot ce era de gresat, am strans tot ce era de strans pe la transmisie, fara niciun rezultat. Pana la urma am ajuns la concluzia ca e de undeva de pe la sa (Brooks B17 Imperial), probabil la prinderea sinelor seii pe tija de sa (Airwings), pentru ca am simulat miscarea de pedalare, fara a avea insa picioarele pe pedale, si am auzit cam aceleasi zgomote. Culmea e ca pe vreme foarte umeda (adica pe ploaie mocaneasca) sunetele respective dispar ca prin farmec. Totusi, daca nu sunt silit sa pedalez pe ploaie mocaneasca, prefer vremea uscata cu tot cu acele mici sunete.

Aceasi problema o am si eu. La mine problema a aparut dupa schimbarea lantului. Se auzea foarte incet si inainte, cu lantul vechi, dar cu asta nou se aude foarte clar un "croncanit" cand plec de pe loc sau cand fortez.

Am fost la medic si mi-a recomandat schimbarea placilor. Placa mica este destul de uzata si de acolo pleaca problema. Daca ai posibilitatea, probeaza alte placi de la un prieten.

Cadrul este din carbon iar angrenajul din aluminiu (cred) este de la shimano sora. Cat despre zgomot este un fel de scartait acompaniat cu un sunet asemanator frecarii lantului de schimbator, dar nu atinge de el. Tin sa cred ca problema-i ori de la placi ori am nimerit tot un monobloc defect. Multumesc tuturor pentru idei, o sa incerc in continuare variante si o sa va tin la curent.

Este foarte greu de depistat un sunet de genul in special asa din descriere. Si eu am avut un sunet la pedalare, care nu aparea imediat, ci dupa cativa km si am schimbat: lant, pinioane, bb, am desfacut foile, le-am curatat si le-am pus inapoi...pana la urma era din caseta...DT Swiss cu ratchet(doar am desfacut-o, curatat pe acolo, schimbat vaselina si sunetul a disparut).

Cadrul este din carbon iar angrenajul din aluminiu (cred) este de la shimano sora. Cat despre zgomot este un fel de scartait acompaniat cu un sunet asemanator frecarii lantului de schimbator, dar nu atinge de el. Tin sa cred ca problema-i ori de la placi ori am nimerit tot un monobloc defect. Multumesc tuturor pentru idei, o sa incerc in continuare variante si o sa va tin la curent.

Chiar daca lantul nu se freaca de schimbatorul de foi, el poate sa se frece de placa mare atunci cand mergi pe placa mica si pinioane mici.

Alta varianta: poate e plesnit carbonul cadrului, partea in care bagi monoblocul.

Am incercat varianta cu curatatul seii si am facut o proba mica de 2-3 km, sunetul a disparul complet atunci cand pedalez in sa, dar in momentul in care ma ridic si incep sa fortez putin, sunet tinde sa reapara cei drept nu la aceeasi intensitate ca la-nceput. O sa incerc sa desfac iar monoblocul si sa-l asamblez cu mai multa atentie. Multumesc inca o data si imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale si de scriere.

Ca sa elimini si varianta ca ar avea vreo fisura sau plesnitura cadrul fa o proba in felul urmator.

Ia o moneda de 50 de bani si bate usor din jumatate in jumatate de centimetru in jurul monoblocului si in tevile ce pleaca din jurul lui (ST, DT), in furcile spate.

Ca sa iti poti da seama, incepi undeva pe TT unde nu are probleme ca sa iti dai seama cum ar trebui sa se auda suntul de la ciocanirea cu mondeda, apoi mergi in zona de unde crezi ca vine sunetul.Ca idee daca are probleme, carbonul vei auzi un sunet infundat, o sa iti dai seama oricum.