Saab2k

Preturile practicate de magazinele din Romania

Recommended Posts

Intr-un final am reusit sa trec peste pretul tragic-comic al bicicletelor high-end dar nu inteleg care este problema magazinelor din Romania. Sunt de parere ca magazinele locale/ nationale trebuie suportate pe cat posibil. Daca esti din Sibiu incearca sa cumperi din Sibiu iar daca nu gasesti, cauta la nivel national. Problema e ca la noi in Romania cam toate preturile sunt semnificativ mai mari fata de cele din UE. Am dat o comanda de aproape 3000 ron pentru mine si inca 2 prieteni si am iesit cu aproape 700 ron mai ieftin.A...  si nu m-a sunat nimeni sa imi spuna ca nu are produsul X dar imi recomanda produsul Y. Am avut doua tentative de comenzi de la un magazin mare din Romania. Pe langa ca am fost sunat de fiecare data a doua zi pentru confirmare (in conditiile in care comanda a fost facuta dimineata), produsele nu erau pe stoc. 

Exemplu clar. Am cumparat o caseta Shimano 105 5700 din Uk la 120 Ron in conditiile in care la noi costa 177 ron (si nici macar nu este pe stoc). Gume, pedale, ghidoane, schimbatoare, echipament... toate sunt mai scumpe.

• Upvote 1

... şi să înţelegem că vei deschide tu un magazin online în românia care să aibă preţurile mai mici ca cele de p'afar

Discutia e veche, dar nu e aplicabila tuturor pieselor si magazinelor.

Daca stii sa cauti cu atentie gasesti ce-ti trebuie si la magazinele romanesti.

E adevarat ca nu trebuie sa te iei dupa stocurile afisate pe siturile alor nostri si e nevoie de o confirmare telefonica.

Insa au evoluat si ei fata de acum 5-6 ani, sa zicem.

Depinde despre ce buget e vorba si ce timp ai la dispozitie.

Uite, de exemplu, am gasit sa Selle SMP Extra mai ieftina in Romania decat afara, livrabila imediat din stoc.

Preturile sunt mai scumpe pentru ca la noi piata de ciclism este inca mult subdezvoltata. unele magazine preiau de la alti distribuitori, de ex. din Ungaria, deci nu vin direct de la producator.

Daca s-ar justifica o reprezentanta locala, atunci Merida ar deschide direct aici, samd.

La noi inca piata e dominata de DHS, bazaruri si lajumate.ro-uri.

• Upvote 3

magazinele locale/ nationale trebuie suportate

Nici eu nu le mai suport de mult timp.

LE: sau ai vrut sa spui altceva? :P

• Upvote 2

@@Traveller @@Trevizes

Am inteles cum sta treaba. Ma gandeam ca asta este motivul dar nu eram sigur. Nu stiu de ce dar aveam impresia ca Romania sta cat de cat ok la capitolul asta... cautand niste statistici pe net am gasit niste grafice si am vazut cum sta treaba. Romania se afla pe locul 23 la vanzari de biciclete...

@@crk

I see what u did there :))

Apropo de "suportat" magazinele, pai asta se intampla cred fara o "strategie" la nivel national. Evident ca intai caut ceva in magazinele din sectorul meu si nu in cele din celalalt capat al orasului, in functie si de istoricul relatiei cu ei.

Dar la un magazin de biciclete banii importanti ies din service sau cel putin asa ar trebui sa fie. Oricum toti au o concurenta importanta in Decathlon la vanzarea de biciclete dar pentru service mergi de obicei la cel mai apropiat magazin/atelier, nu te duci in capatul orasului.

Eu faceam manevra asta cu strabatutul orasului catre un magazin unde faceau service ok si aveau o atitudine frumoasa.

Odata cu aparitia unui magazin cu service in cartier, dupa ce m-am convins de aceleasi 2 chestiuni de mai sus, evident ca am ramas client aici.

Crezi ca prin alte tari e mai bine? Din start daca te duci intr-un magazin de biciclete local, preturile vor fi vizibil mai mari decat pe site-uri gen bike-components, bike24 & co. Motivul e simplu: platesti indirect pentru faptul ca ai acces la personal calificat, capabil sa iti ofere sfaturi pertinente sau sa te ajute cu procurarea pieselor.

Evident ca pentru cei care stiu exact ce piese au sau vor sa aiba pe bicicleta lor si care ajung intr-un service o data pe an, restul operatiunilor facandu-le acasa, nu e justificat sa dea banii aia in plus, dar astfel nici nu incurajezi existenta magazinului respectiv pentru acea ocazie razleata in care ai nevoie de el. Si tocmai de aia exista service-uri prin vest care refuza sa faca operatiuni de intretinere la biciclete sau componente cumparate din alta parte decat din magazinul lor (cel putin eu am patit-o). Asa ca sa nu ne plangem mai mult decat e cazul, daca ne pricepem atat de bine incat sa ne facem singuri cumparaturile de afara atunci n-avem decat sa le facem de afara. Eu imi fac 95% din cumparaturile legate de biciclete pe site-uri din Germania/UK, dar mi s-a intamplat de destule ori sa nu am incotro si sa cumpar ceva local chiar daca costa mai mult.

De exemplu, urmatoarele lucruri mi le-as lua in marea majoritate a cazurilor dintr-un magazin fizic chiar daca trebuie sa platesc bani in plus sau sa am o varietate mai slaba la dispozitie:

- sei (cu exceptia modelelor pe care le-am avut deja)

- echipament de ciclism (poate mai putin tricouri, alea merg si online)

- consumabile ieftine al caror pret e comparabil cu pretul transportului

- componente de care am nevoie urgent 

• Upvote 2

produsele nu erau pe stoc.

De ce oare ? Magazinele se scuza ca n-au suficient personal sa actualizeze stocurile sau ca e greu de tinut evidenta. Eu cred ca n-au suficienta marfa si prefera sa le lase online chiar daca nu-s pe stoc, ca sa nu se faca de ras in fata concurentei. Plus imaginea lor.

Preturile sunt mai scumpe pentru ca la noi piata de ciclism este inca mult subdezvoltata. unele magazine preiau de la alti distribuitori, de ex. din Ungaria, deci nu vin direct de la producator.

Daca s-ar justifica o reprezentanta locala, atunci Merida ar deschide direct aici, samd.

La noi inca piata e dominata de DHS, bazaruri si lajumate.ro-uri.

Pe partea de Shimano nu e vina pietei romanesti. E politica lor la nivel mondial sa faulteze magazinele in favoarea online-ului. 

Nici macar americanii nu au reusit inca sa faca mare lucru in privinta asta. Au ajuns sa vanda bike-discount si chainreaction in SUA de rup:

http://www.cyclingindustry.news/retail-comment-why-ive-finished-a-long-relationship-with-shimano-until-dealers-take-a-stand/

• Upvote 2

Am vrut să îmi cumpăr o roată completă de 28 inch, pentru faţă. Nimic deosebit, nu voiam roată de concurs, voiam o roată cu care să îmi fac treaba. Am luat magazinele la rând, peste tot acelaşi răspuns ,,nu avem roţi, decât să vă facem una" iar preţul se ducea spre 250 lei (cu banii ăia iau o bicicletă la mâna a 2a din Autovit). Unii mai aveau roţi pe site, dar fie ,,nu cred că mai aducem vreodată", fie nu am reuşit să găsesc magazinul deschis că era nu-ştiu-ce eveniment la Romexpo.

Până la urmă, cu greu, am găsit o roată la Decathlon... şi era şi ultima, deci probabil or mai fi căutat şi alţii. După care m-am dus la mecanicii lu' peşte prăjit să îmi pună cauciucul (că nu stătea bine pe roată) şi m-am trezit cu roata pusă invers, da' asta e altă mâncare de peşte.

Prin urmare, după 4 ani de mers zilnic cu bicicleta prin Bucureşti, îmi dau seama că magazinele caută să scoată profit cât mai mare din orice... roţi complete nu, pinioane 11-32 abia am găsit după ce am alergat pe la 3 magazine, angrenaj 38-48-58 la fel, am făcut turul magazinelor şi pe nicăieri nu erau. Mă întreb de ce mama cucului vând biciclete cu asemenea echipări, dacă piese de schimb nu sunt? Măcar să îmi spună de la început să îmi iau ori MTB de 26" cu furcă pe aer, ori cursieră de carbon, că pentru alea se găsesc de toate.

Să vă mai spun că am ajuns să îmi cumpăr camere de la Lidl, Carrefour sau Kaufland, că pe nicăieri nu mai sunt camere de 700x40/42c? (ba da, mai sunt la Decathlon uneori, dar de câte ori am luat camere de acolo, nu au ţinut mai mult de o săptămână).

Şi discuţia se poate extinde asupra service-urilor, mi s-a întâmplat să mi se spună ,,eu nu reglez aşa ceva, îţi vând una nouă dacă vrei" la un V-Brake. La fel la schimbat casete de pinioane, lanţ (cum adică, am dat 50 lei pe lanţ şi am pretenţia să mi-l şi monteze, chiar dacă costă în plus? Păi dacă era lanţ de 200 lei mai vorbeam), cabluri ş.a.. De juma' de an caut pe cineva să îmi rezolve un joc într-o furcă... ,,de ce să muncesc eu atât când cu 250 lei îţi iei una nouă?" Eu nu vreau una noua, eu o vreau pe aia pe care o am! Am căutat şi furcă nouă, da' se găseşte numai pe la Cluj, că în Bucureşti nu găseşti furci pe arc. Nu dau 250 lei pe o furcă + 50 lei pe transport + riscul de a nu se potrivi sau de a mi-o distruge Poşta/Fan Curier/TNT sau cu cine or lucra cei de la magazin, asta presupunând că o au pe stoc. După care va trebui gâtul tăiat, operaţiune pe care nu am cum să o fac singur... şi iar la service şi uite aşa o reparaţie de 100 lei la o furcă simplă se transformă în 300 lei pe furcă şi transport + încă 100 lei (minim) pe montaj şi toată lumea e fericită (mai puţin eu). Mă rog, asta e, dacă mi s-o rupe furca la 60 km/h, măcar mor făcând ce-mi place :)

Angrenaj 38-48-58 te cred și eu că n-ai găsit, ăla e pt Superman! :)

• Upvote 3

Scuze, angrenaj 28-38-48, era de vină ora târzie.

În schimb, un DHS Kreativ LifeJoy cu cadru de damă l-am făcut în juma' de zi... angrenaj nou, lanţ nou, pinioane noi, cabluri şi cămăşi noi pentru frâne şi schimbătorul de pinioane, manoperă şi l-am mai şi ,,upgradat" de la 6 pinioane la 7. Dar aici am găsit un meşter particular, care mi l-a făcut imediat şi la care mi-am mai reparat şi Merida... numai că la Merida mereu e problema la găsitul pieselor şi nici măcar el nu găseşte tot timpul tot ce am eu nevoie, deşi ştie mai bine magazinele de biciclete decât mine.

(...) Să vă mai spun că am ajuns să îmi cumpăr camere de la Lidl, Carrefour sau Kaufland, că pe nicăieri nu mai sunt camere de 700x40/42c? (ba da, mai sunt la Decathlon uneori, dar de câte ori am luat camere de acolo, nu au ţinut mai mult de o săptămână). (...)

Acum doua saptamani am cumparat o camera pt 700x40c de la bikeXpert din Pantelimon, schwalbe la 22 lei, destul de groasa. Decat sa-ti cumperi tot felul de foite ce se rup cand ti-e lumea mai draga, poti incerca si varianta asta iar pe termen lung cred ca iesi mai multumit.

Reclama se cam plateste pe aici. Si se marcheaza si ca atare

De ce cob(i)ești, dacă se poate cu reclamă/promovare de trei parale, de ce nu?

• Upvote 1

Care reclama, asta " Lidl, Carrefour sau Kaufland", sau poate reclama negativa asupra Decathlon sau care?

Era un post pe aici pus de cineva si isi facea reclama. Postul a fost sters replyurile au ramas.