Traveller

Fotografii si discutii pe teme feroviare

Recommended Posts

InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
Partea a XI-a

Prin interior erau sute de standuri, insa doar dintre putine am inteles cate ceva.

Robotul care canta la roata de tren.

image.png.040e6d39812e43bc87a013b0d00c7a75.png

Motor MAN V12.

image.png.43bfdbdcd71486e09b43c117dc0904a5.png

image.png.9fe040ddc650f3d25815e590e4b7d1fc.png

Si motor un V16 de la alta firma.

image.png.86e23ab3177e5f3fc7cc013cc48bf603.png

image.png.155d5c894104dfc47b58c6b4dc068cd0.png

Simulator pentru conducerea locomotivei.

image.png.69939a3b74f9e456b997c63ffff45c20.png

O telecabina la expozitia feroviara.

image.png.54dbb079c9e54c0d27ee8b6a41402434.png

Am inteles ca firma asta [austriaco-elvetiana] este liderul mondial in domeniu.

image.png.2ee383475bb31c9bb5e1a59de40e5362.png

Prezenta telecabinei nu era intamplatore deoarece si acesta, in unele orase, face parte din reteau de transport in comun.
Mai multe detalii: https://www.doppelmayr.com/en/applications/urban/

Unul dintre caloriferele de la intrarea in centrul expozitional.

image.png.96b4eb1926ddaeea6170fad455c90aeb.png

Autobuzul electric Alstom Aptis.

image.png.9ebda5c3488c590aa0f641bac21b38c0.png

Detalii.

image.png.15252f777561221e0c8c3296da2eee91.png

Daca am inteles bine, intr-un Mercedes Citaro al STB-ului [fostul RATB] intra cam tot 100 de pasageri.

Interiorul.

image.png.389c73be0fc3526ac08b4be441af88ef.png

Postul de conducere.

image.png.54b5d842050770cecb3ca3e4b06141dc.png

Loc de relaxare.

image.png.0d0856791e5162429c5edc51f1a3bdd6.png

• Upvote 1
  • Like 2

Apreciez enorm relatarea și pozele. Deși am un gust amar că suntem la ani lumină distanță.
Dar poate suntem și noi ceva mai conciși și ne îndepărtăm de https://www.paginademedia.ro/2016/08/tanar-si-nelinistit-celebreaza-11000-de-episoade-in-cei-43-de-ani-de-difuzare
Sau, în calitate de moderator (sic!) facem un topic separat strict pe temă. InnoTrans. Și putem ajunge astfel și la episodul 10999.

• Upvote 2
  • Like 1

@MaC®

Voi repeta, de cate ori este nevoie ca nu exista nicio restrictie in ceea ce priveste lungimea textului sau numarul de poze inserate. In plus, fiecare membru al forumului are libertate totala de a alege ceea ce doreste sa comunice / expuna.

Singurele restrictii (daca se pot numi asa) sunt cele legate exprimarea corecta in limba romana sau de exprimarea coerenta.

In alta ordine de idei, daca tot am avut ocazia sa ajung acolo, consider ca este util sa expun si altora ceea ce a reusit sa vad. Dupa cum ai observat deja, exista aici pe forum colegi interesati de domeniul feroviar.

Revenind la postarea ta, InnoTrans, pe scurt expozitia feroviara mondiala, se incadeaza perfect in topicul "Fotografii si discutii pe teme feroviare" astfel incat nu este nevoie de un topic separat dedicat acestei expozitii.

Daca are vreo relevanta, povestea de la InnoTrans se va termina curand, mai am doar 2-3 postari (fara sintetizare).

Daca mai exista nelamuri, te rog nu ezita.

Multumesc.

P.S. In curand, va incepe (nu aici) povestea de la muzeul Mercedes din Sttutgart. Marfa multa de expus, mama lor de capitalisti.

Nu m-ai înțeles.
Suntem deja pe pagina 11. Poate cândva acest topic va ajunge să aibă 40 de pagini. Informația asta cu InnoTrans merita un topic separat pt că atunci când vom ajunge la 40 de pagini va fi greu de găsit (searchul forumului nu e chiar bun).

@MaC®

Vad ca functia "Search" functioneaza foarte bine.

Cautat la oha, dupa un cuvant de pe pagina nr. 3 (anul 2016) a acestui topic.

image.png.a4b684055a664b3a574ec025dd32fb89.png

Mai recent, dupa InnoTrans.

image.png.f93e99c62869dfbe340e75f84f1e5fe7.png

Daca mai ai nelamuriri, te rog nu ezita.

E ca la țuică. O faci la 25 de grade, iti ies 5 damigene să o dai la muncitori. O faci la 53 de grade, iti iese una dar bună, să o bei cu prietenii.
E dreptul tău să postezi, multumim. Succes in continuare. 2-3 posturi nu pot avea mai mult de 100 de poze.

• Haha 1

@BodoC

Corect. Este exact ca la tuica, o bei doar daca iti place, indiferent cate grade are.

Se strange gasca? Nicio problema, am mai vazut filmul asta, nimic nou.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
Partea a XII-a

Alstom Pop.

image.png.83ab279e6d1264f12c9c8b0649d1cd2b.png

image.png.70d1c5d3ed33aebf18785df4dd32486b.png

Postul de comanda.

image.png.6317572357410dff1c5ddfb858b77dfa.png

Interiorul.

image.png.ae5c8b0ad67144c2eabee59fef2bbfe8.png

Priza si USB.

image.png.3e9d30458787aa05f17154b4b163655a.png

Hitachi Rock.

image.png.13014a3a2fe64134199156e354e3918c.png

image.png.dbed45a69e67f1a506f1c40044b5dc8c.png

Postul de comanda.

image.png.22477d2441602dd373a1d1735af0ef17.png

image.png.ae19b3bdb94f037361a2ee636ab3e661.png

Interiorul [la etaj].

image.png.0e0802e49266eebc24a5f3f5d401b8f8.png

• Like 1

L-ai văzut degeaba.

Nu are legătură cu gașca. Are legătură cu simțul realității.
Sau are? Poate gasca e mai mare decât credem?

în urmă cu 10 ore, gibonu said:

Este exact ca la tuica, o bei doar daca iti place, indiferent cate grade are.

Stiu că tu preferi vinul. Nu am nimerit-o cu țuica, dar pilda rămâne valabilă.
Mulțumesc pentru înțelegere.

@BodoC

Hmmm. Nu are nicio legatura cu gasca. Este doar o simpla coincidenta postarea ta imediat dupa cea a pietenului tau @MaC®. Asta ca prima ta postare, in acest topic (peste 2 ani vechime si 11 pagini).

In calitate de moderator, imi fac datoria si iti spun ca, in cazul in care ai vreo problema, de orice fel, cu postarile unui coleg de forum, poti folosi functia "Ignore".

Pe langa asta, problema este foarte simpla: daca nu iti place, nu citesti. Nu-i nevoie de pilde.

In rest, desi nu este necesar sa dau explicatii: povestea de InnoTrans este postata si pe alt forum pe care activez. De acolo am obtinut o gramada de informatii interesane despre domeniul feroviar, informatii pe care sper sa-mi fac timp sa le postez si aici.

Pana la urma, scopul acestui topic este acela de a afla cat mai multe informatii despre domeniul feroviar, inclusiv prin bunavointa colegilor de forum care au postat aici.

In final, desi stiu ca nu voi primit niciun raspuns: cu ce te deranjeaza numarul de poze din povestea de la InnoTrans?

Daca primesc vreun raspuns la intrebarea de mai sus, ar fi o premiera pentru gasca voastra.

în urmă cu 4 ore, gibonu said:

In final, desi stiu ca nu voi primit niciun raspuns: cu ce te deranjeaza numarul de poze din povestea de la InnoTrans?

Răspunsul a fost dat înainte de întrebare 😉:

On 18.10.2018 at 1:18, MaC® said:

am un gust amar că suntem la ani lumină distanță.

Ti-a spus si @MaC®, ți-am spus si eu.
Diluezi esența cu poze junk. Apreciez seria si disponibilitatea de a posta, dar cand se lungeste cu informatie la grămadă cititorul isi pierde din interes.
Dar tu o ții langa cu gașca.
Mă așteptam la mai mult de la un moderator.
Fiecare isi gestionează imaginea cum crede el de cuviință.
Eu inchei offtopicul. 

Succes.

• Upvote 1

@BodoC

1. Daca vrei sa inchei off-topicul, OK. Succes si tie.

2. In cazul in care exista disponibilitate din partea ta pentru a continua discutia si in ideea ca apreciez critica constructiva si argumentata, te rog, da un exemplu (din povestea de la InnoTrans) de poze junk (sa zicem 3 bucati) care dilueaza esenta.

Este foarte posibil sa ai dreptate, insa fara o argumentare minima nu pot fi de acord cu tine.

In masura in care este posibil, te rog tine cont de urmatoarele aspecte:

- povestile de pe forum se adreseaza tuturor celor dispusi sa le citeasca, nu doar lui BodoC, Mac sau gibonu (plus ca povestea asta merge si pe alt forum);

- ceea ce pentru tine reprezinta junk, pentru altul poate fi ceva interesant sau inedit;

- ideea povestilor (InnoTrans, ture cu bicicleta, vizitarea unor orase, ture pe munte, etc) este aceea de a oferii cititorului cat mai multe detalii care sa fie utile unei minime documentari. Nu ma intereseaza sa transmit mesaje de genul "gibonu a fost la InnoTrans si a fost frumos".

In final, repet, nu voi insista in a obtine un raspuns la punctul nr. 2 in cazul in care nu exista disponibilitate din parte ta.

Bafta si multumesc.

On 9/28/2018 at 12:46 AM, gibonu said:

Construit pentru piata feroviara din Anglia.

image.png.ccc6a71a672fc3dad7cdc66148e2f488.png

On 10/1/2018 at 11:36 PM, gibonu said:

Prezenta Stadler in Europa, Africa si Asia.

image.png.e2e4a9569663419fd6186eb5eff8190f.png

On 9/28/2018 at 12:46 AM, gibonu said:

Construite in comun de Siemens si Stadler.

image.png.e9d05ac169540c3d281952a5e5003319.png

De la Berlin, pentru Berlin.

image.png.c573ba9c22c2105ebfffcf924017614b.png

On 10/1/2018 at 11:36 PM, gibonu said:

Probabil ca acest afis nu este pus degeaba.

image.png.073090374c0615afbb08fbea5335f9ef.png

On 10/3/2018 at 11:42 PM, gibonu said:

n cabina mecanicului.

image.png.9a613132f09a7764e67c01afe70db48e.png

image.png.5c278723ead7239e729295f0f8d1fab1.pngAlege una

On 10/9/2018 at 12:07 AM, gibonu said:

Excavatorul care se urca pe calea ferata.

image.png.a350e90b5f05659afccbd29d2cc5f576.png

Toate accesoriile se pot cupla / deculpa de bratul excavatorului automat, fara sa fie nevoie de interventia umana pentru pozitionat, pus sigurante, etc.

image.png.4b072d7b98ab979ca6c6757e27493758.png

image.png.6bf1214982d6a1e4160cfaa94ef167b6.pngAlege una

On 10/10/2018 at 12:08 AM, gibonu said:

image.png.2c2f24c52d8a7fce3b68d7f6f8a1e080.png

La astea as mai adauga jumătate din pozele cu prize.
Normal, e o parere personală, oarecum bazată si pe stilul tau abundent.
Chiar ca inchei.

On 06.05.2016 at 10:43, gibonu said:

Vedem cu evolueaza situatia iar in cazul in care se vor posta aici poze cu trenuri, constant si intr-un numar suficient de mare, nu vom gandi la un topic separat.

In plus, sunt convins ca fiecare cale ferata si fiecare locomotiva are in spate cel putin o poveste interesanta, insa pentru a fi spusa este nevoie de oameni care se pricep la asta.

Personal, recunosc ca nu este un domeniu pe care il stapanesc, asa ca ma voi limita doar la poze si eventual doar cateva vorbe.

Repet. Dintr-un topic "generalist" cu poze diverse și povestiri/informații pertinente a ajuns un "raport de «tură» al lui Gibonu la InnoTrans". 
Repet, am apreciat tot ce am văzut dar sugeram un topic separat, pentru că merită.
Pardon, merita. Acum nu mai sunt așa de sigur. Nu era o critică. Dar ca ciocanul care evident că vede doar cuie în jurul lui, te-ai atacat. 
Evident ca lumina zilei că ce-am subliniat mai sus cu roșu o să fie temă de tetrapiloctomie a la Gibonu (da, așa e, ai făcut EXACT ce scrie acolo, deci de ce am bolduit și am subliniat și am pus cu roșu?). Cum ziceam și în alte dăți ai un stil care poate despica și cuvântul "da" dat ție ca răspuns.

• Upvote 1
  • Like 2
  • Thanks 2

Și încă o observație. 
Există pe net o vorbă: "don't feed the troll"  
Cum rezolvăm însă dilema când trollul e îmbrăcat în costum de moderator? Și când acaparează un topic doar "pentru că poate"?
E cam ca aia cu Tudorel Toader, Nicolicea, Iordache care fac legi. Și regulamente. Care, evident, reglementează.

Alcoolul nu face casa buna cu domeniul feroviar poate de-aia apar frictiunile pe aici.

Eu am baut adineori un coniac facut din tuica de loză, poate de-aia am urmarit pozele de la expozitie cu interes,

Tocmai de aceea ma intereseaza care este celalalt forum cu tematica feroviara ca sa ma bag si acolo.

• Haha 1

@BodoC

Am crezut ca putem avea o discutie constructiva. M-am inselat, nicio problema.
In cazul de fata, argumentarea presupunea o explicatie minima, de genul "poza asta este junk pentru ca ...". Nu aruncarea la oha a unor poze.
Parerea personala, oarecum bazata pe stilul meu abundent nu este un argument. Pe ideea asta, pot alege si eu orice topic de pe forum si sa spun ca esenta este diluata cu poze junk.

In rest, foarte inspirat alese pozele. Intreaba orice pasionat de domeniul feroviar daca ar vrea sa vada bordul unei locomotive. Vezi ce-ti raspunde.
Cat despre excavatorul proiectat sa lucreze pe calea ferata, intr-adevar, este un junk care nu are nicio legatura cu o expozitie feroviara. Ma intreb si io de ce idiotii aia de nemti l-au expus.

Si din punctul meu de vedere off-topicul este inchis. Bafta la tuica, probabil ca acolo te pricepi mai bine comparativ cu argumentarea propriilor sustineri.

@MaC®

Te-ai prajit de tot. Nu stiu ce tragi pe nas, insa sigur nu este marfa de calitate. Te stii de mult timp cu furnizorul, este de incredere?

Prima data ai spus ca nu functioneaza functia "search" a forumului si ca povestea de la InnoTrans va fi greu de gasit cand topicul asta va ajunge la 40 de pagini. Ti-am demonstrat ca te inseli, pentru ca comparativ cu tine am prostul obicei de a-mi argumenta sustinerile.
Apoi, in loc sa iti accepti gresala si sa o lasi asa, incepi sa ne aburesti cu tetra... [hai ca m-am incurcat in taste]. Stilul caracteristic, incerci sa deviezi discutia spre directia ca iti convine. Nimic nou, insa nu tine.

Revenind la problema topicului separat, ti-am explicat deja ca asta nu se justifica, deoarece exista pe forum acest topic dedicat discutiilor pe teme feroviare. In plus, pana acum, dupa 3 zile de discutii, nimeni nu ti-a sustinut punctul de vedere. Nu ar fi fost ok sa deschid un topic nou dedicat InnoTrans, atat timp cat pe forum exista acest topic. Nu ma intereseaza sa iasa in evidenta faptul ca gibonu a fost la InnoTrans, ci ma intereseaza sa expun ceea ce am vazut acolo.

Daca as fi deschis un topic separat, sigur te-ai fi autosesizat si ai fi indicat un abuz din parte mea, pe motivul ca deja exista un topic despre discutii feroviare.

Daca maine STB-ul expune un tramvai in poarta depoului din Colentina si eu trec pe acolo si fac doua poze acelui tramvai, ce fac? Pe logica ta ar trebui sa deschid un topic separat, altfel ar fi un "raport de «tură» al lui Gibonu la Depoul Colentina".

Pe acest topic exista, postate de alti colegi, poze din muzee feroviare, filmari cu trenuri vazute, etc. Asta insemana tot "report de «tură»" si tot in topicuri separate trebuiau postate?
Am prezentat si io garile din Berlin si Dresda, doua triaje din Berlin, un tramvai din Lyon. Astea tot "report de «tură»" sunt si tot in topicuri separate trebuiau postate?

Subiectul acestui topic este discutia pe teme feroviare si nu faptul ca gibonu a fost la InnoTrans. Postam dupa subiectul topicului, nu dupa locul in care sunt facute pozele. Pe bune, ai 15 ani [sau mai mult] de activitate pe forumuri in carca si te comporti ca unul care a descoperit ieri un forum.

Cat despre acapararea topicului, asta este geniala. Am postat pe topicul dedicat discutiilor feroviare poze de la expozitia feroviara mondiala. WOW, un adevarat abuz. Unde este acapararea? Am inchis topicul si am spus ca nimeni nu are voie sa posteze pana nu termin eu povestea de la InnoTrans?

Mai incerc un exemplu. Ia topicul plimbarilor de la Zimbararia Neagra Bucsani:

Este deschis de un coleg de forum si apoi completat de altii. Asta tot acaparare este, ca pana acum nu s-a plans nimeni de asta? 

Mai ia plimbarile mele de pe canalele dobrogene, completate de-a lungul ultimilor ani. Asta inseamna ca mi-am auto-acapart topicul?
Din motivul asta te intreb daca esti sigur ca ce tragi pe nas nu este marfa expirata?

Referitor la "don't feed the troll" foarte corect. O stiu, am si aplicat-o.
Un exemplu:

Indiciu: postarile tale din povestea de mai sus. Exact ca nuca in perete [vorba din viata reala]. Nu spun mai multe, pentru ca nu are rost.

In rest, in lipsa de argumente, alegi atacul la persoana. Ma poti compara si cu Stalin, insa asta nu schimba situatia, atacul la persona nu este un argument. Asta e, atat poti atat faci. Doar ca aceasta atitudine nu te onoreaza.

In final, lasa-te de tras pe nas. Incearca cu niste tuica de 53 de grade de la prietenul tau @BodoC, aia sigur este marfa de calitate cu furnizor ok.

@dan tm

Multumesc pentru apreciere.
Vei primi pe PM link-ul de pe celalat forum. Nu este fairplay sa-l postez aici. L-am invocat doar ca argument intr-o discutie pe care mi-am dorit-o constructiva cu alt coleg de forum.

în urmă cu 9 ore, gibonu said:

In plus, pana acum, dupa 3 zile de discutii, nimeni nu ti-a sustinut punctul de vedere.

Mă scuzaț că intervin. Nu țin partea nimănui, deși unii ar zice că-s din gajca lui @MaC® & co, dar zic și io cei 0.2 cenți ai mei.

Mie unul mi s-a părut de bun simț sugestia de a deschide un topic nou, nu pentru că ”acaparează gibonu” topicul de față ci pentru că e poveste mai complexă care ar merita (poate) topicul ei, fiind mai mult decât cele 1-2 poze puse de regulă pe acest topic. Cam cum e la ”Tura mtb/road de azi” vs topic special pentru o tură mai aparte povestită în detaliu.

• Upvote 3
  • Confused 1

La Excursii fără bicicletă, acolo cred că ar merge.

• Upvote 1
  • Confused 1

Te faci ca nu intelegi. Ma refeream ca sunt dublate si sa alegi una din ele, sau nu pricepi ce inseamnă "Alege una"?

• Upvote 3

@paulrad

Daca are vreo relevanta din punctul meu de vedere nu pare ca tii partea cuiva.

Intr-adevar, povestea de la InnoTrans prin numarul mare de poze este diferita comparativ cu aproximativ cele 2-3 poze [majoritatea de pe Internet] continute in mare parte din postarile de pe acest topic.
Am argumentat deja motivele pentru care nu cred ca povestea de la InnoTrans ar necesita un topic separat.

Mai incerc un argument.
Pe pagina nr. 3 a acestui topic, vei gasi o postare a mea cu 11 poze in care este descrisa gara centrala din Berlin. Daca stateam vreo 2 ore prin gara si daca ma pricepeam la trenuri, sigur ar fi iesit o postare cu vreo 30 de poze.
Prin gara centrala din Berlin trec o gramda de trenuri, cum ar fi S-Bahn [legatura intre zona centrala si suburbii], trenuri regionale [merg cam aproximativ 150 km spre orasele vecine], trenuri Euro City [EC] care merg spre Ungaria, Cehia, Polonia, Austria sau Federatia Rusa, trenuri de mare viteaza [ICE] plus [am vazut de cateva ori] trenuri de marfa. 
Asadar, marfa din belsug pentru fotografiat. Iar o poveste care contine 30 de poze ar fi la fel de diferita comparativ cu aproximativ 2-3 poze continute de mare parte din postarile de pe acest topic.

In plus, gari precum cea din Berlin exista in aproape toate marile orase din Europa civilizata.

Astfel, in cazul in care toate povestile pe teme feroviare care contin un numar mai mare de poze s-ar postat in topicuri separate ar insemna o aglomerare inutila a forumului cu acest domeniu [suntem totusi pe un forum dedicat ciclismului]. Plus ca ar crea confuzie pentru ca cineva intersat sa posteze din domeniul feroviar s-ar putea sa nu stie exact unde va trebui sa posteze.

Inutil sa precizez ca ar fi absurd sa ne gandim la reguli de genul ''pana in 5 poze se posteaza aici, peste 5 poze se posteaza in alta parte''.

In alta ordine de idei, acest topic nu este unul foarte frecventat, comparativ cu alte topicuri de pe forum. Concret, ca exemplu, in perioada 16.05.2018 [ultima postare de pe pagina nr. 9] - 13.09.2018 [prima postare de pe pagina nr. 10] a fost pauza totala pe topic [4 luni fara 3 zile].

Astfel, avand in vedere argumentele anterioare precum si cele de mai sus, sper ca am depasit problema legata de mutarea povestii de la InnoTrans.

@BodoC

Pozele cu bordul locomotivei sunt facute oarecum pe graba din cauza numarului mare de vizitatori prezenti in spatiul relativ limitat, pe care nu ii puteam da la o parte ca sa iasa poza bine.

Asta pentru ca tot ti-am spus ca orice pasionat de domeniul feroviar ar vrea sa vad bordul si interiorul [burta] unei locomotive.

Cat despre pozele cu excavatorul, am spus foarte clar ca "Toate accesoriile se pot cupla / deculpa de bratul excavatorului automat, fara sa fie nevoie de interventia umana pentru pozitionat, pus sigurante, etc.", text preluat si in tentativa ta de argumentare.
Pare ca nu ai vazut acel text [folosit de tine] sau daca l-ai vazut pare ca nu l-a inteles.

Daca te uiti la cele 3 poze, vei vedea cum bratul se apropie de accesoriu, il cupleaza apoi incepe lucrul. 

Daca nu am fost prea coerent:
"Liebherr Working Tools and LIKUFIX
To boost the productivity of its construction machines, Liebherr offers a broad range of working tools for different fields of application. Furthermore, the hydraulic excavators can also be equipped with the Liebherr LIKUFIX hydraulic quick coupling system. The combination of a hydraulic Liebherr quick coupling system with the LIKUFIX coupling block permits fast safe changing of mechanical and hydraulic working tools from the operator’s cabin. This boosts productivity on average by 30%. The construction process is accelerated, and orders are completed faster. That enables more turnover to be achieved per machine
."
Sursa [pagina nr. 7]: 
https://www.liebherr.com/external/products/products-assets/281938/NTB_A922Rail_AGSIIIB_enGB.pdf

Daca esti curios sa vezi care este lista completa a accesoriilor care se pot cupla la bratul excavatorului, o gasesti in link-ul de mai sus, paginile 33-34.

Mai multe detalii despre sistemul LIKUFIX [paginile 8-10]:
https://www.liebherr.com/shared/media/corporate/images/events/intermat-2015/exhibits-intermat-2015/intermat-2015-crawler-excavators-downloads/liebherr-intermat-2015-compact-litronic-technical-description-of-quick-coupling-systems-download-en.pdf

Acum, sper ca ai inteles ca pozele cu excavatorul nu sunt dublate.

In final, limbajul agresiv folosti la adresa mea nu reprezinta un argument.

• Like 1

în urmă cu 21 ore, gibonu said:

limbajul agresiv folosti la adresa mea nu reprezinta un argument

Nici ”trasul pe nas” nu reprezintă un argument...😉

• Upvote 2

@akim

Nici n-am spus ca "trasul pe nas" ar reprezenta un argument. Reprezinta doar o reactie fireasca la sustinerea nereala conform careia am acaparat acest topic, sustinere urmata de compararea meu cu acei 3 comunisti sinstrii [scuze pentru pleonasm].

Insa, pare ca "ai deschis aparatul mai tarziu" si nu ai apucat sa citesti despre ceea ce am spus mai sus.

• Like 1