Traveller

Fotografii si discutii pe teme feroviare

Recommended Posts

On 29.10.2018 at 3:13, gibonu said:

Intr-adevar, foarte tare intrare OBB-ului pe piata feroviara de calatori din RO.

Sa inteleg ca studentii vor beneficia de pomana comunista a mersului gratis si in trenurile OBB-ului?

Cu toate astea nu intra OBB pe piata romaneasca.

https://www.cfrcalatori.ro/comunicate/precizare-3/

Bucureşti, 26 octombrie 2018

Referitor la știrea apărută în mass-media despre faptul că  Austriecii de la ÖBB intră pe piaţa de transport călători din Romania, cu trenuri pe ruta Viena – Cluj Napoca,  CFR Călători face următoarele precizări  pentru o informare corectă a opiniei publice:

CFR Călători în colaborare cu MAV Start şi OBB au stabilit introducerea în circulaţie a unui nou tren pe ruta Cluj Napoca – Budapesta – Viena Hbf şi retur, începând cu planul de mers 2018 -2019.

Trenurile IR 144 şi IR 143 Cluj Napoca – Budapesta – Viena Hbf şi retur nu aparţin unui singur operator, compunerea acestora fiind asigurată cu un vagon CFR Călători şi trei vagoane MAV Start.

Circulaţia trenurilor pe teritoriile celor 3 state – România, Ungaria şi Austria este asigurată de operatorul naţional al fiecărui stat.

On 02.11.2018 at 6:33, gibonu said:

@akim

Din cate am inteles, ar fi doua cauze datorita carora trenurile merg mai incet azi comparativ cu anii '80.

- lipsa aproape totala a investitiilor de infrastructura feroviara dupa 1990;

- schimbarea normelor de securitate la circulatia feroviara.

Daca are cineva mai multe detalii, il rog sa nu ezite.

In alta ordine de idei, de la un coleg de pe alt forum:

"Fostii mei colegi chinezi m-au intrebat daca trenurile la noi sunt toate-n circuit turistic, d-alea de epoca, de merg asa incet."

Primul punct, da, s-au introdus mereu noi si noi restrictii de viteza.

al II lea punct, mai degraba nu, dimpotriva s-a introdus si TMV pentru cresterea capacitatii.

Este adevarat insa ca unele instructii sint invechite si greveaza asupara circulatiei determinind intirzieri suplimentare.

De exemplu se duc trenuri care se descompun in parcurs dar masina celui de al II-lea tren nu e intercalata ci este la roata. In statia unde se descompune trenul in loc sa se dezlege de la jumatate si sa ia distanta, intii dezleaza locomotiva din capul trenului apoi distanteaza garniturile.

Asta ar fi doar un aspect.

@BodoC

Foarte tare filmul. Multumesc.

@dan tm

Multumesc pentru link. Foarte profesionista presa din RO, arunca unul o informatie inexacta iar restul o halesc fara nicio verificare.

Chiar imi parea ciudat interesul OBB-ului de a veni cu trenuri care merg cu 200 km/h sau 230 km/h [RailJet] si sa mearga cu 60 km/h intre Cluj si Oradea.

Acum, dupa ce scrie clar ca vagoanele vor fi de la CFR si MAV,  sa inteleg ca OBB-ul asigura doar locomotiva de la grantia Ungaria-Austria pana la Viena?

Te rog, poti sa ne explici, pe scurt ce insemana TMV [Trepte multimple de viteza]?

Cat despre descompunerea trenurile, am mers ieri cu IR 1781 pe bucata Bucuresti - Nucet. Din Bucuresti a plecat cu 3 rame, iar la Titu ultima rama a fost separata

image.png.0d6a41383eecb42b6fd98fecd9f691dc.png

Primele doua rame au mers spre Pitesti iar ultima spre Targoviste.

image.png.802d6200802c7a5eb126c091399bb4c6.png

Bine, aici a fost mai simplu pentru ca era vorba de Sageata Albastra si nu de trenul clasic cu locomotiva si vagoane. Insa ideea mi s-a parut foarte eficienta.

Dacă tot ați adus aminte de viteze, bag și eu una din vacanță :)

k13y0GH.jpg

• Upvote 1

@paulrad

Niste hoti astia de la SNCF, sub nicio forma nu vor sa treaca de 300 km/h.

In martie, cand am mers cu ei de la Lyon la Montpelier si retur, n-au depasit 293 km/h. Chiar ma gandeam sa cer banii inapoi.

Gluma amara: esti off-topic. Aici discutam despre trenuri, nu despre avioane.

• Haha 1

On 07.04.2017 at 13:24, dan tm said:

Locomotivele electrice romanesti nu au cum sa ajunga in Austria active pentru ca nu sint bisistem iar OBB foloseste 15 kv  spre deosebire de CFR si MAV.

în urmă cu 10 ore, dan tm said:

Locomotivele MAV sint autorizate sa ajunga la Viena si invers ale OBB, deci se poate ca OBB sa asigure  doar mecanic daca o sa circule cu locomotiva MAV.

Asadar, este posibil ca locomotiva trenului Viena - Budapesta - Oradea - Cluj sa fie doar de la MAV [pentru a nu mai pierde timpul cu schimbatul locomotivei la granita dintre Romania si Ungaria]?

Sau, altfel spus, este posibil ca TRAXX-urile de la MAV sa circule pe bucata granita - Oradea - Cluj?

Multumesc pentru Regulamentul de semnalizare.

Nu, deoarece Traxxul este electric.

Ramine de vazut daca de la noul mers, Traxul va veni iar la Bucuresti.

@dan tm

Recunosc, nu mi-am pus problema ca nu ar fi electrificata calea ferata Cluj - Oradea. Acum am afalt ca nici linie dubla nu are pe toata lungimea. Stam bine.

Poti, te rog, sa ne dai mai multe detalii despre o eventuala sosire a Traxx-ului la Bucuresti?

In anii trecuti, trenul 72/73 Bucuresti Nord-Budapesta K a fost tras pe intreaga distanta de Traxx laolalta cu trenul actual 78/79 Timisoara Nord-Budapesta K.

In cotrapartida prestatiei MAV alte trenuri care circulau pe Simeria mergeau pina la Budapesta cu EA.

In prezent doar trenul de Timisoara mai circula cuTraxx.

@dan tm

Multumesc frumos.

Daca tot am vorbit despre Traxx-uri, aici sunt niste detalii despre toate cele 25 de bucati ale MAV-ului:

https://www.railcolor.net/index.php?nav=1406076&lang=1#.W-RbVtUzb4Y

In alta ordine de idei, cu deosebita mandrie patriotica, acelasi lucru despre Softronic (locomotivele Phoenix si TransMontana):

https://www.railcolor.net/index.php?nav=1407916&lang=1

AstraTrans Carpatic a inaugurat ruta Arad - Oradea.
https://clubferoviar.ro/tren-privat-inaugurat-pe-ruta-arad-oradea/

Toate bune si frumoase, doar sa speram ca automotoarele italienesti IC2 cumparate din Danemarca (fara niciun fel de garantie) nu vor lua foc in mers.
Mai multe detalii despre aceste automotoare (3 parti + epilog):
https://www.construim-romania.ro/2017/11/13/pericolul-pe-roti-de-fier-i-romania-second-hand/

Interesantă informație.

Care este intervalul orar pentru vizitare?!

@IonutA

Presupun ca:

"Program de iarnă (noiembrie - martie):

Miercuri-Duminică: 9:30 - 17.00
Luni, marţi: Închis
"

Sursa: http://www.mnt-leonida.ro/_start0.html

Oricum, pe site-ul muzeului tehnic vad ca treaba merge brici, ultima actualizare din sectiunea "Noutati" este din 20.01.2015. 

Mulțumesc pentru orar!

@IonutA

Cu placere. Sper sa fie cel bun, avand in vedere organizarea existenta pe site-ul muzeului.

Dupa bulgari, ne-au dat si ucrainienii rusine:

"On November 30, national railway UZ introduced an airport shuttle branded Kyiv Boryspil Express between the city’s Pasazhyrskiy station and its principal airport."

Sursa: https://www.railwaygazette.com/news/news/europe/single-view/view/poroshenko-inaugurates-airport-link-in-kyiv.html

Noi o să zicem mersi dacă vedem aeroportul legat complet prin linie CF de Gara de Nord în doozeci-doozeci, când cică ar trebui să găzduim meciurile alea din CE de fotbal... :(

@Traveller

Vad ca Euro 2020 incepe pe 12.06.2020.

Sper sa ma insel, insa avand in vedere ritmul in care se misca in RO constructiile de infrastructura, mi-e greu sa cred ca legatura CF si gara de la aeroport vor fi gata intr-un an jumate.

în urmă cu 17 ore, gibonu said:

, mi-e greu sa cred ca legatura CF si gara de la aeroport vor fi gata intr-un an jumate.

las ca o să fie gata metroul 😛

Între timp, la alții...

https://www.20minutes.fr/bordeaux/2388867-20181206-bordeaux-tramway-ira-jusqu-aeroport-fin-2021

@midan

Altii sunt oameni responsabili si vizionari, dar decidentii romani nu se incurca cu asemenea fraeri.

Lyon-ul deja are legatura cu travaiul intre aeroport si gara centrala. Rhonexpress se numeste si circula (in afara orasului) cu 100 km/h:

Partea mișto e ca ecartamentul tramvaiului din Pandelistan e același cu cel standard pentru trenuri, nu mai zic mai departe...

De la un coleg de pe alt forum, referior la interzicerea accesului cu bicicleta in ascensoarele de la metrou.

image.png.e9713761a99a89a0d09a4a08a6b756fa.png

Si raspunsul primit, dupa aproape 2 luni, de la Metrorex:

"Bună ziua,

Metrorex recomandă utilizarea lifturilor de către persoanele cu dizabilităţi, femei însărcinate, părinţi cu copii în cărucior, etc. Utilizarea acestora pentru transportul bicicletelor este interzisă, deoarece dimensiunile cabinelor nu permit introducerea acestora în siguranţă, iar poziţionarea lor pe verticală poate vătăma celelalte persoane sau vandaliza cabinele lifturilor (spargerea oglinzilor, desprinderea barei de susţinere a persoanelor, etc.).

Serviciul Comunicare, Relaţii cu Presa și Relații Internaționale

METROREX S.A
."

Ne mai miram ca suntem condusi de niste ... oameni cu orizont limiat (ca sa ma exprim elegant)?

Daca ti se spunea asta in Germania pun pariu ca nu mai comentai.

Dintre toate probleme Metrorex-ului ai gasit si tu de ce sa te iei...

• Upvote 2