Traveller

Fotografii si discutii pe teme feroviare

Recommended Posts

Oau, chiar și-a pus cineva problema asta? Nu cred că e cazul să ocupi cu bicicleta locul celor care chiar au nevoie de el în lift. 

On 07.12.2018 at 7:02, gibonu said:

Ne mai miram ca suntem condusi de niste ... oameni cu orizont limiat (ca sa ma exprim elegant)?

Aici la cine faci aluzie? La inițiatorul întrebării sau la răspusul Metrorex?

On 05.12.2018 at 12:40, gibonu said:

@Traveller

Vad ca Euro 2020 incepe pe 12.06.2020.

Sper sa ma insel, insa avand in vedere ritmul in care se misca in RO constructiile de infrastructura, mi-e greu sa cred ca legatura CF si gara de la aeroport vor fi gata intr-un an jumate.

Probabil vor incerca sa amane Euro 2020 pt 20 20:)))

@LucianLS

Ar fi un pariu pe care l-ai pierde. Am spus clar, cu subiect si predicat, ca si in Germania mai exista probleme, cum ar fi intarzierea trenului [35 de minute] sau functionarea defectuoasa a aerului conditionat din vagonul dotat cu locuri pentru biciclete.
In plus, cel putin pe unde am fost prin Germania, peste tot existau lifturi in care accesul bicicletelor era permis. In caz ca ai nevoie, pot indica exact unde am spus cele de mai sus.

Problemele alea multe pe care le are Metrorex, nu cumva se datoreaza managementului [politic si tehnic] defectuos? Ca de lipsa de calatori nu se pot plange. Dimpotriva.

Pare ca ti-a scapat. Am spus clar ca raspunsul la petitia respectiva a fost primit dupa aproape 2 luni, desi termenul legal este de 30 de zile. Sa inteleg ca si asta se incadreaza in categoria "probleme Metrorex".

Vad ca Metrorex are 4560 de angajati [conform Organigramei din 01.08.2018] insa, cu toate astea, are nevoie de aproape 2 luni pentru a raspunde unei intrebari simple. Eficienta maxima.

Ca fapt divers, am avut odata nevoie de o informatie de la aeroportul din Sttutgart. Am dat un e-mail iar nemtii mi-au raspuns in 2 [doua] ore. Asta pentru ca tot ai vorbit despre Germania.

P.S. Cumva lucrezi la Metrorex?

@Traveller

Din ceea ce spui, inteleg ca stai la casa sau in bloc la parter.
Daca ai fi stat la etaul 10, inteleg ca ai fi urcat/coborat cu bicicleta in carca pe scari pentru a nu fi in situatia "să ocupi cu bicicleta locul celor care chiar au nevoie de el în lift".
Si, combinat cu logica Metrorex, ai sparge oglinda din lift si ai rupe manerele de la usa.

Revenind la Metrorex, accesul cu bicicleta este permis doar seara si in weekend, adica atunci cand numarul de calatori nu este foarte mare nici in metrou si implicit, nici in lift.

@BodoC

Nu fac nicio aluzie. Spun direct, ca cei de la Metrorex sunt niste oameni cu orizont limitat [pastrez exprimarea eleganta].
Nu cred ca mai este cazul sa spun ca acel raspuns reprezinta pozitia oficiala a Metrorex si nu vreo gresala a unui angajat [sau "eroare de comunicare" termen des folosit in perioada actuala]. 

Insa, pare ca nu ai citit intrebarea la care a raspuns Metrorex. Nimic nou, exact aceiasi situatie cu "pozele junk" de la InnoTrans.

Domnilor, in final constat ca pentru voi problema nu este ca aberatia exista, ci faptul ca cineva a avut initiativa de a intreba de ce exista aberatia respectiva.

@FlorinCristian

Vad ca Euro 2020 se joaca de la Dublin la Baku si de la Sankt Petersburg la Roma. Astfel, nu cred ca va fi o problema majora ca UEFA sa atribuie altui oras cele 4 meciuri programate sa se joace la Bucuresti.

• Like 1

Găsiți trei diferențe:

y4mW_Mar9BVFqYZ_n3ueN7BcVCB1tIUSW-LUOJq9

în urmă cu 13 ore, gibonu said:

@LucianLS

P.S. Cumva lucrezi la Metrorex?

Nu, si mi se pare cam ridicol sa ajungi la concluzia asta doar ca ma iau de o meschinarie de-a ta.

• Upvote 2

Faptul că stau la casa e irelevant. Am stat și la bloc vreo 25 de ani și îmi urcăm pegasul pe scări (ce e drept, stăteam la 2). 

Mă refeream strict la stațiile Metrorex, nu la blocuri înalte. Lifturile celor de la Metrorex ai fost inventate cu un scop clar, și mi se pare că pentru echivalentul a 1-2 etaje nu e cazul să te complici vârând bicicleta în ele. Nu sunt atât de largi în interior, mai mult te chinui așa, decât luând-o pe umăr până la peron.

Asta e perspectiva mea (obținută din putinele ocazii, cu ploaie sau frig, în care am coborât cu o biclă destul de ușoară la metrou), iar faptul că Metrorex are viziune limitată este o discuție separată.

• Upvote 1

@LucianLS

Nu am ajuns la nicio concluzie, doar am intrebat. 

In rest, deja esti amuzant cand spui ca regula total aberanta a Metrorex este o meschinarie de-a mea.
Cu pariul cum ramane? Dar cu incapacitatatea celor de la Metrorex [4560 de salariati] de a raspunde la o intrebare simpla in termenul legal de 30 de zile?

Cum ar fi ca la carciuma, daca vrei sa bei o sticla de vin sa nu ti se ofere si pahar? 

@Traveller

Nu conteaza ca liftul este la metrou sau intr-un zgarie-nori. Daca exista, liftul poate fi folosit de catre oricine are nevoie, pentru ca din acest motiv a fost montat.

Pentru tine sau pentru mine nu este o problema bicicleta in carca. Insa pentru o gagica de 1,50 inaltime si 40 de kile s-ar putea sa fie o problema. Daca are o bicicleta de 15 kg [Rockrider de la Dechatlon] si un cos pe ghidon deja bicicleta se apropie de jumatate din greutatea sa corporala. Altfel spus, io la 100 kg ar trebui sa iau in carca o bicicleta de 50 kg. Garantat ca nu reusesc.

Alt exemplu: parintii cu copii. Nu ar fi aberant sa vezi un copil de 5-6 ani cu bicicleta in carca pe scari?
Bine ca in RO deocamdata sunt doar putine biciclete electrice.

In rest, de acord ca "Metrorex are viziune limitată".

@LucianLS

Mai ia aici o "meschinarie". Asta pentru ca tot am mentionat managementul defectos al Metrorex:

"Concluzionând comparația regională Metrorex vs companii similiare care administrează rețeaua de transport public subteran din Budapesta, Praga și Varșovia, în baza situațiilor financiare și rapoartelor aferente anului 2017, constat că Metrorex înregistrează un venit / angajat de trei ori mai mic (productivitate comercială foarte modestă), cu 20% mai mulți angajați / km metrou (resursele umane supradimensionate), salarii supradimensionate (cu 9% mai mari decât media companiilor similare din regiune și de aproape două ori peste media din sectorul privat),  pierderi IMENSE (fără subvențiile de la stat ar fi o companie falimentară) precum și cea mai proastă calitate a serviciului oferit (viteză medie este cea mai scăzută din cauza investițiilor modeste)!"

Sursa: https://iancuguda.ro/opinii-ad-hoc/metrorex-santaj-prin-incompetenta/

Ăsta e managementul ineficient al oricărei companii de stat. Există exemple și mai grave (a se vedea CFR Călători, CFR Marfă, ELCEN etc).

Are Metrorexul bube, dar asta cu bicicleta în lift e un moft.

Ai zis de cazul cu copilul. Am trecut prin asta. Am cărat eu biciletele, pe rând.

Tu cum vezi rezolvarea aici? Să nu zici că propui ca un copil sa intre singur in lift cu bicicleta, si sa coboare de capul lui. Se exclude din start.

Ar fi în situația de a manevra bicicleta în lift, s-o potrivească și să apese pe buton și alte alea.

Nu ești realist. Adică numai un lift suficient de mare, cum sunt alea din spitale, ar rezolva problema (ca să intre împreună cu părintele).

Sau cine știe ce altă invenție ergonomică. Tu cunoști vreun exemplu practic în Europa, prin care s-a rezolvat așa ceva?

• Upvote 1

@Traveller

S-a vorbit aici despre "problemele pe care le are Metrorex". Doar am adus un argument in plus ca acele probleme se datoreaza managementului ineficient.

Stiu ca si alte companii de stat au probleme mai mari, insa asta nu este un argument in favoarea Metrorex.

Pe logica "bicicleta în lift e un moft" si in trenurile CFR ar trebui interzis accesul. Vagoane putine, mai bine in locul de biciclete (si asa putine) se pun scaune pentru calatori.

La fel si pistele pentru biciclete ar trebui interzise pentru ca ocupa loc aiurea pe troturar sau carosabil.

Referitor la copii, nu intamplator am spus 5-6 ani. Presupun ca bicicleta aferenta acestui segment de varsta este suficient de mica incat sa incapa langa bicicleta adultului.

Peste 7 ani, banuiesc ca acel copi (care merge la scoala) este capabil sa-si coordoneze miscarile astfel incat sa poata folosi liftul.

Putem sa spunem ca asta cu copii a fost gresala mea, am mers doar pe niste presupuneri.

Insa ce facem cu gagica de 40 de kile. Ea sigur poate "manevra bicicleta în lift, s-o potrivească și să apese pe buton și alte alea"

Despre exemple practice din Europa, ai mai jos un lift din gara Bamberg.

image.png

Sursa:

Din metrou nu am nicio poza. Insa, in cazul Berlinului:

"Travelling with Bicycles:

In marked cars of the S-Bahn, U-Bahn and tram, bicycles can be carried when sufficient space is available. In some circumstances wheelchair users and prams are treated with priority. An entitlement for taking a bicycle does not exist. Travelling with a bike costs 1.90 Euro in addition to the basic fare in tariff zone AB."

Sursa: https://www.berlin.de/en/public-transportation/1772016-2913840-tickets-fares-and-route-maps.en.html

Nu am verificat, insa, avand in vedere lifturile care exista in gari, nu cred ca la Berlin nu ai voie cu bicicleta in lift la metrou.

Si ca sa extindem putin discutia, ai vazut in pozele de la InnoTrans ca noua generatie de S-Bahn-uri pentru Berlin vine din fabrica cu locuri pentru biciclete.

Astfel, nici in statia de S-Bahn nu cred ca este interzis accesul cu bicicleta in lift.

în urmă cu 3 ore, gibonu said:

ai vazut in pozele de la InnoTrans ca noua generatie de S-Bahn-uri pentru Berlin vine din fabrica cu locuri pentru biciclete.

De aia ziceam că nu ești realist. Noi de-abia învățăm să mergem, comparativ cu ceea ce se face la vest de Dunăre, și tu vrei deja să alergăm. :)

Apreciez exemplele de afară, dar asta nu înseamnă că sunt realizabile acum la noi. Ar trebuie forate alte case ale lifturilor pentru ceea ce vrei tu, cum e și modelul de mai sus, din poza ta.

Ori, Metrorex are acum alte priorități (care sunt și ale noastre) - să termine magistrala Drumul Taberei, să rezolve aglomerația la ore de vârf (situația de dimineața și după amiaza de la Victoriei și Unirii e o bombă care așteaptă să explodeze), să aibă toalete publice, să se pună de acord cu STB privind cartela unică).

Într-o ordine a prorităților, astea sunt mai importante. Faptul că au făcut lifturi pentru persoanele cu dizabilități și femei cu copilul în căruț e o realizare de apreciat, zic eu, iar faptul că nu suntem noi, o mână de oameni, admiși cu bicla în ele, nu e o tragedie.

Să nu crezi că am devenit brusc avocatul Metrorex. Așa cum e ea, e totuși regia care a făcut cele mai multe progrese în materie de transport public, după 89. Prin comparație, STB se luptă cu un parc auto învechit și subdimensionat (dezastruos, aș zice, la tramvaie - ca să rămânem la subiectul feroviar).

Iar comparația biciclete în lift cu biciclete în tren nu prea merge. Dar o putem forța - avand în vedere că mult mai mulți oameni se urcă și coboară cu bicle în trenuri decât în metrou, hai să cerem numai trenuri cu vagoane low-floor, fără trepte, că nu pot oamenii să urce bicicletele în tren. :)

Bicicleta, după mine, te învață să te obișnuiești cu o mică lipsă a confortului (bicicliștii fiind oameni care renunță la mașină, la căldură, la lipsa efortului mai ușor decât ăilalți).

Altfel comunitatea de bicicliști de la noi, încă subdezvoltată, ar fi rămas pe canapea că deh, n-avem piste, n-avem lifturi, n-avem trenuri.

Ca o concluzie - ideea accesului în liftul de la metrou nu e rea, dar nu e realist de implementat acum în București, că e depășită net de alte priorități.

• Upvote 1

@Traveller

E clar, in comunicare dintre noi pe undeva exista un scurt circuit, pentru ca nu prea reusim sa vorbim despre acelasi lucru.

Am spus foarte clar ca mi se pare aberant ca nu ai voie cu bicicleta in lift, nu ca ar trebui ca Metrorex sa modifice lifturile.

Nu am sustinut niciun moment ca asta nu este o tragedie, ci doar o situatie aberanta.

Continuam discutia mai tarziu, cand vin cu niste marfa noua referitor la subiect.

Până vii tu, hai să vin eu. Am văzut de mai aproape lifturile de la statia Victoriei, acum câteva ore. Sunt ridicol de înguste, de abia intră 3-4 oameni.

În lifturile alea tu vrei să intri cu bicicleta? 

De aia am și zis că ar trebui unele făcute de la zero, pentru ceea ce ai tu de gând. 

În lifturile astea pe care le vedem acum chiar e aberant să vrei cu bicicleta. Ai făcut o încercare, o aproximare dpdv al dimensiunilor?

@Traveller

Azi a fost zi de carciuma, asa ca am ajuns la Gara de Nord [peronul spre Piata Victorie].
Lifturile "ridicol de înguste" pe care le-ai vazut cred [posibil ca la Victorie sa fie diferite] ca sunt astea.

image.png.68610d1472b9514c015837f13ce6fc33.png

Sarcina 7 persoane / 560 kg.

image.png.2e0af8c82f0613f915ca6388cf1a65c4.png

In liftul din pozele de mai sus, intr-adevar, bicicleta intra doar pe o roata. Liftul din poza este oricum mai mare ca liftul meu din bloc [8 etaje, construit in 1984].

Insa tot azi, cu treaba, am ajuns la statia de metro Izvor. Aici surpriza mare, cabina liftului are aproape 2 [doi] metri lungime.

image.png.1248d298a7507375f2cb52b5248fce51.png

Podeaua liftului am masurat-o cu pasul, mai exact cu talpa bocancului [33 cm x 6 pasi].

La Izvor, sarcina liftului este de 1000 kg / 13 persoane.

image.png.ff7347f9f7381df5a9b0f5d722156ca3.png

Bicicleta mea Trek 4300, model 2007 are o lungime de 1,70 m [latime ghidon 64 cm], asadar incape fara nicio problema intr-un lift precum cel de la Izvor [plus ca bicicleta se poate pozitiona pe diagonala].
Pe site-urile Schindler nu am reusit sa gasesc dimensinile cabinelor de lift model 2011 [cele din pozele de mai sus].

Astfel, avand in vedere cele de mai sus, cred ca am facut "o aproximare dpdv al dimensiunilor".

In afara de asta, ramane intrebarea de ce Metrorex foloseste la Gara de Nord [si posibil Piata Victoriei] cabine de lift mai mici iar la Izvor cabine mai mari. E clar pentru toata lumea ca statia Gara de Nord este mult mai aglomerata comparativ cu Izvor.
Daca stie cineva sa dea mai multe detalii, il rog sa nu ezite.

Dimensiunea lifturilor a fost probabil adaptată topografiei fiecărei stații. 

Oricum, zic să o lăsăm așa, că dezbatem un non-subiect. 

Când va exista o cerere semnificativ statistică și se vor fi rezolvat problemele care au prioritate, poate o să se găsească o soluție tehnică și pentru chestiunea asta.

Salut ! Strict legat de subiectul metrorex, am și eu o problemă. De mic copil m-au interesat locomotivele cu aburi și printre alte chestii mă frământă următoarea problemă: cum pot lua curbele acele locomotive care au cinci perechi de roți tractoare, diametrul fiecărei roți fiind de aproximativ 140 cm, deci în linie ar fi un sistem rulant de cel puțin  7-7,5 metri. Am vizionat multe filme cu descrieri și construcții de locomotive cu aburi, cele cinci perechi de roți sunt montate pe lagăre fixe de șasiul locomotivei. Deci întrebarea este cum este posibil să se efectueze curbele cu un sistem de cinci roți ?

• Upvote 1

Cred că @dan tm sau @Heinz 28 ar putea să îți raspundă, că se pricep.

În orice caz, ca idee generală, atât cât pot eu pricepe, razele de curbură feroviare sunt mult mai mari decât cele utilizate în proiectarea drumurilor, iar boghiurile (care conțin roțile și sistemele de suspensie) sunt montate pe niște pivoți, deci nu sunt fixe.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Boghiu

On 10.12.2018 at 14:20, Traveller said:

Bicicleta, după mine, te învață să te obișnuiești cu o mică lipsă a confortului (bicicliștii fiind oameni care renunță la mașină, la căldură, la lipsa efortului mai ușor decât ăilalți).

Cred ca la finalul textului de mai sus ai vrut sa spui "lipsa confortului" si nu "lipsa efortului".

Astfel, dupa cum bine spui, biciclistii sunt obisnuiti cu situatii, sa le spunem mai ciudate, cum ar fi caratul bicicletei pe verticala in lift, indiferent ca liftul este in blocul in care locuiesc sau la metrou.

Vad ca scurt-circuitul de comunicare dintre noi inca exista: n-am spus ca Metrorex ar trebui sa construiasca alte lifturi, ci sa permita accesul in lifturile care deja exista.

In alta ordine de idei, nu este o noutate pentru nimeni ca la domeniul haos in trafic, Bucurestiul ocupa locul 5 mondial si locul 1 din Europa.

image.png.bad18e2054302ae9926c03b8d6b48651.png

Sursa: https://www.tomtom.com/en_gb/trafficindex/list?citySize=LARGE&continent=ALL&country=ALL

Ca fapt divers, primul oras din Europa civilizata (sau de la vest de Dunare) din clasamentul de mai sus este Londra, locul 25 (se vede daca se acceseza link-ul).

De poluare din cauza traficului nu mai vorbesc.

Astfel, cei care administreaza Bucurestiul in loc sa incurajeze metodele altenative de transport, le interzic.

Ca sa fie cat se poate de clar: nu spun ca permiterea accesului cu bicicleta in lift la metrou rezolva problema de trafic haotic din Bucuresti. Ar fi doar un mic pas inainte.

@ciomby

M-ar interesa si pe mine raspunul la intrebare ta.

• Upvote 1

Cateva vorbe, daca tot am ajuns acolo.

image.png.bb9e68a96f837a2a61884e7a6bea0d57.png

Expozitia a fost organizata intr-o sala din cladirea muzeului tehnic, dar nu in spatiul propriu-zis al muzeului. Intrarea a fost gratuita.

Din pacate, sala a fost mult prea mica pentru cele 3 diorame expuse, asa ca situatia era cam inghesuita.

image.png.fcffd214051e1318e7afea2b1a243c2f.png

Cu toate astea, nu mi-a parut rau ca m-am dus acolo.

image.png.e45eeeeb207d23e8cb75fafd29524295.png

image.png.df3ba9d1c070b48005a43c81a28d1a43.png

image.png.c4bbe059391b7a09c406f25d9369b93e.png

Laudabila initiativa organizatorilor. Poate data viitoare vor reusi sa obtina o sala mai mare [probabil ca si asta de aici au obtinut-o cu mare greutate].

în urmă cu 22 ore, gibonu said:

Cred ca la finalul textului de mai sus ai vrut sa spui "lipsa confortului" si nu "lipsa efortului".

Astfel, dupa cum bine spui, biciclistii sunt obisnuiti cu situatii, sa le spunem mai ciudate, cum ar fi caratul bicicletei pe verticala in lift, indiferent ca liftul este in blocul in care locuiesc sau la metrou.

Vad ca scurt-circuitul de comunicare dintre noi inca exista: n-am spus ca Metrorex ar trebui sa construiasca alte lifturi, ci sa permita accesul in lifturile care deja exista.

Chiar am vrut să zic bicicliștii renunță ușor la lipsa efortului, adică la statul cu fundul pe canapea sau pe scaunul mașinii. M-am exprimat cam ciudat, cu 2 negații.

Cel mai probabil e o diferență de perspectivă între noi aici, pentru că eu n-am vârât niciodată bicicleta în lift, adică n-am simțim nevoia să apelez la el. Și nici nu am văzut vreo organizație sau un grup spontan care să ceară așa ceva. De aia nu mi se pare o chestie prioritară. Ca să faci o chestie, trebuie să ai cerere, să ai ”o piață”.

Cu siguranță nu se pune problema construirii unor lifturi noi, dar multe din cele existente sunt prea înguste (Victoriei, Eroilor, Politehnica, numai din ce îmi amintesc că le-am văzut recent).

Adică nu mă văd intrînd cu o bicicletă cu roți de 28/29 pe verticală în ele, cel mult cu o bicicletă de copii (pe care însă o pot căra în mână, în caz de ceva).

Legat de expoziția de trenulețe, o organizează în fiecare iarnă în ultimii 7-8 ani, la muzeul CFR, cu intrare de la linia 14 a Gării de Nord. E foarte frumoasă, am fost în anii trecuți, acum n-am mai ajuns.

On 10/16/2018 at 4:33 PM, gibonu said:

Autobuzul electric Alstom Aptis.

image.png.9ebda5c3488c590aa0f641bac21b38c0.png

Detalii.

image.png.15252f777561221e0c8c3296da2eee91.png

Poate nu sint eu chiar expert, dar cu ampatamentul ala aberant, creste raza de bracaj enorm. De aia tot ce este autovehicul de transport pentru mediul urban are atit ampatamentul cit si ecartamentul cit mai mic. Iar afirmatia cu vehicolul de 12m care se manevreaza ca unu de 9m e cireasa pe tort. Poate in linie dreapta...

@Traveller

Nu este nevoie de "vreo organizație sau un grup spontan" pentru a sesiza:

1. interdictia aberanta de a te urca cu bicicleta in lift;

2. raspunsul halucinant al celor de la Metrorex;

3. locul 5 mondial la haos in trafic

Referitor la dimensiunea lifturilor, din ce am observat pana acum:

Cel mic (560 Kg / 7 persoane) este lift interior.

image.png.c9d470aefaca8f53407f7762dbc3f591.png

Cel mare (1000 kg / 13 persoane) este lift exterior.

image.png.303b5f72593b74f8d449e65b2905e90f.png

Sursa pozelor de mai sus:

http://www.metrorex.ro/Resurse/Achizitii publice/Contracte Exploatare/2016/Ctr. 11-26.01.2016-subsecvent 7 la AC10-2013 - Servicii intretinere lifturi.PDF

Numerele lifturilor din tabel corespund cu numerele din pozele postate de mine mai sus.

Motivul pentru care liftul exterior este mai mare iar cel interior mai mic nu il cunosc. Doar sper ca cei de la Metrorex nu s-au gandit strict la aprovizionarea chioscurilor din statiile de metrou, chioscuri situate doar la nivelul la care ajunge liftul mare.

In rest, bicicleta cu roti de 26 sigur intra, pe verticala in liftul mic. Am spus deja, acel lift mic este aproape dublu comparativ cu liftul din blocul meu.

Legat de expozitia de diorame, sa inteleg ca se organizeza una si la Muzeul CFR? Cea despre care am vorbit mai sus a fost la Muzeul Tehnic.

@JDM

Posibil sa fie cum spui tu. Eu doar am postat marfa si indicatiile pe care le oferea producatorul.

în urmă cu 6 ore, JDM said:

Iar afirmatia cu vehicolul de 12m care se manevreaza ca unu de 9m e cireasa pe tort.

Vad ca Aptis are directie pe toate cele 4 roti.

"One of Aptis’s unique features is its four steerable wheels, compared to two on a normal bus. This makes it more manoeuvrable: it takes up 25% less space on street curves ... And as it can align perfectly with the pavement edge"

Sursa: https://www.alstom.com/aptis-new-experience-electro-mobility

Asadar, cum ramane cu raza de bracaj?