Traveller

Fotografii si discutii pe teme feroviare

Recommended Posts

în urmă cu 2 ore, JDM said:

Ar fi ciudat ca in urma acordarii gratuitatii studentilor sa avem totusi o crestere a incasarilor dar aparent asta spun cifrele.

Teoretic pretul biletelor s-ar deconta: 

https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-22545060-liderul-studen-ilor-pierderile-cfr-nu-sunt-cauzate-gratuit-ile-pentru-studen-acestea-sunt-decontate-ministerul-transporturilor-tre-operatorii-transport.htm

Acuma, cum se plimba banii intre ministere si CFR... cred ca nici Orlando nu stie.
CFR-ul ( in diverse forme: infrastructura, calatori etc ) nu a mai facut investiitii de mult nici in calea ferata, nici in garnituri. Problema vagoanelor e veche, doar ca nu era asa vizibila pentru ca erau putini calatori. Gratuitatea (da, s-a vrut de fapt pomana electorala) acordata studentilor doar a evidentiat problema.

Propun banarea lui Midan. Sigur e student si vrea sa lanseze in spatiul public ideea ca gratuitatea studentilor este benefica pentru CFR ca le pica bani de la Orlanda pentru niste linii pe care nu mergea nici dracu.

Si dap, sint de acord cu Midan. CFR o ardea la limita cu garnituri cu doua vagoane pentru ca nimeni nu mai folosea CFR-ul. A venit gratuitatea astora, alea doua vagoane se umplu constant, cei dornici sa cumpere bilete o sug pentru ca nu mai sint locuri. O alta pomana electorala care ii loveste pe cei de buna credinta.

@JDM

Am scris foarte clar: "Oare pierdere de aproape 4,5 milioane Euro are vreo legatura cu mocangela pentru studenti care a inceput in 2017?"

Adica am intrebat, nu am afirmat.

Ca sa fie clar, spun ca nu stiu sa citesc un bilant, nu sunt contabil.

Doar am mers pe o logica care arata ca brusc, in anul 2017 au aparut pierderi si implicit zero profit. Din motivul asta am pus si situatiile aferente anillor anteriori, adica 2015 si 2016 (cand nu exista mocangeala)

Referitor la afirmatia ta "In mod sigur pe segmentul 18-24 ani avem o reducere a incasarilor" cred (nu spun sigur) ar trebui luat in considerare faptul ca de mocangeala beneficiaza si alte categorii, nu doar segmentl 18-24 ani.

Concret, toti cei care sunt studenti, masteranzi, doctoranzi, indiferent de varsta.

@midan

Nu teoretic, cu sigur pretul biletelor se deconteaza.

Insa, dupa cum bine si spus si tu, decontarile se fac cu intarziere. Plus ca exista situtia cand bugetul pentru mocangeala a fost depasit, trebuie facuta o rectificare bugetara, adica trece foarte mult timp pana cand CFR isi in banii pe serviciul deja prestat.

On 05.02.2019 at 10:30, JDM said:

ultima data cind am fost la Constanta, in urma cu sase ani,  am luat trenul, clasa I, intercity. Nu am avut curaj sa folosesc wc-ul. Efectiv era o balta de cacat.

Intre timp, s-au mai schimbat lucrurile.

Toaleta din vagonul de clasa a II-a al trenul IR 1631 [Bucuresti Nord - Brasov] din 09.02.2019. Chiuveta era functionala, se observa ca exita hartie igienica si sapun solid.

image.png.e5c46585eb8f64ec3114d7dbdfa96b37.png

In plus, exista si hartie de sters pe maini.

image.png.3a440d6d2fb7c8d12d0f468b4b30642f.png

• Thanks 1

Dap, recunosc ca arata normal. Sper ca nu s-a uitat cineva ciudat la tine cind faceai pozele alea :)

Iar referitor la bilant, nu am zis ceva cu rautate. Erau doar constatari.

@JDM

Am prins momentul cand nu era nimeni prin zona. Am uitat sa spun ca vasul de WC era curat iar sistemul de tras apa (cu vacum) functiona.

In rest, nu se pune problema de vreo rautate.

Sambata, 09.02.2019.

Azuga (16:31) - Bucuresti Nord (18:18) cu IR 15936 (TGV-ul oltenesc).

image.png.a0e13e8c41dfe9bfab81d84f6e760aa4.png

La confort, mi s-a parut putin sub vagoanele CFR, cum ar fi cele din seria 21-76. Scaunele sunt mai inguste, la fel si locul dintre ele. Inclusiv politele pentru bagaje de deasupra scaunelor sunt o idee mai mici comparativ cu CFR.

Biletul a costa 32 Lei comparativ cu 40 Lei cat ar fi costat la CFR Calatori (sau 31 Lei in cazul detinerii cardului Tren Plus in baza caruia exista o reducere de 25%).

image.png.5a6ec3902e94c4773799c371ee95988d.png

In gara Azuga nu exista casa de bilete a Softrans, asa ca biletul se cumpara in tren de la nas. Doar ii spui unde te-ai urcat si unde cobori, nasul butoneaza ceva pe telefonul mobil si imediat scoate si biletul (sub forma de bon fiscal) de la mini casa de marcat pe care o are la brau (similar cu cea a curierilor).

Atmosfera in tren este relaxata, nasul a aparut dupa aproape o ora de cand m-am urcat in tren (se vede ora emiterii biletului).

@gibonu

nu stiu sa citesc nici eu datele postate de tine, dar nu e ceea ce trebuie; ar trebui sa vedem pentru 2015, 2016, 2017, 2018 urmatoarele cifre simple usor de obtinut din baza de date de tichete emise: 

- total bilete emise cost integral (100%)  / pe fiecare an

- total bilete emise reducere 50% defalcat pe categoria studenti si non-studenti  / pe fiecare an

- total bilete emise cost 0%  (studenti si non-studenti) / pe fiecare an

Intrucat noi ne certam pe volume si capacitate, partea cu costurile e mai complexa

Firea nu este o vizionara, ci doar isi mascheaza incompetenta cu masuri de acest gen. Totusi daca o generatie noua de elevi si studenti invata sa umble cu transportul public poate va cumpara masini mai putine. Deci masura nu ar fi rea, ci doar implementarea ar putea fi proasta. 

De curiozitate, pe Softrans e gratuitate pentru studenti? Bilete acolo se pot lua doar online si trebuie sa o faci cu multe zile inainte, eu am vrut sa-l folosesc si nu am gasit loc. 

@Trevizes

Referitor la cifre, pot sa pun aici bugetele CFR Calatori publicate in Monitorul oficial. Daca tu sau alt coleg poate sa extraga din acele bugete niste date concrete, ziceti o vorba.

Nu ne certam, ci discutam civilizat in contradictoriu. Cel putin pana acum toti participantii la discutie au expus niste argumente si nu am avut situatii de genul ''e asa ca zic io".

Implementarea mocaciunii nu este proasta, este dezastroasa. Orice masura o implementezi atunci cand ai resursele necesare pentru asta. Altfel, ajungi la niste rezultate stralucite, precum,:

- RO este pe primul loc in UE la morti din accidente rutiere si la ultimul loc referitor la numarul de kilometri de autostrada;

- Bucuresti cea mai aglomerata capitala din UE si locul 5 in lume [am pus cateva pagini mai in urma clasamentul facut de TomTom];

- Bucuresti una dintre cele mai poluate [daca nu cea mai poluata] capitala din UE [procedura de infrigment pe mediu este in plina desfasurare].

Asadar, traiasca mocaciunea care ne va duce "pe noi culmi de dezvoltare".

Am spus si voi repeta de cate ori este nevoie: dezvoltarea se face prin investitii si metode de management contemporan, nu prin mocaciuni.

Referitor la Softrans, ca si la restul operatorilor privati, da, studentii merg moca.

image.png.f6a67f84b2263629f6028fe710aec971.png

Daca ajuta, Softrans nu are nicio casa de bilete clasica, unde dai banu' si iei biletul de tren. La Softrans poti lua bilet online [plata direct pe site] sau poti face doar rezervare de loc iar biletul il platesti la nas in tren [n-am fost atent, insa nu cred ca nasu are POS astfel incat sa poti plati cu cardul].

image.png.61c89a343efd33253d738f05855a4894.png

Gibonu

Daca ai linkurile cu bugetul pe 2017 si 2018 ar fi excelent. Dau un ochi si fac niste comparatii intre anii mentionati.

Eu nu vad nici o legatura intre gratuitatea studentilor la CFR si numarul de morti pe sosele, aglomerarea traficului rutier si poluare. Ultimele doua sunt date de numarul de vehicule private si ar folosi tocmai la argumentarea pro gratuitate. 

Spui ca o masura nu se implementeaza daca nu ai resursele necesare. In afara de bani, ce-ti mai trebuie? Sa nu-mi raspunzi ca "vagoane" ca am mai discutat ca asta e alta problema cu alte origini. 

Bineinteles ca "gratuitatile" si investitiile nu sunt in aceeasi categorie care asigura dezvoltarea, dar banii investiti in transportul public, ce sunt? Nu sunt tot niste costuri care nu sunt acoperite de incasari? Pai tu crezi ca amenajarea locurilor de bicicleta in vagoane este acoperita de cativa ciclisti care platesc 10 lei pe biletul de bicicleta? 

@JDM

Vad ca aici sunt bugetele pentru perioada 2016 - 2018, plus Situatia platilor si Situatii financiare:

https://www.cfrcalatori.ro/buget/

Daca poti extrage ceva si sa ne explici si noua, ar fi perfect.

Oricum, multumesc pentru intentie.

@Trevizes

Intr-adevar, ai nevoie de bani. Prima data sub forma de vagoane, apoi sub forma de cale ferata reabilitata si achizitionare de material rulant contemporan.

Vad ca inca n-ai inteles problema de baza, respectiv ca din cauza mocangelii calatorii platitori de bilet sunt goniti de la tren.

Referitor la accidente, aglomeratie si poluare, astea sunt rezultatele concrete ale masurilor "vizionare" adoptate in RO in ultimii 30 de ani. Mocangeala pentru studenti este doar una dintre aceste masuri. In niciun caz nu am spus ca in lipsa mocangelii totul va fi perfect.

Cat despre locurile de biciclete din tren, asta este normalitatea in Europa civilizata.

Nu trebuie sa ma crezi pe mine. Doar uita-te cateva pagini mai in urma pe topicul asta, in povestea de la InnoTrans si vei vedea cum in tarile civilizate trenurile vin din fabrica cu locuri pentru biciclete. Sau, ca delicatesa, vagoanele sunt dotate cu compresor pentru umflat roata bicicletei in tren (Ungaria).

Pe scurt, bicicleta nu mai este un moft / fita ci o varianta de transport alternativ, alaturi de tren / metrou / transport public urban, etc.

Voi posta niste poze din tramvaiul din Potsdam in care te poti urca cu bicicleta (am scris bine, tramvai, nu tren).

In final, acum te-ai convins ca studentii merg moca si in trenurile operatorilor privati?

Chiar ma amuza partea asta ca platitorii de bilet 100% sunt goniti de la tren. (expresia iti apartine: "goniti"). Cu ce te deranjeaza pe tine cat plateste partenerul de compartiment? E mai civilizat daca plateste biletul intreg? Daca stii sigur ca ai nevoie sa ajungi undeva, ai tot ce iti trebuie la dispozitie ca sa iti rezervi loc, etc., privat sau de stat, cu bicicleta sau fara. Tu cand pleci in concediu nu-ti faci niste rezervari din timp, nu-ti faci un plan, nu te uiti la progoza meteo, o lasi pe ultimul moment, te duci la microbuz, tren, autocar cu 5 minute inainte si vezi daca mai apuci loc? 

Un alt aspect al "gonirii" de care zici este ca probabil se circula foarte aglomerat. Dar nu gratuitatea e de vina, ci faptul ca CFR vinde "bilete fara loc". Face asta pentru ca are nevoie de bani. Si o face dintotdeauna. Pentru trenurile de navetisti as putea sa nteleg, dar pentru distante de sute de kilometri, nu e o aberatie? 

Cale ferata, vagoane, infrastructura, astea tin de investitii, mentenanta. Cand se vor cumpara vagoanele noi de care zici, vor fi si din acelea cu locuri destinate bicicletelor. Dar in contextul actual, biciclistii nu sunt prioritatea numarul unu, nicaieri in lumea asta nu sunt. Asa cum tu esti nemultumit de studentii cu gratuitati, asa si alti calatori sunt nemultumiti de calatorii care transporta biciclete, fii convins, pentru ca asa e mai usor in tara asta, sa gasesti repede un vinovat, un tap ispasitor, sa "urasti" alta categorie sociala. Si daca nu intelegi de ce masura pentru studenti are prioritate fata de facilitatea de a te da cu bicla, o mai explic odata cu alte cuvinte: astia pe care ii vezi acum ca se "dau gratis cu trenul" sunt cei care pe viitor iti vor construi casa in care vei sta, te vor apara in procese, te vor opera in spitale. Preferi sa fi operat de unul care a vazut niste tutoriale pe net?  Daca accepti comparatia, o gramada de corporatii private platesc traininguri, taxe de certificare pentru salariati  (gratis pentru ei!) dar nu-si mai arunca banii pe team buildinguri si alte "party" de sezon, 

Tu si altii idealizati citeva situatii de afara care in unele cazuri sunt exceptii. In Ungaria, unde o sa ma mai duc in concediu si anul acesta, situatia e "asa si asa", depinde de ruta, garnitura. Si in Germania se lucreaza la linii, cam toate trenurile intarzie, se circula in picioare, deja m-am plictisit sa tot povestesc.  

• Upvote 1
  • Like 1

@Trevizes

Intr-adevar, este foarte amuzant ca trebuie sa imi iau luni bilet pentru sambata, pentru o calatorie cu trenul de 2 ore si sub 150 km.

La fel de amuzant este ca pentru aceiasi calatorie, joi nu mai gasesti bilete pentru sambata (am dat deja exemplul calatorie Bucuresti - Azuga de saptamana trecuta).

In ce tara normala la cap iti programezi cu o saptamana inainte un drum de 2 ore cu trenul?

Exemplul cu concediul nu are nicio relevanta in discutia asta.

Nu am nicio problema ca unii merg moca. Din partea mea, sa exista mocaciune si pentru posesorii de hamsteri, dar sa existe vagoane suficiente si pentru platitorii de bilet. Sper ca s-a retinut partea cu vagoane suficiente.

Asta cu "sunt cei care pe viitor iti vor construi casa in care vei sta" vine din gandirea altei epoci.

Te-am intrebat clar daca ai cifre referitor la cresterea semnificativa a numarului de studenti datorita mocaciunii din tren, insa pana acum nimic.

Referitor bilete fara loc, daca imi aduc bine aminte, in Germania daca vrei loc in tren dai 4,5 Euro in plus (nu stiu la ICE). Asadar, nici argumentul ca CFR vinde bilete fara loc nu este un argument valid.

Eu si altii nu idealizam situatii de afara. Spunem doar ca acele situatii reprezinta normalitatea in UE, anul 2019.

Am fi idelizat situatia in cazul in care ne-am da cu curu' de pamant ca in RO nu exista TGV/ ICE.

Ca "in Germania se lucreaza la linii" nu ti se pare normal? Nu iti trebuie doctorat in domeniul feroviar ca sa stii ca calea ferata are nevoie de intretinere.

Corect, si in Germania intarzie trenul. Plus ca se intampla sa nu functioneze aerul conditionat in vagon. Insa care este legatura cu mocaciunea pentru studenti din RO si cu lipsa vagoanelor de la CFR?

Sunt de acord că gratuitatea pe orice mijloc de transport nu este altceva decât o formă de autosabotare. Apropo, încă trăiam cu iluzia că la operatorii privați studenții n-au gratuitate, dar aparent m-am înșelat (probabil de aceea Softransul este permanent rezervat complet pe 1-2 săptămâni).

Să o luăm altfel.

La nivel local, transportul în comun avea rolul de a duce oamenii care au o treabă (adică ăia de muncesc ceva) la locul unde trebuie să-și desfășoare activitățile. Valabil și pentru București, mai ales dacă te uiți pe hartă și corelezi cu vechile platforme industriale (actualmente zone imobiliare „dă vis”). Ori, administrația din București ce face? Ține călătoria la un preț foarte mic (2,5 RON, parcă) și dă gratuități și reduceri în draci (pensionari, copii, studenți). Iar prețul călătoriei e orientativ, căci foarte mulți merg fără bilet și nu-i întreabă nimeni de sănătate.

Când faci un serviciu public gratuit, automat apar utilizatorii care nu prețuiesc acel produs. Mai mult, la noi apar și efecte mai vizibile, căci așa e gena:

• ăia de trebuie să curețe tramvaiele, autobuzele, trenurile, șamd sunt plătiți mizer și nu își prea dau interesul, căci oricum se umple totul la loc de gunoaie la următorul transport
  • studenții și cei ce merg gratuit își permit să lase mizerie și să vandalizeze, pentru că așa e când ai ceva moca iar tu ești un fanfaron prost crescut
  • investiții și dezvoltări ale infrastructurii nu se fac, pentru că nu ai cu ce, întrucât banii merg la mite precum pensii mărite artificial, gratuități pentru categorii sociale ce nu produc nimic și subvenții de căldură (serios, gigacaloria e subvenționată în București în proporție de 60% și tot se vaită lumea că întreținerea e mare iarna; păi ia să plătești exact cât ar face, să vezi atunci cum ieși în stradă să ceri reformarea RADET-ului, căci pierderile alea te ard la bugetul de bere, semințe sau cablu TV)

Treaba cu „studenții nu produc acum nimic, dar vor produce și trebuie să privim asta ca pe o investiție în viitor” e cam pe lângă. Investiție în viitor e să-l faci p-ăla conștient că orice serviciu costă. Trenul, tramvaiul, autobuzul, toate astea sunt conduse, reparate și curățate de oameni, care la rândul lor au nevoie de bani pentru a își susține existența într-o societate. Iar asta poate duce la o șlefuire în plus a moralității și așa șubrede. Unde mai pui că e vorba aia veche, „așa cum le păstrezi, așa le ai”.

Am o colegă de serviciu ce are părinții în Constanța. De ani de zile merge cu trenul, mai ales de când calea aia ferată e reabilitată și faci puțin pe drum.

De când cu gratuitatea vieții, e o mare problemă să își găsească bilet. A asistat la o discuție între două studente:

- Auzi, tu, cu ce tren pleci?

- Nu știu, fă, încă. Ete-aci, me-am loat trei bilete cu loc la trei trenuri. Văd io cu care m-oi duce

Deci, tipa aia (sigur studentă Magna cum Laude la vreo univesitate de prestigiu, la cum vorbea și gândea...) a blocat trei locuri în trei trenuri distincte din aceeași zi și pe aceeași rută, iar ea nici nu era hotărâtă să plece. La situații de genul ăsta (și multe altele) se referă @gibonu când spune că sunt goniți plătitorii de bilete din trenuri. Iar asta te face să te gândești la a lua și mașina dacă chiar nu mai găsești loc la tren. Și așa fac mai mulți, iar aglomerația crește. Și cum suntem un popor frustrat și constant nervos de context, conducem mai aiurea, mai neatent sau grăbit și comitem accidente.

Sau nici măcar: mergi regulamentar și te ciocnește unul care depășea-n curbă cu 140 kmh în localitate, pentru că el avea o treabă cu fundul uneia și alea 30 de secunde salvate contau enorm.

• Upvote 4
  • Like 1

@diorgulescu

Corect ce spui. Doar o mica corectie.

Situatia "Ete-aci, me-am loat trei bilete cu loc la trei trenuri. Văd io cu care m-oi duce" a fost valabila doar pana in septembrie 2017.

Ulterior, odata cu inceperea anului universitat 2017-2018 CFR a schimbat sistemul pentru studenti, in sensul ca isi pot cumpara gratis doar un singur bilet pe zi pe o ruta.

Concret, intr-o zi isi poate lua moca un singur bilet Buc - Constanta, daca vrea mai multe scoate banu'.

Situatia "Ete-aci, me-am loat trei bilete cu loc la trei trenuri. Văd io cu care m-oi duce" mi-au povestit-o nasii in tren in 2017, cand erau studenti care ii intindeau nasului un teanc de biletele, toate valabila la trenuri diferite in ziua si pe ruta respectiva si ii spuneau "vezi care-i bun".

Hai ca m-am lamurit cu voi, deci nu stiti ca pe RATB este inca 1.3 lei biletul,  dar comentati. Asta cu studentii care isi cumpara trei bilete in aceeasi zi. ... este alta mostra aiurea de generalizare fara sens. Si eu am vazut calatori care isi intindeau picioarele pe bancheta din fata. Dar nu toti fac asta, doar aia nesimtiti. Cati biciclisti care s-au suit cu bicicleta in tren vreodata si-au luat loc platit si cati au mers pe ideea de intelegere cu nasul.? Pai 1%, 5%, 10% de "infractori" vor exista intotdeauna. Si in RATB se urca tot felul de cersetori dar asta nu inseamna decat ca de aceasta problema nu se ocupa nimeni.

Uite eu stiu studenti care se duc acasa sa vina cu mancare pentru o saptamana, gratuitatea le este de mare folosinta, nu si-ar permite drum acasa fara asta. Dar nu generalizez. Pot fi de acord ca sunt si studenti care iau trenul sa se duca la nu stiu ce gagica agatata pe Feisbuc. Si asta poate fi o realitate. 

Ai inteles gresit si partea cu "bilete fara loc". CFR vinde "bilete fara loc" DUPA ce s-au terminat cele cu loc, in Germania, locul iti apartine daca platesti supliment, situatiile sunt incomparabile. N-am sustinut vreodata ca nu ar trebui sa existe limite, atat legate de capacitate cat si de aspectul moral. Achizitionarea unei singure calatorii de catre un student pe zi este o implementare simpla care tine de sistemele CFR. In lumea digitala orice se poate implementa, dar depinde de vointa si management. 

In orice tara normala iti programezi cu citeva saptamani o calatorie de 2 ore daca e cazul. Mai ales daca stii ca exista cerere mare pentru aceea ruta si sunt citeva curse pe zi. Ce conteaza durata? In doua ore cu avionul poti ajunge foarte departe.  Trenurile noastre sunt  putine pe zi chiar si pentru directii medii. Nu e ca la metrou ca sa vina altul la fiecare 10 minute. In Germania un S-Bahn pe aceeasi directie poate veni la 10-20 minute, deci nu trebuie nici macar sa te uiti pe mersul trenurilor, te duci direct la gara. Dar ei au alta infrastructura si alta densitate a populatiei plus educatia acesteia de a folosi mijloacele de transport public. Iar un  alt ICE pe acelasi traseu vine cam la o ora. 

Un alt exemplu de gandire  complet gresita este acela ca trebuie sa inveti omul sa scoata banul ca altfel nu sunt bani pentru fraierul care vine sa curete dupa fiecare. Il inveti pe om sa intretina curatenia doar daca il pui sa o faca, il angajezi in astfel de activitati, numai asa il responsabilizezi. Inainte se facea asta, la scoala, in facultate in armata. Se practica in sistemul japonez, cel american, si cel nordic, ba culmea la institutiile unde studentii spala toalete, spala vesela de la cantina, .etc, .etc se platesc si taxe grase pentru ca asta face parte din educatie. 

Romanul nu e invatat cu asta, daca i se scumpesc biletele la cinema cu 2 lei pe motiv de curatenie, el va lasa gunoi inzecit.

13 hours ago, Trevizes said:

Hai ca m-am lamurit cu voi, deci nu stiti ca pe RATB este inca 1.3 lei biletul,  dar comentati.

Recunosc că sunt suficient de norocos încât îmi încarc cardul RATB o dată la 3 săptămâni cu 40-50 de lei și plătesc direct în orice tramvai sau autobuz m-aș urca. Cum suma asta nu este o problemă pentru mine, nu mi-am bătut capul să țin minte exact valoarea unei călătorii și nici nu am căutat această informație atunci când am scris postarea. Greșeala mea.

14 hours ago, gibonu said:

Situatia "Ete-aci, me-am loat trei bilete cu loc la trei trenuri. Văd io cu care m-oi duce" a fost valabila doar pana in septembrie 2017.

Ok, nu știam. E bine că s-a reglat lucrul ăsta.

In orice tara normala iti programezi cu citeva saptamani o calatorie de 2 ore daca e cazul. Mai ales daca stii ca exista cerere mare pentru aceea ruta si sunt citeva curse pe zi.

Evident, avem puncte de vedere diferite (ceea ce e super OK). 

Îmi pare exagerat ce spui. E cam ciudat ca, în 2019, dacă te hotărăști miercuri seară să faci o drumeție pe munte și vrei să pleci cu R3001 sau IR1631/IR1586, să nu poți rezerva un bilet pe unul din aceste trenuri. Poate că tu îți planifici până și o ieșire de 30 de minute prin parc cu o săptămână în avans, însă sunt convins că mulți muritori de rând nu dețin(em) acest nivel de time management.

Cati biciclisti care s-au suit cu bicicleta in tren vreodata si-au luat loc platit si cati au mers pe ideea de intelegere cu nasul.?

Aici ai dreptate în sensul că fiecare (dar absolut fiecare) dintre noi e responsabil de situația societății și sistemelor publice. Cu fiecare demers, fiecare șpăguță sau închidere a ochilor atunci când vedem și știm că se petrece ceva anormal și/sau ilegal, nu am făcut decât să construim treptat acest „iad” din care dorim să fugim, de multe ori. Asta ține probabil de expunerea noastră către un sistem ostil (la modul soft) pe perioade îndelungate de timp. Sisteme ce parcă nu te lasă să trăiești normal (de la spitale la administrație publică și transport) și ajungi să percepi orice autoritate sau impersonare a unei instituții ca pe ceva ce te încurcă și cu care trebuie „să te înțelegi” pentru a își atinge scopul. Sau, și mai rău, ai o urgență medicală gravă cu un părinte, soție sau copil și ajungi la spital, unde nu găsești de niciunele și nu te bagă nimeni în seamă. Atunci e greu să mai ai principii, căci îți moare cel(cea) drag(ă), așa că te apuci să decartezi (uneori tot degeaba), susținând sistemul ăsta. 

Asta e discuție lungă și complicată, pe care merită să o avem pe alt topic, dacă există/se dorește/se poate/e timp.

Il inveti pe om sa intretina curatenia doar daca il pui sa o faca, il angajezi in astfel de activitati, numai asa il responsabilizezi. Inainte se facea asta, la scoala, in facultate in armata.

Sunt de părere că educația se face acasă. Dacă cine s-a ocupat de tine nu te-a învățat niște lucruri de bază despre cum e normal să funcționezi într-o societate (da, adică să te învețe să faci curat după tine, că nimic nu ți se cuvine, care e valoarea muncii și a obiectelor, etc.), n-o s-o facă vreo instituție de învățământ (dacă așa le putem spune școlilor și facultăților din prezent), iar armata ar putea rezolva treaba parțial, prin forță, căci la 18 ani cam greu să reeduci pe cineva cu vorbă bună.

Da, ar fi ideal ca prin școli să se practice ce spui tu (cunosc un caz, cu mulți ani în urmă, unde chiar se făceau lucruri similare într-o școală de provincie, în ciclul primar), dar aia ar trebui să vină peste o bază pusă temeinic în ăia 7 ani de acasă. Ori, acum, părinții nu au chef să stea de copii. Îi lasă pe la grădinițe și creșe private de la 8 dimineața până la 19, iar când îi iau de acolo îi pun în mașină, îi duc în casă (ferească Ăl de Sus să stea cu ei pe afară) și le aruncă o tabletă sau un telefon sub nas, căci pe ei îi doare capul după ce au muncit jumătate de zi la corporație/ghișeu/stat iar cealaltă jumătate s-au certat cu oameni pe Facebook. Plus că vor să se uite și ei pe Netflix sau să pună la pariuri, deci copilul „să mă mai lase”. Adaugi și mania de a da 500 000 de jucării și obiecte copilului, plus 4 sărbători și petreceri de Crăciun pe an la care primește câte un cadou și ajungi la o altă problemă gravă: copilul ăla nu poate aprecia valoarea unui singur obiect, căci e obișnuit să primească non-stop altceva nou și crede că-și permite să le arunce, să își bată joc de ele sau să facă o criză de alint, căci „se rezolvă”.

• Upvote 1
  • Like 1

@Trevizes

Referior la "Hai ca m-am lamurit cu voi", nu cred ca este cazul sa folosesti pluralul. De unde ai dedus ca eu nu stiu cat costa o calatorie la transportul in comun, de suprafata, in Bucuresti?
Vrei sa iti povestesc cum poti calatori cu metroul cu 2 Lei sau cu 2,5 Lei?
Si daca tot esti atat de atent la detalii, RATB nu mai exista de luni bune, acum se numeste STB.

Nu cred ca este cazul sa mai aduc in discutie sustinerile tale referitor la studentii mocangii care platesc supliment de bilet la CFR sau care trebuie sa isi plateasca calatoria la operatorii privati.

Despre studentii care isi cumparau mai multe bilete in aceiasi zi si pe aceiasi ruta nu s-a generalizat. Doar a fost un exemplu [venit din doua surse] la ce duce mocaciunea.
Daca ar fi platit 50% din pretul biletului crezi ca si-ar mai fi cumparat mai multe bilete in aceiasi zi?
Corect, in lumea digitala se poate implementa orice. CFR le-a limitat posibilitatea de a-si cumpara mai multe bilete moca in aceasi zi. Si acum le-o trage discret [cu asta a inceput prezenta discutie] si nu le permite sa isi cumpere bilete moca online.

Referior la "cati biciclisti au mers pe ideea de intelegere cu nasul", daca te ajuta cu ceva, eu mi-am luat tot timpul bilet pentru bicicleta atunci cand s-a putut, adica cand trenul IR avea vagon pentru bicicleta sau pe vremea cand in orice tren Regio te puteai urca cu bicicleta.
Singura exceptie cand nu mi-am luat bilet pentru bicicleta a fost Medgidia - Poarta Alba / Murfatlar, vreo 10-15 minute de mers. De cateva ori nici nasul nu m-a intrebat nimic despre bicicleta.

Cat despre "In orice tara normala iti programezi cu citeva saptamani o calatorie de 2 ore daca e cazul" da-ne te rog niste exemple concrete.