bogdanch

Aria Naturală Văcărești ("Delta Văcărești")

Recommended Posts

Nici nu vreau să mă gândesc ce vor păți copii sau iubitorii de câini care se vor juca pe acolo. De problema țânțarilor, locatarii din locuințele apropiate clar nu vor scăpa

Extraordinar! Si de familiile ce merg cu copiii pe munte nu ti-e mila? Sau cei ce merg prin Delta.

Se numeste "natura"/"natural" pentru ca nu te duci cu pompa de dezinsectie dupa tine doar ca "sa te simti bine" 15 minute :). Nu cred ca a murit nimeni de piscaturi de tantari....si sa nu incepem cu paranoia Zika, ca ma duc pan' la Socola-n vizita.

Prea ne cocolosim.

..sau poate te-am inteles gresit.

• Upvote 1

Zona aia e asa de ani de zile si n-au "mancat" tantarii pe nimeni, mai dau astia cu niste "tzantzarid" din ala diluat, din avion sau camioneta,cum au mai dat si in anii trecuti si se rezolva.

ATT! Probleme mai mari sunt cu capusele.

Da, un fenomen foarte trist al zilelor noastre... am văzut copii în parc care sfătuiau alți copii să nu intre în iarbă că sunt căpușe... Pe vremea copilăriei mele nu aveam astfel de probleme... 

Selectia naturala o sa-si spuna cuvantul la un moment dat. Toti astia crescuti in puf si cu toate ideile paranoide si cretine vehiculate in prezent pe forumuri de mamici si prin tot felul de carti vor avea, din pacate (pentru ei, caci nu au nici o vina pentru modul in care au fost crescuti), de suferit. Mai ales pe plan emotional. 

Sa fie sanatosi!

• Upvote 2

Sa fie sanatosi!

Ca să fie sănătoși trebuie să se joace în tărână și nămol...

• Upvote 1

"N-a murit nimeni de piscaturi de tantari ..." :) :) :)

E considerat cel mai periculos animal de pe pamant, milioane de oameni mor anual de malarie si diverse febre de mai multe feluri dintre care unele nu au nici pina acum antidot.   

La ministerul cu pricina fost mare chef dupa ce s-a finalizat crearea ariei protejate. Apoi s-a facut o liniste pe holuri de ziceai ca e abandonat. Stateam si ore in sir si nu suna nimeni sa spuna ca nu le mai merge calculatorul sau imprimanta.

Presupun ca "zeii" sunt multumiti cu achievement-ul de pus pe CV cand se intorc la Bruxelles si nu-si mai bat capul si cu alte fleacuri gen defrisari, poluari.

Care-s idioții?

Care-s idioții?

Evident că cei care au dat foc... că singur nu s-a aprins... 

Probabil minoritatile inaripate care-si fac veacul pe acolo. Apropo, odata cu curatenia i-au ușuit si pe ei ?

Probabil minoritatile inaripate care-si fac veacul pe acolo. Apropo, odata cu curatenia i-au ușuit si pe ei ?

Esti in UE, n-ai auzit? :D Trebe sa fim toleranti, sa nu dam in cap celor care paraziteaza natia, sa le dam chiar de mancare si sa le oferim propriile noastre fiice pe post de sclave sexuale, GRATIS! Merita, pentru ca respira ;). "Minoritatile au drepturi, majoritatea nu / E secolul restrictiilor, indiferent ce crezi tu"...  :-<

Din pacate, tot acest proiect cu Delta Vacarestiului mi-e ca se va dovedi inca un fiasco tipic de-al nostru, facut doar pentru imaginea anumitor indivizi sau organizatii (s-a mai vazut pe la OPTAR si pe la multe alte "case" treaba asta). Degeaba cureti daca nu monitorizezi. Degeaba monitorizezi daca nu pedepsesti.

cred ca te-ai aprins mai tare chiar decat focurile astea ...  

in asa-zisa Delta nu se va intampla nimic special, nu e nici o viziune concreta despre ce sa se faca acolo ca apoi sa constatam ca s-a incercat ceva si ca a fost un "fiasco".

Asteptam incendiul de azi ... :-T

Piste pentru biciclete şi pentru atletism, un centru ştiinţific sunt câteva dintre proiectele pe care cei doi proaspeţi administratori ai Deltei Văcăreşti, Asociaţia Parcul Natural Văcăreşti şi Primăria Capitalei, vor să le realizeze în acest an. Considerat cel mai mare parc natural urban din Europa, Delta dintre blocuri a fost declarată anul trecut arie protejată, iar zilele acestea Ministerul Mediului a desemnat administratorii zonei, relatează Digi24.

Sursa: http://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/natura-si-mediu/piste-de-biciclete-vor-fi-amenajate-la-delta-vacaresti-666596

Un alt articol mai detaliat: http://adevarul.ro/news/eveniment/lacul-luiceausescu-epoca-aur-delta-blocuri-1_5899eb555ab6550cb83b6fb9/index.html

Extras din articolul de mai sus:

Ce cuprinde acest plan?

Planul se axează pe patru mari obiective: conservarea şi protecţia naturii, educaţie şi conştientizare – pentru că vorbim de primul parc natural urban din România, are o valoare educaţională extraordinar de mare, cercetare ştiinţifică – vorbim de o zonă umedă autentică, aşteptăm ca institute de cercetare să vină cu laboratoare la Văcăreşti şi să cerceteze acest ecosistem în contextul urban, şi al patrulea obiectiv este ecoturism şi agrement, respectiv dezvoltarea unor facilităţi cu impact zero asupra sistemului, care să deschidă către public Parcul Natural Văcăreşti – :majoreta:o pistă de biciclete pe dig :bici-5:, o pistă de alergare, observatoare ornitologice, zonă de belvedere. Parcul Văcăreşti merită deschis către comunitate. Am propus ministerului aceste obiective, au fost acceptate, iar prin contractul pe care-l vom semna le vom pune în practică în următorii 10 ani.

Concret, cam în cât timp va fi amenajată zona de agrement?

Vom realiza treptat, pe etape. Încă de anul acesta vor exista facilităţi de vizitare a parcului. Dar vom avansa serios abia după elaborarea planului de management. Deci, vorbim de o perioadă între 3 şi 5 ani în care Parcul Natural Văcăreşti poate ajunge la nivelul pe care l-am gândit.

Ce fel de studii se vor face în parc?

Studiile sunt foarte importante, pentru că nu ştim în detaliu ce specii sunt în parc, de unde vine apa etc. Toate aceste studii costă enorm. Estimăm, la un prim calcul, circa 300.000 de euro. Sunt bani de care noi trebuie să facem rost. 

Ce surse de finanţare aveţi în vedere?

Sursele sunt private, care pot veni din partea companiilor intersate prin programe de corporate social responsibility să finanţeze proiecte de educaţie, de cercetare. În momentul de faţă, ca sume minime pentru asigurarea salariilor oamenilor care vor lucra la Parcul Văcăreşti, anual vom avea nevoie de aproximativ 120.000 de euro. Nu vorbim de investiţii, acţiuni de protecţie, de conservare, de studii, ci numai de salarii. O altă sursă de finanţare va fi din proietele europene la care să aplicăm. Dar vorbim deja de un termen de 3-4 ani până acolo. Cert este că problema financiară ne priveşte numai pe noi, va trebui să găsim soluţii, astfel încât să punem în practică ceea ce am propus.

Ministerul Mediului ce obligaţii îşi asumă?

Nu se obligă cam la nimic. În România, ariile naturale protejate sunt administrate de către terţi, adică organizaţii neguvernamentale. Administratorii se obligă să vină şi cu banii necesari punerii în practică a planurilor de management. Vorbim de sume consistente. Statul nu dă bani pentru protecţia acestor arii protejate, doar încheie contracte, şi dacă terţii nu-şi respectă angajamentele, contractele sunt reziliate.

:vesel::vesel::vesel:

• Upvote 1

Sunt tare curios cum se va implementa așa ceva la nivelul Bucureștiului. Sună bine, dar să nu uităm că avem (ca nație/administrație) un „talent” de-a „amenaja” zone populate de diverse animale/păsări în așa fel încât, din cauza intervențiilor un pic haotice și a haosului/gălăgiei generate, păsările să plece-n treaba lor. Mi-e cam greu să-mi imaginez cum păsări care se feresc de oameni ar sta liniștite în vreme ce ar fremăta lumea prin apropiere, cu/fără bicle. Oare o să avem și tonete cu porumb și popcorn?

Nu vreau să fiu înțeles greșit, doar că nu trebuie să ne lăsăm purtați de val câtă vreme avem numai exemple de proastă gestionare a patrimoniului natural, peste tot prin țară.....

P.S.: Îmi doresc foarte mult să mă înșel și să mi se dea peste nas în câțiva ani, dar până atunci rămân sceptic.

• Upvote 1

Pe cand primul concurs (de cyclocross) in delta?

PS: Ma gandesc la ceva facut cu cap si sustenabil, nu doar o ocazie de gratare si gunoaie lasate in urma