Sign in to follow this  
viv

Alungire lant

Recommended Posts

Este vreo problema daca folosesc zale tip quick release pentru alungire? In prezent lantul are o zala quick release, dupa alungire o sa aiba 2. Afecteaza asta in vreun fel transmisia?

Nu.

De pe mobil. Scuzati eventuale tastari gresite. Mulmutesc.

• Upvote 1

Dar nu e recomandabil.

Ieri i-a pleznit unui prieten o zala quick link in padure pe coclauri. Noroc cu presa de lant...

Daca mergi pe bicicleta ca un muncitor in pragul pensionarii e ok si cel mai probabil te va tine cat lantul. Daca te duci la maratonul 4 munti nu se stie. Te sfatuiesc ca atunci cand schimbi lantul si il scurtezi, sa pastrezi zalele scoase, pentru asfel de situatii.

In alta ordine de idei, ma tem ca nu poti. Zaua rapida are nevoie sa se cupleze pe doua interne. Deci poti sa inlocuiesti o za externa rupta, sa zicem. Dar sa lungesti un lant adaugand doar o za rapida, nu vei putea.

De pe mobil. Scuzati eventuale tastari gresite. Mulmutesc.

• Upvote 4

Deci am reusit ceva. Am cuplat zaua rapida,pe zaua rapida am mai adaugat inca 4 zale si am pus iar zaua rapida.  sper sa tina. Va multumescULa4LQR.jpg

@@viv Cam asa ma gandeam si eu. Banuiesc ca pe viitor vei tine minte cate zale are nevoie lantul tau.

• Upvote 2

Daca tot trebuie sa lungesti lantul (si dispui de o bucatica de lant ca sa faci aceasta prelungire), atunci e mai bine sa faci conexiunile bucatii adaugate cu zale rapide, decat sa scoti si sa bagi la loc pinul original. Asta doar daca nu ai cumva pini noi (Exista pini noi de la Shimano).

Pinii sunt de unica folosinta, daca ai desfacut unul cu presa de lant, nu il mai impinge la loc pentru ca exact acolo ti se va rupe lantul. Cu za rapida eu nu am patit niciodata sa mi se desfaca / rupa lantul, in schimb cu pin refolosit da. Iar dupa ce am patit-o, am am pus za rapida si am avut asadar doua zale rapide pe lant, cu care am mers pana a ajuns lantul la scadenta.

• Upvote 1

N-am folosti presa niciodata, doar dorn la demontare si nituire la montare. Si nu nituri cumparate separat ci nitul lantului. Nu mi s-a desfacut niciodata. E insa nasol de lucrat ca trebuie sa culc bicicleta si sa pun doua discuri de gantera pe post de nicovala. Pe motivul asta ma gandesc uneori sa iau presa, dar daca in final tot trebuie nituit (desi sunt si care zic ca nu trebuie, doar impins nitul si gata) nu castig mare lucru. Mai degraba presa ar fi buna de avut pe traseu, ca nu se stie niciodata. Insa presele bune sunt mai grele, cele mai usoare sunt din fier mort.

• Upvote 1

@@ViorelCapruciu Ultima oara cand am facut asa ceva a fost acum cam 15 ani, ocazie cu care am produs un lant, o idee cam intepenit si care, la un moment dat, pe o urcare, s-a intepenit, mi-a indoit deraiorul, l-a  bagat la spite si mi-a rupt si cateva spite.

Din punctul meu de vedere, NU CATEGORIC.

Acum, fiecare e liber sa faca ce vrea.

• Upvote 1

Si eu am facut ca Viorel ani de zile (dar nu de multe ori, trebuia sa desfac un lant cam o data pe an) si confirm: n-am avut probleme NICIODATA (vorbesc de o perioada de cel putin 20 de ani).

Acum, in ultima vreme, m-am cam lenevit si exact din motivele enuntate de Viorel, am folosit fie za rapida, fie presa de lant. Desi nu mi-a facut probleme niciodata vreo za rapida, totusi parca n-am asa incredere in ea ca in lantul original, cu nit original. Si nu, n-am nituit niciodata - daca e bine facut totul, se bate/preseaza la locul lui si gata!

Iacob: nu trebuia sa lasi lantul "intepenit". Trebuia sa-i faci ceva, sa se miste normal. In conditiile astea, nu e de mirare ca ti-a facut figuri (un cal de calarie e bun, dar trebuie sa te intelegi cu el, ca atfel, te arunca de nu te vezi!)

@@giginic Greseala mea a fost ca am "simtit" nevoia sa nituiesc, un pic. Dupa nituire, am constatat ca lantul nu mai are aceeasi mobilitate, moment in care am incercat sa refac mobilitatea si am crezut ca am reusit. Am mers ceva kilometri pana la un moment dat cand mi-a tras-o.

Nituirea este importanta si este parte a procesului de productie al lantului. Daca scoateti un nit cu presa, se aude un pocnet la momentul mobilizarii nitului. Nitul din fabrica, scos, si repus fara nituire creste riscul de a rupe lantul in special cand scapi o combinatie nepotrivita, care curbeaza lantul prea mult. Spun ca e un risc, nu o certitudine.

Alta este situatia cand pui un nit conceput pentru aplicare (Shimano).

Utilizez cheita de foarte multa vreme si eu si @@majikstone si nu am avut nici o situatie in care sa fi cedat. Mai mult, am intotdeauna cu mine o cheita de rezerva, mai mult in ideea ca se rupe lantul undeva si trebuie sa il refaci. Pentru ca nu sunt fan nituri Shimano sinu le utilizez, mai pastrez si cate un nit Shimano.

Repet, n-am avut niciodata nevoie sa remediez un lant rupt.

In schimb, cheita este absolut confortabila atunci cand ai nevoie sa speli lantul dar cel mai bine, poti masura precis uzura lui.

In concluzie, ii felicit pe cei care pot pune/scoate nituri de lant in conditii de siguranta. Pentru mine era nu doar un chin ci aproape o imposibilitate. Nu vreti sa riscati nimic, folositi cheite.

Desigur, cheita se schimba si ea odata cu lantul.

• Upvote 1

Spilul la nituire este rabdarea, sa dai cu ciocanul usor si de multe ori. Dupa cateva lovituri mai verifici lantul, cat de usor se rasuceste dar si jocul lateral (sa nu faca figuri la schimbari, daca se nimereste tocmai zaua aia), si tot asa. Inca un spil, ca sa nu pierzi din vedere zaua cu pricina in timpul lucrului si a probelor, rasucesti o sarmulita in jurul ei.