Panzer_IV

Aplicatie GPS pentru turele cu bicicleta

Recommended Posts

Salutare,

De ceva vreme incerc sa gasesc o aplicatie android care sa ma ajute in timpul turelor.

Am descarcat o gramada, insa nu am gasit inca un program care sa nu ma duca prin drumuri cu noroi desi imi indica drum judetean cu masina prin creierii muntilor, sau sa imi ofere o alternativa gresita..

Voi ce aplicatie folositi?

Salutare, ai cautat prin forum? De pilda Tehnica/centrul tehnic/Aplicatii software?

Bikemap - gasesti trasee facute

Strava

Altfel, o aplicatie dedicata pr navigatie auto nu te va ajuta

Am descarcat o gramada, insa nu am gasit inca un program care sa nu ma duca prin drumuri cu noroi desi imi indica drum judetean

In primul rand ca problema s-a mai discutat si se discuta in continuare:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/12845-harti-on-line-si-track-uri-gps/

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/2305-gps-pentru-bicicleta/page-16

In al doilea rand trebuie sa studiezi si tu acasa, pe cat posibil, si sa-ti folosesti simtul de orientare in teren.

GPS-ul e un computer pe mana caruia nu te poti lasa 100%, controlul realitatii inconjuratoare e la tine. :)

Eu sunt foarte multumit de aplicatia RideWithGPS, care pentru navigatie necesita achizitionarea unui pachet platit (folosesc pachet de 6.6 lei pe 3 zile, ca la cat merg eu nu se justifica mai mult).

Poti folosi si aplicatii cu harti offline (OruxMaps, Maps.me) - ambele au harti OpenSource care permit trasee pe poteci si drumuri secundare.

@@Panzer_IV Principalele aplicatii pe care le folosim sunt "planificarea din timp" si "analiza traseului".

In primul rand, ca orice aplicatie pe telefon mobil pentru ciclism are o limitare majora: bateria. De aici incepe un lung lant de compromisuri care iti fac mai multe probleme decat sa iti ofere solutii.

Inainte de a te aventura pe orice traseu, faci o analiza pe hartile electronice disponibile folosind aplicatii dedicate cum ar veni: mapmyride, ridewgps sau ce iti vine la indemana. In ultima vreme, pentru sosea, mi se par valoroase cele care folosesc sisteme de harti google si street view. Pentru off-road, cele care au openstreetmaps pentru ca arata inclusiv potecile.

Faci traseul, il analizezi fie din street view pentru road, fie din satelit pentru off-road. Il descarci in format gpx si abia acum incepe distractia.

Cum utilizarea telefonului pe post de ciclocomputer nu mi se mai pare de loc o idee buna, ba dimpotriva, mai ramane sa gasesti o aplicatie, nu neaparat pentru ciclism, care sa indeplineasca urmatoarele cerinte:

- harti detaliate off-line: OpenStreetMaps,

- sa incarce si sa afiseze traseul in format gpx pe care l-ai facut in prealabil,

- sa permita inregistrarea traseului parcurs (nu prea recomandat din motive de baterie chiar daca il tii cu ecranul inchis).

Pentru iPhone, as fi recomandat Galileo care este absolut perfect pentru asta dar din pacate echivalentul pentru androide e intr-o permanenta stare betta.

L-as ruga pe @@Traveller sa ne impartaseasca din experienta lui legat de astfel de aplicatii.

• Upvote 1

Intrucat in ultima vreme am folosit telefonul fara cartela SIM la drum (sau cu cartela dar fara credit pe numar) am ajuns la urmatoarele concluzii:

- Internetul si mai ales 3G-ul este cel care iti consuma cel mai mult bateria.

- pentru localizare si sugestii de drum cand ai nevoie poti folosi HERE offline, este peste google maps care te poate trimite in balarii

- pentru inregistrarea turelor poti folosi continuu ENDOMONDO

pentru inregistrarea turelor poti folosi continuu ENDOMONDO

Asta vrea net. Cel putin pe vremea cand il testam eu.

Merge fara net endomondo. Si ca orientare pana sa folosesc un soft de tracking foloseam here maps. Nu m-a bagat in balarii niciodata. E mai imprecis pe unele drumuri forestiere marcate, dar ca localizare e perfect si tre sa fii chiar bolovan sa te pierzi.

Strict pentru inregistrare (in conditiile in care mergeam pe un traseu cunoscut/studiat si nu aveam nevoie de navigatie) am folosit cel mai mult mapmyride.

Are nevoie de internet. Poti sa desenezi harta si, la salvarea ei, ai optiunea "Send to phone" pentru navigatie. Se pot descarca fisierele gpx sau kml pentru utilizare offline cu alte aplicatii (orux).

Pentru orientare in anumite puncte de pe traseu am mai folosit Maps.me, care are o harta de tip OpenSource cu multe detalii offroad.

Nu am incercat Maps.me pentru navigatie (accepta numai fisiere kml/kmz), dar intentionez sa o fac.

Pentru navigatie pe trasee necunoscute am folosit oruxmaps, dar am renuntat din cauza interfetei stufoase. Acum folosesc RideWithGPS, cu care am avut experiente placute. Ghidajul audio in cadrul navigatiei a fost prompt, atat de prompt incat nu a fost nevoie sa tin ecranul deschis.

Nu am ajuns in balarii si datorita unui studiu temeinic al traseelor (pe cat s-a putut) acasa.

Autonomia mobilului este o problema serioasa. Anul trecut la Craiova, la tura de 200 km, bateria s-a terminat dupa 6 ore (1600 mAh, telefon entry-level, pe mapmyride).

In februarie, la Maneciu, dupa 6h16 min pe RideWithGPS, cu navigatie, primele 30 min ecran aprins si 3G, bateria era la 58% (telefon nou, 4000 mAh, deci perspective mai bune). O sa fac diverse manevre sa studiez cat pot sa trag de el (ca timp). De exemplu, o sa comut pe 2G si o sa opresc orice alta aplicatie care sta degeaba in background, mai ales cele care au nevoie de geolocatie. De ecran aprins nu am nevoie, daca navigatia RWGPS continua sa se comporte ca pana acum, adica foarte bine.

View Ranger GPS (pt Android) permite download dintr-o gama larga de harti (fie open street, fie google) si utilizarea lor offine. Iti permite sa alegi exact ce te intereseaza pentru download, patratica cu patratica si te lasa sa alegi nivelul de detaliere al hartilor pe care le descarci.

iar nivelul de detaliere al potecilor si drumurilor secundare este adeseori peste realitatea din teren (stie si poteci care nu se mai vad cu ochiul liber).

De asemenea, permite inregistrarea traseului parcurs, precum si incarcarea de rute si trasee in format gpx.

Mai ramane problema bateriei, care se rezolva fie cu acumulator extern fie - cum folosesc eu pe trekking - cu alimentare USB din dinamul bicicletei.

• Upvote 1

[quote name="BogdanTimisoara" post="714846" timestamp="1464175131"0.

Mai ramane problema bateriei, care se rezolva fie cu acumulator extern fie - cum folosesc eu pe trekking - cu

alimentare USB din dinamul bicicletei.

Te rog detaliază ce adaptor/incarcator folosești de la dinam si de unde se poate cumpăra.

Exista undeva un topic unde s-au postat si scheme electronice, in cazul in care te pricepi, ai timp si chef sa iti faci singur alimentatorul / redresorul / stabilizatorul.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/6119-butuc-cu-dinam-nel%C4%83murire/

Eu nu mai am pasiunea asta, sau am ajuns la concluzia ca mai bine iau de-a gata un modul care sa faca tot ce trebuie sa faca, in conditii de siguranta (nu am chef sa prajesc nici dinamul, nici telefonul), sa fie bine protejat la umiditate si sa fie usor de montat / demontat pe bicicleta. Asa ca am cumparat online din Germania un produs Busch&Muller:

https://www.bike-components.de/en/busch-mueller/USB-Werk-mobiles-Ladegeraet-p35972/

Cand l-am luat eu, era ceva promotie, era in jur de 60-65 de euro. Dar nu regret, isi face treaba foarte bine, telefonul meu e permanent incarcat, nu intra in conflict cu farul care functioneaza normal, cantareste cateva zeci de grame si sta montata sub pipa, nu ma incurca, nu se vede.