Recommended Posts

Salut!

Doresc sa-mi iau o bicicleta MTB, la buget redus, noua. Intenționez sa o folosesc in scop recreațional, de câteva ori pe săptămana, prin pădure, drumuri forestiere, etc., dar si prin oraș. Despre mine: 1,84, ~100 kg, 0 skill in ceea ce privește MTB. As dori roti in 27.5 sau 29.

M-am gândit la 2 variante:

1. B'twin RR 520

2. Devron Riddle h0.7/0.9

Care din cele 2 imi sugerați ca ar fi mai ok, si dpdv al întreținerii, dar si al utilității, rezistentei in timp..

Au mai fost topicuri deschise cu privire la subiectul MTB începători, dar nu am găsit nimic despre bița de la Devron H0.7/0.9.

Mulțumesc,

Cristi

Off topic:

Presimt un flame war între adepții Devron vs B'twin.

Return to on: 

... Care din cele 2 imi sugerați ca ar fi mai ok, si dpdv al întreținerii, dar si al utilității, rezistentei in timp..
..nu am găsit nimic despre bița de la Devron H0.7/0.9.

Hai să fiu elegant: Devron este linie nouă de produse DHS. Nu are istoric de fiabilitate, dar dacă asimilezi fiabilitatea cu renumele fabricii DHS, nu mai cumperi Devron niciodată.

Ai pe acest forum un fan club Devron. Întreabă acolo. Apoi alege între ce spun posesorii de acolo și părerile unanim pozitive ale posesorile de biciclete Decathlon.

N-are de ce sa devina un razboi al opiniilor.

In cazul de fata alegerea e mai simpla, RR520 fiind echipata mai echilibrat/decent.

Pe Devron 0.7 o strica furca, nici macar pe "traditionalul" Suntour XCM/XCT nu l-au pus, ci un zoom amarat...

@@netcity : In general insa, opinia ta despre Devron nu-i chiar realista. Deja si-au facut un nume bunicel in ultimii 2 ani, cel putin pe gamele echipate cu cadrele alea foarte bine finisate. Si care nu numai ca arata ok, dar au si echipari decente. 

Devronul a fost un salt calitativ pentu DHS începând cu 2014. Dar din păcate calitatea echipării scade de la an la an.

În aceeași gama de preț (2800-3000) avem de exemplu:

- Devron Riddle H6.7 (2014) echipare X5+X7 și furcă Suntour XCR 120mm cu lock-out pe ghidon

Devron RIDDLE Men H3.7 (2015) echipare Shimano Alivio + X7, furcă Suntour XCM-414

- Devron RIDDLE Men H2.7 (2016) echipare Shimano Alivio + Deore, angrenaj SR Suntour XCM , furcă Suntour XCM

Cum interpretăm? În aceeași gama de preț calitatea componentelor a scăzut sau pe aceeași linie de model prețul a crescut cu 22-25%

Susținerea economiei românești prin achiziționarea unei biciclete DHS deoarece sunt produse în România nu se susține. Bicicletele de la Decathlon sunt produse la VeloCity Reşiţa, iar Campagnolo la Mărăcineni, judeţul Argeş, și Curtişoara, judeţul Olt iar Pegas revine curând la Zărnești.

Scuze de off topic.

Sfatul meu este să cumperi RR520 chiar dacă nu este atât de frumos colorat ca Devronul. Pentru că de ce să nu recunosc; chiar dacă nu este acesta stilul meu, designul coloristic al Devron bucură ochiul mai tare decât cel de la RR. Iar cadrele au într-adevăr linii fluide și suduri excepțional finisate.

De ce nu mergi să le probezi pe ambele?

Mulțumesc pentru răspunsuri si sugestii.

Am testat deja RR 520, mi-a lăsat o prima impresie buna.. Cat despre Devron, încerc zilele astea sa caut un dealer prin Brașov.

Prima mea opțiune a fost RR, dar ulterior am dat peste 0.7-le de la Devron, care, cum spunea si netcity, are un design cel putin la fel de plăcut ca si modelul RR. In orice caz, nu doresc o bicicleta doar pentru cum arată.

Mulțumesc încă o data de sfaturi!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Devron 0.7 are 7 pinioane pe filet, ceea ce înseamnă că nu vei putea trece la 8+ fără să schimbi butucul. 

Ca posesor de Devron H3.7 (am prins modelul cu furca XCR la 2100ron - bine punctat cu scaderea nivelului de echipare, dar cu pret mai mare), iti recomand RR520.

Nu am foarte multi km cu ea, dar am participat la un concurs XCO unde nu am avut probleme in operare.