lucc80

Marime angrenaj la tandem

Recommended Posts

Salut!

Mi-am luat un tandem de pe olx si m-am apucat de schimbat la el.

Desfacand piesele, am observat ca angrenajele de pe stanga(care banuiesc ca ar trebui sa aiba acelasi numar de dinti) la mine au unu 50 de dinti si altul 46.

Vreau sa le schimb.

Idee e, are importanta marimea aleasa, sau doar sa fie la fel?(pentru a nu produce defazaje).

Pe net am vazut poze si cu marimi mari 44-46 si mult mai mici.

Din ce am vazut ar fi o problema de gasit foaie mica cu brat de adult(170mm). 

Nu imi dau seama daca are vreo importanta la pedalat sau la ritm.

As prefera un sfat de la cineva care chiar are tandem. 

Bafta!

Sincer cam degeaba forumul asta - 163 de vizualizari - si nici o parere.

Pun cu 40 de dinti si asta e.

Se poate inchide sau sterge linistit.

Nu te supăra încă, cei 2 proprietari de tandem de pe forum nu se află printre cei 163...

Intrucat ma bate si pe mine un gand de tandem si am citit cat de cat niste chestii, vorbesc bazat doar pe asta si dupa judecata proprie.

E clar ca trebuie sa fie egale, defazajul introdus de diametre diferite poate genera probleme mari in viraje, capitanul degeaba ridicand pedala din interior daca stokerul se nimeresta sa o aibe jos.

Diametrul mare ingreuneaza bicicleta dar se va uza mai greu in timp si invers.

Care e prima impresie cu tandemul?

A intrat unul din proprietarii de tandem pe topic :)

O foaie mai mica intuiesc ca se uzeaza mai repede, insa neglijabil.

O foaie mai mare reduce garda la sol, care e importanta la tandem daca iesi de pe sosea.

Eu am vrut sa trec de la 32 la 48 insa bateau foile in cadru si am ramas cu banii dati :) https://www.bike-components.de/en/Truvativ/Singlespeed-4-Arm-Steel-Chainring-104-mm-PCD-p18661/

Daca lantul e uzat, recomand sa iei 2 foi de otel cu marimea intre 32 si 50, dupa  gusturi.

Daca nu, poti sa iei in calcul si sa cumperi doar una, de 46 sau de 50.

Arata-ne si noua o poza cu tandemul.

Mersi pentru opinii.

Momentan nu pun poze ca e demontat complet. 

Am gasit cu greu angrenaje cu foae de 40 dinti si astept sa vina sa le montez.

Iniatial avea de 46 dinti in spate dar se vede cum a ains lantul in cadru si de asta am dorit mai mici.

Prima impresie cu tandemul e BELEA - parca m-am nascut pe el, am mers o tura de vreo 40 de km si nici o problema (chiar daca era desincronizat din cauza angrenajelor inegale); am mers si offroad si a atins de vreo 2 ori cu pedala, dar nu semnificati - daca eviti micile denivelari, merge fara probleme.

Am reusit de asemeni urcare rampa de vreo 7-8 grade pe teren accidentat(drum de tara). cu ajutorul schimbatorului de pinioane.

De asemenea are 3 foi la angrenajul cu pinioane dar nu a avut schimbator, deci se muta automat foaia daca dadeam pe pinionul cel mai mare - trebuie instalat si schimbator de foi.

Am gasit rulmentii la axele angrenajelor varza - dar se schimba usor.

Revin cu poze in masura in care imi vin piesele si o pot reasambla. 

Per total e foarte ok tandemul, ideea e sa o suporti pe cea din spate si sa iti faca placere sa mergi impreuna. Altfel nu are rost.  

Bafta!

Sa stii ca sunt 2 sei cu gel pe tandem si a fost ok chiar si pe offroad si pe la traversare cale ferata fara sa fie tija de sa cu suspensie.

Am reusit cu franele, dar am o problema la schimbatoare - nu gasesc cablu de schimbator asa de lung(cam 2,5 metri).

Exista alta metoda decat conector cu surub si "prelungirea" facuta din 2 cabluri?