Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mytzam

Alegere 29er Canyon vs Scott

Recommended Posts

Salutare,

Am nevoie de o parere intre doua biciclete ( Grand Canyon Al Sl 6.9 si Scott Scale 950 ) in privinta marimii. In atasament am pus comparative marimile lor care mie mi se par apropiate. Inaltimea mea este de 167 cm. Pretul lor este cam acelasi, in jur de 5000 de lei, iar la cea Scott as putea sa o achit in rate si o iau din Romania.

https://www.canyon.com/en-ro/mtb/grand-canyon/2016/grand-canyon-al-6-9.html

http://bicishop.ro/Bicicleta-SCOTT-Scale-950-2015-4730.html

post-19134-0-30213600-1465747837_thumb.jpg

Personal, la 1.67m mi se pare mare M.ul de la Scott. E singura marime disponibila?

Cat ai lungimea interioara a piciorului?

E singura disponobila. 74 de cm descaltat lungimea interioara

Nu numai asta, dar M-ul ăla e și destul de lung, o să ai nevoie de pipă de 50-60, probabil.

Standover-ul cred că e măsurat diferit, altfel nu-mi explic cum de e aproape identic, în condițiile în care Scott-ul are țeava de șa mai lungă cu 3.5cm.

De obicei achizițiile făcute pe fondul "ultimei bucăți" merg prost, dacă ești hotărât pe Scott M mergi și probează-l înainte.

Din toate parerile spuse o sa cumpar canyonul. Va multumesc pentru timpul acordat.

Si acolo o sa te lovesti(la propriu) de aceeasi problema, staoverheight de +78 cm cand tu ai 74.

Aceeasi problema am avut.o si eu cand mi.am cautat mtb, avand 79cm cu picioarele departate la 35 cm. Am optat pt un cadru cu standover de 76-77cm, pt a avea cativa cm de siguranta, desi incaltat ajungeam la aprox. 81cm.

Pana la urma, sunt banii tai, decizia iti apartine in totalitate, dar te sfatuiesc sa cauti alternative fiindca sunt suficiente pt suma propusa.

Nu ai de unde ști cum a măsurat producătorul, dimensiunea respectivă nu poate fi luată drept bună (vezi Scott M vs. Canyon S).

Eu cred că e ok Canyon S - am avut cadru de 16 la 1.70, picioare de 79 și era loc mai mult decât e nevoie; plus... cadrul avea BB-ul cu 1cm mai sus decât Canyon-ul și cauciucuri de 2.35.

In aceeasi situatie sunt si eu, 1.70, 79cm picioarele, cadru de 41cm(ST) dar roti de 27.5. Cu siguranta, niciunul din producatorii de mai sus nu au dat standoverul masurat la inaltimea headtube-ului, parerea mea.

@@mytzam

Ai in judet dealer Bulls (downhillandmore.ro). Da-le un telefon, fa-le o vizita, mai prospecteaza piata.

Dimensiunea jantei nu afectează* standover-ul. 

Bulls-ul mic ajunge să aibă numere identice cu Canyon-ul; nu sunt sigur că înțeleg logica recomandării, în condițiile în care Copperhead-ul 29 Supreme (cel mai apropiat de 5000 de lei) are o echipare ușor... exotică. Dacă poți să-l probezi, merită totuși un drum până acolo.

La canyon ai o perioada in care o poti trimite inapoi sau schimba cu alta. Asta in cazul in care nu iti este buna.

Service-ul Canyon raspunde foarte greu.

Am facut o sesizare in urma cu o luna cu privire la un zgomot din shock si nici pana azi nu mi-au raspuns.

In unul din service-urile din Romania mi-a fost ratacit un rocker arm, iar Canyon nu are piesa respectiva pe stoc, nu stie cand o sa fie disponibila si nici nu-mi poate trimite o alta piesa de pe o bicicleta de pe stoc. 

Eu zic sa te uiti la alte magazine, de preferat locale.

Logica recomandarii era sa se uite si la mtb-uri cu roti mai mici(27.5). Atata timp cat diametrul total al rotii e mai mare, are nevoie de o furca cu lungime totala mai mare(la aceeasi cursa) pt a o acomoda. De aici rezulta un front end mai inaltat care poate influenta standoverheightul masurat la mijlocul TT(nu de alta, dar n-am vazut 29er cu headtube de 5-6cm). Daca logica mi-e gresita, puteti sterge postarea.

I-am recomandat downhillandmore fiindca sunt aproape de el si mi s-au parut comunicativi, lucru foarte important data fiind situatia de fata.

Standover height la canyon este luata la jumatatea wheelbase-ului si din cate vad coincide cu jumatatea top tube-ului. Inainte am avut un Felt care imi era mare (marimea L) si nu loveam cand ma dadeam jos de pe el si avea standover-ul de 773 mm. Tind sa cred ca se ia undeva la mijloc masura.

De aici și mențiunea cu semnificativul; standover-ul îl măsoară fiecare producător unde vrea. Mie nu mi se pare foarte productivă măsurarea la mijlocul TT (vezi imaginea).

Vorbim de 1.25cm diferență la 1/3 de țeava șeii între un 29 și un 27.5 cu aceeași înălțime a headtube-ului.

SceAeQd.jpg

* nu e poza mea

Am ramas pe Canyon cu marimea S pentru ca Scott ul era M si nu voiam sa iau iara ceva mare si vorba lui otsdr e riscant cu ultimele bucati si reduse in asemenea fel. Ca o mica curiozitate am reusit sa fac un discount de 15 % la Bicishop daca plateam total suma ceea ce zic ca e bine si este de intrebat tot timpul daca se poate. 

Multumesc de sfaturi tuturor.