Sign in to follow this  
alex77

Anii precedenti inainte de 89

Recommended Posts

Ma refer la anii precendenti inainte de Nicolae Ceausescu(de ex in perioada domnirii Regelui Mihai 1).Cum era invatamantul pe atuncea?Era mai diferit ca acesta de azi?Cand intrai la un liceu sau o facultate ieseai cu ceva util si aplicabil?Cate ore de studiu existau in acea perioada?Cat de autoritar era regimul in acea vreme?Existau manuale,culegeri,caiete pentru toti elevii?Cat de severi erau profesorii?Exista corectitudine pe timpurile acelea?Adica cand impartiai ceva era o egalitate intre superiori si inferiori.
Putem pune in calcul si primul si al doilea razboi mondial.
Unchiul meu din Ploiesti a avut 2 joburi electrician si contabil.A luptat in primul si al doilea razboi mondial.Prin 1945 dupa ce a abandonat functia de locotenent si-a ales cele 2 joburi.Nu stiu cum a fost promovat de la grad de soldat la grad de locotenent.Poate o fi fost un om cultivat.(avea o biblioteca intreaga de carti deci presupun ca avea carte)
De ce nu se mai face carte cum era pe vremea aceea? 

De ce nu se mai face carte cum era pe vremea aceea? 

Ai fost tu la toate orele, ti-ai facut tu toate temele, ti-ai pregatit tu toate testele si cu toate astea acum te gasesti in situatia neplacuta de a nu sti cum te vei descurca la examenul de Bacalaureat?

Unchi? WWI si WWII?? Asta inseamna ca e nascut cu cel putin cativa ani inainte de 1900. Deci ar avea cam 116-120 de ani acum.

• Upvote 2

S-o fi invatat pe vremea regelui si a domnitorilor dar se invata si pe vremea lui Ceausescu...nu preda Ceausescu la scoala ;) Iar bacul doar dupa 85 incepusera sa-l dea la totifie ca invatau sau nu.La facultate se intra cu note de peste 8 pe vremea lui Ceausescu,nu-mi pare ca nu se invata.

cineva care da bacul in 2016 nu poate avea un unchi care a participat la cele doua razboaie mondiale ale secolului trecut. :)

Dar persoane care au participat la cele doua razboaie mondiale au fost destule ... de ex. Hitler, Rommel, Antonescu :)

Si bunicul meu care era nascut inainte de 1900 a fost mobilizat ca elev de liceu sa ajute la trasnportarea ranitilor care veneau pe Dunare, iar in al doilea razboi mondial a fost pina la Odessa dar mai mult cu rol de furier nu combatant direct.

Dar eu am dat bacul acum aproape 30 de ani ...

Cand eram copil, pe strada unde locuiam era un domn emigrant din Rusia care luptase in Armata rusa de partea albilor si avea o cicatrice pe cap de la o lovitura cu sabia de la un duel in care il omorase pe oponentul "rosu".  

Si acum raspunsuri:

Pina in 1945 numai 19% din populatie stia sa citeasca. Cei cu liceu erau si mai putini si in general luati la razboi ca rezervisti ajungeau ofiteri. Dintre cei cu facultate luati la razboi, putini s-au mai intors, ca ofiteri ei cadeau primii.

Pe vremea lui Dej erau foarte putine locuri la facultate, ca sa fac o comparatie, Ingineria Mecanica (sau cum s-o fi numit) avea 10-12 locuri pe an. Prin 1989 mecanica avea 500, TCM-ul cam 450, Metalurgia 100, Transporturile 150-200 etc (pe an)

Intre 1985 -1989 s-a intrat cu note foarte mici la facultate, subiectele s-au ingreunat exponential de la an la an. La BAC se luau deasemenea note foarte mici dar toti se concentrau doar sa-l treaca. Am avut colegi care au luat 5 la bac dar au intrat primii la IPG Ploiesti sau Brasov.

Nu stiu cum au facut altii dar eu nu am copiat la Bac, si din cite stiu nici nu se prea incerca, erau profesori de la alte licee care erau in inspectie si care te supravegheau.

La admitere era exclus sa copiezi, te dadeau in gat colegii, media era cam 6-7 pe loc in medie.

Cat despre "darul" care se dadea colectiv profesorilor in facultate din partea "grupei" era o practica obisnuita, toti o faceau, dar nu stiu care erau beneficiile pentru ca nu era nimeni favorizat. Cafea, coniac, tigari :) :) Cred ca se dadea ca sa dea subiecte accesibile, nu din acelea in care putea sa-i pice pe toti.

Foarte, foarte rar, si cu un anumit tip de interventie, mai erau profesori care acceptau acasa vizite private in care aranjau examene pe persoana fizica.

• Upvote 1

Intre 1985 -1989 s-a intrat cu note foarte mici la facultate, subiectele s-au ingreunat exponential de la an la an. La BAC se luau deasemenea note foarte mici dar toti se concentrau doar sa-l treaca. Am avut colegi care au luat 5 la bac dar au intrat primii la IPG Ploiesti sau Brasov.

Te cam contrazic. In 87 la mecanica s-a intrat cu 7,5 ( sau pe-acolo)

La Bac nu erau chiar mici notele. Erau subiecte abordabile. Poate nu reflectau in totalitate cunostintele.

Nu stiu de ce, dar 5 la Bac, nu prea era promovat. Cred ca de la 6 in sus.

De pe mobil. Scuzati eventuale tastari gresite. Mulmutesc.

Pai sa o luam pe rand. 6 la romana am luat eu, iar colegul meu de banca 5. El e cel care a intrat primul la IPG.

In 1988 la Mecanica eu am intrat cam cu 6.60 la "incorporabili" si eram undeva in prima jumatate la "baieti". ultima medie era intr-adevar peste 6 a ultimului admis, ceea ce inseamna ca media ultimului/ei intrat/a la "neincorporabili" era poate chiar sub 6.  

se dadeau aceleasi subiecte in toata tara ... erau diferite doar cele de dimineata si dupa-amiaza. asa ca de exemplu la brasov cine a dat in sesiunea din iulie si a luat 5 a intrat pentru ca au ramas locuri libere.

A rămas lumea fără subiecte de discutat...

• Upvote 1

Nici ban-ul nu mai e ce era odată. 

• Upvote 3

Unchi? WWI si WWII?? Asta inseamna ca e nascut cu cel putin cativa ani inainte de 1900. Deci ar avea cam 116-120 de ani acum.

Citind primul post, exact asta voiam sa scriu si eu, sa dea ban cineva...

cineva care da bacul in 2016 nu poate avea un unchi care a participat la cele doua razboaie mondiale ale secolului trecut. :)

Dar persoane care au participat la cele doua razboaie mondiale au fost destule ... de ex. Hitler, Rommel, Antonescu :)

Si bunicul meu care era nascut inainte de 1900 a fost mobilizat ca elev de liceu sa ajute la trasnportarea ranitilor care veneau pe Dunare, iar in al doilea razboi mondial a fost pina la Odessa dar mai mult cu rol de furier nu combatant direct.

Dar eu am dat bacul acum aproape 30 de ani ...

Cand eram copil, pe strada unde locuiam era un domn emigrant din Rusia care luptase in Armata rusa de partea albilor si avea o cicatrice pe cap de la o lovitura cu sabia de la un duel in care il omorase pe oponentul "rosu".

Si acum raspunsuri:

Pina in 1945 numai 19% din populatie stia sa citeasca. Cei cu liceu erau si mai putini si in general luati la razboi ca rezervisti ajungeau ofiteri. Dintre cei cu facultate luati la razboi, putini s-au mai intors, ca ofiteri ei cadeau primii.

Pe vremea lui Dej erau foarte putine locuri la facultate, ca sa fac o comparatie, Ingineria Mecanica (sau cum s-o fi numit) avea 10-12 locuri pe an. Prin 1989 mecanica avea 500, TCM-ul cam 450, Metalurgia 100, Transporturile 150-200 etc (pe an)

Nu stiu cum au facut altii dar eu nu am copiat la Bac, si din cite stiu nici nu se prea incerca, erau profesori de la alte licee care erau in inspectie si care te supravegheau.

La admitere era exclus sa copiezi, te dadeau in gat colegii, media era cam 6-7 pe loc in medie.

Cat despre "darul" care se dadea colectiv profesorilor in facultate din partea "grupei" era o practica obisnuita, toti o faceau, dar nu stiu care erau beneficiile pentru ca nu era nimeni favorizat. Cafea, coniac, tigari :) :) Cred ca se dadea ca sa dea subiecte accesibile, nu din acelea in care putea sa-i pice pe toti.

Foarte, foarte rar, si cu un anumit tip de interventie, mai erau profesori care acceptau acasa vizite private in care aranjau examene pe persoana fizica.

Adevaraaaat! :-)

Formularea titlului e suficienta pentru a ne permite evaluarea sanselor la proba de romana. ZIc si eu...

• Upvote 1

070513_0612_ieibacunuie1.jpg

• Upvote 1

Cine nu ia bacu la Bucale, se poate adresa cu incredere Capitaniei portului Calarasi. Sau Zimnicea, Galatz, depinde fiecare in ce judet are rude.

10_650.jpg

• Upvote 2

34LQdw4.jpg

• Upvote 2

Sign in to follow this