Sign in to follow this  
ceoby

Sfat achizitie/configurare

Recommended Posts

Salut,

Ma bucur de multi ani de o bicicleta ce am transformato in timp in bicicleta de sosea/curse. Rulez cu cauciucuri de 22. Aici este partea ceea mai dureroasa, fac destul de multe pene, intr-o zi am facut doua fata spate si m-am intors cu bicla in mana, aveam doar o camera de rezerva. M-am gandit pe jantele care le am sa pun un cauciuc mai mare gen 28 de ciclocros cu un profil totusi mai multe de sosea cu eficienta la inaintare. Dar de ceva timp imi doresc sa ma plimb si off road/forestier. M-am gandit atunci sa imi iau poate al doilea rand de jante cu cauciucuri mai mari si confortabile/rezistente. Intre timp am fost intr-o zona turistica unde am inchiriat niste biciclete, Merida, care aveau caucicuri de 28, furca cu amortizoare, aripi, etc. Am facut trasee pe drumuri asfaltate, forestiere, iarba, etc. Ne-au placut foarte mult drumetiile si bicicletele respective.

Imi doresc una asemanatoare, care sa fie cat mai usoara, eficienta, dar si confortabila si rezistenta. Ce categorie ar fi mai apropiata de realitate :).

Initial ma gandeam la un mountain bike dar am vazut ca nu e necesar sa ai o bicla cu roti de tractor destul de ineficienta la consumul de energie. Am facut cred 150 Km prin parcul national fara o pana care m-a cucerit :).

La final ma gandesc totusi sa schimb anvelopele actuale pe bicla de strada pe care sa o folosesc pentru commuting si sa imi iau o adoua de aventuri :). Deci ce ma sfatuiti in ce categorie sa ma uit ? Buget 500-700€ noua sau sh sau combinat. Ca fapt divers locuiesc in Irlanda deci magazine gen UK/IR sau livrari pentru vest.

Multumesc.

Am atasat o poza cu bicicletele inchiriate.

post-1013-0-44449000-1465829907_thumb.jpg

Si la bicicleta ta ,daca este model mai vechi de prin anii 70 ar trebui sa aiba spatiu suficient la furca si in spate sa poti poti adapta roti cu anvelope 700x32(mai mari nu incap) care sunt bune si pt sosea si pt drumuri mai denivelate,de asemenea poti pune si aripi si portbagaj,un ghidon drept.Asta ar fi o varianta mai ieftina.

Asta e bicicleta, si intradevar ai nimerito este din '78 de o varsta cu mine :).

Ma gandeam ca singurul minus cu modificarea actualei ar fi lipsa amortizorului pe teren accidentat.

post-1013-0-11756300-1465891964_thumb.jpg

post-1013-0-00647700-1465891974_thumb.jpg

post-1013-0-12986100-1465891981_thumb.jpg

Ma uitam la maxxis overdrive elite as fi vrut pe jantele mele 26 sau 28 dar am la ei pe site 4 variante. Nu pot sa pun link, nu pot sa dau paste la e descriere, hm. Am atasat descrierea intr-un print screen.

post-1013-0-10889900-1465893623_thumb.jpg

Din cele 4 variante vad ca doar ultima 700x35 e pe 28(diametrul rotii) iar 35 9balonajul) nu sunt sigur ca incap.Nu ai nevoie neaparat de amortizor,la proba de ciclocross se merge fara amortizor si cam cu anvelope 700x32.

Daca imi permiti o parere,schimba bicicleta,nu-ti mai place cea veche.

Pana la urma am ales o bicicleta noua, fix pentru ce vroiam, outdoor si vreme cacaioasa unde aripile bune isi spun valoarea. Am sa revin cu poze, am luat de la Byke Service. Asa ca raman cu cea usoara de sosea si una polivalenta.

Sa le stapanesti sanatos pe ambele si la multi km fara probleme !

Pana la urma am ales o bicicleta noua, fix pentru ce vroiam, outdoor si vreme cacaioasa unde aripile bune isi spun valoarea. Am sa revin cu poze, am luat de la Byke Service. Asa ca raman cu cea usoara de sosea si una polivalenta.

?

Ce n-ai înțeles? Și-a luat biclă pt afară, nu pentru în casă. :P

Din nou in cautare :(. Luna trecuta mi-au furat Trek-ul.

Ziceam de outdoor si aripi pentru ca fac naveta in fiecare zi la servici si ma duc in costum nu ca la tour de France unde nu conteaza daca te stropesti si doi in Dublin suntem inconjurati de munti si plaje, nu mai bun de alergat cu un Trek. 

Oricum m-am hotarat sa ma intorc la vechea cursiera, sa renunt la 3 foi, doar una e suficient pentru sosea, sa ii schimb cauciucurile cu http://www.wiggle.com/continental-grand-prix-4000s-ii-folding-road-tire/ si poate sa imi iau si una pentru sezon ploios si plimbari offroad gen https://www.bykeservice.com/index.php/produse-html/bicicleta-sh-trekking-28-alu-crosswave-gri-7977.html