Axe

Trotinete Motorizate (electrice, GPL, benzina, aer comprimat, motorina)

Recommended Posts

Era vremea sa incerc noi senzatii :D

Pentru naveta in bucuresti, mi-am comandat o trotineta pentru adulti cu motor pe benzina.

Cadrul este aluminiu iar motorul este unul de motocoasa de 100cc in 2T, care atinge cu usurinta 80km/h. Poate pe viitor sa incerc sa-i cresc capacitatea cu vreun kit, plus frane BB7!? Rezista la peste 130kg. Poseda un schimbator cu trei viteze, identic cu cele de foi pentru mtb.

Astept sa-mi soseasca si voi posta mai multe fotografii 

gjytkjukyukhkyk_zpsokynscxl.jpg

jhfjhygfjgj_zpsgcbgdhu9.jpg

Interesanta jucarie. Presupun ca trebuie omologare pentru asa ceva. Ce model este?

Ma intreb daca nu poti adapta un motor in 4 timpi gen Briggs&Stratton folosit pe diverse unelte, gen masina de tuns iarba. Al tau desi are 100cc, presupun ca are cuplu maricel, de asta vroiam sa vad specificatiile.

Motorasul ala e cat de cat silentios sau face zgomot de scoala tot cartierul?

Ca trecand pe langa motocoasele lucratorilor ADP raman cu impresia ca astia ajung acasa surzi.

• Upvote 3

La 100cm e motocicleta, trebuie maxim 50cm3, sa nu te prinda cu viteza mare ca cine stie in ce belele intri...

"-Salut!
-Salutare!
-Ai ieșit azi la tură?
-Da.
-Cu ce?

-Cu motocoasa."

• Upvote 4

Motoarele sunt de multe tipuri, si eu vreau pe viitor ceva 4T. Prinderea e universala, in patru suruburi si se potriveste pe flansa metalica a trotinetei.

Dupa ce o primesc si o testez revin cu toate informatiile :)

Face zgomot dar e bine ca esti auzit, daca se doreste, poate fi montata o toba mai silentioasa

Cam asta pot sa faca:

Fumegatoare ca motocoasa mea:-)

Sa-mi dai adresa sa trec pe la tine la 7 dimineata :D

Face zgomot dar e bine ca esti auzit, daca se doreste, poate fi montata o toba mai silentioasa

Daca ii schimbi toba, l-ai stricat... La doi timpi toba e totul, aia regleaza fluxul prin motor ;)
  • Upvote 3

Face zgomot dar e bine ca esti auzit,

Exact.

Protectia sta in zgomot, nu in respectarea regulilor de circulatie, in conducerea preventiva sau in respectarea limitelor de viteza.

Cat despre fraerii care sunt deranjati de zgomot, da-i dracu' ca doar nu i-am pus eu sa iasa pe strada sau sa locuiasca intr-o zona unde baietii jmecheri isi tureaza motoarele.

Iar 80 km/ora pe trotineta mi se pare cam tentativa de sinucidere, insa fiecare cu optiunea lui.

• Upvote 5

Aceasta "jucarie" e gigantica, stiam ca e mai mare decat trotinetele normale pentru adulti dar e mai mare decat credeam! :D

Dupa proba de azi, neavand vitezometru, aproximez undeva la 70 viteza maxima, pe care promit, n-o voi folosi decat daca e calea libera.

Nu prea stiu cum sa-i fac consumul, banuiesc ca cel mai bine ar fi cu strava!?

13466148_1347708068579744_78555341363506

@Axe

S-o stapanesti sanatos, insa ai grija sa nu ajungi sa te plimbe SMURDU'.

Multumesc, o sa incerc sa ma feresc :)

Si pe ailalti, daca se poate ;)

@ Axe: Acum multi ani mi-ai spus ca pentru a nu avea scandal cu nevasta, cand imi iau o bicicleta noua, trebuie sa compensez pe alte laturi.

Un sfat foarte bun, pe care l-am urmat, si m-a ajutat pana acum.Neresit!

Dar totusi simt ca ar mai fi ceva...mai faci tu ceva in plus...ca altfel nu stiu cum te mai suporta nevasta-ta :D

• Upvote 1

Am mers azi in jur de 80km doar prin bucuresti. E o dracie al naibii de distractiva, te simti in permanenta ca in parcul de distractii si te astepti ca la fiecare trei minute sa sune clopotelul si sa trabuiasca sa mai bagi o fisa sau sa cobori din carusel sa pleci acasa! :D

Modelul asta cu doua viteze, din ce-mi dau seama abia acum, e facut ca la prima viteza sa ai un demaraj nebun, sa pleci ca din pusca si apoi, exact ca la masina, sa-i dai a doua ca viteza de croaziera...

Spune de unde l-ai comandat ca sunt curios ce poate face in offroad :))

E adusa din Anglia. Pai daca mergi in Bucuresti nu-ti mai trebuie offroad, e la fel :)

• Upvote 1

Normal că trebuia să fie "adusă"... seamănă cu astea.

Ok daca s-au epuizat intrebarile cred ca putem sa mutam topicul pe motociclism.ro :))

Cred ca tu de fapt esti ofticos ca inca pedalezi pe caldurile astea, iar eu ajung la munca cu pletele fluturand!? :D

hjkjhkhk_zps2sps6gom.jpg

Dupa ceteva zile de alergatura pot reveni cu urmatoarele doua constatari:

-Mersul pe asa ceva e distractie pura

-Consumul la 100km, e undeva sub 2L :)

Eu de curand am facut comanda de o trotineta electrica Xiaomi, direct din China, este la jumatate de pret fata de ce am gasit la magazine din ro. Cand vine fac si un review, vedem daca merita banii. :) La prima vedere pare un adevarat best/buy, insa vom vedea. Daca mai sunt interesati dati un reply si va raspund cand o primesc cu tot ce va intereseaza.