Sign in to follow this  
gibonu

Drăgăneşti (Prahova) – Gherghiţa – Balta Doamnei – Potigrafu – halta Crivina

Recommended Posts

51 km

Sâmbătă, 29.05.2016

Bucureşti Nord (07:15) – Ploieşti Sud (07:57) cu IR 1655.

Biletele pentru oameni le-am luat online, iar pentru două biciclete i-am dat naşului 10 Lei şi nu a fost nicio problemă (trenul asta nu are vagon cu loc special pentru transportul bicicletelor).

În Ploieşti Sud, după ce a apărut şi a treia bicicletă am continuat alergarea cu Regio 14975 al Regiotrans pe bucata Ploieşti Sud (08:15) – Drăgăneşti Prahova (08:54).

Pentru trenul Regiotrans am cumpărat biletele de la casa de bilete din gara Ploieşti Sud (4,40 Lei / om şi 2,90 Lei / biciletă).

Bicicletele au stat foarte bine în primul vagon al trenului, chiar langă cabina mecanicului.

575pbTIeAw6ZedmfcIXba_JcaC4RoZwFvRVaTE_9

Alături de noi, mai erau doi domni, buni prieteni cu mecanicul.

Astfel, după semnalul de plecare dat de naş a urmat (destul de tare) un “Bagăăă nea Danuţeeeee” (nea Dănut bănuiesc că era mecanicul).

Nea Dănut era foarte relaxat, pentru că aproape tot drumul a stat de vorbă cu unul dintre prietenii lui.

Am profitat de faptul că uşa cabinei era deschisă şi puteam vedea piesajul din alt unghi.

La un moment dat, unul dintre prietenii lui nea Dănuţ a scos o stică de coniac Unirea.

Până aici nimic deosebit, însă când omu’ a scos şi doua pahare de plastic, pentru el şi prietenul lui, chiar am rămas impresionat.

În Drăgăneşti (Prahova) am văzut pentru prima data indicatoare pe care este trecută doar distanţa până la intersecţia cu un anumit drum.

wqelItlRKv29U6eFcjQblOCgvsAuaxUvx_lBQ3Ib

O cafea de 1 leu de la apparat, servită pe terasa unui birt din sat, după care am continuat alergarea spre Potrigrafu pe DJ 100 B.

R5O6P-NU4-JabfbHMLZy1PX9mndENXejejXSlZ5j

Prahova, înainte de intrarea în Gherghiţa.

QzNgsArKtrbdxBAvNENUMQQtstAO3rJDGawop4H5

DJ 100 B este “coală de hârtie” (pozele sunt făcute la ieşirea din Gherghiţa).

Fx9DWFjij8TvwG6XKsyGgao1wngvb2viygWmEcYI

sUvfvzWNxqASpgHv3TREaqMZnZaZ3D_dLsSLFcPc

Ne apropiem de autostrada A3.

H_G00Kve0h26Unh4y6wRb0l4VNsZCIJygsMwbCxs

A3 văzută de sus, atât cât mi-a permis gardul de protecţie.

ym2EcWFXdvockNxTfhK0eI6q8padyTt3VZ8fU8DV

Fiind duminică, înainte de prânz, autostrada era aproape goală. 

Însă şi la alte ore am observat că este aproape goală şi nu reuşesc să înţeleg de ce încă unii optează pentru DN 1.

Intrăm în comuna Balta Doameni, satul Lacul Turcului.

92fYyEg6F9emvFd1FLPEAUrRxQZVgS0B863q8XQa

Rapiţa care nu mai merge pusă pe Facebook.

7I7zZjOmuX_okUZ9E7fBvivTkkts3xlJ3KtsYNE9

Urmează doar satul Balta Doamnei, cel care dă şi numele comunei.

j-5LnPjZxfSS_by88IQYNmMs7mdUJgQeTHOtfjnt

Biserica de lemn din acest sat.

eb6R-06BeVq-k3Hvv8s-XpbIkTqLYOpWiUenX0HC

97SOUNrtZ7L7EuZ_skN_Sya5IuRiF2kgYA0TyPeJ

Plus bustul lui Ştefan cel Mare în curtea bisericii.

HbdFWZ9-1eDedr15_32X_z_ytcySXNF-nfzQlt5a

Mai multe detalii despre acesta biserică, precum şi despre alte biserici de lemn:

• Upvote 3

Sâmbătă, 29.05.2016 – Partea a II-a

51 km

Intrăm în satul Curcubeu.

8dlx8lRatIGJY-RXGnKYzNjekdszkYb2NKHgzKw3

Pe la jumătatea satului, când DJ 100B virează aproape 90 de grade la stângă (venind dinspre Balta Doamnei), noi am virat dreapta

nabBffmSRtPOysjek0OcxxeAQ4Cr0AZiuQuxbSdH

si am continuat alergarea prin sat, apoi prin pădure, pe o uliţă asfaltată.

dkamdY2WhDqo6zXMJbu9ZtvfR9rJdHzYrawHLyMI

fcyaPUxNqbZSI0ZkELF1AxYXs19lkEvHSc0T3Bzf

Relativ repede am ajuns la destinaţia principală a plimbării, cea pentru care am plecat de acasa.

epNGXhMyhMCmmT3kG6idThqFPpyQunfvw_dfeNJz

Însă, din păcate pentru noi, domnul paznic ne-a spus că nu ne poate lăsa să intrăm şi că vizitele se fac doar în cursul săptămănii, în cadrul programului standard pentru majoritatea instituţiilor statului român, respectiv bine cunoscutul “L-V: 08:00 – 16:00

A mai adăugat domnul paznic “când ie şefu’ aici”, de parcă “şefu” ar face trierea vizitatorilor.

Am încercat să-l rugăm frumos, i-am dat de înţeles ca îi iese şi lui ceva, însă omu’ a fost ferm şi politicos, însă replica a fost tot timpul aceiaşi “nu ie şefu aici”.

Balta care probabil a fost gândită pentru dezinfectarea maşinilor care intrau în făzănărie şi care mi-a adus aminte că cu mulţi ani în urmă, pe la intrările în Bulgaria mai era ceva similar.

jNXKtQLGQfNAKqkCu4lHn71KzCvWNnA_9t9yFN3i

Cântar pentru cântărirea camioanelor care aduc furaje (sau cel puţin aşa mi-a spus domnul paznic).

cMqJESAgZgWqd20uEB0C-GIx9NrM0MFWdsL2Qggp

Mai multe detalii despre crescătoria de fazani Gherghiţa care se alfă în satul Curcubeu, comuna Balta Doamnei:

http://ploiesti.rosilva.ro/articole/crescatoria_de_fazani_gherghita__p_1408.htm

Că localitatea care dă numele făzănarie se află vreo 12 km mai în spate, e altă problemă.

Cel putin din ceea ce se vede pe site-ul de mai sus, făzănaria pare foarte tare.

Păcat că nu prea se poate vizita.

De făzănarie am aflat dintr-o ştire la Digi 24, undeva prin luna decembrie anul trecut.

Titlul topicului ar fi trebuit să fie “Fazănaria Gherghiţa”, însă, din motive de “nu ie şefu aici” nu ar fi existat nicio legătură între titlu şi un loc pe care nu l-am putut vizita.

Rămâne în continuare nedumerirea de ce zimbrăria de la Bucşani se poate vizita în weekend iar făzănaria de la Curcubeu nu.

Că doar ambele crescătorii aparţin Romsilva.

La ieşirea din satul Curcubeu am virat stânga, pe DC 96A şi am continuat alergarea până la drumul naţional nr. 1.

Releele care mă fascinau în copilărie, văzute de la distanţă.

qUEh5zmciCOyqGRcLggwgM8SUhMAmZ9qSp5hE0d-

• Upvote 4

Sâmbătă, 29.05.2016 – Partea a III-a

51 km

Bornă de plastic, pe DN 1.

N-am mai trecut pe aici din vara anului 2012, de când s-a deschis autostrada A3.

eFY1aRWo6h1Emr8eN4zLygNvmiCdn4vZao5vJzdL

Pe DN 1 se merge relativ bine cu bicicleta, având în vedere că pe marginea drumului există un fel de mini bandă de siguranţă.

PjOjL5ySf_A41TI2uTEbWasBF_7u6PJJMkPvf0l4

Releele văzute mai de aproape.

9QcVTYHjVXGr1t1m_gBo9_8Y_VnoFz01Vjte7R21

Intrăm în judeţul Prahova.

I1hS7hvfX4Mk8wTzeGj_tmaIr6P_Vbk5DqX9Yoa-

În Potrigrafu am virat stânga spre Gorgota.

WY6tF3mQWfLsuRMSXCe9xs3k-sfZ2tYlS8Ox-9fl

Chiar în intersecţie se află o statuie a lui Cuza.

GfWXHSgqZosjZWVxU90wyqE1ODVjlTguOCr-c3Hg

1JauviThlZ37sMuPLVSjpqdtOd2MIrpKe6dZTMVl

Cam o oră am făcut o pauză la o cârciumă din Gorgota, unde printre altele am asistat la evacuarea (de către un agent al unei firme de pază) a unui beţiv recalcitrant, după care am continuat alergarea spre Poienarii Apostoli.

MkH9jNDNEhnP4gu7ouxThRGmXx2ZuY745tstOV1V

Locomotiva Emil Cioran în halta Crivina.

GQhmh2UOXNO1awRpEIbQqp-CJvp6Pbwl9MpzmNLT

KzmsQQUm9NA9KgJmkO42b8kcMUxwj9mqelaDo6Je

Locomotiva Emil Cioran era cea de-a doua locomotivă a unui lung marfar care astepta, probabil plecarea din halta Crivina.

mwpGA8MO2ZbzEhALpluZPrFl_vpjp6Prw59N1bsN

• Upvote 3

Sâmbătă, 29.05.2016 – Partea a IV-a
51 km

La intrarea în Poienarii Burchii se află un monument funerar

1aA7ubNGSRTXFRQNp9x73UEJrrD2inquY-uNiW99

ridicat în memoria soţilor Angelescu.

vcQuEw9yoibtsObINbFvgHQ_E2mqlani0hcBJVzb

qxqV2cA5OYb5WfazTo0dnf88txY39WUSFY68Ey6j

O parte din monumentul funerar căzută în iarbă.

6L8NDO23vm6j1RYDPzGxXTeFMf8Iz6ErLmCCKJuX

Probabil blazonul familiei.

ASW81o-PkUgFmty1oVLgXV-s7d2wNz44_rdYNHj5 

Mânăstirea Pissiota.

-ReU6_acElr_sufSewcjdRpIhOEzJIR5u7EqvJrW

Pauză vreo juma de oră la o cârciumă din Poienarii Burchii, după care înapoi la halta Crivina.

Chiar lângă haltă, am avut plăcuta surpriză să constat că există o parcarea acoperită pentru biciclelte.
Exteriorul.

CEfIY1PjeVKnhxUZpnerS9gFu-COP08PA7bDKGlF

Interiorul.

QoCnmZXscilNLBDdgt0-hXQShBDKZFkRIsOPW5Vt

Şi intervalul de plată al taxei (valoarea taxei n-am afalt-o).

agIml-dZWg2V3F2mKywjDuP86E8B1rkq-LdN2_vz

Or mai fi şi alte asemenea parcări, însă pentru mine este prima pe care o văd în RO.

Halta Crivina.

RSxuAbSJhPcc9OJqmNQixjaMXimECmffmJPJQnRj

XlXtsUUyuY0qcElCRAkSHl9b5gTT5xmHDFDzI2-A

Un tren până la Buftea, o pauză de masa la o cârciumă relativ aproape de gara Buftea unde pizza şi clătitele au fost bune, după care cu alt tren am ajuns înapoi în Bucureşti.

Cam asta a fost.
O plimbare interesantă, păcat însă că n-am văzut şi fazanii.
Dacă are cineva vreo întrebare, cu cea mai mare plăcere.

• Upvote 3

Salutare!

Foarte frumos traseu, as vrea sa stiu cam cat de greu este? Sunt la inceput (de o luna ma dau cu noua bicicleta) si as vrea sa fac anul acesta un traseu. Multumesc.

@Ady2016

Traseul este doar plat, fara urcari / coborari, plus cateva bucati cu drum prin padure (tocmai bune pentru racorit).

Traseul trece prin multe sate, asa ca aprovizionarea cu apa / bere nu este o problema.

Daca mai ai nevoie de alte detalii, nu ezita.

Multumesc.

L.E.

Mai gasesti si aici niste trasee interesante in jurul Bucurestiului:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/6739-puncte-de-interes-%C3%AEn-jurul-bucure%C8%99tiului/

Alte detalii, pai..., daca ai traseul "salvat" pe undeva pentru a mi-l trimite si mie...chiar as vrea sa il incerc la sfarsitul lunii cat ar mai tine vremea asta ok de pana acum ....

Multam pentru link am sa arunc si cate un ochi pe acolo.

Traseul ar fi cam asta:

https://ridewithgps.com/routes/15278837

Doar ca @@gibonu spune ca a parcurs 51 km, si mie nu-mi ies neam. :)

La iesirea din Curcubeu poti sa tii DJ 100B prin padure, ca sa eviti DN1.

Alte trasee posibile in zona (tot cu trenul ca rampa de lansare si intoarcere in Bucuresti):

https://ridewithgps.com/routes/12739215

https://ridewithgps.com/routes/14020077

https://ridewithgps.com/routes/12871772

https://ridewithgps.com/routes/7121050

@Ady2016

Traseul este cel indicat de @@Traveller in postul de mai sus, doar cu unele mici exceptii nesemnificative.

Cat priveste vremea, pana pe la jumatatea lui noiembrie nu este nicio problema (doar sa nu fie o zi cu ploaie).

L.E.

Un traseu interesant pe langa Bucuresti este cel de la Zimbraria Neagra de langa Bucsani.

Variante de ajuns plecat de acolo sunt multe iar una dintre ele este in ultimul link pe care ti l-a indicat @@Traveller mai sus.

Si pentru ca tot vorbeam de pedalat in noiembrie, ai aici una dintre variantele de ajuns la Zimbrarie, din 14.11.2015:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/11331-rezerva%C5%A3ia-de-zimbri-neagra-buc%C5%9Fani/?view=findpost&p=703270

@Traveller

Traseul este intr-adevar cel indicat de tine, cu doua precizari:

- la Draganesti Prahova nu trebuie traversata calea ferata pentru ca halta este la sud fata de aceasta, aproape de DJ 147;

- la Poienarii Burchii am mers cam pana la jumatatea satului, apoi ne-am intors spre Crivina.

Oricum, acestea sunt amanunte nesemnificative.

N-am precizat eu, insa cei 51 km se refera la distanta totala parcursa in ziua respectiva, de cand am plecat de acasa.

Adica include bucata Colentina - Gara de Nord la dus si Gara de Nord - toata pista ciclabila de pe calea Victoriei - Colentina la intors.

• Upvote 2

Desi fiind la inceput, eu sincer sunt satul la cat am alergat prin capitala asta si parca trebuie neaparat o iesire  :)

Pana la sfarsitul lunii august am weekend-urile libere, si as putea incerca cateva ture din propunerile facute de voi mai sus. Mai ales daca vremea va tine cu noi, la cum spui @gibonu

Am inceput sa le iau la "studiat" si m-am hotarat ca de inceput sa merg pe aceasta varianta  -  https://ridewithgps.com/routes/12739215 iar a doua tura sa fie - https://ridewithgps.com/routes/15278837

@Traveller multam si pentru restul propunerilor chiar sunt bine venite, vorba aceea toate la randul lor  :)

Traseul ar fi cam asta:

https://ridewithgps.com/routes/15278837

Doar ca @@gibonu spune ca a parcurs 51 km, si mie nu-mi ies neam. :)

Si eu am ramas puntin cu beculetele stinse la socoteala dupa ce am vazut ceea ce mi-ai trimis mai sus si ce spunea @@gibonu de 51 km.

N-am precizat eu, insa cei 51 km se refera la distanta totala parcursa in ziua respectiva, de cand am plecat de acasa.

Adica include bucata Colentina - Gara de Nord la dus si Gara de Nord - toata pista ciclabila de pe calea Victoriei - Colentina la intors.

Dar explicatia am vazut-o la scurt timp  :D

@Ady2016

Bafta.

Si la intoarcere, poate se spui si noua cum a fost.

Multumesc.