Sign in to follow this  
PIStYl

Achiziție bicicletă

Recommended Posts

Salut! Cum vine vara şi am rămas fără bicicletă, am neapărat nevoie de una.

-Buget:aprox. 2000ron

-Înălțime: 1.9m

-Greutate: 90kg

Recent am avut ocazia să merg pe un Rockrider 520 şi pot spune ca mi s-a părut ok, ținând cont că avea aproape 2 ani.

Bicicleta o voi folosi foarte mult să mă deplasez prin oraş, dar adesea(cel mult la 2 saptamani) la final de săptămână voi frecventa drumuri de distanta lunga si de o calitate proasta.

Dacă aveți o recomandare ce depăşeşte pragul impus(nu cu f mult), dar ştiți că merită, nu ezitați să spuneți.

Mersi anticipat!!!

Nu

Nu ştiu dacă aş opta pentru una de trekking. Mai degrabă pt un mtb, oricum, mai aştept păreri.

@@PIStYl , MTB-ul nu este SUV-ul bicicletelor. 

Personal însă, ținând cont strict de ce ai declarat că ar fi nevoile tale, te sfătuiesc la o biclă mai ”polivalentă”, gen trekking. Vrei viteză mai mare? Te orientezi spre gravel bike - ciclocross. 

Niciodată nu voi înțelege însă de ce în România pentru oraș, nu se aleg bicicletele specializate de oraș care oferă confortul și vizibiltatea din trafic mult peste orice alt segment.

Pt. MTB în bugetul tău există multe topicuri deschise, a căror concluzie este alegerea RockRider sau Devron (întreabă de altă mărime sau caută un alt magazin). Te încadrezi la RR 540 mărime L.

Dacă vrei ceva mai de ”firmă”, uite o propunere: GT Karakoram .

Am înțeles recomandările trekking, doar că am avut prieteni care au avut acest tip de bicicletă şi mi-au spus că pe trasee proaste, nu se descurcă aşa bine. Iar pentru mine, mersul pe MTB în oraş nu reprezintă nicio problemă. Apropo, acele gravel bike cum îs?

Defineste, te rog, trasee proaste ca sa fim pe aceeasi lungime de unda.

Daca un trekking nu se descurca bine pe "traseele proaste" (ramane sa definesti ce intelegi prin asta), despre o cursiera de tip gravel bike ce sa mai zicem?

Alea-s bune pentru asfalt si, acolo unde traseul te obliga, iesiri pe macadam. 

Si eu tot o bicla trekking mi-as lua, daca offroadul e redus ca dificultate si procentaj din distanta.

Tot nu se justifica MTB. Din contra, un trekking pe care pui cauciuc cu balon mare trece mai usor peste denivelari. 

Aa, daca vrei sa urci din Pucioasa pe Bucegi si Leaota, atunci da, merita sa iei un MTB.

• Upvote 1

Ok, atunci sunt dispus să-mi cumpăr şi una de trekking. Aştept recomandări!!!

Am avut un trekking cu roti 29'er si angrenaj MTB fara suspensie fata iar acum am un MTB 26'er evident cu suspensie fata. Cu ambele am mers mult atat pe asfalt cat si pe drumuri pe care putini sunt in stare sa mearga fie la deal fie la vale atat iarna cat si vara, pe soare sau ploaie. Le-am experimentat pe ambel destul de bine si tot nu pot sa-ti fac o recomandare spre o directie.  Exista in fiecare configuratie un avantaj si un dezavantaj. Am sa specific acest lucru iar tu faci alegerea. Atentie ce am subliniat la configuratia trekking-ului caci este foarte important pentru comparatie. Ambele biciclete au rapoartul de transmisie si profilatura cauciucului similara. 

- Trekking-ul cu roti 29'er si angrenaj MTB ofera o pozitie buna pentru distante lungi.  Saua ridicata la maxim in proiectie verticala este aproape de butucul pedalier creste asfel eficienta pedalatului atat pe asfalt cat si la urcari grele cu bolovanis.

- La coborare pe teren accidentat MTB-ul cu saua pozitionata mai aprope de spatele bicicletei si existenta suspensiei fata este mult in avantaj.

- La MTB atunci cand ai seaua ridicata la maxim geometria cadrului o indeparteaza de axul pedalier si in felul asta scade considerabil eficienta pedalatului in mod special la drum lung, problema poate fi partial rezolvata cu o tija de sa fara offset dar asta este cheltuiala suplimentara.

- Pentru naveta zilnica trekking-ul este mai usor de echipat cu aparatori de noroi eficiente, este posibil si la MTB 26'er dar trebuie improvizat.

- Trekking-ul este prin definitie o masinarie de carat bagaje, MTB-ul mai greu si mai putin.

- MTB-ul cu roti 26 este mult mai agil, se poate face intoarcerea intr-un spatiu mai mic si ofera daca ai nevoie o pozitie mai aprope de sol. 

- MTB-ul este mai usor ( generic )

- Trekking-ul nu se gaseste in aceasta configuratie, trebuie adaptat pe cheltuiala ta si asta este un mare minus.

Probabil ca nu o sa gasesti trekking gata echipat cu angrenaj si roti de 29er, ci doar cu angrenaj si roti de trekking (adica angrenaj la care foaia mare are mai multi dinți - de obicei 48 - si roti mai grele si mai putin rezistente la abuz). Iar pt upgrade o sa platesti o suma aditionala, sau îl faci pe piese de la început)

Trekking cu roti 29'er si angrenaj MTB nu se gaseste in magazin.

Traducere

Roti "mari" si "groase" + transimisie "de urcat la deal"

Există 29ere entry level care au practic furca de trekking. De la Cross, de exemplu.

in opinia mea nu este acelas lucru.

MTB-ul 29'er are geometrie de MTB, nu are nici unul din avantajele trekkului. In plus, cand spun trekking spun implicit furca rigida ( stiu ca nu multi gandesc asfel,si mai nou toate bicicletele de trek au furca cu suspensie dar asta face doar sa ingreuneze  bicicleta, sa-i strice geometria si sa o faca mai scumpa fara a adduce un avantaj real.

Hai sa nu o mai lungim, daca ai de carat ocazional bagaje si/sau vrei sa folosesti bicicleta ca UNIC mijloc de transport tot anul mai discutam daca nu iati un MTB 26er. Asta este piata de biciclete in Romania, aici ai oferta cea mai variata si contrar opiniei sus mentinate de cineva, MTB-ul 26er cu spatele rigid si rapotul de transmisie 3,8 - 0,7 pare sa fie SUV-ul bicicletelor.

Bicicleta va fi singurul mijloc de transport, iar când mă plimb rucsacul îl țin în spate.

În opinia mea, rucsacul și bicicleta nu prea fac casă bună împreună. În primul rând, vei transpira și rucsacul va împiedica evaporarea. În al doilea rând, rucsacul ridică poziția centrului de greutate, deci pierzi din stablitate, mai ales pe teren accidentat. Dacă ai de cărat o cantitate mare de bagaj, ar fi bine să te gândești la un portbagaj;  pentru ture de 1-2 zile, ia-ți diverse gentuțe cu prindere pe șa, cadru, ghidon sau poți alege un rucsac de mijloc cu capacitate corespunzătoare (seamănă cu o borsetă supradimensionată care se prinde la spate, deci vei transpira la coccis). Eu am folosit pentru ture scurte variantele de mai sus m-am simțit mult mai bine decât cu un rucsac.

Ok. Mă voi gândi şi la asta, dar prima oară bicicleta, nişte mănuşi,o vestă reflectorizantă şi ce mai trb. Buget maxim 500 euro!

Găsești biciclete bune pentru ce-ți trebuie ție în magazine online din UK, Germania sau chiar și alte țări din EU. Majoritatea livrează în România și în marea majoritate a cazurilor bicicleta + transport costă mai ieftin decât același produs cumpărat de la noi. Sfatul meu e să nu te grăbești, studiază ofertele, călărește bicicletele prietenilor, vezi ce tip ți se portivește.

Sambata asta vreau sa o achizitionez, cu tot ce mai e nevoie pe langa, deci astept recomandari.

Mai ușor cu posturile fără conținut.

Edited by otsdr