Sign in to follow this  
PIStYl

Achiziție bicicletă

Recommended Posts

@@PIStYl, dacă apeși Continue o să afli ce te interesează. Standover de max. 83,3 cm, restul depinde de tipul bicicletei pe care dorești să o cumperi.

Daca dau ''Continue'' informatiile astea imi apar:

Top Tube Length
59.8 - 60.2 Cm
Seat Tube Range CC
56.9 - 57.4 Cm
Seat Tube Range CT
58.6 - 59.1 Cm
Stem Length
11.7 - 12.3 Cm
BB Saddle Position
72.9 - 74.9 Cm
Saddle Handlebar
61.6 - 62.2 Cm
Saddle Setback
7.9 - 8.3 Cm
Seatpost Type:           Setback                        

Ok, asta e ce-ti trebuie. Bicicleta va avea marimea 58-59 cm (22"). Asteapta totusi pareri si de la alti useri.

Cu Specialized-ul nu ai ce face in oras, plus ca iti e cam mica. Merida are dotare ok. Al 3-lea link e invalid.

Du-te la un magazin, suie-te pe o bicicleta de test apropiata ca forma de ceea ce-ti doresti si vezi cum te simti pe ea. Asta o sa te ajute sa te orientezi mai bine daca vrei sa cumperi una online, dar si sa-ti dai seama ce marime de cadru ti se potriveste.

Ma gandeam ca nu te-ai hatarat nici pana acum si ai apucat calea bazarurilor.

Cele 2 de mai sus (pe langa ca nu-i voie sa dai link direct) sunt 2 bicle foarte diferite.

Despre provenienta nu pot sa ma pronunt. Dar daca esti la inceput si ai 2500 de lei, de ce iti e greu sa iei RR560? 

Nou, bine echipat, ce e asa de complicat? Doar pe marimea ta sa fie, XL.

Păi mă uitam că are Alivio/Acera la banii aceia. Oricum, de ce nu recomanzi sh?

Cum sa aibă alivio acera, are transmisie completa sram x7!

Deci pe toate pe care le-a luat el din Germania :))

Asta e bine, ca mai sunt licitatii, macar nu e furata, daca figureaza si seria ei pe acel document comun e ok, daca e furata...

Numai daca are factura originala sau bonul.

Bicicleta Cube iese din discutie, doar nu iti iei o bicla second cu 2100 lei cu furca XCM?! RR560 e peste ea la orice ora.

Cat despre Merida, ca marime ar fi buna cred, ca pret e suspect de ieftina.

Dupa cunostintele mele shockul Fox RP2 nu e blocabil, deci afirmatia din descriere nu e corecta.

Numai daca are factura originala sau bonul.

Bicicleta Cube iese din discutie, doar nu iti iei o bicla second cu 2100 lei cu furca XCM?! RR560 e peste ea la orice ora.

Cat despre Merida, ca marime ar fi buna cred, ca pret e suspect de ieftina.

Dupa cunostintele mele shockul Fox RP2 nu e blocabil, deci afirmatia din descriere nu e corecta.

Daca pe acea chitanta pe care o are el apare seria cadrului este un argument solid?

Se poate intocmi vreun fel de contract intre mine si el pentru a marca aceasta tranzactie, astfel evitand urmatoarele probleme?

Daca exista un proprietar pagubit care apare si face dovada, nu cred ca iti e util contractul ala. Sigur ca o factura de la magazin, cu numele lui pe ea si o data recenta (1 an-2-3-5) ar fi in masura sa te linisteasca. 

Cand cumperi second iti asumi un risc variabil.

Parerea mea e ca iti complici viata inutil. Vrei sa ai musai "o marca de renume" ca prima bicicleta?

Eu nu inteleg cum a deviat discutia de la bicicleta pt deplasari in oras si pe distante lungi la fs. :)