ionutm88

Specialized Rockhopper Comp 29 2014- Filet brat pedala distrus

Recommended Posts

Salut.

Prima data cand postez pe acest forum si o fac sa imi incerc norocul cu rezolvarea unei mici/ mari probleme.

Detin o bicicleta Specialized Rockhopper Comp 29 2014. Problema este ca o pedala s-a decis sa se crape saptamana trecuta asa ca am decis sa fac un upgrade. Filetul de la bratul pedala avea ceva probleme din trecut, cand cineva a reusit sa monteze gresit, dar prindea cam 50%. Acum, cu noile pedale din graba nu am strans pedala stanga suficient, si am fortat-o ca un idiot pentru cativa km. Cand am ajuns acasa filetul era complet distrus, pedala intra in brat ca intr-o teava, nu mai are ce infileta catusi de putin.

Marea problema este ca are angrenaj :Custom Samox, 2pc., forged arm, 2x10, 170mm/175mm , si nu reusesc sa gasesc nici un brat stanga sa cumpar, pe nicaieri, singura varinata pana in momentul de fata fiint ca sa inlocuiesc angrenajul, adica peste 600 lei. Stie cineva unde as putea gasi un brat pentru acest samox? Sau are cineva cum sa ma ajute in vre-un fel? Nu am in buget acel angrenaj pentru aceasta vara si nu prea imi doresc sa pierd anotimpul in care merg super mult cu bicicleta din acest motiv.

Daca se poate ca sa ma ajute cineva cu vre-un link va rog sa ma ajutati, daca nu este posibil macar sa imi spuneti daca ar fi catusi de putin ok sa o lipesc cu posipol/poxilina sau sa o sudez.

Multumesc!

Am atasat si niste poze informative, ca sa se vada despre ce brat este vorba.

post-19148-0-01369900-1466274604_thumb.jpg

post-19148-0-20715600-1466274607_thumb.jpg

post-19148-0-45111200-1466274609_thumb.jpg

post-19148-0-27829100-1466274612_thumb.jpg

post-19148-0-53524000-1466274614_thumb.jpg

post-19148-0-64772900-1466274616_thumb.jpg

post-19148-0-77305200-1466274618_thumb.jpg

post-19148-0-31524600-1466274621_thumb.jpg

poxipol sau sudura nu-s bune nici de gluma.

exista un kit special pt reparatie filet pedala, se da alt filet mai mare si se infileteaza o insertie prefabricata, costa vreo 500 lei kitul, deci orice atelier mai decent ar trebui sa aiba asa ceva. nu cred sa coste mai mult de 80-100 lei de reparat un filet cu trusa respectiva, avand in vedere ca un strungar iti ia 50-60 lei sa faca o alezare si o bucsare.

alternativ, un angrenaj pt 2x fara monobloc ajunge vreo 75 eur shimano deore.

Foita de doza de bere, o tai si o pui acolo ca umplutura, intepeneste totul. Si te alegi si cu berea bauta.

pinkbike

In Constanta am fost in 3 locuri, si niciunul nu a spus ca poate repara. Toti s-au oferit sa imi dea un angrenaj nou, deloc ieftin din pacate. Poate reusesc sa gasesc un service prin tara care nu este deranjat in a primi si trimite inapoi prin curier bratul reparat. A picat si aiurea, cu aceste sarbatori, maine tot nu se lucreaza si este o aglomeratie infernala, mor cand stau in masina blocat prin Eforie.

megabicicleta

Tu zici sa folosesc foita ceva de genul caltzului pe filet, corect? Ar merita incercat presupun, sa vad maine pe zi daca reusesc sa fac ceva in acest mod.

Multumesc amandurora. Nu inteleg de ce nu se gasesc brate si pentru angrenajul meu:(

Daca nu ma inseala memoria chestia aia de reparat filet se gaseste si in service-uri auto. Nu strica sa arunci o intrebare

Am mai gasit ceva de genul : http://velosportshop.ro/set-de-10-piese-pentru-corectarea-filetului-pedalei---16954a/5276.htm. Vad ca este pe marimi, aveti idee cat m-ar ajuta acest set? Voi suna la ei cand vor deschide magazinul, in caz de nu rezolv in alt mod pana atunci. Ajunge undeva la 160-170 lei, totusi este mai ieftin decat sa schimb tot.

setul ala e pentru cei care au deja kitul complet de reparat filete dar au consumat deja cele 10 insertii care vin in trusa initial.

Helicoil iti trebuie. Se foloseste printre altele la auto, unde ai filete sparte in aluminiu, vezi gaura de bujie.

Spor la cautat!

Helicoil e bun dacă vrei încă un electrod la bujie și compresie ciuciu :P.

Da, am gasit acest video 

. Inca sunt in cautari, pentru  2-3 zile caut brat, dupa, daca nu gasesc brat,  voi incerca sa gasesc vre-un service prin tara care nu este deranjat daca primeste pedala prin posta sau curier si o trimite inapoi reparata. Nu am reusit sa gasesc pe nimeni prin zona mea care sa imi faca/refaca acel filet sau ceva asemanator.

Salut,
dezgrop topicul asta pentru ca seamana cel mai mult cu problema mea.
Pe scurt

On 18.06.2016 at 21:30, ionutm88 said:

din graba nu am strans pedala stanga suficient, si am fortat-o ca un idiot pentru cativa km

la mine e pe dreapta ( nu stiu cat e relevant ) iar angrenajul ar trebui sa fie Acera M391.
Filetul e ras, cred ca partial.
Din motive de spatiu de depozitare si utilizare din ce in ce mai rara m-am hotarat sa duc MTB-ul "à la campagne". Pentru ca s-a busit pe drum pedala si nici cheie potrivita pentru  pedale nu am gasit nu am mai carat-o inapoi in Bucuresti pentru service.

Prima incercare ar fi  sa incerc sa infiletez acum pedala in ce a mai rams din filet si sa vad daca tine, cat mai tine.
Dar tot trebuie sa
gasesc o solutie de incredere pe termen lung. Ce variante as avea ca sa rezolv problema, eventual fara sa fie nevoie sa aduc bicla in Bucuresti ?

Gasesc sa cumpar pe undeva doar bratul pedalier ( 175 mm )? Eu am cautat pe net si nu am gasit. 
Sa iau la rand magazinele de la noi ca sa gasesc pe cineva sa-mi vanda bratul pedalier mi se pare munca de Sisif, totusi aveti vreo recomandare ?

Ce scule mi-ar trebui sa demontez/schimb bratul ? ceava imbusuri si chei am dar daca ajung sa cumpar scule ca sa le folosesc doar o data, parca nu se merita...

Varianta aia cu adus bicla la service si facut upgrade la angrenaj suna tentant dar e ultima pe lista.

Merci.

Imi permit sa pun o intrebare aici, avind o problema similara, doar ca, in cazul meu mai am ceva filet dar la un moment dat va trebui sa schimb bratul stg. Cautind  pe net sa vad ce e disponibil am constatat existenta a doua lungimi de brat: 170 si 175 mm. Imi poate spune cineva intre ce puncte se masoara mm respectivi ? Multumesc mult.

Între centrele axelor (șuruburilor).